Man skulle mene, at VM-slutrunden i Qatar til næste år gav nok problemer for fans, spillere og trænere, hvoraf de færreste i Danmark har lyst til, at den største landsholdsturnering i kalenderen skal spilles i den lille, men meget ambitiøse golfstat.
Men desværre er alt ikke fryd og gammen på den anden side af den kontroversielle VM-slutrunde, ja faktisk har det næste år potentiale til at stikke endnu mere ild i en fodboldverden, hvor forskellene på rig og fattig bliver stadigt større.
Som berettet på denne plads for to uger siden, er FIFA og ikke mindst forbundets præsident Gianni Infantino særdeles interesseret i at indføre VM hvert andet år.
Det handler om tv- og sponsorkontrakter, for amerikanske og internationale kapitalfonde vil gerne være med til festen, og Gianni Infantinos folk har reelt overtaget det afrikanske forbund CAF for at sikre politisk støtte til VM-projektet foruden at få et helt kontinent, hvor man kan afprøve en lukket klubliga og vise resten af verden, hvor god en idé sådan et projekt er.
FIFA har fået skubbet nogle positive interviews om VM hvert andet år med tidligere topspillere ud i internationale medier.
Og i mange mindre fodboldnationer, hvor landsholdet er små fodboldforbunds eneste reelle indtægtskilde ud over årlige millionoverførsler i tilskud fra Infantinos FIFA, synes man, at VM hvert andet år er en hamrende god idé.
Det gør man til gengæld ikke i Europa, da et VM hvert andet år selvsagt vil ramme EM hårdt. Man kunne i teorien lægge EM i ulige år, men den er europæerne selvfølgelig ikke med på, da det trods alt er begrænset, hvor mange tv-aftaler og hvor mange kampe, man kan stoppe ned i halsen på forbrugere og fodboldspillere.
Så her står vi med dårlig stemning mellem Europa og deres allierede i Sydamerika, og resten af verden i FIFA.
Det virkelige mål for Infantino og FIFA kan meget vel være at få indført førnævnte lukkede klubligaer og et samlende, meget udvidet klub-VM, så Infantino og FIFA kan få del i det vildt lukrative klubmarked i Europa, der er langt mere værd end landsholdsfodbold.
Mistanken om en skjult Infantino-hånd i aprils katastrofalt dårlige Super League-lancering af 12 europæiske topklubber er stort set en etableret sandhed blandt europæiske klubber og i mange nationale fodboldforbund.
Og hvad gør europæerne så?
Ja de siger mere eller mindre direkte, at de simpelthen udebliver fra hvert andet VM, hvis Infantino og FIFA’s kongres vedtager ændringen på næste års forsamling.
Uden spillere fra klubberne i Europa (og Sydamerika) er et VM selvsagt intet værd, og tiden frem mod VM i Qatar kan blive én lang kold krig om alt.
Disse dages skærmydsler omkring frigivelse af spillere fra europæiske klubber til kampe i rødzone-lande er bare et mindre eksempel – der venter en masse drillerier og chikane mellem parterne, indtil en løsning bliver fundet.
Lederen er bragt i fredagens udgave af Tipsbladet – det ligger inde i Ekstra Bladet fredag

LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
OB – Randers FC
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT
