Det står sort på hvidt i FIFA's globale transfer-kalender.
Superligaens transfervindue er åbent indtil midnat mellem 2. og 3. september, Tipsbladets vagtskema er fyldt totalt ud den dag og aften (køkkenet laver burgere og milkshakes), og det skal nok blive en fest som sædvanligt, selvom meget også kommer på plads i den sidste håndfuld dage før deadline – som sædvanlig.
Men måske burde vi også holde særdeles godt øje med, hvad der sker på fredag, 30. august. Ja måske burde vi endda se det som Superligaens første transferdeadline, før der er opsamlings-heat for de sløve i weekenden og på mandag.
Det er fair, hvis du er lidt forvirret nu, for hvorfor skriver jeg nu, at der er to deadlines, når fakta er, at der kun er én for Superligaen?
For at få forklaringen skal vi se nærmere på den internationale transferkalender igen og på, hvor stærk Superligaen er og ikke er i sammenligning med andre ligaer i Europa.
En god kilde fortalte mig for nylig, at de fem store ligaer i England, Italien, Tyskland, Spanien og Frankrig tidligere på året forsøgte at blive enige om en ny transferdeadline, så de alle fem lukkede deres vindue 15. august.

Den kunne ligaerne ikke blive enige om, fordi Europa-deltagerne ville have indtil efter Europa-lodtrækningerne til at få købt spillere.
Men Premier League, Ligue 1 og La Liga blev enige om at lægge deres transferdeadline fredag 30. august, mens Serie A ifølge FIFA's officielle kalender har et døgn senere, 31. august.
Kun Bundesligaen har valgt en deadline 2. september sammen med Superligaen og Holland, hvorefter andre ligaer som den belgiske, tyrkiske og portugisiske laver opsamlings-heat derfra og indtil midt i september.
Det er de store ligaer, der svinger taktstokken og smider de store millionbeløb for nye spillere, og hvis der skal betales virkelig store beløb i prisklassen på 75 millioner kroner og opefter i Superligaen, skal topligaernes klubber sandsynligvis stå bag buddene.
Der er måske ikke nogen af rækkens største profiler i de største klubber, der pinedød skal afsted nu.
Men omvendt er en række af dem på radaren i udlandet, og skal de skifte klub, skal det altså ske senest fredag aften, eller for italienske klubbers vedkommende lørdag, mens tyskerne med deadline nogle timer før Superligaen alligevel sjældent køber spillere i de sidste timer af et transfervindue.
Det betyder, at den kvikke Superliga-klub altså ikke giver alle medarbejdere fri torsdag og fredag eller planlægger en firmatur i teatret med alle mobiltelefoner slukket.
Det kan komme til at vende to veje, muligvis fra enkeltsag til enkeltsag.
I nogle tilfælde kan det være et pres for Superliga-klubber, der vil hente attraktive spillere i en af de store ligaer med deadline fredag, fordi man skal være klar til at trække i aftrækkeren fredag 30. i stedet for mandag 2., og en sælgende klub skal have en afløser klar først.
Det kan også sætte en sælgende Superliga-klub under pres, hvis man vil line en afløser for en profil på vej til en af topligaerne op, før man tillader denne vitale stjernespiller at tage af sted.
Til gengæld kan de ekstra døgn give Superliga-klubber en ekstra mulighed for at hive gode spillere fra reserveroller i større ligaer ind.
Storklubberne vil lørdag, søndag og mandag have klarhed over deres trupper og kan give løbepas til folk, de gerne vil af med.
Det kan være en fordel for Superligaen, at de spillere ikke længere drømmer om at komme til en anden klub i en af topligaerne, men i stedet må tage til Superligaen, hvis de vil spille fodbold i efteråret. Det er også med det ræsonnement, eksempelvis ligaerne i Belgien og især Portugal og Tyrkiet har givet egne klubber en fordel gennem mange år ved at holde ekstra længe åbent i september.
Men det er værd at være forberedt på sammenlignet med de normale sommer-deadlines, hvor Superligaen plejer at lukke transfervinduet i samme minut som de store i Europa.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED