Leder: Nu er det op til Eriksen og Sisto

Pione Sisto kan vise sig at blive en mere end vigtig spiller for det danske landshold ved VM i Rusland.



Landstræner Åge Hareide og vi tre-fire millioner danskere, der har klare holdninger til nordmandens beslutninger, må håbe, Christian Eriksen og Pione Sisto holder sig oprejst ved VM i Rusland og er skarpe foran målfeltet og målet.

Bortset fra et flot Kasper Dolberg-indhop mod Sverige har landsholdsangriberne ikke givet løfter om, at de springer ud som skarprettere på VM-niveau. Især Nicolai Jørgensens manglende skarphed i hele 2018 og Andreas Cornelius’ slid med en muskelskade i baglåret er bekymrende, og så meget desto vigtigere bliver omdrejningspunktet Christian Eriksen og hans ’sidekick’ Pione Sisto.

Åge Hareides valg og ikke mindst fravalg af spillere til den endelige trup har vakt debat, og debat om debatten på et meta-niveau, der er lige så sigende for 2018 som det kan være irriterende.

Selvfølgelig må alverdens journalister, redaktører og andre mandagstrænere diskutere Hareides valg, og selvom Daniel Wass aldrig har slået til på landsholdet og ikke gjorde sin karriere nogen tjeneste med et interview i B.T. om skuffelsen ved fravalget, ligger Hareides fravalg i gråzonen mellem det modige og dumdristige.

Daniel Wass har som en af de få danskere vist, han kan hamle op med verdens bedste forsvarsspillere, noget de fleste offensive spillere i Danmarks trup ikke kan ud over, når et indlæg en sjælden gang ligger helt perfekt til at stange i mål (og det sker ikke ofte i moderne fodbold), eller når en dygtig modstander begår en sjælden fejl.

Skal Danmark jagte et resultat, havde Daniel Wass efter min mening været en stærk mand at skifte ind ved siden af Christian Eriksen og med Sisto ude på kanten.

Nu er det op til Christian Eriksen og Pione Sisto at skabe spillet, når Danmark får brug for det mod Peru, Australien og senere i turneringen, muligvis med Lasse Schöne som kapabel men mindre gennembrudsstærk indskifter.

Pione Sistos værdi og vigtighed for Danmarks sportslige skæbne i Rusland kan ikke overvurderes. Samtlige 31 modstandere ved slutrunden ved, Eriksen skal holdes i lænker og gerne have en tung overfrakke på, og det bliver langt sværere, hvis Sisto er i form og ligesom Christian Eriksen bliver sat i gode positioner af holdkammeraterne.

I Pione Sisto har Christian Eriksen en legekammerat i kombinations- og gennembrudsspillet, der teknisk kan det samme som Tottenham-stjernen, og op til åbningskampen mod Peru kan man passende sende venlige tanker i retning af de ungdomstrænere i Tjørring IF og FC Midtjylland, der netop lod Sisto drible i stedet for med vold og magt at presse ham ind i en fast skabelon i talentudviklingen. Det kan i Samara, Saransk og Moskva vise sig at være det, der sætter landsholdet fri og får alle til at glemme Daniel Wass og den – med rette – dybt skuffede Andreas Bjelland.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Smadrer transferrekord

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Frankrig – England

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Han bestemmer det hele