Leder: Storklubber ville fnyse hånligt af EfB-top

Der er mange ting dansk fodbold kan lære fra udlandet – også når det kommer til ledelse overfor en spillertrup, mener chefredaktør på Tipsbladet, Troels Bager Thøgersen.



En af de forklaringer, der har overrasket mig mest i den seneste måneds triste sager om dårlig behandling af spillere og ansatte i Esbjerg, har været den konsekvente afvisning fra ledelsen og ejernes side om, at konflikterne handlede om andet og mere end kulturforskelle.

Man får den tanke, at nogen er ganske bevidste om Esbjerg-spillertruppens ry for at have særdeles klare meninger om deres cheftrænere, uanset at benævnte trup i høj grad har været forandret til ukendelighed mellem hver af de situationer, der førte til afsked med Jonas Dal og Lars Olsen.

Lad det i hvert fald være slået fast:

Forklaringen om, at det blot er en spillertrup, der skal vænne sig til en anden kultur, er ekstremt langt ude.

Det kan godt være, at der i andre sportsgrene med individuel træning har været og er en grænseoverskridende tilgang til den enkelte udøver i jagten på at forfine teknik og fysisk ydeevne.

Det kan også være, man engang i 70’erne, 80’erne og 90’erne slog på hinanden og spillerne til træning.

I verdens stærkeste præstationsmiljøer som Klopps Liverpool, Guardiolas Manchester City, Tuchels dybt overraskende Champions League-vindere eller sportshold som New England Patriots og New Zealands vanvittigt dygtige rugbylandshold får man da ikke resultater ved at hetze spillerne og på en kultur båret af frygt og trusler.

Der er en masse, dansk klubfodbold kan lære fra udlandet. 

Men den formørkede og kyniske tilgang, Esbjergs ejere har til en så vild sag, hvor Arbejdstilsynet helt uhørt er hentet ind over få uger efter en ny træners ansættelse, tjener ikke nogen, heller ikke dem selv efter de fine resultater, de har opnået i Barnsley og med belgiske Oostende.





Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA – Belgien

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasiliansk boost før Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson