Priske-fyring bør få Superliga-klubber på banen

LYNANALYSE: Fyringen i Royal Antwerp bør ikke afskrække nogen fra at hyre Brian Priske, mener Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Royal Antwerp er et sted, hvor formanden kommer bragende ind i pausen af en fodboldkamp for at skælde ud på cheftræneren og spillerne, og hvor man uden at blinke kaster sig over Marc Overmars og hyrer ham som sportsdirektør umiddelbart efter, at han er blevet fyret fra Ajax for en MeToo-sag.

Efter ugers, nej måneders, røg i belgiske medier, der helt tydeligt blev briefet af topfolk i klubben, fik Brian Priske mandag endelig den fyreseddel, han var blevet spået i så lang tid, og dermed står danskeren uden job efter et år i Belgien.

For al snakken om Belgien som talentudviklingsland og moderne fodboldstormagt takket være en helt sublim generation af landsholdsspillere, er den belgiske liga et benhårdt og ekstremt resultatdrevet sted, hvor der handles meget og hurtigt.

Brian Priske er den fjerde cheftræner, der stopper på to år i Royal Antwerp, og selvom resultaterne ikke har været som ønsket, har danskeren også være på noget nær Mission Impossible med udskiftningen af noget nær et helt hold og helt urealistiske forestillinger fra ejerens side om, hvad Royal Antwerp skulle udrette i den belgiske liga og derefter i Europa, helst Champions League.

Royal Antwerp har selv i Belgien ry for at være et svært sted at arbejde, så at den tidligere mestertræner med FC Midtjylland nu er fyret bør ikke få ham eller mulige arbejdsgivere til at tøve på grund af begivenhederne i havnebyen.

Så hvad skal der ske nu?

Der er et trænerjob ledigt i AGF, som Brian Priske er blevet sat i forbindelse med, og man skal ikke afvise, at andre positioner bliver ledige i de kommende måneder.

For danske trænere er det ikke nødvendigvis nemt at komme til udlandet, så mon ikke lysten til at blive ude er til stede, hvis ellers mulighederne dukker op, og at man kan gennemskue, at Antwerps kaotiske sæson måske ikke havde så meget med træneren at gøre som en meget ambitiøs ejer, der med alle midler vil gøre Royal Antwerp til en magtfaktor indenlands og i Europa.

For mig at se bør afskeden med den ambitiøse belgiske klub med de 19 nye spillere hentet til i løbet af sidste sommer og januar ikke afskrække nogen.

Men om det sker lige med det samme er der ingen garanti for – aftalen med Royal Antwerp løber til sommeren 2023, så ligesom den nu forhenværende AGF-træner David Nielsen kan Priske og eventuelle interesserede klubber se hinanden an uden at føle sig tvunget til at trykke på nogen knapper hverken i morgen eller overmorgen.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

FCK bød på landsholdsmålmand

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Hvem fanden ringer man til?’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FC Midtjylland – Sønderjyske

Store spørgsmålstegn inden FCK

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det er han ekstremt god til

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Kæmpe stjerne besøger København

Falsk transferhistorie i omløb

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det afgør Chido Obis United-fremtid

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’