Analyse: OB’s middelmådighed har intet med Michelsen at gøre

OB siger farvel til Jacob Michelsen til sommer med henvisning til resultaterne. Men intet peger i retning af, at de burde have været bedre.



Det er vist januars mindste overraskelse, at OB i dag kunne fortælle, at man til sommer tager afsked med Jakob Michelsen, når cheftræneren har kontraktudløb.

Jo, måske kunne man have sagt farvel allerede nu, for hvor virker det dog mærkeligt at sige farvel med henvisning til resultaterne, og så i samme pressemeddelelse skrive, at man bestemt tror på et godt forår under Michelsen.

Men lad nu det fare: Penge er der få af i OB, 2021 tegner indtil videre skidt både i forhold til tilskuere, sponsorer og muligheden for at få sving i koncernen bag den fynske traditionsklub, og jeg hører til blandt dem, der har stor tiltro til Jakob Michelsens evner som fodboldtræner.

Men tilbage til resultaterne.

OB er under Jakob Michelsen blevet femmer, i sidste sæson endte man som syver, og lige nu ligger man på en skuffende niendeplads, der med lidt held havde været et par pladser bedre, og med lidt mere uheld havde efterladt holdet tættere på Horsens og Lyngby under stregen.

Og så er det, jeg spørger: Hvad havde I selv regnet med?

Lad os tage truppen.

. Der er en femteplads og en syvendeplads jo lige på pengene, mens den nuværende niendeplads, fire point fra sjettepladsen med 19 runder igen i sæsonen, er under det forventelige.

Men hvad er truppen faktisk til?

OB har nogle fornuftige unge spillere. Men man er ikke bedre omkring ungdomsarbejdet og det at uddanne stærke Superliga-spillere, end man er i FC Midtjylland, FC København, Brøndby IF, FC Nordsjælland, AGF, AaB eller Randers FC. Kom ikke og sig, at et par gode ungdomsårgange og et U/19-mesterskab betyder, at én eneste af de nævnte klubber skal bukke nakken i angst for OB.

Og så er der de erfarne spillere, dem der skal vinde kampene.

Hvis jeg var FC Midtjylland, ville jeg ikke bytte med OB’s trup.

Det ville jeg heller ikke, hvis jeg ejede Brøndby IF.

Var cheftræner i FC København.

AGF, AaB, Randers FC, SønderjyskE og FC Nordsjælland burde heller ikke bytte, som jeg ser det.

Undskyld, hvis jeg er lidt overpædagogisk her, men det er godt nok ikke ret mange uden for Odense, der begynder at grave en ekstra bunker under klubhuset i frygt for, at det nuværende OB kommer bragende og slår Superligaen knockout.


Middelmådige OB
I det seneste årti har FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF fået klart flest point i Superligaen. De tre klubber har haft de største budgetter i perioden, hvor OB til gengæld er faldet langt fra topplaceringerne i tabellerne, både dem der tæller point og budget.

Ved I, hvor OB ligger i pointsnit i Superligaen siden første spillerunde i 2010/11-sæsonen?

Man ligger nummer otte.

Lige nu klarer AGF sig flot takket være en stærk trup og års dygtigt arbejde for et budget, der er cirka det samme som OB’s.

FC Nordsjællands Top 6-placeringer i de seneste fire sæsoner er udtryk for en stærk, gennemtænkt strategi.

Men er OB virkelig bare den rigtige cheftræner fra at betyde noget i Superligaen?

Det tror jeg ikke.

OB er symbolet på middelmådighed i Superligaen.

Man skal være benhård OB-fan eller ansat i klubben for at mene, at materialet er til ret meget mere.

Og fri mig for det hamrende naive synspunkt, at man bare skal give de dygtige unge chancen: Kom tilbage, den dag I har rullet Bosman-dommen tilbage og der kun er to-tre udlændinge i hver trup i Europa, så kan vi se på det.

Der mangler en plan i OB, og at sige farvel til cheftræneren, hyre en ny til sommer og kalde det et ‘projekt’, ‘en styrkelse af kulturen’ eller hvad man nu vælger at sige, er lige så meget en strategi, som at jeg skal have pandekager til aftensmad i dag.





LIVE

LIVE: Brøndby-fans med opfordring

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Morten Bruun med dyster spådom

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Håber på FC København-exit

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Benhård Brian Riemer-melding

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

I svime over Morten Hjulmand



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nu forklarer Noah Nartey

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Liverpool vender dobbeltopgøret

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

– Ikke for debutanter!

Stjerner rammer eksklusiv klub

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel