Redder chefens job og Brøndbys sæson

Sæsonen og måske cheftrænerens job var på højkant for Brøndby søndag aften, men gode beslutninger og en skarp angriber købte Jesper Sørensen og klubben værdifuld tid.



Et pinligt nederlag til FC Nordsjælland og et gigantisk underskud på 105 millioner kroner var bagtæppet, Brøndby IF søndag aften spillede foran mod FC Midtjylland.

Og nå ja, et væld af overvejelser og rygter om cheftræner Jesper Sørensens jobsikkerhed og en sæson på højkant.

Havde FC Midtjylland vundet i Brøndby, havde mestrene været 12 point foran søndagens værter, der havde været a point med Randers og i første omgang hensat til en kamp om overhovedet at komme i Top 6.

Der gør to timer og ikke mindst forløbet af 2-0-sejren over FC Midtjylland en stor forskel.

Ikke en altafgørende, for det aner vi ikke en dyt om.

Men det var dælme et vigtigt rygstød til næste periode, der står på kampe mod AGF, FC København, to yderligere kampe mod FC Midtjylland og så en revanchekamp mod FC Nordsjælland.

Jesper Sørensen havde opsigtsvækkende sat Daniel Wass på bænken, og uden sidste sæsons store styrmand viste Brøndby skarphed med to gange Mileta Rajovic og havde chancer til mere.

Det havde FC Midtjylland så også med to gigantchancer til Jan Kuchta og Franculino lige før Rajovic' kampdræbende 2-0-scoring, og med et par VAR-underkendte appeller om straffespark i første halvleg, der vel mindst lige så godt kunne have været endt på 11-meterpletten.

Brøndby fik skruet en ekstremt vigtig sejr sammen med en af sæsonens bedste præstationer, og det giver en tiltrængt mulighed for at trække vejret en anelse lettere i landsholdspausen.

Som jeg forklarede i denne længere analyse i fredags, er det pivvigtigt for Brøndby IF at vinde DM eller komme i Europa næste sommer.

Også vigtigere, end det er for søndagens gæster, der snart kommer med et underskud i samme vægtklasse som Brøndbys, men kan være fløjtende ligeglade på kort og mellemlangt sigt, da ejeren Anders Holch Povlsen og selskabet Heartland uden problemer tager den regning og i øvrigt tjener godt på Europa League i denne sæson.

En sejr på 2-0 over FC Midtjylland batter naturligvis intet, hvis næste Superliga-periode frem til den efterfølgende landsholdspause kun giver tre-fire point.

Men det giver Jesper Sørensen og Brøndby lidt ekstra tid til at få skruet en sæson sammen, der minimum giver en anstændig chance for at komme i Europa næste år.

For FC Midtjylland er søndag aften ingen katastrofe, men det må være irriterende at lide det første liganederlag netop nu, hvor man kunne sætte dødsstødet ind på rivalens sæson.

Ousmane Diaos unødvendige røde kort er endnu et irritationsmoment, da det giver karantæne, netop som Darío Osorio vender tilbage fra sin unødvendige karantæne. Og Kevin Mbabus skade er en bekymring.

Vi fik set, som i torsdags i Beograd mod Maccabi Tel Aviv, at FC Midtjylland ikke er usårligt, når de mange dygtige offensive profiler ikke scorer på chancerne. Så kan Emiliano Martínez hurtigt komme til at virke for ensom inde på den centrale midtbane.

Superligaen er åben, og Brøndby har nu fået en redningskrans forud for et stenhårdt efterårsprogram, der kunne have ødelagt resten af sæson.

Men for at det her er en redning, skal det følges op i anden halvdel af oktober og i november.



Liverpool skuffer stort mod oprykker

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Kæmpe forløsning for FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Bombe på vej – sker det i dag? 

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca