Leder: Storklubber ville fnyse hånligt af EfB-top

Der er mange ting dansk fodbold kan lære fra udlandet – også når det kommer til ledelse overfor en spillertrup, mener chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen.



En af de forklaringer, der har overrasket mig mest i den seneste måneds triste sager om dårlig behandling af spillere og ansatte i Esbjerg, har været den konsekvente afvisning fra ledelsen og ejernes side om, at konflikterne handlede om andet og mere end kulturforskelle.

Man får den tanke, at nogen er ganske bevidste om Esbjerg-spillertruppens ry for at have særdeles klare meninger om deres cheftrænere, uanset at benævnte trup i høj grad har været forandret til ukendelighed mellem hver af de situationer, der førte til afsked med Jonas Dal og Lars Olsen.

Lad det i hvert fald være slået fast:

Forklaringen om, at det blot er en spillertrup, der skal vænne sig til en anden kultur, er ekstremt langt ude.

Det kan godt være, at der i andre sportsgrene med individuel træning har været og er en grænseoverskridende tilgang til den enkelte udøver i jagten på at forfine teknik og fysisk ydeevne.

Det kan også være, man engang i 70’erne, 80’erne og 90’erne slog på hinanden og spillerne til træning.

I verdens stærkeste præstationsmiljøer som Klopps Liverpool, Guardiolas Manchester City, Tuchels dybt overraskende Champions League-vindere eller sportshold som New England Patriots og New Zealands vanvittigt dygtige rugbylandshold får man da ikke resultater ved at hetze spillerne og på en kultur båret af frygt og trusler.

Der er en masse, dansk klubfodbold kan lære fra udlandet. 

Men den formørkede og kyniske tilgang, Esbjergs ejere har til en så vild sag, hvor Arbejdstilsynet helt uhørt er hentet ind over få uger efter en ny træners ansættelse, tjener ikke nogen, heller ikke dem selv efter de fine resultater, de har opnået i Barnsley og med belgiske Oostende.







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

I dialog om Albert Grønbæk

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..