Leder: VM hvert andet år kan ende i kold krig

Et ønske om en VM-slutrunde hvert andet år har skabt dårlig stemning mellem Europa og FIFA, der allerede har støtte flere steder i Verden.



Man skulle mene, at VM-slutrunden i Qatar til næste år gav nok problemer for fans, spillere og trænere, hvoraf de færreste i Danmark har lyst til, at den største landsholdsturnering i kalenderen skal spilles i den lille, men meget ambitiøse golfstat.

Men desværre er alt ikke fryd og gammen på den anden side af den kontroversielle VM-slutrunde, ja faktisk har det næste år potentiale til at stikke endnu mere ild i en fodboldverden, hvor forskellene på rig og fattig bliver stadigt større.

Som berettet på denne plads for to uger siden, er FIFA og ikke mindst forbundets præsident Gianni Infantino særdeles interesseret i at indføre VM hvert andet år.

Det handler om tv- og sponsorkontrakter, for amerikanske og internationale kapitalfonde vil gerne være med til festen, og Gianni Infantinos folk har reelt overtaget det afrikanske forbund CAF for at sikre politisk støtte til VM-projektet foruden at få et helt kontinent, hvor man kan afprøve en lukket klubliga og vise resten af verden, hvor god en idé sådan et projekt er.

FIFA har fået skubbet nogle positive interviews om VM hvert andet år med tidligere topspillere ud i internationale medier.

Og i mange mindre fodboldnationer, hvor landsholdet er små fodboldforbunds eneste reelle indtægtskilde ud over årlige millionoverførsler i tilskud fra Infantinos FIFA, synes man, at VM hvert andet år er en hamrende god idé.

Det gør man til gengæld ikke i Europa, da et VM hvert andet år selvsagt vil ramme EM hårdt. Man kunne i teorien lægge EM i ulige år, men den er europæerne selvfølgelig ikke med på, da det trods alt er begrænset, hvor mange tv-aftaler og hvor mange kampe, man kan stoppe ned i halsen på forbrugere og fodboldspillere.

Så her står vi med dårlig stemning mellem Europa og deres allierede i Sydamerika, og resten af verden i FIFA.

Det virkelige mål for Infantino og FIFA kan meget vel være at få indført førnævnte lukkede klubligaer og et samlende, meget udvidet klub-VM, så Infantino og FIFA kan få del i det vildt lukrative klubmarked i Europa, der er langt mere værd end landsholdsfodbold.

Mistanken om en skjult Infantino-hånd i aprils katastrofalt dårlige Super League-lancering af 12 europæiske topklubber er stort set en etableret sandhed blandt europæiske klubber og i mange nationale fodboldforbund.

Og hvad gør europæerne så?

Ja de siger mere eller mindre direkte, at de simpelthen udebliver fra hvert andet VM, hvis Infantino og FIFA’s kongres vedtager ændringen på næste års forsamling.

Uden spillere fra klubberne i Europa (og Sydamerika) er et VM selvsagt intet værd, og tiden frem mod VM i Qatar kan blive én lang kold krig om alt.

Disse dages skærmydsler omkring frigivelse af spillere fra europæiske klubber til kampe i rødzone-lande er bare et mindre eksempel – der venter en masse drillerier og chikane mellem parterne, indtil en løsning bliver fundet.


Lederen er bragt i fredagens udgave af Tipsbladet – det ligger inde i Ekstra Bladet fredag
TipsBladet_Forside_Tipsbladet_03-09-2021_Lands_1udg-page-001





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Tvivl om Pep Guardiola – han er udset som afløser

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Nu dukker første historie op

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Nu forklarer Noah Nartey

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Interessant afsløring

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel