Der er masser af problemer i OB.
Det er ikke specielt tydeligt, hvad cheftræner Andreas Alm forsøger at opnå med et mandskab præget af mange udskiftninger.
Gennem meget lang tid har fynboerne haft det helt grundlæggende problem, at modstanderne kommer frem til masser af afslutninger, og at man over tid ikke skaber specielt mange chancer selv, i hvert fald ikke sammenlignet med sådan cirka alle andre Superliga-klubber.
Det kan man synes er uretfærdigt og unfair, og at man er startet forfra i en ny proces.
Men Superligaen er nu en gang sådan, at man konkurrerer med 11 andre klubber, og at man oftest får få point og dermed ryger ned i bunden, når man taber skudstatstikkerne, uden der er nogen som helst bonuspoint for proces og egenudviklede spillere og hvad man ellers måtte mene burde tælle.
De massive udskiftninger i truppen denne sommer kan ikke udelukkes at kaste en ny Yankuba Minteh af sig, men det er svært at få øje på lige nu, mens det kræver endnu bedre øjne at se, hvordan truppen er forstærket og snart marcherer op i Top 6 igen ved at være stærkere end alle de finansielt svagere klubber som Silkeborg, Lyngby, Viborg og Randers.

Andreas Alm (til højre) og sportsdirektør Björn Wesström er under pres i Odense.
Andreas Alm siger, fuldstændig korrekt, at det først og fremmest handler om sportslig styrke inde på banen og ikke budgettet (hvor OB ligger nummer seks).
Svenskeren kunne meget vel miste jobbet snart, og der er helt sikkert punkter, hvor han har fejlet med at få nok ud af truppen.
Men efter snart 12 år i ingenmandsland giver det lige så lidt mening at placere hovedansvaret hos svenskeren, som troen på, at en ny administrerende direktør i DSB eller SAS lige vender bøtten med et strategiseminar og et par måneders turnaround.
Her og nu tror jeg simpelthen ikke, at Silkeborg, Viborg eller Lyngby ville bytte trup, stab og rammer med OB. Størrelsen på budgettet er de misundelige på, men der er absolut intet ved den OB-trup, der skriger på en Top 6-placering.
OB er fanget i samme negative spiral som førnævnte, hæderkronede koncerner, der er tynget ned af et vanvittigt marked og fuldstændig vanvittige beslutninger om togkøb og det danske tognet for flere årtier siden.
Om man så forsøger at bruge flere penge end Bund 6, at bruge flere talenter, at handle dansk, udenlandsk, ungt, gammelt: Resultaterne inde på banen er de samme, især i disse år, hvor de finansielt mindre klubber viser sig at være meget hurtigere på fødderne og evner at finde topspillere til rene kuppriser i udlandet eller de danske divisioner.
Det er fuldstændig ligegyldigt, hvis man i OB og klubbens ledelse selv mener, man har en brandgod plan for at nå toppen i dansk fodbold om et par år, når et flertal af rivalerne er dygtigere, bedre og lige nu lægger afstand til OB mange andre steder end i tabellen.
Løsningen på det problem er den helt store udfordring i OB, ikke en presset svensker, der oveni i de nuværende knaster kæmper med spøgelserne fra et årtis skuffelser på Fyn.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADETS DOM