Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
”Pres op hele tiden. Hvis de presser os tilbage, presser vi frem… Pres fremad og lad os turde spille. Tag kontraangrebene. Tag folk med frem. Lad os se, hvad Paulinho kan, hvad Junior Brumado kan, og hvad Gustav Isaksen kan. Bliv ved med at spille! De tror, at de har fucking vundet. Lad os fucking snyde dem! Det kunne være et mirakel, og lad os skabe det mirakel, drenge.”
Jeg plejer at have det svært med de videoklip, fodboldklubber selv lægger ud fra deres indre liv – de er tilpasset den historie, klubben vil fortælle om sig selv, og det er jo ikke det, vi uafhængige og kritiske journalister vil have frem.
Men da FC Midtjylland mandag eftermiddag lagde et klip frem fra Bo Henriksens pausesnak i Parken søndag aften, ramte den nu pænt godt plet med det, vi så med vores egne øjne på banen.
Her kløede FC Midtjylland nemlig på uden frygt, selvom man i 70 minutter spillede med 10 mand efter Evanders udvisning, og der var intet at udsætte på FCM’s 1-0-sejr. Til gengæld fik FC København noget at tænke over, konkret hvordan man skal slå dygtige hold som FC Midtjylland, der i modsætning til de fleste andre hold kan stå imod FC Københavns boldbesiddelse og grundige opspilsmønstre.
Siden Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014, har FCM fået 503 point i Superligaen. FCK har fået 505, så vi kan roligt konkludere, at FC Midtjylland har indhentet københavnerne i Superligaen.
Nu gælder det Europa, og det gælder lige nu.
Sidste uges 1-1-resultat mod Ludogorets i Herning var ikke godt nok i forhold til, at FC Midtjylland skal i Europas Top 50.
Det er ikke noget, jeg eller andre krakilske observatører har fundet på, det er FC Midtjyllands egen målsætning, og skal FCM derop, skal jævne hold som Ludogorets slås.
I den kommende uge skal FC Midtjylland til Portugal for at møde Braga. Jeg tvivler på, midtjyderne kan slå sidste sæsons firer i Primeira Liga oppe på nordkysten, når de har kniven for struben efter et åbningsnederlag til Røde Stjerne, men de er mere end velkomne til at bevise, at jeg tager fejl.
Så har FC Midtjylland to kampe mod den serbiske traditionsklub Røde Stjerne, før Braga og igen Ludogorets venter.
Det mod, Bo Henriksen talte om i Parken, skal FC Midtjylland tage med sig i bagagen til Portugal sammen med al den kynisme, man kan fremdrive.
Braga, Ludogorets og Røde Stjerne er på ingen måde uovervindelige, og hvis midtjyderne endegyldigt vil lukke munden på FC København og de andre klubbers fans, findes der ingen bedre måde end at begynde at matche FC Københavns store pointhøst i Europa, der igen i denne sæson er større end FCM’s takket være københavnernes tidlige entré i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.
FCM har fine muligheder i den Europa League-pulje, og tiden er nu inde til at præstere.

LIVE
TransferLIVE: Jagter dansker
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
MEDIE
På blokken i danskerklub
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
NYHEDER
– Vi er pressede
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
‘Sur over Brøndby-transfer’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
