Ny SIF-ejer skyder millioner i multiklub-model

ANALYSE: Silkeborg IF bliver del af en multiklub-model, der ligesom adskillige andre i disse år satser på unge spillere og har et talentakademi i Vestafrika.



Skal Silkeborg IF om få år spille med helt unge spillere fra Togo, England og Irland?

Det ved Silkeborg IF og klubbens nye ejere med base i USA, Trivela Group LLC, nok ikke helt præcist endnu.

Men det er en af de konkrete muligheder, der ligger i kortene for Silkeborg IF, der i dag til stor overraskelse i det danske fodboldmiljø er blevet solgt til den nye ejer i en handel til en værdi af 120 millioner kroner for 80 procent af aktierne i klubben, hvor til der kommer en investering i klubben på lidt over 40 millioner kroner.

Trivela Group LLC siger forståeligt nok meget lidt for et dansk fodboldpublikum, men firmaet, der har base i byen Birmingham i den amerikanske stat Alabama, er ikke nybegyndere i klubejerskaber.

Man tog hul på fodboldtilværelsen i 2022 med et køb af den engelske klub Walsall, der lige nu ligger på en playoffplads om oprykning fra League Two.

I efteråret 2023 købte gruppen Drogheda United i Irland, der netop har overlevet i den bedste irske række, og så har man også et hold i det vestafrikanske land Togo under navnet Trivela FC Togo.

Trivela Group LLC blev grundlagt i 2021 i Alabama af Benjamin Boycott, en canadisk født forretningsmand, der bor i Alabama, og så den særdeles velhavende amerikanske forretningsmand Kenneth Polk.

Over tid er målet for Trivela blandt andet at få Walsall, der ligger i Midlands i England med storklubber som Aston Villa og Birmingham som naboer, op i Championship, hvilket kommer til at kræve voldsomme ressourcer og gode beslutninger.

Ligesom i tilfældene med Walsall og Drogheda United har Trivela Group ifølge vores oplysninger brugt lang tid på at undersøge markedet i blandt andet Danmark og har talt længe med Silkeborg IF, før investeringen blev virkelighed.

Der har været en smule trafik af spillere mellem Walsall og Drogheda, og her og nu bliver Silkeborg IF med afstand den stærkeste og største klub under Trivela Groups ejerskab, selv om det over tid kan ændre, hvis det skulle lykkes at få Walsall op i Championship, der finansielt er Europas sjettestørste række og større end topligaerne i Belgien, Portugal, Tyrkiet, Grækenland og Holland.

I både Walsall og Drogheda er Trivela Group gået stille frem, hvilket matcher med dagens budskab fra Silkeborg IF om, at nøglepersoner som Claus Christiansen og Kent Madsen fortsætter i klubben.

Der er lagt op til, at der kommer flere penge i Silkeborgs spillerbudget, så man kan følge med udviklingen i Superligaen, men Silkeborg-fans skal med stor sandsynlighed ikke sætte næsen op efter budgetter til Superligaens Top 5.

Trivela kommer til at lægge penge i spillerbudgettet, så man fortsat kan følge med Randers FC, Viborg FF, AaB og de andre klubber i midterfeltet i Superligaen – og over tid kommer man så til at opbygge udveksling af både spillere og givetvis også ledere og viden, hvilket er standard for multiklub-ejerskaber i disse år.

Så penge kommer der til Silkeborg, men ikke i en størrelsesorden, så AGF, FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København skal frygte at blive slået knockout på transfermarkedet.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Benhård Brian Riemer-melding

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Brighton – Liverpool

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

Barcelona – Rayo Vallecano

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

‘Det er dramatisk!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB