Nu er det nok: Drop den latterlige regel

Tipsbladets chefredaktør er træt af, at hands-straffespark efter VAR skal fylde så meget.



Jeg bilder mig bestemt ikke ind, at jeg er ekspert i fodboldloven, eller at jeg ved mere om VAR og brugen af systemet end dommere, udviklere og de eksperter, der har udviklet systemet i såvel Danmark som internationalt.

Men jeg tillader mig at mene, at vi skal have lavet fodboldlovens bestemmelser for hånd på bolden og brugen af VAR om for spillets, spillernes og alle vi fodboldinteresseredes skyld.

VAR er på mange måder en forbedring af spillet.

Svinestreger, soleklare fejldomme, offsidekendelser og andre vigtige situationer, hvor videobilleder kan hjælpe, kan vi sagtens få rigtigt hver gang eller så tæt på som muligt via VAR.

Men med VAR er vi nødt til at tage et kig på fodboldloven og brugen af videomateriale i forbindelse med hands-situationer.

I sidste weekend var det AGF, der fik en hands-kendelse mod sig.

FC Nordsjællands træner Flemming Pedersen sagde bagefter, at det ene straffespark til hans mandskab ikke burde være et straffe, og det samme har flere klubber især uden for citat også været inde på.

Det her handler på ingen måde om AGF, FC Nordsjælland eller bestemte klubber i udlandet, eller om at have dommere med eller imod sig.

Nej, det handler om kombinationen af VAR og handskendelser, hvad der er hensigtsmæssigt for fodbold, og hvor meget negativitet og uvilje, fodbold har godt af for at få dømt nogle ekstra straffespark for hands.

Jeg betvivler ikke, at mange af hands-straffesparkene efter VAR er rigtige i forhold til reglerne.

Men VAR plus hands er en giftig og potentielt ødelæggende cocktail, der gør fodbold fattigere.

Tag en af de første, vi husker her i Danmark: Yussuf Yurary Poulsens hånd mod Australien ved VM 2018.

Der var ingen chance for, han kunne flytte hånden, det var det, vi i skolegården kaldte påskudt.

Og som ved så mange efterfølgende VAR-straffespark for hånd, stod den ufrivillige forbrydelse slet ikke mål med straffen, som er 76 procents chance for at indkassere et mål på straffespark.

Vi skal finde en vej frem, der er mere retfærdig.

Luis Suárez udvisning og Ghanas straffespark på Suárez’ håndboldredning i VM-kvartfinalen i 2010 var helt på sin plads. Ud med ham.

Men hvad med de straffespark, der bliver dømt ude i kanten af feltet og ved baglinjen, når et spark fra en meter eller en afrettet bold rammer en forsvarsspiller på armen eller hånden?

Der står straffen på ingen måde mål med forseelsen, og fra at handle om at være dygtig til at angribe og forsvare, bliver fodbold et spørgsmål om at være heldig eller uheldig med hånd på i feltet.

Mit forslag:

Vi ændrer reglerne for hands-forseelser i feltet, som VAR fanger, så det nu bliver et indirekte frispark, med mindre dommeren vurderer, at det var med vilje eller en arm eller en hånd, der mere hørte hjemme i en volleyballkamp.

Det smukke ved fodbold er, at det ikke er et regel-fokuseret spil, hvor de bedste er dem, der er bedst til at følge reglerne og undgå at bryde dem.

Man skal være dygtig til at score et af spillets få mål eller i hvert fald opsøge heldet, og hands-straffespark efter VAR er så forstyrrende, destruktivt og mod spillets ånd, at reglerne bør laves om.

Det gjorde man med succes, da man omkring 1990 blev træt af et par årtiers brutal forfølgelse af kreative spillere med benbrækker-tacklinger bagfra, så disse tacklinger blev graderet til direkte rødt kort. Eller da målmanden ikke længere måtte samle tilbagelægninger op.

VAR er på lange stræk en forbedring og bliver bedre i de kommende år, men kombinationen hands og VAR gør hands-forseelser alt for vigtige, skævvrider spillet negativt, og skaber uendelig meget dårlig stemning omkring kampene, hvor irritationen, vreden og følelsen af uretfærdighed fylder mange gange mere end det faktum, at der teknisk set og ifølge nogle regler, der nu går hånd-på-bolden til et alt for vigtigt asepkt af fodboldspillet, rigtigt nok var et straffespark.

Ovenstående er blot en lægmands forslag til en ændring, der gør en tilfældig hånd på bolden mindre katastrofal – jeg er sikker på, at dygtigere folk kan finde på bedre modeller.

Men ændres, det skal reglerne, så det ikke er de forkerte tilfældigheder, der giver alle ondt i maven, der afgør fodboldkampe.





Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Voldsomt transferønske til FCK

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fortryder Chido Obi-beslutning

Lerager taler ud om FCK-brud

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Brøndby straffet – får stor bøde

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

AGF på rov i Hobro IK

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen