Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
”Pres op hele tiden. Hvis de presser os tilbage, presser vi frem… Pres fremad og lad os turde spille. Tag kontraangrebene. Tag folk med frem. Lad os se, hvad Paulinho kan, hvad Junior Brumado kan, og hvad Gustav Isaksen kan. Bliv ved med at spille! De tror, at de har fucking vundet. Lad os fucking snyde dem! Det kunne være et mirakel, og lad os skabe det mirakel, drenge.”
Jeg plejer at have det svært med de videoklip, fodboldklubber selv lægger ud fra deres indre liv – de er tilpasset den historie, klubben vil fortælle om sig selv, og det er jo ikke det, vi uafhængige og kritiske journalister vil have frem.
Men da FC Midtjylland mandag eftermiddag lagde et klip frem fra Bo Henriksens pausesnak i Parken søndag aften, ramte den nu pænt godt plet med det, vi så med vores egne øjne på banen.
Her kløede FC Midtjylland nemlig på uden frygt, selvom man i 70 minutter spillede med 10 mand efter Evanders udvisning, og der var intet at udsætte på FCM’s 1-0-sejr. Til gengæld fik FC København noget at tænke over, konkret hvordan man skal slå dygtige hold som FC Midtjylland, der i modsætning til de fleste andre hold kan stå imod FC Københavns boldbesiddelse og grundige opspilsmønstre.
Siden Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014, har FCM fået 503 point i Superligaen. FCK har fået 505, så vi kan roligt konkludere, at FC Midtjylland har indhentet københavnerne i Superligaen.
Nu gælder det Europa, og det gælder lige nu.
Sidste uges 1-1-resultat mod Ludogorets i Herning var ikke godt nok i forhold til, at FC Midtjylland skal i Europas Top 50.
Det er ikke noget, jeg eller andre krakilske observatører har fundet på, det er FC Midtjyllands egen målsætning, og skal FCM derop, skal jævne hold som Ludogorets slås.
I den kommende uge skal FC Midtjylland til Portugal for at møde Braga. Jeg tvivler på, midtjyderne kan slå sidste sæsons firer i Primeira Liga oppe på nordkysten, når de har kniven for struben efter et åbningsnederlag til Røde Stjerne, men de er mere end velkomne til at bevise, at jeg tager fejl.
Så har FC Midtjylland to kampe mod den serbiske traditionsklub Røde Stjerne, før Braga og igen Ludogorets venter.
Det mod, Bo Henriksen talte om i Parken, skal FC Midtjylland tage med sig i bagagen til Portugal sammen med al den kynisme, man kan fremdrive.
Braga, Ludogorets og Røde Stjerne er på ingen måde uovervindelige, og hvis midtjyderne endegyldigt vil lukke munden på FC København og de andre klubbers fans, findes der ingen bedre måde end at begynde at matche FC Københavns store pointhøst i Europa, der igen i denne sæson er større end FCM’s takket være københavnernes tidlige entré i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.
FCM har fine muligheder i den Europa League-pulje, og tiden er nu inde til at præstere.

LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
