Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Ingen kontakt med AGF

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

LIVE: FCK taber i Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

FCK færdige i Champions League

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Han var HELT væk – men så stak det af!

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller