Priske-fyring bør få Superliga-klubber på banen

LYNANALYSE: Fyringen i Royal Antwerp bør ikke afskrække nogen fra at hyre Brian Priske, mener Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Royal Antwerp er et sted, hvor formanden kommer bragende ind i pausen af en fodboldkamp for at skælde ud på cheftræneren og spillerne, og hvor man uden at blinke kaster sig over Marc Overmars og hyrer ham som sportsdirektør umiddelbart efter, at han er blevet fyret fra Ajax for en MeToo-sag.

Efter ugers, nej måneders, røg i belgiske medier, der helt tydeligt blev briefet af topfolk i klubben, fik Brian Priske mandag endelig den fyreseddel, han var blevet spået i så lang tid, og dermed står danskeren uden job efter et år i Belgien.

For al snakken om Belgien som talentudviklingsland og moderne fodboldstormagt takket være en helt sublim generation af landsholdsspillere, er den belgiske liga et benhårdt og ekstremt resultatdrevet sted, hvor der handles meget og hurtigt.

Brian Priske er den fjerde cheftræner, der stopper på to år i Royal Antwerp, og selvom resultaterne ikke har været som ønsket, har danskeren også være på noget nær Mission Impossible med udskiftningen af noget nær et helt hold og helt urealistiske forestillinger fra ejerens side om, hvad Royal Antwerp skulle udrette i den belgiske liga og derefter i Europa, helst Champions League.

Royal Antwerp har selv i Belgien ry for at være et svært sted at arbejde, så at den tidligere mestertræner med FC Midtjylland nu er fyret bør ikke få ham eller mulige arbejdsgivere til at tøve på grund af begivenhederne i havnebyen.

Så hvad skal der ske nu?

Der er et trænerjob ledigt i AGF, som Brian Priske er blevet sat i forbindelse med, og man skal ikke afvise, at andre positioner bliver ledige i de kommende måneder.

For danske trænere er det ikke nødvendigvis nemt at komme til udlandet, så mon ikke lysten til at blive ude er til stede, hvis ellers mulighederne dukker op, og at man kan gennemskue, at Antwerps kaotiske sæson måske ikke havde så meget med træneren at gøre som en meget ambitiøs ejer, der med alle midler vil gøre Royal Antwerp til en magtfaktor indenlands og i Europa.

For mig at se bør afskeden med den ambitiøse belgiske klub med de 19 nye spillere hentet til i løbet af sidste sommer og januar ikke afskrække nogen.

Men om det sker lige med det samme er der ingen garanti for – aftalen med Royal Antwerp løber til sommeren 2023, så ligesom den nu forhenværende AGF-træner David Nielsen kan Priske og eventuelle interesserede klubber se hinanden an uden at føle sig tvunget til at trykke på nogen knapper hverken i morgen eller overmorgen.





LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kommer til AGF efter monstersæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Storklub forhandler om Oscar Højlund

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby har IKKE budt

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Højlund roser FC Københavns fans

FC København byder på kantspiller

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

– Det er forfærdeligt

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham