Puha for en omgang i aftenens Superliga-kamp i Silkeborg for AaB.
Spillerne lignede i første halvleg nogle, der burde have betalt fuld entré for at komme ind på Jysk Park.
Og som kommentator og tidligere Silkeborg-cheftræner Peter Sørensen så rigtigt sagde det på tv, endte det kun med et 0-4-nederlag, fordi Silkeborg-spillerne ikke gik hårdere efter at score flere mål i den sidste to/tredjedel af kampen.
Det er ingen skam at komme på glat kunstgræs i Silkeborg og Farum – bare spørg FC Midtjylland, hvor forsvaret blev sendt efter pølser hele første halvleg for et års tid siden, da de blev ydmyget der men alligevel i sidste ende endte med at vinde DM.
Men problemet for AaB er, at det ikke er første gang, spillerne ser voldsomt overmatchede ud af den i øvrigt ambitiøse og prisværdige spillestil med ekstremt fokus på løb, fysik, fart og en evne til at presse modstanderne helt i bund.
Det minder om en light-version af Red Bull, om Jürgen Klopp, men mest af alt i den nuværende, lettere paniske situation om Alexander Zorniger i Brøndby i den sidste tid, hvor tingene væltede for tyskeren og Brøndby nær havde misset Top 6. Og nej, AaB presser ikke helt så voldsomt, men I fanger betydningen.

Alexander Zorniger ved præsentationen, da efter Brøndby-tiden blev præsenteret som cheftræneren på Cypern.
Man kan spørge sig selv, om noget lignende sker i Aalborg, for resultaterne har været rædselsfulde siden nytår og salgene af Sebastian Otoa og Melker Widell, sidstnævnte med effekt fra sommer.
Så spørgsmålet er ikke urimeligt, når det kun er et par uger siden, AaB sidst tabte 4-0 i Viborg, hvilket endda kun var en måned efter, nøjagtigt det samme skete i Århus. Og når tre AaB-spillere var så letsindige at bevæge sig en kort tur ud i nattelivet efter Viborg-nederlaget.
Jeg fornemmer dog overhovedet ikke, at problemet ligger begravet der. Energien er fin og det samme har humøret egentlig været.
Jeg tror heller ikke på, løsningen er at skifte cheftræner, hvilket ellers også er endnu et berettiget spørgsmål at stille i den nuværende situation – det er hverken elektrochok eller et totalt forandret koncept, der her er brug for.
Vi er nok nærmere der, hvor modstanderne har haft god tid til at læse AaB-stilen med de mange løbemeter og det høje, til tider overmodige pres, som det viste sig at være på kunstgræsset i Silkeborg, at AaB ikke længere har nogle tricks i ærmet.
Hold grundigt øje med Mathias Jørgensen, spil kuglen forbi de frembusende AaB-spillere, og der er særdeles god muligheder for at komme til en stor chance.
Cheftræner Menno van Dam er bestemt ikke hjulpet af, at truppen slet ikke ser ud til at ramme topformen fra gode perioder i efteråret, at vinterens nye transfers nærmest ikke har bidraget, og at forsvarsspillerne er kastet ud på dybt vand, når de i modsætning til kollegerne hos nedrykningsrivalerne skal forsvare mand-til-mand.
Gambler med Superliga-billetten
I sensommeren overvandt AaB to 0-4-nederlag til Brøndby IF og AGF, men jeg ser ikke mange tegn på, AaB kan gøre det nu.
Menno van Dam lyder til, at han forsøger at få spillerne til det, og får man ram på Sønderjyske, Lyngby og Sønderjyske med det høje pres og risikovilligheden, har hollænderen jo haft ret. Det er nok også lettere at gøre end på kunstgræsset i Silkeborg.
Men sikke en beslutning at skulle træffe.
Lige nu ser AaB-holdet med underpræsterende spillere og et forsvar, der ikke rigtig ser ud til at have Superliga-niveau, ud til over tid i foråret at få færre point per kamp på grund af taktikken, end hvis man en stund gik en anelse på kompromis med taktikken og strategien.

Kan AaB vende det lige nu med den nuværende taktik – og her mener jeg på søndag hjemme mod Sønderjyske, hvor man med et nederlag kan ryge under stregen, alt efter resultaterne i morgen?
Eller er det tid til, som i kampen mod FC Københvan i Parken i begyndelsen af sæsonen, at gå en anelse på kompromis og huske, man også får point for at spille uafgjort eller vinde en heldig 1-0-sejr?
Bemærk, jeg skriver en anelse – vi taler ikke 10 mand i eget felt i 90 minutter og et par offensive dødbolde, man satser på, men derimod justeringer, hvor man erkender, at det høje pres ikke fungerer, og der ofte er enormt god plads til at spille omkring midtbanen og ind i hjertet af forstår, og prøver at bremse det.
Jeg misunder ikke den sympatiske AaB-træner og de gode, hårdtarbejdende folk i AaB den beslutning, men det er ikke desto mindre den, de skal træffe i løbet af de næste par døgn.
Frasen med, at definitionen på sindssyge er at gøre det samme igen og igen og forvente et andet resultat, kan meget vel være gyldig for det her AaB-hold, når spillerne ikke er bedre individuelt og tilsyneladende ikke kan løfte den ambitiøse spillestil.
Måske er det ikke spillestilen eller formationen. Men noget skal i hvert fald gøres anderledes efter, AaB hejste det hvide flag i første halvleg i Silkeborg, og det er godt nok en lille knage at hænge Superliga-eksistensen på, at man jo i kampene før holdt hjem med ét point mod Lyngby og Vejle, og så åbenbart bare får tæsk af alle i Top 8 i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Færdig i dansk klub
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
