Der er masser af problemer i OB.
Det er ikke specielt tydeligt, hvad cheftræner Andreas Alm forsøger at opnå med et mandskab præget af mange udskiftninger.
Gennem meget lang tid har fynboerne haft det helt grundlæggende problem, at modstanderne kommer frem til masser af afslutninger, og at man over tid ikke skaber specielt mange chancer selv, i hvert fald ikke sammenlignet med sådan cirka alle andre Superliga-klubber.
Det kan man synes er uretfærdigt og unfair, og at man er startet forfra i en ny proces.
Men Superligaen er nu en gang sådan, at man konkurrerer med 11 andre klubber, og at man oftest får få point og dermed ryger ned i bunden, når man taber skudstatstikkerne, uden der er nogen som helst bonuspoint for proces og egenudviklede spillere og hvad man ellers måtte mene burde tælle.
De massive udskiftninger i truppen denne sommer kan ikke udelukkes at kaste en ny Yankuba Minteh af sig, men det er svært at få øje på lige nu, mens det kræver endnu bedre øjne at se, hvordan truppen er forstærket og snart marcherer op i Top 6 igen ved at være stærkere end alle de finansielt svagere klubber som Silkeborg, Lyngby, Viborg og Randers.

Andreas Alm (til højre) og sportsdirektør Björn Wesström er under pres i Odense.
Andreas Alm siger, fuldstændig korrekt, at det først og fremmest handler om sportslig styrke inde på banen og ikke budgettet (hvor OB ligger nummer seks).
Svenskeren kunne meget vel miste jobbet snart, og der er helt sikkert punkter, hvor han har fejlet med at få nok ud af truppen.
Men efter snart 12 år i ingenmandsland giver det lige så lidt mening at placere hovedansvaret hos svenskeren, som troen på, at en ny administrerende direktør i DSB eller SAS lige vender bøtten med et strategiseminar og et par måneders turnaround.
Her og nu tror jeg simpelthen ikke, at Silkeborg, Viborg eller Lyngby ville bytte trup, stab og rammer med OB. Størrelsen på budgettet er de misundelige på, men der er absolut intet ved den OB-trup, der skriger på en Top 6-placering.
OB er fanget i samme negative spiral som førnævnte, hæderkronede koncerner, der er tynget ned af et vanvittigt marked og fuldstændig vanvittige beslutninger om togkøb og det danske tognet for flere årtier siden.
Om man så forsøger at bruge flere penge end Bund 6, at bruge flere talenter, at handle dansk, udenlandsk, ungt, gammelt: Resultaterne inde på banen er de samme, især i disse år, hvor de finansielt mindre klubber viser sig at være meget hurtigere på fødderne og evner at finde topspillere til rene kuppriser i udlandet eller de danske divisioner.
Det er fuldstændig ligegyldigt, hvis man i OB og klubbens ledelse selv mener, man har en brandgod plan for at nå toppen i dansk fodbold om et par år, når et flertal af rivalerne er dygtigere, bedre og lige nu lægger afstand til OB mange andre steder end i tabellen.
Løsningen på det problem er den helt store udfordring i OB, ikke en presset svensker, der oveni i de nuværende knaster kæmper med spøgelserne fra et årtis skuffelser på Fyn.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED