Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.






‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Jubler over store FC København-nyheder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

‘Et af de største danske resultater’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord