HERNING (Tipsbladet): Forbandelsen varer ved!
FC Midtjylland kan simpelthen ikke greje, hvad man gør ved Brøndby IF, mens Brøndby fik skruet den bedste præstation sammen siden storsejren over Viborg i første kamp i 2025.
Dermed er Superligaen igen pivåben, hvis ellers FC København kan slå Randers mandag aften, mens Brøndby fik en portion ekstremt tiltrængt ilt og skrev sig ind som seriøs aktør i kampen om tredjepladsen, hvis ellers det her er en præstation, man kan gentage.
Kvistgaarden og Tahirovic gjorde det fremragende, forsvaret så stabilt ud i Frederik Birks 4-3-3, og mere kan Brøndby ikke bede om efter en meget, meget svær måned, hvor man nær havde misset Top 6.
Og FC Midtjylland? De står igen et sted, hvor vi med rette kan spørge, hvorfor holdet har så svært ved at skrue mere end to-tre gode præstationer sammen i træk.
Kravene til Brøndby er stadig tårnhøje
Dermed kunne man måske tro, at der nu følger en masse rosende ord om et Brøndby-hold på vej, og søndag aften var da også vigtig.
Men efter den måned er stadig lang vej, og det på en aften, hvor FC Midtjylland burde have udlignet ved stillingen 1-0 eller været foran, da Brøndby kom foran lige før pausen.
Og tag ikke fejl: Kravene til Brøndby er kolossale, hvor de mangler at vise mere, også efter den vigtige FCM-sejr.
For mig at se er det som om, mange fans og medier stadig lever i den vildfarelse, at Brøndby er en talentudviklingsklub.
Og det er fair så langt, at man er en af de bedste i Danmark efter de tre i Brøndby så forhadte FC-klubber, der har en meget klar førerposition i disse år.
Og at Clement Bischoff og Noah Nartey er flot på vej – Bischoff bliver med garanti solgt til sommer trods det kuldsejlede Brighton-skifte.
Men det her Brøndby-hold er købt ind og holdt sammen trods udenlandsk transfer-interesse, så man kan vinde DM og komme i et Europa-ligaspil.
Glem underdog-fortællingen, den plucky lille outsider, der kun kan overraske positivt i Superligaen og Europa og har alt at vinde.
Det her er et erfarent og rekorddyrt hold købt ind til at præstere og vinde her og nu og med langt færre ustabile men meget lovende unge spillere, der kendetegner FC-rivalerne.
Skal i Europa
Kravet er klart: Kom i Europa, koste hvad det vil.
Pokalfinale-sejr over FC København hjemme? Det er ikke nok.
En tredjeplads i ligaen og et Brøndby, der falder med stor ære i sidste og afgørende kvalifikationskamp mod et hold fra en større liga før Conference League-ligaspillet? Ikke godt nok.
Brøndby skal vinde DM eller kommer i et ligaspil i Europa, for at 2025 er reddet, og så er det egentlig fløjtende ligegyldigt, hvad der gik godt og skidt søndag aften i Herning.
Det kræver, at Frederik Birk finder en permanent og ikke mindst stabil løsning på forsvaret, der ikke har været dirkefrit hverken i Birks foretrukne 4-3-3 eller med de tre midtstoppere kendt fra Jesper Sørensen-æraen, Birk gik tilbage til mod Silkeborg og som alligevel var usikkert mod SIF.
Og så skal Brøndby simpelthen holde op med at køre ned i de dybe, dybe huller, hvor man fra det ene minut og den ene halvleg til den anden ligner det hold, der var 15-20 minutter fra at droppe ned i nedrykningsspillet og ikke for alvor kunne have sagt, at det var ufortjent.
Det er tårnhøje krav, Brøndby står foran fra nu af og til den afsluttende Europa-kvalifikationsrunde (et mesterskab er højst usandsynligt), det er jobs, der er på spil i truppen og på trænerkontorerne, og det er ikke den mindste smule urimeligt eller overdrevet, når ejerne har smidt adskillige hundrede millioner kroner efter guldet og Europa.
FC Midtjylland skal finde et stabilt niveau
FC Midtjylland kan se tilbage på en frustrerende aften, hvor man sagtens kunne have fået point, hvis det ikke havde været for afgørende fejl på afgørende tidspunkter, så det er ikke fordi, cheftræner Thomasberg og hans stab skal brænde alle planer og skifte syv mand til næste runde.
Men stabiliteten mangler altså stadig, og FC Midtjylland kan ikke igen gøre sig afhængig af, at man et DM takket være egne heroiske redningsaktioner og de andre topholds store udsving.
Er det tid til at få Paulinho tilbage i startopstillingen, hvis ellers fysikken kan holde til det, og Adam Buksa i front?
Brøndby havde søndag held med at stille sig tilbage, hvilket satte Aral Simsir og Franculino stort set ud af spillet, og mon ikke tanken i hvert fald bliver tænkt til næste runde, hvor man skal holde liv i den gode stime mod Randers, efter man ikke kunne bryde egen skrækkeligt dårlige mod Brøndby IF.
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE