DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 9. JUNI 2023
Hvis I tror, Super League var død og begravet, tager I såre fejl.
Selve konceptet er ganske vist dødt under det navn, men på alle mulige andre måder lever tankerne bag i bedste velgående.
Det vigtigste spørgsmål er ikke, om turneringer som Champions League og de største klubber i Europa skal have flere penge i kassen og vises frem til hele verden – spørgsmålet er nærmere, hvordan man præcist kommer til at gøre, og hvem der får pengene i kassen og derefter kan lege julemand året rundt og dele dem ud til de nærmeste allierede.
Jeg tager spørgsmålet op, fordi der er Champions League-finale i denne weekend.
Kampen spilles i Istanbul og står mellem Manchester City, der har samarbejdsklubber på fem kontinenter, og Inter, der er ejet af en af Kinas største oligarker, Zhang Jindong, og som meget vel kan blive solgt videre til en anden, ikke-europæisk investor inden for få år.
I de seneste uger har vi set Lionel Messi blive sat i forbindelse med et skifte til Al-Hilal i Saudi-Arabien.
Det skifte gøres muligt af en kæmpe milliardfond skabt til formålet af Saudi-Arabiens statslige investeringsselskab PIF, der også ejer Newcastle i Premier League, og som nu stiller milliarder til rådighed for klubber i Saudi-Arabien til at hente nogle af de største (aldrende) stjernenavne fra fodbold i Europa.
Messi endte med at nikke ja til Inter Miami med de gode forbindelser til Qatar i stedet. Så hvorfor fabler jeg om Messi og Saudi-Arabien, når det handlede om Champions League, og han slet ikke endte i Saudi-Arabien med tog til USA?
Det gør jeg, fordi der hives og slides i europæisk topfodbold fra kræfter uden for Europa.
Det gælder både diktaturer i Mellemøsten, der vil sole sig i spillet, og hvor Saudi-Arabiens diktator Mohammed Bin Salman nu satser helt vildt på at blive en global aktør i en grad, der får naboen og rivalen, emir Tamim i Qatar, til at fremstå som en fattigrøv.
Det gælder milliardærer og kapitalfonde fra Nordamerika, hvor man vil tjene penge på og øge indtægterne (og dermed priserne for forbrugerne) vildt i europæisk fodbold, og så også til dels Kina, der dog har sat fodboldinteressen lidt på pause her efter corona og økonomisk uro.
Det kan og skal man forholde sig ekstremt kritisk til, men her vil jeg holde mig til at påpege den oplagte risiko for, at danske fodboldfans om få år risikerer at skulle rejse til andre kontinenter for at følge deres Superliga-hold eller europæiske favorithold i Champions League.
Det her er ikke bare et påfund i min noget kritisk indstillede hjerne. Selveste UEFA-præsident Aleksandar Ceferin har flere gange de seneste måneder luftet muligheden for, at en Champions League-finale om få år kan spilles i eksempelvis USA.
Efter corona-året 2020 kørte UEFA og udvalgte medier løs på det skønne i tanken om at gøre semifinaler og finale, måske endda også kvartfinaler, til en art slutrunde i Champions League.
Forklaringen var, at det skulle genskabe den magiske stemning, vi kender fra EM, men tænker man lidt mere kynisk, giver det også muligheden for at placere sådanne turneringer i eksempelvis USA eller Mellemøsten.
Sidste efterår var muligheden for kampe uden for Europa også på tegnebrættet, og i den her uge kunne vi så på Tipsbladet afsløre, at diskussionerne om at rykke eksempelvis CL-finalen ud af Europa lever i bedste velgående i de her dage.
Og det smarte ved det nye Champions League fra 2024, hvor 36 klubber mødes i otte spillerunder i et åbent ligaformat?
Det format åbner for, at man uden videre kan smide en ekstra runde ind, som spilles fra Shanghai og Tokyo over Cape Town og Cairo til Riyadh, Doha, New York, Miami og Mexico City, uden det koster en hjemmekamp for de europæiske deltagere.
Igen, det her er ikke en skør Georg Gearløs-plan taget fra et Anders And-blad. NBA har de seneste år spillet kampe i grundspillet i Paris, London og Mexico City, NFL spiller nu adskillige kampe per sæson i London og flere tyske byer, og er mere klar end nogensinde før til et hold i London, hvor man er medinvestor i Tottenhams nye stadion.
Jeg aner ikke, hvem der løber med den her type kampe. FIFA prøver ihærdigt med et voldsomt udvidet klub-VM og en ekstra, årlig turnering, UEFA kæmper som sagt med næb og kløer for, at det sker i UEFA-regi, og i næste måned har Premier League lavet en Premier League Summer Series USA Tour, hvor blandt andre Thomas Franks Brentford spiller kampe på den amerikanske østkyst.
Bliver det UEFA, der løber med en stor del af kampene, hvilket virker sandsynligt, kunne vi sagtens se danske klubber som FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF spille europæiske kampe i Miami eller Riyadh, og UEFA kunne også sagtens finde på at udbrede konceptet til Europa League og Conference League som ren CSR og PR, så man viser, at man ikke kun går op i de største klubber, selvom det lige præcis er det, man gør.
Jorden er allerede gødet med indførelsen af Conference League, der giver flere klubber og lande europæiske gruppespil på program, og jeg tror langt fra, næste års udvidelse af Champions League er nok betaling til de største klubber, hvor mere vil have mere, især i ejerkredsene.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER