For mig var Haaland foran Messi i Ballon d’Or

KOMMENTAR: Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen synes ikke, Lionel Messi var tæt på at fortjene toppoint i Ballon d'Or-kåringen sammenlignet med Erling Haaland.



Som de fleste vel efterhånden ved, er jeg ikke specielt pjattet med Manchester Citys ejere, der i sidste ende betaler Erling Haalands løn.

Ejerne fra Abu Dhabi har været med til at forvandle topfodbold til et spørgsmål om, hvem der har den rigeste oligark og mest gavmilde stat i ryggen, og at Manchester City rent fodboldfagligt leverer arbejde i verdensklasse ændrer ikke på, hvor problematisk og ødelæggende det ejerskab har været.

Men i den sammenhæng, der hedder Ballon d'Or, lægger jeg ikke arbejdsgiverens og deres ejeres unoder til last for Erling Haaland og de af hans holdkammerater, jeg også har haft til overvejelse i årets kåring.

På grund af VM-titlen i Qatar var Lionel Messi længe den klare favorit til at vinde kåringen, men for mig var det rationelle valg Erling Haaland.

Der er stadig klumper i strømmen i Manchester City trods mesterskabet og Champions League-titlen, og det kan blive endnu bedre med Haaland og den fænomenalt stærke Premier League-klub, for da slet ikke at tale om den skuffelses-maskine, som det norske landshold efterhånden har været i mange år.

Men topniveauet er så højt og så vildt, at jeg ikke kunne se anden vej frem end at give Erling Haaland mine toppoint.

Der er alle hans scoringer, hans gode berøringer, hans forsøg på evigt og altid at træffe det valg, der er bedst for holdet, hvad end det er forsøge at score selv eller at smide bolden videre til sidemanden.

Men så er der også hele den effekt, han har, primært for Manchester City, når han ikke er i boldbesiddelse.

Sidste efterår fyldte det meget, at City og Haaland ikke helt kunne finde melodien i alle kampe.

215628

Det løste Josep Guardiola på papiret med at flytte John Stones op på midtbanen omkring årsskiftet, men for mig misser man en af de vigtigste pointer ved ikke at se, hvad Haaland ellers åbner for City.

Langt om længe fik Josep Guardiola muligheden for en Plan B, at spille bolden forbi midtbanen, hvad end det var af nød i slutfasen af en kamp, eller fordi modstanderens spil og formation indbød til det.

Det kan godt være, at Haaland i mange kampe ikke rører bolden ret meget, men tro mig: Modstanderen bruger mange ressourcer på at dæmme op for nordmanden, hvilket i rigt mål åbner banen for holdkammeraterne.

Lionel Messi er fortsat verdens bedste nogensinde i min bog, men et VM, hvor det sportslige niveau bare er lavere end i toppen af europæisk klubfodbold, er i forhold til en kåring ikke lige så vægtigt som Erling Haalands præstationer.

Messi og PSG's forår var trist, og MLS regner jeg altså ikke for noget som helst i denne kåring, hvor samtlige andre nominerede vel spiller på et højere niveau til daglig end argentineren.

Jeg har Messi på min stemmeseddel og syntes som så mange andre, at hans og Argentinas præstationer ved VM var medrivende og dybt interessante at følge, fordi deres spil var så anderledes end det strømlinede, energiladede totalfodbold, vi er vant til at se i klubfodbold.

Men etter er Messi altså meget langt fra i min bog, og ligesom sidste år har jeg svært ved at forestille mig, jeg igen en dag får ham som etter.



Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter