Overmod? Arrogance? Næ, FCK anno 2023 kan bære det

KOMMENTAR: På en af de vildeste europæiske aftener i Parkens historie delte Marcus Rashford og FCK's comeback i en hektisk slutfase prisen for aftenens højdepunkter.



Amen, hvor skal jeg snart begynde?

Mine fingre er følelsesløse i aftenkulden i Parken i en kamp, der er gået 10-15 minutter over alle de andre 21.00-kampe i Champions League, men pulsen ræser afsted inde bagved.

FC København har vundet 4-3. Jeg gentager: 4-3!

Over Manchester United i Champions League i en kamp, hvor FCK endda ikke har spillet specielt godt i lange perioder.

FC København indledte med en flabet tifo, der lagde sig lige i halen på Jacob Neestrups kommentarer om Parken som et sted med væsentligt mere stemning end Old Trafford (for the record: Jeg er enig).

217422

Så klaskede FC København helt sammen med den dårligste europæiske halvleg i jeg ved ikke hvor lang tid, hvor den københavnske midtbane og forsvaret kappedes om at begå flest store fejl på kortest tid.

Ja, Rasmus Højlund skulle have scoret et hattrick allerede ti minutter inden, at Marcus Rashford brændte sammen.

Jeg kan jo godt se, hvad han vil. Han vil møve sig til noget ekstra plads, som når vi gamle drenge vil møve os ind foran en modstander, især en yngre og hurtigere af slagsen.

I stedet kører han kartoffelskrælleren, undskyld knopperne, ned ad Elias Jelerts underben og ankel, og at man gerne må den slags i Premier League mod en henstilling eller gult kort betyder jo ikke, at det dermed også er efter fodboldloven.

Og her, HER, viste FC København så den europæiske klasse.

På en aften, hvor ikke meget havde fungeret, omstillede man straks.

Det resulterende frispark røg på André Onanas overligger, Manchester United fik ingen ro til at trille den i land til pause, og både 1-2 og 2-2 kom efter gode angrebs-sekvenser.

FCK havde haft en svær halvleg mod et velspillende Premier League-tophold, og der talte det til Neestrups mandskabs ære, at man så hurtigt gik fra 0-2 til 2-2.

United kom igen
Erik ten Hag satte Sofyan Amrabat ind til 2. halvleg, og med tanke på al den skældud, han har fået efter sit skifte fra Fiorentina, fik United med ham på banen sat skik på spillet igen.

FCK fik ikke længere lov at spille sig igennem efter behag som i det sidste kvarter af den 58 (!) minutter lange første halvleg, United forstod igen at spille gennem linjerne med en velspillende Bruno Fernandes i en hovedrolle – hvor er han en god boldspiller.

Så det var ikke mod spillet, at Manchester United kom på 3-2 på en dum arm på af Lukas Lerager efter en ballonbold i feltet, som Bruno Fernandes omsatte til et flot straffespark høvlet helt op i krogen.

Og hvem udlignede så, da FC København havde svært ved at bryde United ned?

Rasmus Falk med den svære 1. halvleg og Lukas Lerager, et kvarter efter hans forseelse havde givet United deres 3-2-scoring.

Det her var langt fra FC Københavns bedste Europa-kamp.

Men på en aften, hvor meget faktisk ikke fungerede, efter man havde lagt pres på sig selv med skarpe udtalelser om favoritværdighed, med Neestrups kække bemærkninger, hvor FCK ville vise, at nu er man et Champions League-hold, hev man en sejr ud af ingenting.

Selvfølgelig skulle den 17-årige, FC København vil sælge for 150 millioner kroner i en ikke alt for fjern fremtid, blive matchwinner, da United endelig knækkede og faldt tilbage i feltet, måske med en fornemmelse af den fornyede snak om en fyring af deres træner, der venter i de kommende døgn.

Roony Bardghji, der var blev hilst på banen af FCK-fansene lige efter sin indskiftning oven på Uniteds 3-2-mål, tog samme glidetur ude ved hjørneflaget, som Rasmus Højlund havde taget syv kvarter tidligere ved kampens første mål.

FC Københavns offensive udmeldinger før kampen kunne virke overmodige. De kunne virke arrogante.

Men det er de ikke. Det er FC København anno 2023. De har noget at have det i, og hvorfor skulle de putte med det?

Man forstår, hvis de er ved at få smag på Champions League og har tænkt sig at skulle prøve det mange flere gange i de kommende år, for da slet ikke at tale om de to sidste spillerunder her i efteråret, hvor der er alt at spille for.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tjekkiet – Danmark

Kæmpe stjerne besøger København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sverige skal til VM

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rasmus Højlund har ikke set det før

Italien under massivt pres

Tottenham præsenterer ny træner

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Melder ud om Kasper Hjulmand

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Stor profil glad for Brøndby

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job