Analyse: OB’s middelmådighed har intet med Michelsen at gøre

OB siger farvel til Jacob Michelsen til sommer med henvisning til resultaterne. Men intet peger i retning af, at de burde have været bedre.



Det er vist januars mindste overraskelse, at OB i dag kunne fortælle, at man til sommer tager afsked med Jakob Michelsen, når cheftræneren har kontraktudløb.

Jo, måske kunne man have sagt farvel allerede nu, for hvor virker det dog mærkeligt at sige farvel med henvisning til resultaterne, og så i samme pressemeddelelse skrive, at man bestemt tror på et godt forår under Michelsen.

Men lad nu det fare: Penge er der få af i OB, 2021 tegner indtil videre skidt både i forhold til tilskuere, sponsorer og muligheden for at få sving i koncernen bag den fynske traditionsklub, og jeg hører til blandt dem, der har stor tiltro til Jakob Michelsens evner som fodboldtræner.

Men tilbage til resultaterne.

OB er under Jakob Michelsen blevet femmer, i sidste sæson endte man som syver, og lige nu ligger man på en skuffende niendeplads, der med lidt held havde været et par pladser bedre, og med lidt mere uheld havde efterladt holdet tættere på Horsens og Lyngby under stregen.

Og så er det, jeg spørger: Hvad havde I selv regnet med?

Lad os tage truppen.

. Der er en femteplads og en syvendeplads jo lige på pengene, mens den nuværende niendeplads, fire point fra sjettepladsen med 19 runder igen i sæsonen, er under det forventelige.

Men hvad er truppen faktisk til?

OB har nogle fornuftige unge spillere. Men man er ikke bedre omkring ungdomsarbejdet og det at uddanne stærke Superliga-spillere, end man er i FC Midtjylland, FC København, Brøndby IF, FC Nordsjælland, AGF, AaB eller Randers FC. Kom ikke og sig, at et par gode ungdomsårgange og et U/19-mesterskab betyder, at én eneste af de nævnte klubber skal bukke nakken i angst for OB.

Og så er der de erfarne spillere, dem der skal vinde kampene.

Hvis jeg var FC Midtjylland, ville jeg ikke bytte med OB’s trup.

Det ville jeg heller ikke, hvis jeg ejede Brøndby IF.

Var cheftræner i FC København.

AGF, AaB, Randers FC, SønderjyskE og FC Nordsjælland burde heller ikke bytte, som jeg ser det.

Undskyld, hvis jeg er lidt overpædagogisk her, men det er godt nok ikke ret mange uden for Odense, der begynder at grave en ekstra bunker under klubhuset i frygt for, at det nuværende OB kommer bragende og slår Superligaen knockout.


Middelmådige OB
I det seneste årti har FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF fået klart flest point i Superligaen. De tre klubber har haft de største budgetter i perioden, hvor OB til gengæld er faldet langt fra topplaceringerne i tabellerne, både dem der tæller point og budget.

Ved I, hvor OB ligger i pointsnit i Superligaen siden første spillerunde i 2010/11-sæsonen?

Man ligger nummer otte.

Lige nu klarer AGF sig flot takket være en stærk trup og års dygtigt arbejde for et budget, der er cirka det samme som OB’s.

FC Nordsjællands Top 6-placeringer i de seneste fire sæsoner er udtryk for en stærk, gennemtænkt strategi.

Men er OB virkelig bare den rigtige cheftræner fra at betyde noget i Superligaen?

Det tror jeg ikke.

OB er symbolet på middelmådighed i Superligaen.

Man skal være benhård OB-fan eller ansat i klubben for at mene, at materialet er til ret meget mere.

Og fri mig for det hamrende naive synspunkt, at man bare skal give de dygtige unge chancen: Kom tilbage, den dag I har rullet Bosman-dommen tilbage og der kun er to-tre udlændinge i hver trup i Europa, så kan vi se på det.

Der mangler en plan i OB, og at sige farvel til cheftræneren, hyre en ny til sommer og kalde det et ‘projekt’, ‘en styrkelse af kulturen’ eller hvad man nu vælger at sige, er lige så meget en strategi, som at jeg skal have pandekager til aftensmad i dag.





Mohamed Salah forhandler med ny klub




TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Ronaldo vinder kampen’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Alt for meget kaos i Horsens

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Katastrofe for Jack Grealish

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Viaplay hæver priserne

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’