Landstræner Åge Hareide og vi tre-fire millioner danskere, der har klare holdninger til nordmandens beslutninger, må håbe, Christian Eriksen og Pione Sisto holder sig oprejst ved VM i Rusland og er skarpe foran målfeltet og målet.
Bortset fra et flot Kasper Dolberg-indhop mod Sverige har landsholdsangriberne ikke givet løfter om, at de springer ud som skarprettere på VM-niveau. Især Nicolai Jørgensens manglende skarphed i hele 2018 og Andreas Cornelius’ slid med en muskelskade i baglåret er bekymrende, og så meget desto vigtigere bliver omdrejningspunktet Christian Eriksen og hans ’sidekick’ Pione Sisto.
Åge Hareides valg og ikke mindst fravalg af spillere til den endelige trup har vakt debat, og debat om debatten på et meta-niveau, der er lige så sigende for 2018 som det kan være irriterende.
Selvfølgelig må alverdens journalister, redaktører og andre mandagstrænere diskutere Hareides valg, og selvom Daniel Wass aldrig har slået til på landsholdet og ikke gjorde sin karriere nogen tjeneste med et interview i B.T. om skuffelsen ved fravalget, ligger Hareides fravalg i gråzonen mellem det modige og dumdristige.
Daniel Wass har som en af de få danskere vist, han kan hamle op med verdens bedste forsvarsspillere, noget de fleste offensive spillere i Danmarks trup ikke kan ud over, når et indlæg en sjælden gang ligger helt perfekt til at stange i mål (og det sker ikke ofte i moderne fodbold), eller når en dygtig modstander begår en sjælden fejl.
Skal Danmark jagte et resultat, havde Daniel Wass efter min mening været en stærk mand at skifte ind ved siden af Christian Eriksen og med Sisto ude på kanten.
Nu er det op til Christian Eriksen og Pione Sisto at skabe spillet, når Danmark får brug for det mod Peru, Australien og senere i turneringen, muligvis med Lasse Schöne som kapabel men mindre gennembrudsstærk indskifter.
Pione Sistos værdi og vigtighed for Danmarks sportslige skæbne i Rusland kan ikke overvurderes. Samtlige 31 modstandere ved slutrunden ved, Eriksen skal holdes i lænker og gerne have en tung overfrakke på, og det bliver langt sværere, hvis Sisto er i form og ligesom Christian Eriksen bliver sat i gode positioner af holdkammeraterne.
I Pione Sisto har Christian Eriksen en legekammerat i kombinations- og gennembrudsspillet, der teknisk kan det samme som Tottenham-stjernen, og op til åbningskampen mod Peru kan man passende sende venlige tanker i retning af de ungdomstrænere i Tjørring IF og FC Midtjylland, der netop lod Sisto drible i stedet for med vold og magt at presse ham ind i en fast skabelon i talentudviklingen. Det kan i Samara, Saransk og Moskva vise sig at være det, der sætter landsholdet fri og får alle til at glemme Daniel Wass og den – med rette – dybt skuffede Andreas Bjelland.
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
NYHEDER
