Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 15. april
FC København kunne knapt have drømt om et bedre forår.
Ok, PSV-hjemmekampen var noget skidt, men lutter ligasejre indtil deadline på dette blad (man mødte Silkeborg efter vores deadline) i foråret kan jo ikke blive bedre, når FC Midtjylland og Brøndby IF samtidig gik i stå.
Derby-kampene med Brøndby lever i høj grad op til klichéen om, at den type opgør har deres eget liv, men det er svært at se den nuværende, temmelig uskarpe udgave af Brøndby følge med i 90 minutter i Parken efter et forår, hvor defensiven er smuldret i den seneste måned, herunder i to kampe med røde kort som medvirkende faktorer, mens offensiven indtil videre ikke er blevet forløst med en klar og fungerende model til, hvem der scorer i stedet for Mikael Uhre, der nu render rundt ovre i Philadelphia og på diverse amerikanske arenaer.
Det er ikke før set i slutspillet i de nuværende former siden 2016/17, at et så stort forspring i slutspillet er blevet sat over styr, så det tegner alt i alt særdeles godt for FC København.
FC København tabte i gruppespillet i Conference League til PAOK, da Kamil Grabara fik rødt hjemme i Parken, og man fik også stryg i ottendedelsfinalen samme sted mod PSV, der har et hold og en træner til at gøre det respektabelt i Champions League.
Af de øvrige 12 kampe vandt FC København de 10, og til sommer ser det altså ud til, at man skal i Europa som mesterhold fra et fint udgangspunkt.
FCK kommer stensikkert med A-formationen 2. Påskedag og vil forsøge at prygle Brøndby, og hvis det sker, ligger FCK i en yderst fordelagtig position med seks runder igen.
Nogle ting kan FCK ikke afklare før til sommer.
Kan man købe Denis Vavro fri af Lazio, skal Jens Stage og Pep Biel til udlandet, dukker der store bud op på typer som Kevin Diks og Kamil Grabara, man bliver nødt til at svare på, og fortsætter Lukas Lerager på permanent basis efter den påfaldende lange lejeaftale fra Genoa?
Det ved vi endnu ikke 100 procent, men andre svar kan FC København til gengæld sagtens søge besvaret.
Som den præcis rollebesætning på de forreste pladser, hvor vi vel ikke er helt sikre på, hvem der træder i stedet for Jonas Wind i betydning for holdet, hvordan man får indarbejdet Akinkunmi Amoo på kanten, og hvor der er plads til den lige så dyre og lovende Ísak Bergmann Jóhannesson.
Især hjemmekampen mod PSV Eindhoven (0-4) viste, at man i hvert fald ikke er endegyldigt klar til at håndtere hold i laget mellem de svageste i Champions League og de stærkeste i Europa League.
Skal der endnu stærkere centrale midtbanespillere til for at kunne følge med de både teknisk og fysisk stærke modstandere, Europa-gruppespil byder på sammen med hurtigere spillere, end man ser i de fleste Superliga-weekender?
Omstændighederne er lidt anderledes, men man kan lade sig inspirere af FC Midtjylland i 2020 og bruge sidste halvdel af slutspillet til at forberede sig til Europa-kvalifikationskampene, der kommer.
I 2020 var FC Midtjylland ikke så meget i tvivl om, hvem der skulle spille, og hvordan man ville spille: Brian Priske havde kørt holdet hårdt i en 4-2-3-1 og havde en trup og idealopstilling, der toppede i de måneder og på flot vis kvalificerede sig til Champions League.
Dengang hvilede FC Midtjylland profilerne på skift, så der var lidt ro i et år hærget af coronarestriktioner og et tætpakket kampprogram, og det skal FC København jo ikke.
Til gengæld kan man bruge tiden til at finde og træne den formation, der skal klare ærterne i de afgørende Champions League-kvalifikationskampe, hvor FCK bestemt ikke står dårligt i forhold til seedning.
Superliga-modstandere er selvfølgelig ikke én-til-én samme oplevelse som i to afgørende Champions League-kvalifikationskampe til sommer.
Men formationen og principperne med at spille kontrolleret og så fejlfrit som muligt kan man jo sagtens øve sig på i stedet for kun at give los mod Superliga-hold, man sandsynligvis slår uanset de enkelte spidsfindigheder i Jess Thorups taktiske oplæg.
Er det lidt flabet at tænke på op til en derby-kamp?
Måske, men hvis FC København vil være en europæisk force, nytter det jo ikke kun at have energi til at tænke på Superligaen, når man fører den klart og næppe kan indhentes.
Efter deadline på denne artikel i Tipsbladets papirudgave, der blev udgivet fredag 15. april, har FC København tabt 1-3 til Silkeborg, mens FC Midtjylland vandt 3-1 over Randers FC.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
