Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.
Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.
Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.
Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.
Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.
Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.
Derfor bør Glen ikke blive cheftræner nu i Genk https://t.co/qMC79Cr3Zj
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 1, 2021
I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.
Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.
Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.
Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.
Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
LIGE NU