Med den succes er han millioner værd for Brøndby

KOMMENTAR: Jesper Lindstrøms flotte debutsæson i Frankfurt kulminerer i aften i London i en Europa League-semifinale mod West Ham. Og Brøndby har al mulig grund til at glæde sig over den unge guldvinders succes.



Ángel Correa.

Gabriel Martinelli.

Dejan Kulusevski.

Lorenzo Pellegrini, Marco Reus og Raphinha.

Det er nogle fede navne, der dukker op i kategorien ‘sammenlignelige spillere’, når man ser nærmere på Jesper Lindstrøms sæson fra et statistisk standpunkt via mediet Fbref.

De får deres data fra Statsbomb, et mindre men respekteret analysefirma i fodboldbranchen, og piller man lidt i dataene, forstår man udmærket, hvorfor Eintracht Frankfurt er glad for Jesper Lindstrøm og ikke har været nervøs for hurtigt at give ham en plads i den idealopstilling, der har båret klubben frem til aftenens Europa League-semifinale mod West Ham.

GettyImages-1236532422

Han presser solen sort sammen med de offensive holdkammerater, han skaber chancer og kommer til dem selv i et tempo, hvor man sagtens kan forestille sig, at han næste år ligger med 10 mål og 10 assists i stedet for 5+4 fra sin position bag den colombianske angriber Rafael Borré og ved siden af japanske Daichi Kamada i Frankfurts 3-4-2-1-formation.

Det toppede foreløbigt i kvartfinalerne i Europa League mod FC Barcelona, hvor et væld af tyske fans så Frankfurt vinde en meget flot 3-2-kamp i Barcelona efter 1-1 i første opgør.

Der venter et par tætte dueller med West Ham, der ligesom Frankfurt i Bundesligaen ikke er i den allerbedste form hjemme i Premier League og er gledet ud af betragtning til Champions League-kvalifikation, men til gengæld øjner chancen for at komme i selvsamme turnering og selvfølgelig vinde Europa League, hvilket ikke er uoverstigeligt med RB Leipzig og Rangers FC i den anden semifinale.

Jesper Lindstrøm ligner en spiller, der skal med Danmark til de kommende slutrunder, og som der så småt allerede vil dukke transferrygter op om igen til sommer.

Og også for Brøndby er det fedt at have en på alle måder god ambassadør som Jesper Lindstrøm.

Den offensive midtbanespiller var Brøndbys største salg siden Daniel Agger i 2006, og fodbolddirektør Carsten V. Jensen og ledelsen vil så hjertens gerne sælge spillere endnu dyrere i de kommende år, hvilket er både rimeligt og yderst fornuftigt i forsøget på at matche finansielt stærkere FC København og FC Midtjylland.

GettyImages-1236532422

I det spil på transfermarkedet er det i ordenes egentlige forstand millioner værd for Brøndby IF at have en Jesper Lindstrøm med succes i en Europa League-semifinale og med gode skudsmål fra træneren, eksperter og spillere i Tyskland.

Få ting er mere værdifulde på transfermarkedet for en Superliga-klub end at kunne pege på eksspillere med succes i store udenlandske klubber, og den kategori hører Frankfurt til i, selvom man lige i denne sæson havner midt i Bundesliga-tabellen i stedet for lige uden for Champions League-pladserne.

Ryger Jesper Lindstrøm videre på et tidspunkt, står Brøndby også til konkret at tjene millioner via en videresalgsklausul, men på de store linjer er det styrkede rygte for Brøndby-spillere endnu mere værdifuldt for klubben, hvis man ellers forstår at bringe nye og lige så dygtige spillere til torvs.

Så det er ikke kun Brøndby-fansene, der har grund til at krydse fingre for Jesper Lindstrøm i aften på det olympiske stadion ude i Stratford i den østlige del af London, og med kun 180 minutters fodbold mellem dem og en finale i Sevilla er der alt at spille for for Brøndbys lige nu bedste ambassadør i udlandet.



Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Raser over Rasmus Højlund-episode

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Bach Bak i svime over Uhre

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Storklub vil have Filip Jörgensen

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Liverpool-træner er ked af prædikat

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter