Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.
Det er eksamenstid i FC Midtjylland, og selvom coronavirussen har gjort situationen sværere for midtjyderne, der kun har en enkelt udekamp til at klare skærene mod Ludogorets og ikke får nogen hjemmekamp, er det nu, man bliver målt og vejet.
Evander blev skadet i opvarmningen til sidste weekends testkamp i franske Reims, men det er ikke ham eller offensiven, der er hovedfokus på tirsdag i Razgrad.
Nej det er defensiven, som Brian Priske har brugt meget af energien på, siden han blev cheftræner for et år siden, der har hovedrollen i næste uge.
I sommeren 2016 scorede man ikke i et samlet 0-3-nederlag til Osmanlispor. I 2017 blev det samlet 3-4 til Apollon Limassol, og i 2018 var det i alt med 2-4, man tabte til Malmö FF, efter man tidligere den sommer ikke formåede at score, eller for alvor skabe chancer, i en 0-0-kamp hjemme mod Astana efter en 2-1-sejr til kasakhstanerne i første kamp på et mål i fjerde minuts overtid.
Sidste års 3-7-nederlag til Rangers FC falder uden for kategori, fordi det var i tredje runde og ikke i sidste playoffrunde før gruppespil, men tager vi det med, har FC Midtjylland på otte kampe de seneste fire sæsoner lukket 18 mål ind, når det virkelig gjaldt.
Nu er der maksimalt 120 minutter og en straffesparkskonkurrence at gøre godt med på tirsdag mod Ludogorets.
Sidste uges 1-3-nederlag til førnævnte Reims bør ikke bekymre, da FCM skiftede størstedelen af holdet i pausen, da man førte 1-0. Torsdag vandt man med 2-0 over HSV i en kamp, hvor man ikke skiftede i pausen.
Den virkelige test får vi naturligvis først tirsdag, når alt er på spil for en klub, FC København og de andre Superliga-rivalers fans ynder at beskylde for manglende europæiske kompetencer.
90 minutters 2. runde-fodbold i Razgrad kommer ikke til at give et fyldestgørende billede af FC Midtjyllands defensive evner, men fair og unfair ryger helt og aldeles ud af vinduet grundet coronavirussen og efter FCM’s tre danske mesterskaber på fem år.
Det er Europa, der gælder nu, og vinder FC Midtjylland i Bulgarien, er holdet sikker på at være seedet i en sidste og afgørende Europa League-playoffkamp om adgang til gruppespillet, hvis man taber i 3. runde af Champions League-kvalifikationen.
Taber FC Midtjylland derimod til Ludogorets, bliver vejen til Europa League-gruppespillet hård, så mon ikke formand Rasmus Ankersen og direktør Claus Steinlein sammen med resten af klubben og Ulveland håber på en ekstremt god defensiv aften på tirsdag, som minder mere om sejrene og de gode præstationer mod FC København i sidste sæson end de skæverter, man eksempelvis slog mod AGF.
Læs også:Skulle have bremset FCM og Chelseas model: Udskyder reform til 2021
Læs også:Fredericia-træner ønsker to-tre nye spillere
Læs også:Medie: Sistos lønkrav umuliggør Superliga-skifte
Læs også:Isaksen scorede i sidste test før CL-kval: Vil lukke munden på kritikerne
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lyon-stjernen Aouar er på vej til London-klub
LIVE
TransferLIVE: De lurer på AaB-profil
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
AVIS
Ingen kontakt med AGF
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
LIVE: FCK taber i Barcelona
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
