Leder: Skal FCK smide sæsonen for at redde fremtiden?

Siden fyringen af Solbakken har FC Københavns ledere uden for banen og spillet på banen ikke overbevist om, at der findes en kurs.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Jens-Jakob Thomasen kom først. Så fulgte Issam Jebali op to gange.

Den tidligere AGF’er Tobias Sana ville også være med, og så begyndte det for alvor at gøre ondt, da Jesper Lindstrøm og Mikael Uhre sluttede sig til flokken.

Allan Sousa og Raphael Dwamena kunne også, og katastrofen blev total, da Peter Ankersen i den afgørende kamp om at sikre den vanlige Europa League-kvalifikation på ren Benny Hill-manér gik verden rundt, da han blev del af den allerede temmelig ueksklusive klub.

Mohammed Diomande og Martin Frese ville ikke stå tilbage fra de andre, og så, 10. oktober om morgenen, fortalte FC København, at Ståle Solbakken var fyret som manager.

Da havde modstanderne scoret 11 mål i syv kampe, og det samme antal mål har modstanderne også scoret siden, denne gang på seks kampe.

22 mål har FC København altså indkasseret, 19 af dem i Superligaen.

Holder vi os til de store ligaer, har kun Torino og Benevento i Italien, kriseklubberne Mainz og Schalke i Tyskland og kronisk offensive Real Betis i Spanien gjort det værre i denne sæson.

FC Københavns defensive sammenhængskraft var skrækkelig før fyringen af Ståle Solbakken og har været en katastrofe efter, og smider FC København igen point på søndag, kunne det meget vel være ovre for den ny cheftræner Jess Thorups titelattentat, før det overhovedet kom ud af stedet.

Det har været en vild uge for FC København.

Ståle Solbakken pulveriserede i et to timer langt interview søndag aften i Onside FCK’s ledelse repræsenteret ved formand Bo Rygaard og sportslig leder William Kvist, og måske allermest FC Københavns ejerkreds.

“Ejerne har et kæmpe hjerte for Lalandia”, sagde Ståle Solbakken i et af mange markante øjeblikke i interviewet, hvor han samtidig med stor sikkerhed i stemmen gentagne gange sagde, at ejerne og ledelsen ikke har forstand på topfodbold.

En pokalkamp mod et 2. divisionshold og to nederlag i to Superligakampe er naturligvis et spinkelt grundlag at vurdere det ny FC København på.

Men de seneste kampe med mand-til-mand-forsvarsspil og tre mand i forsvarskæden, som Solbakken også tog op i sit interview, får da mig til at overveje, at det måske er på tide til at opgive den kompromisløse mesterskabsjagt, der ellers var Thorups mission, især hvis man igen får et skidt resultat i Haderslev.

I denne udgave af Tipsbladet bringe vi et uddrag af bogen “Hvor svært kan det være?” af fodboldtræneren og lederen Mads Davidsen og den tidligere Parken-direktør Dan Hammer.

De advarer blandt andet om at give cheftræneren for megen magt og at fyre en cheftræner for at opnå en forbedring af resultaterne, simpelthen fordi det statistisk ikke giver pote og i stedet kaster fodboldklubber ud i en ond cyklus med kortsigtet resultatjagt, tilfældigheder og ofte ringere resultater på længere sigt.

En helt klar, defineret sportslig strategi er afgørende, før man giver sig til at hyre en cheftræner, en sportschef og spillere.

Lyder det bekendt?

Hvis Bo Rygaard og William Kvist har ret i deres analyse af situationen og hidtidige træk, er truppen god nok og mesterskabet stadig til at redde. Det troede jeg også, indtil jeg så kampene mod FC Midtjylland og Randers FC.

Det kan godt være, FC København og moderselskabet Parken Sport & Entertainment ikke har råd til andet end at vinde mesterskabet, men det kan være endnu dyrere at jagte titlen og de kortsigtede resultater i denne sæson, hvis ledelsen og ejerne tager fejl og den sportslige strategi i virkeligheden var defineret og personificeret i den mand, der søndag aften rasede mod klubben på tv.

FC København risikerer næppe et dyk a la Brøndby siden 2005, dertil er klubbens budget-forspring i Superligaen for stort.

Men siden fyringen af Solbakken har FC Københavns ledere uden for banen og spillet på banen ikke overbevist om, at der findes en kurs og et klart defineret FCK-DNA, som var det begreb, formanden selv anvendte for nylig.

Det er en rigtig god idé at få styr på, så man ikke risikerer at ende som Rosenborg eller Malmö FF, der er levende eksempler på, at et større budget end alle de andre trods alt ikke er en garanti for at vinde mesterskaber i Skandinavien.

Tipsbladet_forside_8





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kontant transfermelding fra FCK

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kræver fuldstændig vanvittig løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen kontakt med AGF

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Premier League-stjerne knuser transferrekord

– Et kanon sted for ham

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

LIVE: FCK taber i Barcelona

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

– Det er ikke rigtig min beslutning

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Vil væk fra Brøndby

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer