Puha for en omgang i aftenens Superliga-kamp i Silkeborg for AaB.
Spillerne lignede i første halvleg nogle, der burde have betalt fuld entré for at komme ind på Jysk Park.
Og som kommentator og tidligere Silkeborg-cheftræner Peter Sørensen så rigtigt sagde det på tv, endte det kun med et 0-4-nederlag, fordi Silkeborg-spillerne ikke gik hårdere efter at score flere mål i den sidste to/tredjedel af kampen.
Det er ingen skam at komme på glat kunstgræs i Silkeborg og Farum – bare spørg FC Midtjylland, hvor forsvaret blev sendt efter pølser hele første halvleg for et års tid siden, da de blev ydmyget der men alligevel i sidste ende endte med at vinde DM.
Men problemet for AaB er, at det ikke er første gang, spillerne ser voldsomt overmatchede ud af den i øvrigt ambitiøse og prisværdige spillestil med ekstremt fokus på løb, fysik, fart og en evne til at presse modstanderne helt i bund.
Det minder om en light-version af Red Bull, om Jürgen Klopp, men mest af alt i den nuværende, lettere paniske situation om Alexander Zorniger i Brøndby i den sidste tid, hvor tingene væltede for tyskeren og Brøndby nær havde misset Top 6. Og nej, AaB presser ikke helt så voldsomt, men I fanger betydningen.

Alexander Zorniger ved præsentationen, da efter Brøndby-tiden blev præsenteret som cheftræneren på Cypern.
Man kan spørge sig selv, om noget lignende sker i Aalborg, for resultaterne har været rædselsfulde siden nytår og salgene af Sebastian Otoa og Melker Widell, sidstnævnte med effekt fra sommer.
Så spørgsmålet er ikke urimeligt, når det kun er et par uger siden, AaB sidst tabte 4-0 i Viborg, hvilket endda kun var en måned efter, nøjagtigt det samme skete i Århus. Og når tre AaB-spillere var så letsindige at bevæge sig en kort tur ud i nattelivet efter Viborg-nederlaget.
Jeg fornemmer dog overhovedet ikke, at problemet ligger begravet der. Energien er fin og det samme har humøret egentlig været.
Jeg tror heller ikke på, løsningen er at skifte cheftræner, hvilket ellers også er endnu et berettiget spørgsmål at stille i den nuværende situation – det er hverken elektrochok eller et totalt forandret koncept, der her er brug for.
Vi er nok nærmere der, hvor modstanderne har haft god tid til at læse AaB-stilen med de mange løbemeter og det høje, til tider overmodige pres, som det viste sig at være på kunstgræsset i Silkeborg, at AaB ikke længere har nogle tricks i ærmet.
Hold grundigt øje med Mathias Jørgensen, spil kuglen forbi de frembusende AaB-spillere, og der er særdeles god muligheder for at komme til en stor chance.
Cheftræner Menno van Dam er bestemt ikke hjulpet af, at truppen slet ikke ser ud til at ramme topformen fra gode perioder i efteråret, at vinterens nye transfers nærmest ikke har bidraget, og at forsvarsspillerne er kastet ud på dybt vand, når de i modsætning til kollegerne hos nedrykningsrivalerne skal forsvare mand-til-mand.
Gambler med Superliga-billetten
I sensommeren overvandt AaB to 0-4-nederlag til Brøndby IF og AGF, men jeg ser ikke mange tegn på, AaB kan gøre det nu.
Menno van Dam lyder til, at han forsøger at få spillerne til det, og får man ram på Sønderjyske, Lyngby og Sønderjyske med det høje pres og risikovilligheden, har hollænderen jo haft ret. Det er nok også lettere at gøre end på kunstgræsset i Silkeborg.
Men sikke en beslutning at skulle træffe.
Lige nu ser AaB-holdet med underpræsterende spillere og et forsvar, der ikke rigtig ser ud til at have Superliga-niveau, ud til over tid i foråret at få færre point per kamp på grund af taktikken, end hvis man en stund gik en anelse på kompromis med taktikken og strategien.

Kan AaB vende det lige nu med den nuværende taktik – og her mener jeg på søndag hjemme mod Sønderjyske, hvor man med et nederlag kan ryge under stregen, alt efter resultaterne i morgen?
Eller er det tid til, som i kampen mod FC Københvan i Parken i begyndelsen af sæsonen, at gå en anelse på kompromis og huske, man også får point for at spille uafgjort eller vinde en heldig 1-0-sejr?
Bemærk, jeg skriver en anelse – vi taler ikke 10 mand i eget felt i 90 minutter og et par offensive dødbolde, man satser på, men derimod justeringer, hvor man erkender, at det høje pres ikke fungerer, og der ofte er enormt god plads til at spille omkring midtbanen og ind i hjertet af forstår, og prøver at bremse det.
Jeg misunder ikke den sympatiske AaB-træner og de gode, hårdtarbejdende folk i AaB den beslutning, men det er ikke desto mindre den, de skal træffe i løbet af de næste par døgn.
Frasen med, at definitionen på sindssyge er at gøre det samme igen og igen og forvente et andet resultat, kan meget vel være gyldig for det her AaB-hold, når spillerne ikke er bedre individuelt og tilsyneladende ikke kan løfte den ambitiøse spillestil.
Måske er det ikke spillestilen eller formationen. Men noget skal i hvert fald gøres anderledes efter, AaB hejste det hvide flag i første halvleg i Silkeborg, og det er godt nok en lille knage at hænge Superliga-eksistensen på, at man jo i kampene før holdt hjem med ét point mod Lyngby og Vejle, og så åbenbart bare får tæsk af alle i Top 8 i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Choktransfer på vej?
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
LIGE NU
