Landstræner Åge Hareide og vi tre-fire millioner danskere, der har klare holdninger til nordmandens beslutninger, må håbe, Christian Eriksen og Pione Sisto holder sig oprejst ved VM i Rusland og er skarpe foran målfeltet og målet.
Bortset fra et flot Kasper Dolberg-indhop mod Sverige har landsholdsangriberne ikke givet løfter om, at de springer ud som skarprettere på VM-niveau. Især Nicolai Jørgensens manglende skarphed i hele 2018 og Andreas Cornelius’ slid med en muskelskade i baglåret er bekymrende, og så meget desto vigtigere bliver omdrejningspunktet Christian Eriksen og hans ’sidekick’ Pione Sisto.
Åge Hareides valg og ikke mindst fravalg af spillere til den endelige trup har vakt debat, og debat om debatten på et meta-niveau, der er lige så sigende for 2018 som det kan være irriterende.
Selvfølgelig må alverdens journalister, redaktører og andre mandagstrænere diskutere Hareides valg, og selvom Daniel Wass aldrig har slået til på landsholdet og ikke gjorde sin karriere nogen tjeneste med et interview i B.T. om skuffelsen ved fravalget, ligger Hareides fravalg i gråzonen mellem det modige og dumdristige.
Daniel Wass har som en af de få danskere vist, han kan hamle op med verdens bedste forsvarsspillere, noget de fleste offensive spillere i Danmarks trup ikke kan ud over, når et indlæg en sjælden gang ligger helt perfekt til at stange i mål (og det sker ikke ofte i moderne fodbold), eller når en dygtig modstander begår en sjælden fejl.
Skal Danmark jagte et resultat, havde Daniel Wass efter min mening været en stærk mand at skifte ind ved siden af Christian Eriksen og med Sisto ude på kanten.
Nu er det op til Christian Eriksen og Pione Sisto at skabe spillet, når Danmark får brug for det mod Peru, Australien og senere i turneringen, muligvis med Lasse Schöne som kapabel men mindre gennembrudsstærk indskifter.
Pione Sistos værdi og vigtighed for Danmarks sportslige skæbne i Rusland kan ikke overvurderes. Samtlige 31 modstandere ved slutrunden ved, Eriksen skal holdes i lænker og gerne have en tung overfrakke på, og det bliver langt sværere, hvis Sisto er i form og ligesom Christian Eriksen bliver sat i gode positioner af holdkammeraterne.
I Pione Sisto har Christian Eriksen en legekammerat i kombinations- og gennembrudsspillet, der teknisk kan det samme som Tottenham-stjernen, og op til åbningskampen mod Peru kan man passende sende venlige tanker i retning af de ungdomstrænere i Tjørring IF og FC Midtjylland, der netop lod Sisto drible i stedet for med vold og magt at presse ham ind i en fast skabelon i talentudviklingen. Det kan i Samara, Saransk og Moskva vise sig at være det, der sætter landsholdet fri og får alle til at glemme Daniel Wass og den – med rette – dybt skuffede Andreas Bjelland.
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
