Leder: Nu er det op til Eriksen og Sisto

Pione Sisto kan vise sig at blive en mere end vigtig spiller for det danske landshold ved VM i Rusland.



Landstræner Åge Hareide og vi tre-fire millioner danskere, der har klare holdninger til nordmandens beslutninger, må håbe, Christian Eriksen og Pione Sisto holder sig oprejst ved VM i Rusland og er skarpe foran målfeltet og målet.

Bortset fra et flot Kasper Dolberg-indhop mod Sverige har landsholdsangriberne ikke givet løfter om, at de springer ud som skarprettere på VM-niveau. Især Nicolai Jørgensens manglende skarphed i hele 2018 og Andreas Cornelius’ slid med en muskelskade i baglåret er bekymrende, og så meget desto vigtigere bliver omdrejningspunktet Christian Eriksen og hans ’sidekick’ Pione Sisto.

Åge Hareides valg og ikke mindst fravalg af spillere til den endelige trup har vakt debat, og debat om debatten på et meta-niveau, der er lige så sigende for 2018 som det kan være irriterende.

Selvfølgelig må alverdens journalister, redaktører og andre mandagstrænere diskutere Hareides valg, og selvom Daniel Wass aldrig har slået til på landsholdet og ikke gjorde sin karriere nogen tjeneste med et interview i B.T. om skuffelsen ved fravalget, ligger Hareides fravalg i gråzonen mellem det modige og dumdristige.

Daniel Wass har som en af de få danskere vist, han kan hamle op med verdens bedste forsvarsspillere, noget de fleste offensive spillere i Danmarks trup ikke kan ud over, når et indlæg en sjælden gang ligger helt perfekt til at stange i mål (og det sker ikke ofte i moderne fodbold), eller når en dygtig modstander begår en sjælden fejl.

Skal Danmark jagte et resultat, havde Daniel Wass efter min mening været en stærk mand at skifte ind ved siden af Christian Eriksen og med Sisto ude på kanten.

Nu er det op til Christian Eriksen og Pione Sisto at skabe spillet, når Danmark får brug for det mod Peru, Australien og senere i turneringen, muligvis med Lasse Schöne som kapabel men mindre gennembrudsstærk indskifter.

Pione Sistos værdi og vigtighed for Danmarks sportslige skæbne i Rusland kan ikke overvurderes. Samtlige 31 modstandere ved slutrunden ved, Eriksen skal holdes i lænker og gerne have en tung overfrakke på, og det bliver langt sværere, hvis Sisto er i form og ligesom Christian Eriksen bliver sat i gode positioner af holdkammeraterne.

I Pione Sisto har Christian Eriksen en legekammerat i kombinations- og gennembrudsspillet, der teknisk kan det samme som Tottenham-stjernen, og op til åbningskampen mod Peru kan man passende sende venlige tanker i retning af de ungdomstrænere i Tjørring IF og FC Midtjylland, der netop lod Sisto drible i stedet for med vold og magt at presse ham ind i en fast skabelon i talentudviklingen. Det kan i Samara, Saransk og Moskva vise sig at være det, der sætter landsholdet fri og får alle til at glemme Daniel Wass og den – med rette – dybt skuffede Andreas Bjelland.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Han er på vej væk fra AGF

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Klart svar om Tonni Adamsen

Brøndby afviser to danske klubber

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afviser kæmpebud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Per Frimann hylder Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Forlader AGF – lægetjek booket

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Jakub Trefil skifter til Danmark

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Danskerklub fyrer træneren

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Bertelsen afslører: Det jagter vi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet