En af de forklaringer, der har overrasket mig mest i den seneste måneds triste sager om dårlig behandling af spillere og ansatte i Esbjerg, har været den konsekvente afvisning fra ledelsen og ejernes side om, at konflikterne handlede om andet og mere end kulturforskelle.
Man får den tanke, at nogen er ganske bevidste om Esbjerg-spillertruppens ry for at have særdeles klare meninger om deres cheftrænere, uanset at benævnte trup i høj grad har været forandret til ukendelighed mellem hver af de situationer, der førte til afsked med Jonas Dal og Lars Olsen.
Lad det i hvert fald være slået fast:
Forklaringen om, at det blot er en spillertrup, der skal vænne sig til en anden kultur, er ekstremt langt ude.
Det kan godt være, at der i andre sportsgrene med individuel træning har været og er en grænseoverskridende tilgang til den enkelte udøver i jagten på at forfine teknik og fysisk ydeevne.
Det kan også være, man engang i 70’erne, 80’erne og 90’erne slog på hinanden og spillerne til træning.
I verdens stærkeste præstationsmiljøer som Klopps Liverpool, Guardiolas Manchester City, Tuchels dybt overraskende Champions League-vindere eller sportshold som New England Patriots og New Zealands vanvittigt dygtige rugbylandshold får man da ikke resultater ved at hetze spillerne og på en kultur båret af frygt og trusler.
Der er en masse, dansk klubfodbold kan lære fra udlandet.
Men den formørkede og kyniske tilgang, Esbjergs ejere har til en så vild sag, hvor Arbejdstilsynet helt uhørt er hentet ind over få uger efter en ny træners ansættelse, tjener ikke nogen, heller ikke dem selv efter de fine resultater, de har opnået i Barnsley og med belgiske Oostende.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker teaser
Tager skylden for misset Champions League
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
BIZART
