Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.
Det er eksamenstid i FC Midtjylland, og selvom coronavirussen har gjort situationen sværere for midtjyderne, der kun har en enkelt udekamp til at klare skærene mod Ludogorets og ikke får nogen hjemmekamp, er det nu, man bliver målt og vejet.
Evander blev skadet i opvarmningen til sidste weekends testkamp i franske Reims, men det er ikke ham eller offensiven, der er hovedfokus på tirsdag i Razgrad.
Nej det er defensiven, som Brian Priske har brugt meget af energien på, siden han blev cheftræner for et år siden, der har hovedrollen i næste uge.
I sommeren 2016 scorede man ikke i et samlet 0-3-nederlag til Osmanlispor. I 2017 blev det samlet 3-4 til Apollon Limassol, og i 2018 var det i alt med 2-4, man tabte til Malmö FF, efter man tidligere den sommer ikke formåede at score, eller for alvor skabe chancer, i en 0-0-kamp hjemme mod Astana efter en 2-1-sejr til kasakhstanerne i første kamp på et mål i fjerde minuts overtid.
Sidste års 3-7-nederlag til Rangers FC falder uden for kategori, fordi det var i tredje runde og ikke i sidste playoffrunde før gruppespil, men tager vi det med, har FC Midtjylland på otte kampe de seneste fire sæsoner lukket 18 mål ind, når det virkelig gjaldt.
Nu er der maksimalt 120 minutter og en straffesparkskonkurrence at gøre godt med på tirsdag mod Ludogorets.
Sidste uges 1-3-nederlag til førnævnte Reims bør ikke bekymre, da FCM skiftede størstedelen af holdet i pausen, da man førte 1-0. Torsdag vandt man med 2-0 over HSV i en kamp, hvor man ikke skiftede i pausen.
Den virkelige test får vi naturligvis først tirsdag, når alt er på spil for en klub, FC København og de andre Superliga-rivalers fans ynder at beskylde for manglende europæiske kompetencer.
90 minutters 2. runde-fodbold i Razgrad kommer ikke til at give et fyldestgørende billede af FC Midtjyllands defensive evner, men fair og unfair ryger helt og aldeles ud af vinduet grundet coronavirussen og efter FCM’s tre danske mesterskaber på fem år.
Det er Europa, der gælder nu, og vinder FC Midtjylland i Bulgarien, er holdet sikker på at være seedet i en sidste og afgørende Europa League-playoffkamp om adgang til gruppespillet, hvis man taber i 3. runde af Champions League-kvalifikationen.
Taber FC Midtjylland derimod til Ludogorets, bliver vejen til Europa League-gruppespillet hård, så mon ikke formand Rasmus Ankersen og direktør Claus Steinlein sammen med resten af klubben og Ulveland håber på en ekstremt god defensiv aften på tirsdag, som minder mere om sejrene og de gode præstationer mod FC København i sidste sæson end de skæverter, man eksempelvis slog mod AGF.
Læs også:Skulle have bremset FCM og Chelseas model: Udskyder reform til 2021
Læs også:Fredericia-træner ønsker to-tre nye spillere
Læs også:Medie: Sistos lønkrav umuliggør Superliga-skifte
Læs også:Isaksen scorede i sidste test før CL-kval: Vil lukke munden på kritikerne
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lyon-stjernen Aouar er på vej til London-klub

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

De henter Christian Gytkjær

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen?

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

FC København-keeper får nummer 42, men…

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt