Sikke et remontada af Real Madrid onsdag aften på Bernabeu.
Og sikke et slag, det er for Manchester City og for Josep Guardiola, der nu mindst et år til skal høre på, at han har mistet sit touch i den Champions League-turnering, han vandt to gange, for 11 og 13 år siden.
Real Madrid var helt nede i sækken, bolden dansede på stregen, da Jack Grealish brød igennem få minutter før tid.
Men så vendte Real Madrid det hele på halvandet minut med to scoringer af Rodrygo og så straffesparket i den forlængede spilletid, der tog den sidste gejst ud af Josep Guardiolas mandskab.
Var det Ballon d’Or, Karim Benzema lige vandt der? Det er muligt, selvom han egentlig ikke gjorde så meget væsen af sig de første 87-88 minutter.
Det er vildt, det Real Madrid kan.
På 3+ sagde Casemiro efter kampen, at han bedst kan forklare Real Madrids evne til at vinde i svære situationer med en evig tro på tingene, og man fristes da til at tro på den kliché.
Det er i hvert fald et klogt hold, der ikke giver op, selvom niveauet ikke er lige så højt som dengang, man vandt Champions League-titler på stribe med Cristiano Ronaldo, Luka Modric og Toni Kroos på toppen af deres karrierer.
Men trods al holdgejsten, Carlo Ancelottis evne til at lede voksne stjerner og evnen til at køre på til absolut sidste sekund, skal der også en knivspids held til – det hele er jo slut, hvis Jack Grealish får bolden i nettet efter en kamp, Manchester City egentlig spillede kontrolleret indtil Reals to scoringer, og måske også Kyle Walkers skade.
For Manchester City og Josep Guardiola gør det her jo usigeligt ondt.
Denne gang var der ingen skøre Guardiola-formationer eller mærkelige spillervalg.
Den catalanske træner traf de rigtige valg og var forståeligt frustreret over kun at vinde 4-3 i første kamp, som City sagtens kunne have vundet med tre-fire mål.
Var der alligevel nerver? Var det Kyle Walkers skade og dermed tabet af hurtighed, der endte med at tage pusten ud af holdet, efter han havde slidt og slæbt for at holde en veloplagt Vinícius Júnior?
Det må i hvert fald være dybt frustrerende for Josep Guardiola og hans spillere.
Har han fået nok nu, eller bider han tænderne sammen, forlænger kontrakten og klør på, indtil Manchester City har vundet den forbaskede Champions League-titel?
Jeg ved det godt, spørgsmålene hober sig op.
Det kunne sagtens være, at næste sæson bliver sidste forsøg, måske med Erling Haaland, der lyder til at være tæt på et skifte til City.
Efter at have set Manchester City score fem mål i to semifinaler og stadig ikke være i nærheden af at være effektiv i chanceudnyttelsen giver en Haaland-transfer i hvert fald mening – jeg forstår til fulde, hvis Josep Guardiola kunne tænke sig et stykke med Haaland efter alle de afbrændere.
Guardiola har selv været inde på, at han gerne vil være træner i Sydamerika, kontrakten udløber i 2023, og derfor kunne næste år være det sidste attentat, denne gang med verdens måske bedste unge angriber sammen med det, der på lange stræk er verdens bedste trup.
Det kan heller ikke udelukkes, at Guardiola ser Jürgen Klopps forlængelse i Liverpool og tænker: ‘Så kan jeg også’.
Fortsættelsen bliver voldsomt interessant at følge – mon ikke Guardiola selv bestemmer, hvor længe han har til at vinde den Champions League, selvom de her gentagne, dramatiske nederlag må bekymre.
LIVE
TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
AVIS
Kan købes til spotpris
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
