Leder: Nu er det op til Eriksen og Sisto

Pione Sisto kan vise sig at blive en mere end vigtig spiller for det danske landshold ved VM i Rusland.



Landstræner Åge Hareide og vi tre-fire millioner danskere, der har klare holdninger til nordmandens beslutninger, må håbe, Christian Eriksen og Pione Sisto holder sig oprejst ved VM i Rusland og er skarpe foran målfeltet og målet.

Bortset fra et flot Kasper Dolberg-indhop mod Sverige har landsholdsangriberne ikke givet løfter om, at de springer ud som skarprettere på VM-niveau. Især Nicolai Jørgensens manglende skarphed i hele 2018 og Andreas Cornelius’ slid med en muskelskade i baglåret er bekymrende, og så meget desto vigtigere bliver omdrejningspunktet Christian Eriksen og hans ’sidekick’ Pione Sisto.

Åge Hareides valg og ikke mindst fravalg af spillere til den endelige trup har vakt debat, og debat om debatten på et meta-niveau, der er lige så sigende for 2018 som det kan være irriterende.

Selvfølgelig må alverdens journalister, redaktører og andre mandagstrænere diskutere Hareides valg, og selvom Daniel Wass aldrig har slået til på landsholdet og ikke gjorde sin karriere nogen tjeneste med et interview i B.T. om skuffelsen ved fravalget, ligger Hareides fravalg i gråzonen mellem det modige og dumdristige.

Daniel Wass har som en af de få danskere vist, han kan hamle op med verdens bedste forsvarsspillere, noget de fleste offensive spillere i Danmarks trup ikke kan ud over, når et indlæg en sjælden gang ligger helt perfekt til at stange i mål (og det sker ikke ofte i moderne fodbold), eller når en dygtig modstander begår en sjælden fejl.

Skal Danmark jagte et resultat, havde Daniel Wass efter min mening været en stærk mand at skifte ind ved siden af Christian Eriksen og med Sisto ude på kanten.

Nu er det op til Christian Eriksen og Pione Sisto at skabe spillet, når Danmark får brug for det mod Peru, Australien og senere i turneringen, muligvis med Lasse Schöne som kapabel men mindre gennembrudsstærk indskifter.

Pione Sistos værdi og vigtighed for Danmarks sportslige skæbne i Rusland kan ikke overvurderes. Samtlige 31 modstandere ved slutrunden ved, Eriksen skal holdes i lænker og gerne have en tung overfrakke på, og det bliver langt sværere, hvis Sisto er i form og ligesom Christian Eriksen bliver sat i gode positioner af holdkammeraterne.

I Pione Sisto har Christian Eriksen en legekammerat i kombinations- og gennembrudsspillet, der teknisk kan det samme som Tottenham-stjernen, og op til åbningskampen mod Peru kan man passende sende venlige tanker i retning af de ungdomstrænere i Tjørring IF og FC Midtjylland, der netop lod Sisto drible i stedet for med vold og magt at presse ham ind i en fast skabelon i talentudviklingen. Det kan i Samara, Saransk og Moskva vise sig at være det, der sætter landsholdet fri og får alle til at glemme Daniel Wass og den – med rette – dybt skuffede Andreas Bjelland.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Medier fælder hård dom

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

AGF og OB var enige om at spille søndag

Han kan blive den næste store profil!

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

De vil have Martin Braithwaite

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Hylder Manchester United-stjerne

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

– Priserne er eksploderet

Stor mystik om Patrick Pentz

Brian Riemer på plads til topkamp

FC Nordsjælland – Sønderjyske

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet