Leder: VM hvert andet år kan ende i kold krig

Et ønske om en VM-slutrunde hvert andet år har skabt dårlig stemning mellem Europa og FIFA, der allerede har støtte flere steder i Verden.



Man skulle mene, at VM-slutrunden i Qatar til næste år gav nok problemer for fans, spillere og trænere, hvoraf de færreste i Danmark har lyst til, at den største landsholdsturnering i kalenderen skal spilles i den lille, men meget ambitiøse golfstat.

Men desværre er alt ikke fryd og gammen på den anden side af den kontroversielle VM-slutrunde, ja faktisk har det næste år potentiale til at stikke endnu mere ild i en fodboldverden, hvor forskellene på rig og fattig bliver stadigt større.

Som berettet på denne plads for to uger siden, er FIFA og ikke mindst forbundets præsident Gianni Infantino særdeles interesseret i at indføre VM hvert andet år.

Det handler om tv- og sponsorkontrakter, for amerikanske og internationale kapitalfonde vil gerne være med til festen, og Gianni Infantinos folk har reelt overtaget det afrikanske forbund CAF for at sikre politisk støtte til VM-projektet foruden at få et helt kontinent, hvor man kan afprøve en lukket klubliga og vise resten af verden, hvor god en idé sådan et projekt er.

FIFA har fået skubbet nogle positive interviews om VM hvert andet år med tidligere topspillere ud i internationale medier.

Og i mange mindre fodboldnationer, hvor landsholdet er små fodboldforbunds eneste reelle indtægtskilde ud over årlige millionoverførsler i tilskud fra Infantinos FIFA, synes man, at VM hvert andet år er en hamrende god idé.

Det gør man til gengæld ikke i Europa, da et VM hvert andet år selvsagt vil ramme EM hårdt. Man kunne i teorien lægge EM i ulige år, men den er europæerne selvfølgelig ikke med på, da det trods alt er begrænset, hvor mange tv-aftaler og hvor mange kampe, man kan stoppe ned i halsen på forbrugere og fodboldspillere.

Så her står vi med dårlig stemning mellem Europa og deres allierede i Sydamerika, og resten af verden i FIFA.

Det virkelige mål for Infantino og FIFA kan meget vel være at få indført førnævnte lukkede klubligaer og et samlende, meget udvidet klub-VM, så Infantino og FIFA kan få del i det vildt lukrative klubmarked i Europa, der er langt mere værd end landsholdsfodbold.

Mistanken om en skjult Infantino-hånd i aprils katastrofalt dårlige Super League-lancering af 12 europæiske topklubber er stort set en etableret sandhed blandt europæiske klubber og i mange nationale fodboldforbund.

Og hvad gør europæerne så?

Ja de siger mere eller mindre direkte, at de simpelthen udebliver fra hvert andet VM, hvis Infantino og FIFA’s kongres vedtager ændringen på næste års forsamling.

Uden spillere fra klubberne i Europa (og Sydamerika) er et VM selvsagt intet værd, og tiden frem mod VM i Qatar kan blive én lang kold krig om alt.

Disse dages skærmydsler omkring frigivelse af spillere fra europæiske klubber til kampe i rødzone-lande er bare et mindre eksempel – der venter en masse drillerier og chikane mellem parterne, indtil en løsning bliver fundet.


Lederen er bragt i fredagens udgave af Tipsbladet – det ligger inde i Ekstra Bladet fredag
TipsBladet_Forside_Tipsbladet_03-09-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Chelsea – Manchester United

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Ivan Toney klar på choktransfer

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’