Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Jens-Jakob Thomasen kom først. Så fulgte Issam Jebali op to gange.
Den tidligere AGF’er Tobias Sana ville også være med, og så begyndte det for alvor at gøre ondt, da Jesper Lindstrøm og Mikael Uhre sluttede sig til flokken.
Allan Sousa og Raphael Dwamena kunne også, og katastrofen blev total, da Peter Ankersen i den afgørende kamp om at sikre den vanlige Europa League-kvalifikation på ren Benny Hill-manér gik verden rundt, da han blev del af den allerede temmelig ueksklusive klub.
Mohammed Diomande og Martin Frese ville ikke stå tilbage fra de andre, og så, 10. oktober om morgenen, fortalte FC København, at Ståle Solbakken var fyret som manager.
Da havde modstanderne scoret 11 mål i syv kampe, og det samme antal mål har modstanderne også scoret siden, denne gang på seks kampe.
22 mål har FC København altså indkasseret, 19 af dem i Superligaen.
Holder vi os til de store ligaer, har kun Torino og Benevento i Italien, kriseklubberne Mainz og Schalke i Tyskland og kronisk offensive Real Betis i Spanien gjort det værre i denne sæson.
FC Københavns defensive sammenhængskraft var skrækkelig før fyringen af Ståle Solbakken og har været en katastrofe efter, og smider FC København igen point på søndag, kunne det meget vel være ovre for den ny cheftræner Jess Thorups titelattentat, før det overhovedet kom ud af stedet.
Det har været en vild uge for FC København.
Ståle Solbakken pulveriserede i et to timer langt interview søndag aften i Onside FCK’s ledelse repræsenteret ved formand Bo Rygaard og sportslig leder William Kvist, og måske allermest FC Københavns ejerkreds.
“Ejerne har et kæmpe hjerte for Lalandia”, sagde Ståle Solbakken i et af mange markante øjeblikke i interviewet, hvor han samtidig med stor sikkerhed i stemmen gentagne gange sagde, at ejerne og ledelsen ikke har forstand på topfodbold.
En pokalkamp mod et 2. divisionshold og to nederlag i to Superligakampe er naturligvis et spinkelt grundlag at vurdere det ny FC København på.
Men de seneste kampe med mand-til-mand-forsvarsspil og tre mand i forsvarskæden, som Solbakken også tog op i sit interview, får da mig til at overveje, at det måske er på tide til at opgive den kompromisløse mesterskabsjagt, der ellers var Thorups mission, især hvis man igen får et skidt resultat i Haderslev.
I denne udgave af Tipsbladet bringe vi et uddrag af bogen “Hvor svært kan det være?” af fodboldtræneren og lederen Mads Davidsen og den tidligere Parken-direktør Dan Hammer.
De advarer blandt andet om at give cheftræneren for megen magt og at fyre en cheftræner for at opnå en forbedring af resultaterne, simpelthen fordi det statistisk ikke giver pote og i stedet kaster fodboldklubber ud i en ond cyklus med kortsigtet resultatjagt, tilfældigheder og ofte ringere resultater på længere sigt.
En helt klar, defineret sportslig strategi er afgørende, før man giver sig til at hyre en cheftræner, en sportschef og spillere.
Lyder det bekendt?
Hvis Bo Rygaard og William Kvist har ret i deres analyse af situationen og hidtidige træk, er truppen god nok og mesterskabet stadig til at redde. Det troede jeg også, indtil jeg så kampene mod FC Midtjylland og Randers FC.
Det kan godt være, FC København og moderselskabet Parken Sport & Entertainment ikke har råd til andet end at vinde mesterskabet, men det kan være endnu dyrere at jagte titlen og de kortsigtede resultater i denne sæson, hvis ledelsen og ejerne tager fejl og den sportslige strategi i virkeligheden var defineret og personificeret i den mand, der søndag aften rasede mod klubben på tv.
FC København risikerer næppe et dyk a la Brøndby siden 2005, dertil er klubbens budget-forspring i Superligaen for stort.
Men siden fyringen af Solbakken har FC Københavns ledere uden for banen og spillet på banen ikke overbevist om, at der findes en kurs og et klart defineret FCK-DNA, som var det begreb, formanden selv anvendte for nylig.
Det er en rigtig god idé at få styr på, så man ikke risikerer at ende som Rosenborg eller Malmö FF, der er levende eksempler på, at et større budget end alle de andre trods alt ikke er en garanti for at vinde mesterskaber i Skandinavien.

LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Kevin Diks skriver historie
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
