En af de forklaringer, der har overrasket mig mest i den seneste måneds triste sager om dårlig behandling af spillere og ansatte i Esbjerg, har været den konsekvente afvisning fra ledelsen og ejernes side om, at konflikterne handlede om andet og mere end kulturforskelle.
Man får den tanke, at nogen er ganske bevidste om Esbjerg-spillertruppens ry for at have særdeles klare meninger om deres cheftrænere, uanset at benævnte trup i høj grad har været forandret til ukendelighed mellem hver af de situationer, der førte til afsked med Jonas Dal og Lars Olsen.
Lad det i hvert fald være slået fast:
Forklaringen om, at det blot er en spillertrup, der skal vænne sig til en anden kultur, er ekstremt langt ude.
Det kan godt være, at der i andre sportsgrene med individuel træning har været og er en grænseoverskridende tilgang til den enkelte udøver i jagten på at forfine teknik og fysisk ydeevne.
Det kan også være, man engang i 70’erne, 80’erne og 90’erne slog på hinanden og spillerne til træning.
I verdens stærkeste præstationsmiljøer som Klopps Liverpool, Guardiolas Manchester City, Tuchels dybt overraskende Champions League-vindere eller sportshold som New England Patriots og New Zealands vanvittigt dygtige rugbylandshold får man da ikke resultater ved at hetze spillerne og på en kultur båret af frygt og trusler.
Der er en masse, dansk klubfodbold kan lære fra udlandet.
Men den formørkede og kyniske tilgang, Esbjergs ejere har til en så vild sag, hvor Arbejdstilsynet helt uhørt er hentet ind over få uger efter en ny træners ansættelse, tjener ikke nogen, heller ikke dem selv efter de fine resultater, de har opnået i Barnsley og med belgiske Oostende.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADETS DOM
