Ny SIF-ejer skyder millioner i multiklub-model

ANALYSE: Silkeborg IF bliver del af en multiklub-model, der ligesom adskillige andre i disse år satser på unge spillere og har et talentakademi i Vestafrika.



Skal Silkeborg IF om få år spille med helt unge spillere fra Togo, England og Irland?

Det ved Silkeborg IF og klubbens nye ejere med base i USA, Trivela Group LLC, nok ikke helt præcist endnu.

Men det er en af de konkrete muligheder, der ligger i kortene for Silkeborg IF, der i dag til stor overraskelse i det danske fodboldmiljø er blevet solgt til den nye ejer i en handel til en værdi af 120 millioner kroner for 80 procent af aktierne i klubben, hvor til der kommer en investering i klubben på lidt over 40 millioner kroner.

Trivela Group LLC siger forståeligt nok meget lidt for et dansk fodboldpublikum, men firmaet, der har base i byen Birmingham i den amerikanske stat Alabama, er ikke nybegyndere i klubejerskaber.

Man tog hul på fodboldtilværelsen i 2022 med et køb af den engelske klub Walsall, der lige nu ligger på en playoffplads om oprykning fra League Two.

I efteråret 2023 købte gruppen Drogheda United i Irland, der netop har overlevet i den bedste irske række, og så har man også et hold i det vestafrikanske land Togo under navnet Trivela FC Togo.

Trivela Group LLC blev grundlagt i 2021 i Alabama af Benjamin Boycott, en canadisk født forretningsmand, der bor i Alabama, og så den særdeles velhavende amerikanske forretningsmand Kenneth Polk.

Over tid er målet for Trivela blandt andet at få Walsall, der ligger i Midlands i England med storklubber som Aston Villa og Birmingham som naboer, op i Championship, hvilket kommer til at kræve voldsomme ressourcer og gode beslutninger.

Ligesom i tilfældene med Walsall og Drogheda United har Trivela Group ifølge vores oplysninger brugt lang tid på at undersøge markedet i blandt andet Danmark og har talt længe med Silkeborg IF, før investeringen blev virkelighed.

Der har været en smule trafik af spillere mellem Walsall og Drogheda, og her og nu bliver Silkeborg IF med afstand den stærkeste og største klub under Trivela Groups ejerskab, selv om det over tid kan ændre, hvis det skulle lykkes at få Walsall op i Championship, der finansielt er Europas sjettestørste række og større end topligaerne i Belgien, Portugal, Tyrkiet, Grækenland og Holland.

I både Walsall og Drogheda er Trivela Group gået stille frem, hvilket matcher med dagens budskab fra Silkeborg IF om, at nøglepersoner som Claus Christiansen og Kent Madsen fortsætter i klubben.

Der er lagt op til, at der kommer flere penge i Silkeborgs spillerbudget, så man kan følge med udviklingen i Superligaen, men Silkeborg-fans skal med stor sandsynlighed ikke sætte næsen op efter budgetter til Superligaens Top 5.

Trivela kommer til at lægge penge i spillerbudgettet, så man fortsat kan følge med Randers FC, Viborg FF, AaB og de andre klubber i midterfeltet i Superligaen – og over tid kommer man så til at opbygge udveksling af både spillere og givetvis også ledere og viden, hvilket er standard for multiklub-ejerskaber i disse år.

Så penge kommer der til Silkeborg, men ikke i en størrelsesorden, så AGF, FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København skal frygte at blive slået knockout på transfermarkedet.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

OB – FC København

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Tidligere FCK-talent skifter

AGF-profil overvejer karrierestop

– Pinligt for rigtig mange at se

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Kæmpe Superliga-comeback



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Færdig i FC Midtjylland?

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Cooper afslører: Han starter inde

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Yoram Zague sigtet i Danmark

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

– Stemningen i FCK er håbløs!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber