Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 15. april
FC København kunne knapt have drømt om et bedre forår.
Ok, PSV-hjemmekampen var noget skidt, men lutter ligasejre indtil deadline på dette blad (man mødte Silkeborg efter vores deadline) i foråret kan jo ikke blive bedre, når FC Midtjylland og Brøndby IF samtidig gik i stå.
Derby-kampene med Brøndby lever i høj grad op til klichéen om, at den type opgør har deres eget liv, men det er svært at se den nuværende, temmelig uskarpe udgave af Brøndby følge med i 90 minutter i Parken efter et forår, hvor defensiven er smuldret i den seneste måned, herunder i to kampe med røde kort som medvirkende faktorer, mens offensiven indtil videre ikke er blevet forløst med en klar og fungerende model til, hvem der scorer i stedet for Mikael Uhre, der nu render rundt ovre i Philadelphia og på diverse amerikanske arenaer.
Det er ikke før set i slutspillet i de nuværende former siden 2016/17, at et så stort forspring i slutspillet er blevet sat over styr, så det tegner alt i alt særdeles godt for FC København.
FC København tabte i gruppespillet i Conference League til PAOK, da Kamil Grabara fik rødt hjemme i Parken, og man fik også stryg i ottendedelsfinalen samme sted mod PSV, der har et hold og en træner til at gøre det respektabelt i Champions League.
Af de øvrige 12 kampe vandt FC København de 10, og til sommer ser det altså ud til, at man skal i Europa som mesterhold fra et fint udgangspunkt.
FCK kommer stensikkert med A-formationen 2. Påskedag og vil forsøge at prygle Brøndby, og hvis det sker, ligger FCK i en yderst fordelagtig position med seks runder igen.
Nogle ting kan FCK ikke afklare før til sommer.
Kan man købe Denis Vavro fri af Lazio, skal Jens Stage og Pep Biel til udlandet, dukker der store bud op på typer som Kevin Diks og Kamil Grabara, man bliver nødt til at svare på, og fortsætter Lukas Lerager på permanent basis efter den påfaldende lange lejeaftale fra Genoa?
Det ved vi endnu ikke 100 procent, men andre svar kan FC København til gengæld sagtens søge besvaret.
Som den præcis rollebesætning på de forreste pladser, hvor vi vel ikke er helt sikre på, hvem der træder i stedet for Jonas Wind i betydning for holdet, hvordan man får indarbejdet Akinkunmi Amoo på kanten, og hvor der er plads til den lige så dyre og lovende Ísak Bergmann Jóhannesson.
Især hjemmekampen mod PSV Eindhoven (0-4) viste, at man i hvert fald ikke er endegyldigt klar til at håndtere hold i laget mellem de svageste i Champions League og de stærkeste i Europa League.
Skal der endnu stærkere centrale midtbanespillere til for at kunne følge med de både teknisk og fysisk stærke modstandere, Europa-gruppespil byder på sammen med hurtigere spillere, end man ser i de fleste Superliga-weekender?
Omstændighederne er lidt anderledes, men man kan lade sig inspirere af FC Midtjylland i 2020 og bruge sidste halvdel af slutspillet til at forberede sig til Europa-kvalifikationskampene, der kommer.
I 2020 var FC Midtjylland ikke så meget i tvivl om, hvem der skulle spille, og hvordan man ville spille: Brian Priske havde kørt holdet hårdt i en 4-2-3-1 og havde en trup og idealopstilling, der toppede i de måneder og på flot vis kvalificerede sig til Champions League.
Dengang hvilede FC Midtjylland profilerne på skift, så der var lidt ro i et år hærget af coronarestriktioner og et tætpakket kampprogram, og det skal FC København jo ikke.
Til gengæld kan man bruge tiden til at finde og træne den formation, der skal klare ærterne i de afgørende Champions League-kvalifikationskampe, hvor FCK bestemt ikke står dårligt i forhold til seedning.
Superliga-modstandere er selvfølgelig ikke én-til-én samme oplevelse som i to afgørende Champions League-kvalifikationskampe til sommer.
Men formationen og principperne med at spille kontrolleret og så fejlfrit som muligt kan man jo sagtens øve sig på i stedet for kun at give los mod Superliga-hold, man sandsynligvis slår uanset de enkelte spidsfindigheder i Jess Thorups taktiske oplæg.
Er det lidt flabet at tænke på op til en derby-kamp?
Måske, men hvis FC København vil være en europæisk force, nytter det jo ikke kun at have energi til at tænke på Superligaen, når man fører den klart og næppe kan indhentes.
Efter deadline på denne artikel i Tipsbladets papirudgave, der blev udgivet fredag 15. april, har FC København tabt 1-3 til Silkeborg, mens FC Midtjylland vandt 3-1 over Randers FC.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
