Stikker der mere under fyringen af Glen Riddersholm, som han og klubben præsenterer som værende efter gensidig aftale?
Det vil de kommende dage og uger vise efter sidste uges rygter om, at den danske træner var i spil til andre trænerjobs end det i IFK Norrköping, om end det oppe i Stockholm nu ikke lyder som om, der er noget på en historie om en Riddersholm-jobansøgning i Hammarby.
Men uanset hvad virkede det på mig som en svær mission at lykkes med, med mindre den mangeårige Superliga-træner formåede at styre traditionsklubben til en overpræstation her i 2023 efter feberredningen i 2022.
Fra 2015 til 2018 blev IFK Norrköping nummer ét, tre, seks og to i Allsvenskan, ikke mindst takket være stærkt trænerarbejde af den nuværende svenske landstræner Janne Andersson.
Norrköping præsterede flot i nogle år, hvor Stockholm-klubberne, IFK Göteborg (der stadig gør det) og andre af de sædvanlige tophold på skift sejlede i Allsvenskan, og man havde held til at rekruttere topspillere som Jordan Larsson.
I de seneste år er Stockholm-klubberne begyndt at finde noget, der fungerer, Elfsborg og overraskelses-holdet BK Häcken gør det flot, og Norrköping er dalet i tabellen til et mere naturligt leje for en klub med et budget i Allsvenskans jævne middelklasse, hvilket svarer til nogle af de mindste klubber i Superligaen.
Ligner AaB
Vi så det samme i og ikke mindst omkring AaB, hvor man vandt mesterskabet året før IFK Norrköping.
I årene efter 2014 kunne man ikke forstå, at man dog ikke kunne havne højere i tabellen, når man lige havde vundet DM. Alt imens bragede konkurrenterne derudaf, mens cheftrænere og direktører blev udskiftet for at få en ligning, der aldrig kunne løses, til at gå op.

I Sverige troede mange fortsat, at det bare var et spørgsmål om hårdt arbejde. IFK Norrköping fik jo spillere ind på transfermarkedet, og så måtte man jo kunne konkurrere med Malmö FF, Stockholm-klubberne og de veldrevne provinsklubber.
Norrköping var da også oppe at snuse til Top 4 i første halvdel af sæsonen, men efter et par profil-afgange i sommer dalede præstationerne, så Norrköping endte omtrent der, hvor budgettet berettiger til det.
Selvfølgelig er det irriterende, at IFK Värnamo slutter foran Norrköping (med fire point), og forskellene i Allsvenskan er ikke nær så store som her i Danmark, hvor FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og til dels FC Nordsjælland og AGF sætter alle andre til vægs økonomisk i en grad, så de bør udgøre Top 5-6-stykker nærmest hver sæson fra nu af.
Men Norrköping virkede og virker fortsat fanget mellem, hvor man selv tror, man bør ligge (der er forskel på det og på offentlige udmeldinger om, at man bare skulle have placeringsmæssig fremgang fra sidste sæson), og så en virkelighed, hvor i hvert fald halvdelen af de 16 klubber har større budget end de 12-dobbelte Allsvenskan-vindere, og hvor Norrköping ikke har hverken trup, specialister og rammer til at konkurrere med ligaens topklubber.
Riddersholm trænger til en succes
Der har ifølge Tipsbladets oplysninger fra det danske marked været bud efter Glen Riddersholm fra klubber her i landet undervejs i tiden i IFK Norrköping, og der kommer det givetvis igen i de kommende måneder.
OB-jobbet kunne være et bud, selv om det sværd efterhånden må sidde lige så fast i stenen, som da David Nielsen endelig rev det fri i Århus for nogle år siden.
Viborg hyrer næppe en tidligere FCM-cheftræner (det, cheftræner, var Poulsen jo trods alt ikke i FCM) eller omvendt.
Jobtilbuddet dukker givetvis op, og så har mestertræneren fra 2015 efterhånden brug for en succes efter AGF, Sønderjyske og nu IFK Norrköping.
Alle tre steder er der relativt fornuftige, set fra Riddersholms stol, forklaringer på, at det endte skævt, og det gik for så vidt fint som assistenttræner i Genk, mens sportsdirektør-rollen i Vendsyssel FF blev meget kortvarig, før Sønderjyske bød sig til.
Det var svært at gøre noget ved den amerikanske overtagelse i Sønderjyske, der endte sportsligt katastrofalt, og ved et IFK Norrköping, der ikke er i nærheden af at kunne måle sig med de fire-fem største klubber i rækken.
Men som for fodboldspillere gælder det også, at seneste indtryk fylder mest, uanset at redningen fra en skrækkelig situation sidste år nok burde fylde meget.
Måske er den mest farbare vej en sportsdirektør-stilling som i Vendsyssel tilbage i 2018 eller et assistenttræner-job i udlandet?
Det må i hvert fald være fristende i stedet for igen at skulle hive en klub op ved hårrødderne, hvor drømme og realiteter ligger langt fra hinanden, og hvor man skal overpræstere på banen bare for at holde hovedet oven vande som træner.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
I chok over Tottenham
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
‘Sur over Brøndby-transfer’
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen