DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 2. JUNI 2023
Manchester City mangler en FA Cup-finale med Manchester United og en Champions League-finale mod Inter, mens West Ham skal spille Conference League-finale mod Fiorentina på onsdag.
Men ellers er Premier Leagues spillere smuttet på ferie, ja selv dem, der skal spille landsholdsfodbold i de næste par uger, når lige at få lidt sol på næsen og ro til benene, før der er mødetid i landsholdslejren.
For danskerne i ligaen er det også tid at gøre status, og adskillige folk har beslutninger, der skal træffes i de kommende uger.
Hvis vi begynder nær toppen, er det interessant at se, om interessen for Thomas Frank efter to flotte sæsoner med Brentford i Premier League bliver til noget mere konkret.
Selvfølgelig har Tottenham tænkt tanken, men det er også trængselstider for klubben, der håndterede Fabio Paraticis exit som sportsdirektør elendigt ved at lade italieneren sidde, indtil han fik globalt forbud mod at arbejde med fodbold af FIFA som følge af sagen om mistænkt forfalskning af regnskaber i tiden i Juventus.
Samtidig er Harry Kane nok en gang rygtet væk, og det bliver en kamp igen at holde på angriberen, der nu end ikke har udsigt til europæisk fodbold efter Spurs’ rædselssæson.
Danske Pierre-Emile Højbjerg står også i en situation med nogen uvished uden hverken en træner eller sportsdirektør at forholde sig til, så hvis baglandet med superagenten Pini Zahavi igen rører på sig og har noget attraktivt, er intet udelukket på forhånd.

Af Brentfords danskere er Mikkel Damsgaards position nok den mest uafklarede. Ni starter og 17 indskiftninger i ligaen er jo ingen katastrofe, men det er jo heller ikke den topkarriere, mange af os så i ånden, da ‘Damsinho’ var så god under EM for to år siden.
I Aston Villa har teknisk direktør Johan Lange fået en stor fjer i hatten ved Villas kvalifikation til Conference League og nok især ansættelsen af den helt formidable Unai Emery som cheftræner, en mand der får de bedste skudsmål muligt af folk allerøverst i fodboldverdenen. Lad os bare sige det sådan, at Emerys exit fra PSG sagde mere om den Qatar-ejede klub og ejernes tilgang til ledelse end om spanieren.
Villas ejere har købt sig ind i portugisiske Vitória Guimarães med det, der ligner en plan om at skabe en multiklub-model, og det kunne sagtens også blive noget, danskeren skal ind over.
I Crystal Palace har Joachim Andersen klaret sig så godt, at han begynder at dukke op på scoutinglister rundt omkring i ligaen, og det samme kan vi – igen – sige om Philip Billing i Bournemouth, der efterhånden har takket nej til interesse en del gange.
Men de største usikkerheder svæver selvfølgelig over danskerklubben Leicester og for Rasmus Kristensen i Leeds.
‘NK’ kunne være en mand, Leeds solgte for at få penge i kassen til at klare en hård nedrykning, men det er intet at regne for den skrækkelige situation, Leicester befinder sig i.
Man skal ikke undervurdere, hvor alvorlig en kattepine, det her er for Leicester. Selvom fansene følte, man var alt for mådeholden sidste sommer, er der er købt spillere for tre milliarder kroner de seneste fem år, og målet har været igen at konkurrere om Europa-pladser, ikke en kamp mod nedrykning.
Jannik Vestergaard skal stensikkert væk, hvis han ellers kan finde en god ny klub, hvilket virker som den klare prioritet for både danskeren og klubben, og så er det spørgsmålet, om Victor Kristiansen og Daniel Iversen skal veksles til kolde kontanter, såfremt nogen vil betale godt for dem.
Det er virkelig trængselstider for Leicester, og det kan puste til salgslysten.
Der er altså lagt op til en intens sommer, og mon ikke flere af disse navne har nydt at byde os på, når sæsonen i England begynder igen om ti ugers tid.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT