Et pinligt nederlag til FC Nordsjælland og et gigantisk underskud på 105 millioner kroner var bagtæppet, Brøndby IF søndag aften spillede foran mod FC Midtjylland.
Og nå ja, et væld af overvejelser og rygter om cheftræner Jesper Sørensens jobsikkerhed og en sæson på højkant.
Havde FC Midtjylland vundet i Brøndby, havde mestrene været 12 point foran søndagens værter, der havde været a point med Randers og i første omgang hensat til en kamp om overhovedet at komme i Top 6.
Der gør to timer og ikke mindst forløbet af 2-0-sejren over FC Midtjylland en stor forskel.
Ikke en altafgørende, for det aner vi ikke en dyt om.
Men det var dælme et vigtigt rygstød til næste periode, der står på kampe mod AGF, FC København, to yderligere kampe mod FC Midtjylland og så en revanchekamp mod FC Nordsjælland.
Jesper Sørensen havde opsigtsvækkende sat Daniel Wass på bænken, og uden sidste sæsons store styrmand viste Brøndby skarphed med to gange Mileta Rajovic og havde chancer til mere.
Det havde FC Midtjylland så også med to gigantchancer til Jan Kuchta og Franculino lige før Rajovic' kampdræbende 2-0-scoring, og med et par VAR-underkendte appeller om straffespark i første halvleg, der vel mindst lige så godt kunne have været endt på 11-meterpletten.
Brøndby fik skruet en ekstremt vigtig sejr sammen med en af sæsonens bedste præstationer, og det giver en tiltrængt mulighed for at trække vejret en anelse lettere i landsholdspausen.
Som jeg forklarede i denne længere analyse i fredags, er det pivvigtigt for Brøndby IF at vinde DM eller komme i Europa næste sommer.
Også vigtigere, end det er for søndagens gæster, der snart kommer med et underskud i samme vægtklasse som Brøndbys, men kan være fløjtende ligeglade på kort og mellemlangt sigt, da ejeren Anders Holch Povlsen og selskabet Heartland uden problemer tager den regning og i øvrigt tjener godt på Europa League i denne sæson.
En sejr på 2-0 over FC Midtjylland batter naturligvis intet, hvis næste Superliga-periode frem til den efterfølgende landsholdspause kun giver tre-fire point.
Men det giver Jesper Sørensen og Brøndby lidt ekstra tid til at få skruet en sæson sammen, der minimum giver en anstændig chance for at komme i Europa næste år.
For FC Midtjylland er søndag aften ingen katastrofe, men det må være irriterende at lide det første liganederlag netop nu, hvor man kunne sætte dødsstødet ind på rivalens sæson.
Ousmane Diaos unødvendige røde kort er endnu et irritationsmoment, da det giver karantæne, netop som Darío Osorio vender tilbage fra sin unødvendige karantæne. Og Kevin Mbabus skade er en bekymring.
Vi fik set, som i torsdags i Beograd mod Maccabi Tel Aviv, at FC Midtjylland ikke er usårligt, når de mange dygtige offensive profiler ikke scorer på chancerne. Så kan Emiliano Martínez hurtigt komme til at virke for ensom inde på den centrale midtbane.
Superligaen er åben, og Brøndby har nu fået en redningskrans forud for et stenhårdt efterårsprogram, der kunne have ødelagt resten af sæson.
Men for at det her er en redning, skal det følges op i anden halvdel af oktober og i november.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
OPTAKT
Irak – Norge
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE