Januar-transfervinduet kan være større end normalt på grund af VM-slutrunden og det instinkt om at finde forstærkninger, det kan fremprovokere. ‘
Og det er ikke kun VM-spillere, man skal holde øje med, for handlerne med de ofte store og meget lovende navne fra slutrunden kan også få effekt længere nede i klubfodboldens hakkeorden, når der skal findes afløsere.
Og så venter der en usædvanligt hektisk og hård slutningen på sæsonen på grund af de minimum seks ugers pause, det har medført i de store turneringer i Europa, noget der også kan puste til indkøbslysten.
Vi har set nærmere på, hvem der kan komme afsted fra Superligaen.

Kan Brøndby virkelig få så meget?
Anis Ben Slimane spillede en flot kamp mod Danmark, og kampene på den store scene kan bestemt være med til at booste interessen for den centrale midtbanespiller.
Ben Slimane har en attraktiv kombination af et godt afleveringsspil og god boldbehandling gå en fysik, der giver løfter om at kunne følge med i tempoet i en af Europas store ligaer.
Brøndby håber rigtigt nok på 75 millioner kroner, hvis alt, der overhovedet kan gå rigtigt, gør det, som Ekstra Bladet meddelte i sidste uge, men der taler vi altså også en lang liste af omstændigheder.
Brøndbys udgangspunkt er langt sværere end det, FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland har, fordi de tre klubber har solgt spillere for omtrent eller over 100 millioner kroner, og har forholdsvis mange salg i prislejet 50 til 100 millioner kroner.
Det har Brøndby bare ikke, og købere vil med statsgaranti spørge, hvorfor de skal betale mere end de par og 50 millioner kroner, Jesper Lindstrøm kostede som 21-årig, for 21-årige Anis Ben Slimane.
Lindstrøm red på ryggen af et DM-guld, mens seneste indtryk i Brøndby for den danske midtbanespiller på det tunesiske landshold er en tiendeplads og et 2022 med alt for få point, og at skader placerede Ben Slimane på bænken i seks af 17 ligakampe i efteråret.
Sker der noget fabelagtigt mod Frankrig, skal man ikke udelukke, at en af talentopkøberne og videresælgerne sydvest eller syd for Danmark vil betale et stort beløb, ja hvem ved, om en klub i det nye netværk, man nu er del af qua de nye ejere, kan se en idé i et skifte.
Men umiddelbart er omstændighederne mod at få så stor en check for en spiller, der har udløb om 19 måneder.

En mulig afløser fra Viborg
Hvad skulle FC København dog med Christian Sørensen?
På trods af, at den daværende Viborg-back slår et propert indlæg og var ledende i ligaen i den kategori i 2021/22, var det på flere måder til en overraskelse på transfer-deadlinedag i august, når FCK nu en gang råder over Victor Kristiansen.
Måske var det mest af alt forudseende af sportsdirektør Peter Christiansen.
Victor Kristiansen kom ikke til VM, hvilket i foråret ellers virkede som en realistisk mulighed, men den unge back kan stadig blive FCK’s næste store salg.
Mange Superliga-fans vil givetvis brøle indigneret op, at Kristiansen da ikke er så god, og efterårssæonen viste da også, at den unge mand med det fine gåpåmod stadig har meget at lære.
Men udenlandske klubber, især dem, der har tid til at uddanne spillerne, går ikke så meget op i niveauet lige nu, som hvad spilleren kan om 12-24 måneder, og der betyder det en hel del, af Kristiansen er 19 år gammel og ikke 21 eller 22.

Hurtigt ud igen?
Det her ligner mere et longshot end de andre spillere i denne artikel.
Men Anders Dreyers omskiftelige klub-tilværelse betyder ikke, at udenlandske klubber nu har parkeret tanken om at hente Dreyer og respekterer, at FCM gerne vil have forwarden til at blive indtil 2025 eller 2026.
For FC Midtjylland vil timingen ikke være god med en udskiftning af Evander og muligvis også et køb af en ny spydspids.
Men skulle nogen være villige til at betale nok for 24-årige Dreyer, kan det være med til at finansiere nogle endog særdeles ambitiøse indkøb i FC Midtjylland, der ikke har tænkt sig at stå i skyggen af FCK og Brøndby, og inden så længe har et nyt træningsanlæg klar.
Andreas Schjelderup

Det er urealistisk, at Andreas Schjelderup spiller et andet sted i foråret, dertil er muligheden for at vinde et mesterskab trods alt for tillokkende for de egyptiske ejere, der har penge nok til at købe en Premier League-klub i næste, hvis de en morgen vågner og har lyst til det.
Men derfor kan det stadig komme på tale, at en af de adskillige interesserede klubber sikrer sig en forlomme i forhandlingerne i FC Nordsjælland ved at gå med til at leje nordmanden til FCN i foråret, mod man må købe ham til for en stor sum penge i januar og undgår, at det kan blive endnu dyrere til sommer.
Andreas Schjelderup bliver solgt, sværere er det ikke med en spiller, der har kontraktudløbet i sommeren 2024, og som er enig med sin arbejdsgiver om, at 2023 er deres sidste tid sammen.
Den interesserede køber kunne sikre sig forwarden, hvis teenageren og hans far ellers er med på destinationen, og Sevilla er en oplagt mulighed, men spaniernes dårlige sæson og økonomi kan åbne døren for andre.
FCN går jo ikke med til en discountpris på 75 millioner kroner kroner for nordmanden, der blev kåret til Efterårets Profil i Tipsbladet af Superligaens cheftrænere, så det er ikke stensikkert et slam dunk for Sevilla.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Det kommer til at trække ud
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Drømmer om VM 2026 med Danmark
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Intet aftryk!
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte