Som de fleste vel efterhånden ved, er jeg ikke specielt pjattet med Manchester Citys ejere, der i sidste ende betaler Erling Haalands løn.
Ejerne fra Abu Dhabi har været med til at forvandle topfodbold til et spørgsmål om, hvem der har den rigeste oligark og mest gavmilde stat i ryggen, og at Manchester City rent fodboldfagligt leverer arbejde i verdensklasse ændrer ikke på, hvor problematisk og ødelæggende det ejerskab har været.
Men i den sammenhæng, der hedder Ballon d'Or, lægger jeg ikke arbejdsgiverens og deres ejeres unoder til last for Erling Haaland og de af hans holdkammerater, jeg også har haft til overvejelse i årets kåring.
På grund af VM-titlen i Qatar var Lionel Messi længe den klare favorit til at vinde kåringen, men for mig var det rationelle valg Erling Haaland.
Der er stadig klumper i strømmen i Manchester City trods mesterskabet og Champions League-titlen, og det kan blive endnu bedre med Haaland og den fænomenalt stærke Premier League-klub, for da slet ikke at tale om den skuffelses-maskine, som det norske landshold efterhånden har været i mange år.
Men topniveauet er så højt og så vildt, at jeg ikke kunne se anden vej frem end at give Erling Haaland mine toppoint.
Der er alle hans scoringer, hans gode berøringer, hans forsøg på evigt og altid at træffe det valg, der er bedst for holdet, hvad end det er forsøge at score selv eller at smide bolden videre til sidemanden.
Men så er der også hele den effekt, han har, primært for Manchester City, når han ikke er i boldbesiddelse.
Sidste efterår fyldte det meget, at City og Haaland ikke helt kunne finde melodien i alle kampe.

Det løste Josep Guardiola på papiret med at flytte John Stones op på midtbanen omkring årsskiftet, men for mig misser man en af de vigtigste pointer ved ikke at se, hvad Haaland ellers åbner for City.
Langt om længe fik Josep Guardiola muligheden for en Plan B, at spille bolden forbi midtbanen, hvad end det var af nød i slutfasen af en kamp, eller fordi modstanderens spil og formation indbød til det.
Det kan godt være, at Haaland i mange kampe ikke rører bolden ret meget, men tro mig: Modstanderen bruger mange ressourcer på at dæmme op for nordmanden, hvilket i rigt mål åbner banen for holdkammeraterne.
Lionel Messi er fortsat verdens bedste nogensinde i min bog, men et VM, hvor det sportslige niveau bare er lavere end i toppen af europæisk klubfodbold, er i forhold til en kåring ikke lige så vægtigt som Erling Haalands præstationer.
Messi og PSG's forår var trist, og MLS regner jeg altså ikke for noget som helst i denne kåring, hvor samtlige andre nominerede vel spiller på et højere niveau til daglig end argentineren.
Jeg har Messi på min stemmeseddel og syntes som så mange andre, at hans og Argentinas præstationer ved VM var medrivende og dybt interessante at følge, fordi deres spil var så anderledes end det strømlinede, energiladede totalfodbold, vi er vant til at se i klubfodbold.
Men etter er Messi altså meget langt fra i min bog, og ligesom sidste år har jeg svært ved at forestille mig, jeg igen en dag får ham som etter.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Bayern slår rekord i ny storsejr
Tottenham under stregen
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
AGF snubler i guldkampen
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART