Man skulle mene, at VM-slutrunden i Qatar til næste år gav nok problemer for fans, spillere og trænere, hvoraf de færreste i Danmark har lyst til, at den største landsholdsturnering i kalenderen skal spilles i den lille, men meget ambitiøse golfstat.
Men desværre er alt ikke fryd og gammen på den anden side af den kontroversielle VM-slutrunde, ja faktisk har det næste år potentiale til at stikke endnu mere ild i en fodboldverden, hvor forskellene på rig og fattig bliver stadigt større.
Som berettet på denne plads for to uger siden, er FIFA og ikke mindst forbundets præsident Gianni Infantino særdeles interesseret i at indføre VM hvert andet år.
Det handler om tv- og sponsorkontrakter, for amerikanske og internationale kapitalfonde vil gerne være med til festen, og Gianni Infantinos folk har reelt overtaget det afrikanske forbund CAF for at sikre politisk støtte til VM-projektet foruden at få et helt kontinent, hvor man kan afprøve en lukket klubliga og vise resten af verden, hvor god en idé sådan et projekt er.
FIFA har fået skubbet nogle positive interviews om VM hvert andet år med tidligere topspillere ud i internationale medier.
Og i mange mindre fodboldnationer, hvor landsholdet er små fodboldforbunds eneste reelle indtægtskilde ud over årlige millionoverførsler i tilskud fra Infantinos FIFA, synes man, at VM hvert andet år er en hamrende god idé.
Det gør man til gengæld ikke i Europa, da et VM hvert andet år selvsagt vil ramme EM hårdt. Man kunne i teorien lægge EM i ulige år, men den er europæerne selvfølgelig ikke med på, da det trods alt er begrænset, hvor mange tv-aftaler og hvor mange kampe, man kan stoppe ned i halsen på forbrugere og fodboldspillere.
Så her står vi med dårlig stemning mellem Europa og deres allierede i Sydamerika, og resten af verden i FIFA.
Det virkelige mål for Infantino og FIFA kan meget vel være at få indført førnævnte lukkede klubligaer og et samlende, meget udvidet klub-VM, så Infantino og FIFA kan få del i det vildt lukrative klubmarked i Europa, der er langt mere værd end landsholdsfodbold.
Mistanken om en skjult Infantino-hånd i aprils katastrofalt dårlige Super League-lancering af 12 europæiske topklubber er stort set en etableret sandhed blandt europæiske klubber og i mange nationale fodboldforbund.
Og hvad gør europæerne så?
Ja de siger mere eller mindre direkte, at de simpelthen udebliver fra hvert andet VM, hvis Infantino og FIFA’s kongres vedtager ændringen på næste års forsamling.
Uden spillere fra klubberne i Europa (og Sydamerika) er et VM selvsagt intet værd, og tiden frem mod VM i Qatar kan blive én lang kold krig om alt.
Disse dages skærmydsler omkring frigivelse af spillere fra europæiske klubber til kampe i rødzone-lande er bare et mindre eksempel – der venter en masse drillerier og chikane mellem parterne, indtil en løsning bliver fundet.
Lederen er bragt i fredagens udgave af Tipsbladet – det ligger inde i Ekstra Bladet fredag

LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
