Ángel Correa.
Gabriel Martinelli.
Dejan Kulusevski.
Lorenzo Pellegrini, Marco Reus og Raphinha.
Det er nogle fede navne, der dukker op i kategorien ‘sammenlignelige spillere’, når man ser nærmere på Jesper Lindstrøms sæson fra et statistisk standpunkt via mediet Fbref.
De får deres data fra Statsbomb, et mindre men respekteret analysefirma i fodboldbranchen, og piller man lidt i dataene, forstår man udmærket, hvorfor Eintracht Frankfurt er glad for Jesper Lindstrøm og ikke har været nervøs for hurtigt at give ham en plads i den idealopstilling, der har båret klubben frem til aftenens Europa League-semifinale mod West Ham.
Han presser solen sort sammen med de offensive holdkammerater, han skaber chancer og kommer til dem selv i et tempo, hvor man sagtens kan forestille sig, at han næste år ligger med 10 mål og 10 assists i stedet for 5+4 fra sin position bag den colombianske angriber Rafael Borré og ved siden af japanske Daichi Kamada i Frankfurts 3-4-2-1-formation.
Det toppede foreløbigt i kvartfinalerne i Europa League mod FC Barcelona, hvor et væld af tyske fans så Frankfurt vinde en meget flot 3-2-kamp i Barcelona efter 1-1 i første opgør.
Lindstrøm: Jeg har ikke ord – det er sindssygt #eldk https://t.co/Wue6P9nX2X
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 15, 2022
Der venter et par tætte dueller med West Ham, der ligesom Frankfurt i Bundesligaen ikke er i den allerbedste form hjemme i Premier League og er gledet ud af betragtning til Champions League-kvalifikation, men til gengæld øjner chancen for at komme i selvsamme turnering og selvfølgelig vinde Europa League, hvilket ikke er uoverstigeligt med RB Leipzig og Rangers FC i den anden semifinale.
Jesper Lindstrøm ligner en spiller, der skal med Danmark til de kommende slutrunder, og som der så småt allerede vil dukke transferrygter op om igen til sommer.
Og også for Brøndby er det fedt at have en på alle måder god ambassadør som Jesper Lindstrøm.
Den offensive midtbanespiller var Brøndbys største salg siden Daniel Agger i 2006, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen og ledelsen vil så hjertens gerne sælge spillere endnu dyrere i de kommende år, hvilket er både rimeligt og yderst fornuftigt i forsøget på at matche finansielt stærkere FC København og FC Midtjylland.
I det spil på transfermarkedet er det i ordenes egentlige forstand millioner værd for Brøndby IF at have en Jesper Lindstrøm med succes i en Europa League-semifinale og med gode skudsmål fra træneren, eksperter og spillere i Tyskland.
Få ting er mere værdifulde på transfermarkedet for en Superliga-klub end at kunne pege på eksspillere med succes i store udenlandske klubber, og den kategori hører Frankfurt til i, selvom man lige i denne sæson havner midt i Bundesliga-tabellen i stedet for lige uden for Champions League-pladserne.
Ryger Jesper Lindstrøm videre på et tidspunkt, står Brøndby også til konkret at tjene millioner via en videresalgsklausul, men på de store linjer er det styrkede rygte for Brøndby-spillere endnu mere værdifuldt for klubben, hvis man ellers forstår at bringe nye og lige så dygtige spillere til torvs.
Så det er ikke kun Brøndby-fansene, der har grund til at krydse fingre for Jesper Lindstrøm i aften på det olympiske stadion ude i Stratford i den østlige del af London, og med kun 180 minutters fodbold mellem dem og en finale i Sevilla er der alt at spille for for Brøndbys lige nu bedste ambassadør i udlandet.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

OB – FC Fredericia

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Vild udtalelse blusser op i Italien

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

– En stor beslutning

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Holdt på stor hemmelighed

Hylder dansk debutant

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ikke sket i 8 år

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank
