DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 9. JUNI 2023
Hvis I tror, Super League var død og begravet, tager I såre fejl.
Selve konceptet er ganske vist dødt under det navn, men på alle mulige andre måder lever tankerne bag i bedste velgående.
Det vigtigste spørgsmål er ikke, om turneringer som Champions League og de største klubber i Europa skal have flere penge i kassen og vises frem til hele verden – spørgsmålet er nærmere, hvordan man præcist kommer til at gøre, og hvem der får pengene i kassen og derefter kan lege julemand året rundt og dele dem ud til de nærmeste allierede.
Jeg tager spørgsmålet op, fordi der er Champions League-finale i denne weekend.
Kampen spilles i Istanbul og står mellem Manchester City, der har samarbejdsklubber på fem kontinenter, og Inter, der er ejet af en af Kinas største oligarker, Zhang Jindong, og som meget vel kan blive solgt videre til en anden, ikke-europæisk investor inden for få år.
I de seneste uger har vi set Lionel Messi blive sat i forbindelse med et skifte til Al-Hilal i Saudi-Arabien.
Det skifte gøres muligt af en kæmpe milliardfond skabt til formålet af Saudi-Arabiens statslige investeringsselskab PIF, der også ejer Newcastle i Premier League, og som nu stiller milliarder til rådighed for klubber i Saudi-Arabien til at hente nogle af de største (aldrende) stjernenavne fra fodbold i Europa.
Messi endte med at nikke ja til Inter Miami med de gode forbindelser til Qatar i stedet. Så hvorfor fabler jeg om Messi og Saudi-Arabien, når det handlede om Champions League, og han slet ikke endte i Saudi-Arabien med tog til USA?
Det gør jeg, fordi der hives og slides i europæisk topfodbold fra kræfter uden for Europa.
Det gælder både diktaturer i Mellemøsten, der vil sole sig i spillet, og hvor Saudi-Arabiens diktator Mohammed Bin Salman nu satser helt vildt på at blive en global aktør i en grad, der får naboen og rivalen, emir Tamim i Qatar, til at fremstå som en fattigrøv.
Det gælder milliardærer og kapitalfonde fra Nordamerika, hvor man vil tjene penge på og øge indtægterne (og dermed priserne for forbrugerne) vildt i europæisk fodbold, og så også til dels Kina, der dog har sat fodboldinteressen lidt på pause her efter corona og økonomisk uro.
Det kan og skal man forholde sig ekstremt kritisk til, men her vil jeg holde mig til at påpege den oplagte risiko for, at danske fodboldfans om få år risikerer at skulle rejse til andre kontinenter for at følge deres Superliga-hold eller europæiske favorithold i Champions League.
Det her er ikke bare et påfund i min noget kritisk indstillede hjerne. Selveste UEFA-præsident Aleksandar Ceferin har flere gange de seneste måneder luftet muligheden for, at en Champions League-finale om få år kan spilles i eksempelvis USA.
Efter corona-året 2020 kørte UEFA og udvalgte medier løs på det skønne i tanken om at gøre semifinaler og finale, måske endda også kvartfinaler, til en art slutrunde i Champions League.
Forklaringen var, at det skulle genskabe den magiske stemning, vi kender fra EM, men tænker man lidt mere kynisk, giver det også muligheden for at placere sådanne turneringer i eksempelvis USA eller Mellemøsten.
Sidste efterår var muligheden for kampe uden for Europa også på tegnebrættet, og i den her uge kunne vi så på Tipsbladet afsløre, at diskussionerne om at rykke eksempelvis CL-finalen ud af Europa lever i bedste velgående i de her dage.
Og det smarte ved det nye Champions League fra 2024, hvor 36 klubber mødes i otte spillerunder i et åbent ligaformat?
Det format åbner for, at man uden videre kan smide en ekstra runde ind, som spilles fra Shanghai og Tokyo over Cape Town og Cairo til Riyadh, Doha, New York, Miami og Mexico City, uden det koster en hjemmekamp for de europæiske deltagere.
Igen, det her er ikke en skør Georg Gearløs-plan taget fra et Anders And-blad. NBA har de seneste år spillet kampe i grundspillet i Paris, London og Mexico City, NFL spiller nu adskillige kampe per sæson i London og flere tyske byer, og er mere klar end nogensinde før til et hold i London, hvor man er medinvestor i Tottenhams nye stadion.
Jeg aner ikke, hvem der løber med den her type kampe. FIFA prøver ihærdigt med et voldsomt udvidet klub-VM og en ekstra, årlig turnering, UEFA kæmper som sagt med næb og kløer for, at det sker i UEFA-regi, og i næste måned har Premier League lavet en Premier League Summer Series USA Tour, hvor blandt andre Thomas Franks Brentford spiller kampe på den amerikanske østkyst.
Bliver det UEFA, der løber med en stor del af kampene, hvilket virker sandsynligt, kunne vi sagtens se danske klubber som FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF spille europæiske kampe i Miami eller Riyadh, og UEFA kunne også sagtens finde på at udbrede konceptet til Europa League og Conference League som ren CSR og PR, så man viser, at man ikke kun går op i de største klubber, selvom det lige præcis er det, man gør.
Jorden er allerede gødet med indførelsen af Conference League, der giver flere klubber og lande europæiske gruppespil på program, og jeg tror langt fra, næste års udvidelse af Champions League er nok betaling til de største klubber, hvor mere vil have mere, især i ejerkredsene.
Dansk rekordtransfer – ‘det er så sindssygt!’
Monaco maser miserable Montpellier
Röslers ros: OB har et Superliga-hold
Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre
Her er Mads Hermansen bedst af alle i top 5-ligaer
Henrik Meister har klar målsætning i Pisa
Farvel: Nedturen fortsætter for Andrija Pavlovic
Bo Henriksen forklarer spøjst rødt kort
Ups! Afslørede AGF’ers transfer ved en fejl
Nej til historisk høj købsoption
Afsløring: Sassuolo køber Skjellerup i stor handel
Brøndbys første indkøb ventes i næste uge
Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’
Ser dansker som et emne for City og Real Madrid
Afsløring: Nelsson skal sælges – her er prisen
Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser
FCK vælter sig i interne forfremmelser
Lille dansk klub jubler: Får penge fra AaB-salg
Frimanns transferforslag: Det er jo den åbenlyse
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025
AaB har solgt stortalent til Genoa
FCK bød sidste år – nu kan målmand skifte
Kæmpe skifte for dansk profil: ‘Det er vildt!’
Ansu Fati i chokskifte?
Menno van Dam roser ham
AGF-profil jubler: Det er et kæmpe signal
Bekræfter: Fantastisk nyt for Brøndby
Frederiksen henter tidligere Superliga-profil
Afsløring: Bertram Kvist får chancen i svensk klub
– Han ville være god i AGF, men…
FCK får grønt lys til brug af ansigtsgenkendelse
Udenlandsk klub byder på AaB-svensker
Sådan gør din klub i vinterpausen
Frimanns opfordring: Det vil være et scoop, FCK
– Brøndby kan nærmest ikke bruge nogen fra AGF
‘FC Midtjylland er bedre end FC København’
Brighton med bundholdskompleks
Angrebs-køb? Sådan vil AGF lukke hullet i front
Thomas Delaney hylder FCK-diamant: ‘En terrier’
Så meget kan Kvistgaarden-salg svække Brøndby
Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup
AGF tror på Leopold Wahlstedt
Fuldstændig vanvittig sensation i Frankrig
Det forhindrer ‘Zanka’ i at blive lønkonge
Vejle-profil afslører sin høje videresalgsklausul
FCK-direktør om ny aftale: ‘Det tog 30 sekunder’
Åben for retur til Superligaen
FC Midtjylland slår Red Bull Salzburg 3-2
Benhård FCK-straf fra UEFA: Ingen fans i Tyskland
Kæmpe Yousef Salech-transfer forgylder dansk klub
Afsløring: Køber dansker for rekordbeløb
Færdig i Brøndby: ‘Det er vemodigt’
Wolfsburg meldes interesseret i FCK-stjerne
Stor jubel: Jesper Sørensen har brug for hjælp
Kæmpe hyldest: Dansk stjernefrø er uundværlig!