Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 15. april
FC København kunne knapt have drømt om et bedre forår.
Ok, PSV-hjemmekampen var noget skidt, men lutter ligasejre indtil deadline på dette blad (man mødte Silkeborg efter vores deadline) i foråret kan jo ikke blive bedre, når FC Midtjylland og Brøndby IF samtidig gik i stå.
Derby-kampene med Brøndby lever i høj grad op til klichéen om, at den type opgør har deres eget liv, men det er svært at se den nuværende, temmelig uskarpe udgave af Brøndby følge med i 90 minutter i Parken efter et forår, hvor defensiven er smuldret i den seneste måned, herunder i to kampe med røde kort som medvirkende faktorer, mens offensiven indtil videre ikke er blevet forløst med en klar og fungerende model til, hvem der scorer i stedet for Mikael Uhre, der nu render rundt ovre i Philadelphia og på diverse amerikanske arenaer.
Det er ikke før set i slutspillet i de nuværende former siden 2016/17, at et så stort forspring i slutspillet er blevet sat over styr, så det tegner alt i alt særdeles godt for FC København.
FC København tabte i gruppespillet i Conference League til PAOK, da Kamil Grabara fik rødt hjemme i Parken, og man fik også stryg i ottendedelsfinalen samme sted mod PSV, der har et hold og en træner til at gøre det respektabelt i Champions League.
Af de øvrige 12 kampe vandt FC København de 10, og til sommer ser det altså ud til, at man skal i Europa som mesterhold fra et fint udgangspunkt.
FCK kommer stensikkert med A-formationen 2. Påskedag og vil forsøge at prygle Brøndby, og hvis det sker, ligger FCK i en yderst fordelagtig position med seks runder igen.
Nogle ting kan FCK ikke afklare før til sommer.
Kan man købe Denis Vavro fri af Lazio, skal Jens Stage og Pep Biel til udlandet, dukker der store bud op på typer som Kevin Diks og Kamil Grabara, man bliver nødt til at svare på, og fortsætter Lukas Lerager på permanent basis efter den påfaldende lange lejeaftale fra Genoa?
Det ved vi endnu ikke 100 procent, men andre svar kan FC København til gengæld sagtens søge besvaret.
Som den præcis rollebesætning på de forreste pladser, hvor vi vel ikke er helt sikre på, hvem der træder i stedet for Jonas Wind i betydning for holdet, hvordan man får indarbejdet Akinkunmi Amoo på kanten, og hvor der er plads til den lige så dyre og lovende Ísak Bergmann Jóhannesson.
Især hjemmekampen mod PSV Eindhoven (0-4) viste, at man i hvert fald ikke er endegyldigt klar til at håndtere hold i laget mellem de svageste i Champions League og de stærkeste i Europa League.
Skal der endnu stærkere centrale midtbanespillere til for at kunne følge med de både teknisk og fysisk stærke modstandere, Europa-gruppespil byder på sammen med hurtigere spillere, end man ser i de fleste Superliga-weekender?
Omstændighederne er lidt anderledes, men man kan lade sig inspirere af FC Midtjylland i 2020 og bruge sidste halvdel af slutspillet til at forberede sig til Europa-kvalifikationskampene, der kommer.
I 2020 var FC Midtjylland ikke så meget i tvivl om, hvem der skulle spille, og hvordan man ville spille: Brian Priske havde kørt holdet hårdt i en 4-2-3-1 og havde en trup og idealopstilling, der toppede i de måneder og på flot vis kvalificerede sig til Champions League.
Dengang hvilede FC Midtjylland profilerne på skift, så der var lidt ro i et år hærget af coronarestriktioner og et tætpakket kampprogram, og det skal FC København jo ikke.
Til gengæld kan man bruge tiden til at finde og træne den formation, der skal klare ærterne i de afgørende Champions League-kvalifikationskampe, hvor FCK bestemt ikke står dårligt i forhold til seedning.
Superliga-modstandere er selvfølgelig ikke én-til-én samme oplevelse som i to afgørende Champions League-kvalifikationskampe til sommer.
Men formationen og principperne med at spille kontrolleret og så fejlfrit som muligt kan man jo sagtens øve sig på i stedet for kun at give los mod Superliga-hold, man sandsynligvis slår uanset de enkelte spidsfindigheder i Jess Thorups taktiske oplæg.
Er det lidt flabet at tænke på op til en derby-kamp?
Måske, men hvis FC København vil være en europæisk force, nytter det jo ikke kun at have energi til at tænke på Superligaen, når man fører den klart og næppe kan indhentes.
Efter deadline på denne artikel i Tipsbladets papirudgave, der blev udgivet fredag 15. april, har FC København tabt 1-3 til Silkeborg, mens FC Midtjylland vandt 3-1 over Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
