Med den succes er han millioner værd for Brøndby

KOMMENTAR: Jesper Lindstrøms flotte debutsæson i Frankfurt kulminerer i aften i London i en Europa League-semifinale mod West Ham. Og Brøndby har al mulig grund til at glæde sig over den unge guldvinders succes.



Ángel Correa.

Gabriel Martinelli.

Dejan Kulusevski.

Lorenzo Pellegrini, Marco Reus og Raphinha.

Det er nogle fede navne, der dukker op i kategorien ‘sammenlignelige spillere’, når man ser nærmere på Jesper Lindstrøms sæson fra et statistisk standpunkt via mediet Fbref.

De får deres data fra Statsbomb, et mindre men respekteret analysefirma i fodboldbranchen, og piller man lidt i dataene, forstår man udmærket, hvorfor Eintracht Frankfurt er glad for Jesper Lindstrøm og ikke har været nervøs for hurtigt at give ham en plads i den idealopstilling, der har båret klubben frem til aftenens Europa League-semifinale mod West Ham.

GettyImages-1236532422

Han presser solen sort sammen med de offensive holdkammerater, han skaber chancer og kommer til dem selv i et tempo, hvor man sagtens kan forestille sig, at han næste år ligger med 10 mål og 10 assists i stedet for 5+4 fra sin position bag den colombianske angriber Rafael Borré og ved siden af japanske Daichi Kamada i Frankfurts 3-4-2-1-formation.

Det toppede foreløbigt i kvartfinalerne i Europa League mod FC Barcelona, hvor et væld af tyske fans så Frankfurt vinde en meget flot 3-2-kamp i Barcelona efter 1-1 i første opgør.

Der venter et par tætte dueller med West Ham, der ligesom Frankfurt i Bundesligaen ikke er i den allerbedste form hjemme i Premier League og er gledet ud af betragtning til Champions League-kvalifikation, men til gengæld øjner chancen for at komme i selvsamme turnering og selvfølgelig vinde Europa League, hvilket ikke er uoverstigeligt med RB Leipzig og Rangers FC i den anden semifinale.

Jesper Lindstrøm ligner en spiller, der skal med Danmark til de kommende slutrunder, og som der så småt allerede vil dukke transferrygter op om igen til sommer.

Og også for Brøndby er det fedt at have en på alle måder god ambassadør som Jesper Lindstrøm.

Den offensive midtbanespiller var Brøndbys største salg siden Daniel Agger i 2006, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen og ledelsen vil så hjertens gerne sælge spillere endnu dyrere i de kommende år, hvilket er både rimeligt og yderst fornuftigt i forsøget på at matche finansielt stærkere FC København og FC Midtjylland.

GettyImages-1236532422

I det spil på transfermarkedet er det i ordenes egentlige forstand millioner værd for Brøndby IF at have en Jesper Lindstrøm med succes i en Europa League-semifinale og med gode skudsmål fra træneren, eksperter og spillere i Tyskland.

Få ting er mere værdifulde på transfermarkedet for en Superliga-klub end at kunne pege på eksspillere med succes i store udenlandske klubber, og den kategori hører Frankfurt til i, selvom man lige i denne sæson havner midt i Bundesliga-tabellen i stedet for lige uden for Champions League-pladserne.

Ryger Jesper Lindstrøm videre på et tidspunkt, står Brøndby også til konkret at tjene millioner via en videresalgsklausul, men på de store linjer er det styrkede rygte for Brøndby-spillere endnu mere værdifuldt for klubben, hvis man ellers forstår at bringe nye og lige så dygtige spillere til torvs.

Så det er ikke kun Brøndby-fansene, der har grund til at krydse fingre for Jesper Lindstrøm i aften på det olympiske stadion ude i Stratford i den østlige del af London, og med kun 180 minutters fodbold mellem dem og en finale i Sevilla er der alt at spille for for Brøndbys lige nu bedste ambassadør i udlandet.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sverige skal til VM

Rasmus Højlund har ikke set det før

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Tottenham præsenterer ny træner

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tjekkiet – Danmark

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder ud om Kasper Hjulmand

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’