Riddersholms job: Større end FCK og FCM til sammen

ANALYSE: Glen Riddersholm er ny cheftræner for et kriseramt Genk. Det er både en drøm, der går i opfyldelse for danskeren, og et meget svært tidspunkt at tage over på.



Glen Riddersholm er, i hvert fald midlertidigt, ny cheftræner i den belgiske klub Genk, og det er altså store nyheder.

Genk var belgisk mester i 2019, klubben har uddannet verdensklassespillere som Kevin de Bruyne og Thibaut Courtois, og spillerbudgettet i klubben svarer i hvert fald til FC København og FC Midtjyllands. Til sammen.

Halvvejs i turneringen sejler Genk rundt i midten af rækken, langt efter de sædvanlige rivaler Club Brugge, Royal Antwerp og sensationsklubben Union SG, og der venter fuldt juleprogram med vigtige kampe, når Riddersholm og Co. på torsdag har afgjort deres skæbne i Europa League i en gyserkamp på torsdag mod Rapid Wien.

Det ville være en kæmpeløgn at påstå, at Glen Riddersholms forfremmelse til cheftræner i Genk kommer som en overraskelse.

Den danske fodboldtræner kom til den belgiske klub for en måneds tid som afløser for cheftræner John van den Broms hidtidige assistenttræner, som sportsdirektøren og klubpræsidenten i fællesskab fyrede.

Og det vil være naivt at tro, at de ikke havde tænkt tanken om at sige farvel til den hollandske træner og forfremme Glen Riddersholm, som man selvfølgelig ikke bare spontant havde fået øje på i en Google-søgning efter at have besluttet sig for at fyre cheftrænerens håndplukkede assistent.

I sidste uge argumenterede jeg for, at nu ikke var det perfekte tidspunkt for Glen Riddersholm, og det står jeg selvfølgelig fuldt ud ved.

Glen Riddersholm er en fodboldtræner, der gerne vil arbejde langsigtet, og at overtage en underpræsterende topklub midtvejs i en sæson bliver måske Riddersholms største trænerudfordring i karrieren, som ellers har budt på en pæn portion udfordringer og hårdt arbejde mellem titlerne.

Det bliver et knokkelarbejde at få skabt sammenhæng i en defensiv, der har lækket 29 mål i 17 kampe i ligaen.

Den gode nyhed er, at der efter runden 2. juledag er små tre ugers vinterpause, hvor der kan tweakes både spilkoncept og trup.

Men det ændrer ikke på opgavens størrelse, og hvis klubbens ledelse beslutter at holde fast i danskeren sæsonen ud eller konverterer kontrakten, der løber til 2024, til en cheftræner-aftale, er forventningspresset tårnhøjt fra ét, uanset at den nuværende misére ikke har noget som helst med Glen Riddersholm at gøre.



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

– Når jeg var alene, græd jeg

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Han er IKKE i spil

Højlund i hovedrolle

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Brøndby takker nej til to spillere

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide