Dette er en leder fra Tipsbladets trykte udgave fredag 23. april 2023.
FC Midtjylland har i denne sæson haft fire cheftrænere, hvoraf de tre er taget væk igen.
AaB er tæt på FCM med tre cheftrænere, og er kun bag FCM qua FCM’s vikartjans til Henrik Jensen, der i dag er i Kalmar.
Og så har FC København og Brøndby IF fyret deres trænere, mens også FC Nordsjælland og Randers FC har fået nye bosser.
I Premier League har 11 ud af 20 klubber skiftet træner eller manager, og før sæsonen er ovre om seks ugers tid, er der skiftet yderligere ud rundt om i Europa.
En udenlandsk kollega spurgte retorisk i forbindelse med fyringen af Graham Potter, Chelseas andet trænerskifte i sæsonen, om der burde indføres et transfervindue for trænerskifter.
Vi kan ikke sammenligne trænere direkte med spillere, men tanken er alligevel værd at tænke.
Måske er det en god idé, at klubber som Chelsea og FC Midtjylland (i denne sæson) får lidt is på og holder igen med at skifte træner.
Problemet er værre i England end i Danmark.
En lang række klubber i midten og bunden af rækken har pløkket deres cheftræner, og mens det i nogle tilfælde giver god mening på grund af et dårligt match mellem parterne, er det ofte en jagt på overlevelse og en hurtig point-rus, klubejere og direktører er på jagt efter.
Det gør danske klubber ikke i samme grad, men tanken er tiltalende uanset, om ikke andet så bare for at bringe mere ro.
Før han blev global udviklingschef for FIFA og skyllede al troværdighed ud for at blive FIFA-præsident Gianni Infantino PR-maskine, havde Arsène Wenger en egentlig fin ide i Premier League, som man endte med at handle efter: At sommertransfervinduet i England skulle lukke umiddelbart før første spillerunde.
Det var skingrende vanvittigt, fordi det stillede PL-klubberne dårligere end resten af Europa, men tanken var alligevel sympatisk, at man ikke skulle rykke rundt på trupperne, når første kamp var spillet.
Skal man gøre noget tilsvarende med trænere? Forbyde alle trænerskifte undtagen særlige, specifikke tilfælde, fra starten af sæsonen til slutningen, med en enkelt periode i december, måske også i september, til at skifte?
De præcise perioder og undtagelser kan vi tale om, men tanken om at begrænse de evige udskiftninger eller i hvert marginalt bremse dem er tiltalende.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW