Ángel Correa.
Gabriel Martinelli.
Dejan Kulusevski.
Lorenzo Pellegrini, Marco Reus og Raphinha.
Det er nogle fede navne, der dukker op i kategorien ‘sammenlignelige spillere’, når man ser nærmere på Jesper Lindstrøms sæson fra et statistisk standpunkt via mediet Fbref.
De får deres data fra Statsbomb, et mindre men respekteret analysefirma i fodboldbranchen, og piller man lidt i dataene, forstår man udmærket, hvorfor Eintracht Frankfurt er glad for Jesper Lindstrøm og ikke har været nervøs for hurtigt at give ham en plads i den idealopstilling, der har båret klubben frem til aftenens Europa League-semifinale mod West Ham.

Han presser solen sort sammen med de offensive holdkammerater, han skaber chancer og kommer til dem selv i et tempo, hvor man sagtens kan forestille sig, at han næste år ligger med 10 mål og 10 assists i stedet for 5+4 fra sin position bag den colombianske angriber Rafael Borré og ved siden af japanske Daichi Kamada i Frankfurts 3-4-2-1-formation.
Det toppede foreløbigt i kvartfinalerne i Europa League mod FC Barcelona, hvor et væld af tyske fans så Frankfurt vinde en meget flot 3-2-kamp i Barcelona efter 1-1 i første opgør.
Lindstrøm: Jeg har ikke ord – det er sindssygt #eldk https://t.co/Wue6P9nX2X
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 15, 2022
Der venter et par tætte dueller med West Ham, der ligesom Frankfurt i Bundesligaen ikke er i den allerbedste form hjemme i Premier League og er gledet ud af betragtning til Champions League-kvalifikation, men til gengæld øjner chancen for at komme i selvsamme turnering og selvfølgelig vinde Europa League, hvilket ikke er uoverstigeligt med RB Leipzig og Rangers FC i den anden semifinale.
Jesper Lindstrøm ligner en spiller, der skal med Danmark til de kommende slutrunder, og som der så småt allerede vil dukke transferrygter op om igen til sommer.
Og også for Brøndby er det fedt at have en på alle måder god ambassadør som Jesper Lindstrøm.
Den offensive midtbanespiller var Brøndbys største salg siden Daniel Agger i 2006, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen og ledelsen vil så hjertens gerne sælge spillere endnu dyrere i de kommende år, hvilket er både rimeligt og yderst fornuftigt i forsøget på at matche finansielt stærkere FC København og FC Midtjylland.

I det spil på transfermarkedet er det i ordenes egentlige forstand millioner værd for Brøndby IF at have en Jesper Lindstrøm med succes i en Europa League-semifinale og med gode skudsmål fra træneren, eksperter og spillere i Tyskland.
Få ting er mere værdifulde på transfermarkedet for en Superliga-klub end at kunne pege på eksspillere med succes i store udenlandske klubber, og den kategori hører Frankfurt til i, selvom man lige i denne sæson havner midt i Bundesliga-tabellen i stedet for lige uden for Champions League-pladserne.
Ryger Jesper Lindstrøm videre på et tidspunkt, står Brøndby også til konkret at tjene millioner via en videresalgsklausul, men på de store linjer er det styrkede rygte for Brøndby-spillere endnu mere værdifuldt for klubben, hvis man ellers forstår at bringe nye og lige så dygtige spillere til torvs.
Så det er ikke kun Brøndby-fansene, der har grund til at krydse fingre for Jesper Lindstrøm i aften på det olympiske stadion ude i Stratford i den østlige del af London, og med kun 180 minutters fodbold mellem dem og en finale i Sevilla er der alt at spille for for Brøndbys lige nu bedste ambassadør i udlandet.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Tullberg tror på overraskelsen
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG