HERNING (Tipsbladet): Forbandelsen varer ved!
FC Midtjylland kan simpelthen ikke greje, hvad man gør ved Brøndby IF, mens Brøndby fik skruet den bedste præstation sammen siden storsejren over Viborg i første kamp i 2025.
Dermed er Superligaen igen pivåben, hvis ellers FC København kan slå Randers mandag aften, mens Brøndby fik en portion ekstremt tiltrængt ilt og skrev sig ind som seriøs aktør i kampen om tredjepladsen, hvis ellers det her er en præstation, man kan gentage.
Kvistgaarden og Tahirovic gjorde det fremragende, forsvaret så stabilt ud i Frederik Birks 4-3-3, og mere kan Brøndby ikke bede om efter en meget, meget svær måned, hvor man nær havde misset Top 6.
Og FC Midtjylland? De står igen et sted, hvor vi med rette kan spørge, hvorfor holdet har så svært ved at skrue mere end to-tre gode præstationer sammen i træk.
Kravene til Brøndby er stadig tårnhøje
Dermed kunne man måske tro, at der nu følger en masse rosende ord om et Brøndby-hold på vej, og søndag aften var da også vigtig.
Men efter den måned er stadig lang vej, og det på en aften, hvor FC Midtjylland burde have udlignet ved stillingen 1-0 eller været foran, da Brøndby kom foran lige før pausen.
Og tag ikke fejl: Kravene til Brøndby er kolossale, hvor de mangler at vise mere, også efter den vigtige FCM-sejr.
For mig at se er det som om, mange fans og medier stadig lever i den vildfarelse, at Brøndby er en talentudviklingsklub.
Og det er fair så langt, at man er en af de bedste i Danmark efter de tre i Brøndby så forhadte FC-klubber, der har en meget klar førerposition i disse år.
Og at Clement Bischoff og Noah Nartey er flot på vej – Bischoff bliver med garanti solgt til sommer trods det kuldsejlede Brighton-skifte.
Men det her Brøndby-hold er købt ind og holdt sammen trods udenlandsk transfer-interesse, så man kan vinde DM og komme i et Europa-ligaspil.
Glem underdog-fortællingen, den plucky lille outsider, der kun kan overraske positivt i Superligaen og Europa og har alt at vinde.
Det her er et erfarent og rekorddyrt hold købt ind til at præstere og vinde her og nu og med langt færre ustabile men meget lovende unge spillere, der kendetegner FC-rivalerne.
Skal i Europa
Kravet er klart: Kom i Europa, koste hvad det vil.
Pokalfinale-sejr over FC København hjemme? Det er ikke nok.
En tredjeplads i ligaen og et Brøndby, der falder med stor ære i sidste og afgørende kvalifikationskamp mod et hold fra en større liga før Conference League-ligaspillet? Ikke godt nok.
Brøndby skal vinde DM eller kommer i et ligaspil i Europa, for at 2025 er reddet, og så er det egentlig fløjtende ligegyldigt, hvad der gik godt og skidt søndag aften i Herning.
Det kræver, at Frederik Birk finder en permanent og ikke mindst stabil løsning på forsvaret, der ikke har været dirkefrit hverken i Birks foretrukne 4-3-3 eller med de tre midtstoppere kendt fra Jesper Sørensen-æraen, Birk gik tilbage til mod Silkeborg og som alligevel var usikkert mod SIF.
Og så skal Brøndby simpelthen holde op med at køre ned i de dybe, dybe huller, hvor man fra det ene minut og den ene halvleg til den anden ligner det hold, der var 15-20 minutter fra at droppe ned i nedrykningsspillet og ikke for alvor kunne have sagt, at det var ufortjent.
Det er tårnhøje krav, Brøndby står foran fra nu af og til den afsluttende Europa-kvalifikationsrunde (et mesterskab er højst usandsynligt), det er jobs, der er på spil i truppen og på trænerkontorerne, og det er ikke den mindste smule urimeligt eller overdrevet, når ejerne har smidt adskillige hundrede millioner kroner efter guldet og Europa.
FC Midtjylland skal finde et stabilt niveau
FC Midtjylland kan se tilbage på en frustrerende aften, hvor man sagtens kunne have fået point, hvis det ikke havde været for afgørende fejl på afgørende tidspunkter, så det er ikke fordi, cheftræner Thomasberg og hans stab skal brænde alle planer og skifte syv mand til næste runde.
Men stabiliteten mangler altså stadig, og FC Midtjylland kan ikke igen gøre sig afhængig af, at man et DM takket være egne heroiske redningsaktioner og de andre topholds store udsving.
Er det tid til at få Paulinho tilbage i startopstillingen, hvis ellers fysikken kan holde til det, og Adam Buksa i front?
Brøndby havde søndag held med at stille sig tilbage, hvilket satte Aral Simsir og Franculino stort set ud af spillet, og mon ikke tanken i hvert fald bliver tænkt til næste runde, hvor man skal holde liv i den gode stime mod Randers, efter man ikke kunne bryde egen skrækkeligt dårlige mod Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE