HERNING (Tipsbladet): Forbandelsen varer ved!
FC Midtjylland kan simpelthen ikke greje, hvad man gør ved Brøndby IF, mens Brøndby fik skruet den bedste præstation sammen siden storsejren over Viborg i første kamp i 2025.
Dermed er Superligaen igen pivåben, hvis ellers FC København kan slå Randers mandag aften, mens Brøndby fik en portion ekstremt tiltrængt ilt og skrev sig ind som seriøs aktør i kampen om tredjepladsen, hvis ellers det her er en præstation, man kan gentage.
Kvistgaarden og Tahirovic gjorde det fremragende, forsvaret så stabilt ud i Frederik Birks 4-3-3, og mere kan Brøndby ikke bede om efter en meget, meget svær måned, hvor man nær havde misset Top 6.
Og FC Midtjylland? De står igen et sted, hvor vi med rette kan spørge, hvorfor holdet har så svært ved at skrue mere end to-tre gode præstationer sammen i træk.
Kravene til Brøndby er stadig tårnhøje
Dermed kunne man måske tro, at der nu følger en masse rosende ord om et Brøndby-hold på vej, og søndag aften var da også vigtig.
Men efter den måned er stadig lang vej, og det på en aften, hvor FC Midtjylland burde have udlignet ved stillingen 1-0 eller været foran, da Brøndby kom foran lige før pausen.
Og tag ikke fejl: Kravene til Brøndby er kolossale, hvor de mangler at vise mere, også efter den vigtige FCM-sejr.
For mig at se er det som om, mange fans og medier stadig lever i den vildfarelse, at Brøndby er en talentudviklingsklub.
Og det er fair så langt, at man er en af de bedste i Danmark efter de tre i Brøndby så forhadte FC-klubber, der har en meget klar førerposition i disse år.
Og at Clement Bischoff og Noah Nartey er flot på vej – Bischoff bliver med garanti solgt til sommer trods det kuldsejlede Brighton-skifte.
Men det her Brøndby-hold er købt ind og holdt sammen trods udenlandsk transfer-interesse, så man kan vinde DM og komme i et Europa-ligaspil.
Glem underdog-fortællingen, den plucky lille outsider, der kun kan overraske positivt i Superligaen og Europa og har alt at vinde.
Det her er et erfarent og rekorddyrt hold købt ind til at præstere og vinde her og nu og med langt færre ustabile men meget lovende unge spillere, der kendetegner FC-rivalerne.
Skal i Europa
Kravet er klart: Kom i Europa, koste hvad det vil.
Pokalfinale-sejr over FC København hjemme? Det er ikke nok.
En tredjeplads i ligaen og et Brøndby, der falder med stor ære i sidste og afgørende kvalifikationskamp mod et hold fra en større liga før Conference League-ligaspillet? Ikke godt nok.
Brøndby skal vinde DM eller kommer i et ligaspil i Europa, for at 2025 er reddet, og så er det egentlig fløjtende ligegyldigt, hvad der gik godt og skidt søndag aften i Herning.
Det kræver, at Frederik Birk finder en permanent og ikke mindst stabil løsning på forsvaret, der ikke har været dirkefrit hverken i Birks foretrukne 4-3-3 eller med de tre midtstoppere kendt fra Jesper Sørensen-æraen, Birk gik tilbage til mod Silkeborg og som alligevel var usikkert mod SIF.
Og så skal Brøndby simpelthen holde op med at køre ned i de dybe, dybe huller, hvor man fra det ene minut og den ene halvleg til den anden ligner det hold, der var 15-20 minutter fra at droppe ned i nedrykningsspillet og ikke for alvor kunne have sagt, at det var ufortjent.
Det er tårnhøje krav, Brøndby står foran fra nu af og til den afsluttende Europa-kvalifikationsrunde (et mesterskab er højst usandsynligt), det er jobs, der er på spil i truppen og på trænerkontorerne, og det er ikke den mindste smule urimeligt eller overdrevet, når ejerne har smidt adskillige hundrede millioner kroner efter guldet og Europa.
FC Midtjylland skal finde et stabilt niveau
FC Midtjylland kan se tilbage på en frustrerende aften, hvor man sagtens kunne have fået point, hvis det ikke havde været for afgørende fejl på afgørende tidspunkter, så det er ikke fordi, cheftræner Thomasberg og hans stab skal brænde alle planer og skifte syv mand til næste runde.
Men stabiliteten mangler altså stadig, og FC Midtjylland kan ikke igen gøre sig afhængig af, at man et DM takket være egne heroiske redningsaktioner og de andre topholds store udsving.
Er det tid til at få Paulinho tilbage i startopstillingen, hvis ellers fysikken kan holde til det, og Adam Buksa i front?
Brøndby havde søndag held med at stille sig tilbage, hvilket satte Aral Simsir og Franculino stort set ud af spillet, og mon ikke tanken i hvert fald bliver tænkt til næste runde, hvor man skal holde liv i den gode stime mod Randers, efter man ikke kunne bryde egen skrækkeligt dårlige mod Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade