Landstræner Åge Hareide og vi tre-fire millioner danskere, der har klare holdninger til nordmandens beslutninger, må håbe, Christian Eriksen og Pione Sisto holder sig oprejst ved VM i Rusland og er skarpe foran målfeltet og målet.
Bortset fra et flot Kasper Dolberg-indhop mod Sverige har landsholdsangriberne ikke givet løfter om, at de springer ud som skarprettere på VM-niveau. Især Nicolai Jørgensens manglende skarphed i hele 2018 og Andreas Cornelius’ slid med en muskelskade i baglåret er bekymrende, og så meget desto vigtigere bliver omdrejningspunktet Christian Eriksen og hans ’sidekick’ Pione Sisto.
Åge Hareides valg og ikke mindst fravalg af spillere til den endelige trup har vakt debat, og debat om debatten på et meta-niveau, der er lige så sigende for 2018 som det kan være irriterende.
Selvfølgelig må alverdens journalister, redaktører og andre mandagstrænere diskutere Hareides valg, og selvom Daniel Wass aldrig har slået til på landsholdet og ikke gjorde sin karriere nogen tjeneste med et interview i B.T. om skuffelsen ved fravalget, ligger Hareides fravalg i gråzonen mellem det modige og dumdristige.
Daniel Wass har som en af de få danskere vist, han kan hamle op med verdens bedste forsvarsspillere, noget de fleste offensive spillere i Danmarks trup ikke kan ud over, når et indlæg en sjælden gang ligger helt perfekt til at stange i mål (og det sker ikke ofte i moderne fodbold), eller når en dygtig modstander begår en sjælden fejl.
Skal Danmark jagte et resultat, havde Daniel Wass efter min mening været en stærk mand at skifte ind ved siden af Christian Eriksen og med Sisto ude på kanten.
Nu er det op til Christian Eriksen og Pione Sisto at skabe spillet, når Danmark får brug for det mod Peru, Australien og senere i turneringen, muligvis med Lasse Schöne som kapabel men mindre gennembrudsstærk indskifter.
Pione Sistos værdi og vigtighed for Danmarks sportslige skæbne i Rusland kan ikke overvurderes. Samtlige 31 modstandere ved slutrunden ved, Eriksen skal holdes i lænker og gerne have en tung overfrakke på, og det bliver langt sværere, hvis Sisto er i form og ligesom Christian Eriksen bliver sat i gode positioner af holdkammeraterne.
I Pione Sisto har Christian Eriksen en legekammerat i kombinations- og gennembrudsspillet, der teknisk kan det samme som Tottenham-stjernen, og op til åbningskampen mod Peru kan man passende sende venlige tanker i retning af de ungdomstrænere i Tjørring IF og FC Midtjylland, der netop lod Sisto drible i stedet for med vold og magt at presse ham ind i en fast skabelon i talentudviklingen. Det kan i Samara, Saransk og Moskva vise sig at være det, der sætter landsholdet fri og får alle til at glemme Daniel Wass og den – med rette – dybt skuffede Andreas Bjelland.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Chok i OB – siger op efter seks dage
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
