Priske-fyring bør få Superliga-klubber på banen

LYNANALYSE: Fyringen i Royal Antwerp bør ikke afskrække nogen fra at hyre Brian Priske, mener Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Royal Antwerp er et sted, hvor formanden kommer bragende ind i pausen af en fodboldkamp for at skælde ud på cheftræneren og spillerne, og hvor man uden at blinke kaster sig over Marc Overmars og hyrer ham som sportsdirektør umiddelbart efter, at han er blevet fyret fra Ajax for en MeToo-sag.

Efter ugers, nej måneders, røg i belgiske medier, der helt tydeligt blev briefet af topfolk i klubben, fik Brian Priske mandag endelig den fyreseddel, han var blevet spået i så lang tid, og dermed står danskeren uden job efter et år i Belgien.

For al snakken om Belgien som talentudviklingsland og moderne fodboldstormagt takket være en helt sublim generation af landsholdsspillere, er den belgiske liga et benhårdt og ekstremt resultatdrevet sted, hvor der handles meget og hurtigt.

Brian Priske er den fjerde cheftræner, der stopper på to år i Royal Antwerp, og selvom resultaterne ikke har været som ønsket, har danskeren også være på noget nær Mission Impossible med udskiftningen af noget nær et helt hold og helt urealistiske forestillinger fra ejerens side om, hvad Royal Antwerp skulle udrette i den belgiske liga og derefter i Europa, helst Champions League.

Royal Antwerp har selv i Belgien ry for at være et svært sted at arbejde, så at den tidligere mestertræner med FC Midtjylland nu er fyret bør ikke få ham eller mulige arbejdsgivere til at tøve på grund af begivenhederne i havnebyen.

Så hvad skal der ske nu?

Der er et trænerjob ledigt i AGF, som Brian Priske er blevet sat i forbindelse med, og man skal ikke afvise, at andre positioner bliver ledige i de kommende måneder.

For danske trænere er det ikke nødvendigvis nemt at komme til udlandet, så mon ikke lysten til at blive ude er til stede, hvis ellers mulighederne dukker op, og at man kan gennemskue, at Antwerps kaotiske sæson måske ikke havde så meget med træneren at gøre som en meget ambitiøs ejer, der med alle midler vil gøre Royal Antwerp til en magtfaktor indenlands og i Europa.

For mig at se bør afskeden med den ambitiøse belgiske klub med de 19 nye spillere hentet til i løbet af sidste sommer og januar ikke afskrække nogen.

Men om det sker lige med det samme er der ingen garanti for – aftalen med Royal Antwerp løber til sommeren 2023, så ligesom den nu forhenværende AGF-træner David Nielsen kan Priske og eventuelle interesserede klubber se hinanden an uden at føle sig tvunget til at trykke på nogen knapper hverken i morgen eller overmorgen.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

AGF og OB var enige om at spille søndag

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

FCK forventer kæmpe overskud i 2026



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Medier fælder hård dom

Brøndby IF – Randers FC

Officielt: Her spilles AGF-OB

FC Midtjylland – FC København

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Superliga-premiere aflyst



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Priserne er eksploderet

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tror på overraskelse i startopstilling

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Brian Riemer på plads til topkamp

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’