Da det britiske medie Daily Mail for et års tid siden målte Premier League-klubejernes popularitet, var familien Glazer i Manchester United en klar bundskraber med kun fire procent af de adspurgte fans, der var tilfredse med dem som ejere.
Der er al mulig grund til, at Manchester Uniteds fans er trætte af klubbens ejere. Vælg selv mellem de milliarder, klubben og i sidste ende dens fans har betalt i renter, afdrag og gebyrer til banker, for ikke at nævne udbytte til ejerne.
Uniteds position som verdens stærkeste klub er for længst forduftet, ungdomsarbejdet halter, stadion er ved at brase sammen, og selvom denne sæson endelig byder på fremgang for førsteholdet, burde det være United og ikke City, der var verdens stærkeste fodboldhold.
Jublen ville ingen ende tage, da Glazers endelig satte klubben til salg omkring VM i Qatar, og nu forsøger en håndfuld milliardærer at købe klubben fri.

Avram Glazer (i midten) var i slutningen af februar til pokalfinalen mod Newcastle.
United-fans frygter, at de mest fodbold-tændte Glazer-brødre, Avram og Joel, bare vil af med deres søskende i ejerkredsen, og måske ender det sådan.
Men der er en skæbne, der er langt værre end fortsat at være i Glazers’ sold, nemlig at ende i Qatars.
Den vel nok mest seriøse bejler til klubben er Jassim Bin Hamad Al Thani, søn af den tidligere chef for Qatars nationalbank.
Han og Qatars PR-eksperter vil have os til at tro på, at han er en selvstændig forretningsmand, der har fået øje på en god forretning.
Bare man antyder, at et køb skulle have noget at gøre med Qatar, bliver mødt med harme og sårede følelser, og ligesom op til og under VM 2022 bliver kritikere anklaget for, at der er tale om ulækker, europæisk racisme mod mennesker fra Mellemøsten.
Det var ikke fedt at blive kaldt racist under VM, og det er det heller ikke i den auktion, Glazer-familien holder med Manchester United. Men det ændrer ikke en døjt på, at vi taler højt om virkeligheden.

Glazers er ikke populære blandt Manchester Uniteds fans.
Der er ikke noget større firma i Qatar, der ikke eksisterer med styrets og kongefamiliens velsignelse. Det samme gælder alle større forretningsaftaler i Qatar eller aftaler, der involverer qatarske statsborgere på et vist niveau.
Det er ikke som i Danmark eller andre demokratier, hvor man uden videre kan starte egen virksomhed. I Qatar går alt af betydning på den ene eller anden måde gennem kongefamilien.
Det kan vi så gange med 100, når det kommer til emner som gas-eksporten, forsvars- og udenrigspolitik, og så den sportslige strategi, der skal profilere Qatar på hele planeten.
At sheik Jassim skulle have siddet i køkkenet med et par kammerater og selv være nået frem til, at pengene da skal bruges på Manchester United, er mega-utroværdigt og åbenlyst løgn, fordi det er kongefamilien og staten, der styrer dette projekt.
Det er staten Qatar, der vil profilere sig ved at købe United, og selvom man har gas nok til de næste 200 år, får en ukendt rigmandssøn med en far tæt på kongefamilien ikke lov til bare lige at betale 50 milliarder kroner for en fodboldklub uden toppens o.k.

Qatars styre vil meget gerne sole sig i topspillere som Christian Eriksen, ligesom man gennem mere end ti år har udnyttet Paris Saint-Germain.
Helt ærligt: Er der andre end de politisk pressede britiske fodboldmyndigheder om nogle måneder, og den del af Uniteds fans, der har et enormt ønske om at se Kylian Mbappé i rødt til august, der tror på, at styret bag historiens største sportssatning ikke står bag en ukendt forretningsmand fra Qatars forsøg på at købe verdens måske mest kendte klub?
Problemerne med Qatar er præcis de samme som op til og under VM: Brud på alle tænkelige menneskerettigheder og dårlig behandling af migrantarbejdere, samtidig med at kongefamilien og styret skal sole sig i verdens ypperste fodboldstjerner.
Der er den forskel, at Qatars styre nu ikke længere gider lade som om, man laver reformer, og har afbrudt samarbejdet med de organisationer, der skulle tjekke behandlingen af migrantarbejdere.
Jeg forstår udmærket, at Manchester Uniteds fans er trætte af Glazers, men det er historieløst i stedet at omfavne Qatar og endda forsvare investeringsmodellen og styret.
Det er ingen undskyldning, at man bare vil følge med de andre superklubber og deres ejere med bundløse lommer, og et Qatar-køb af United vil være et lavpunkt i fodboldspillets historie.
Den mest oplagte alternative køber af Manchester United er Jim Ratcliffe, en mand der ikke mindst har tjent sine milliarder på at fremstille kemikalier til industrien, og som blandt andet specialiserer sig i den destruktive udvinding af skiffergas, der ødelægger natur og landskaber rundt om på planeten i disse år.
Jeg ved ikke, hvor det ligger i sammenligning med Qatars PR-projekt, men helt godt er det altså ikke.
Så hellere en af de andre bydere, eller at man trækkes med Glazers i et par år til, i stedet for at emiren og hans regering soler sig i verdens største klub, som man solede sig i VM 2022.
Kommer det til at gå sådan? Jeg tror det ikke.
Men hvis jeg var fan, ville jeg ikke sælge selvstændigheden og de langsigtede udsigter for klubben og selve fodboldspillets overlevelse i bytte for en krukke guld i form af at få Kylian Mbappé og andre stjernekøb her og nu.
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Tottenham under stregen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Barcelona klager til UEFA
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AGF snubler i guldkampen
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG