Satte FCK til vægs: Nu må de vise klassen i Europa

LEDER: De har vist klassen i Superligaen, og nu skal FC Midtjylland også vise den i Europa, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

”Pres op hele tiden. Hvis de presser os tilbage, presser vi frem… Pres fremad og lad os turde spille. Tag kontraangrebene. Tag folk med frem. Lad os se, hvad Paulinho kan, hvad Junior Brumado kan, og hvad Gustav Isaksen kan. Bliv ved med at spille! De tror, at de har fucking vundet. Lad os fucking snyde dem! Det kunne være et mirakel, og lad os skabe det mirakel, drenge.”

Jeg plejer at have det svært med de videoklip, fodboldklubber selv lægger ud fra deres indre liv – de er tilpasset den historie, klubben vil fortælle om sig selv, og det er jo ikke det, vi uafhængige og kritiske journalister vil have frem.

Men da FC Midtjylland mandag eftermiddag lagde et klip frem fra Bo Henriksens pausesnak i Parken søndag aften, ramte den nu pænt godt plet med det, vi så med vores egne øjne på banen.

Her kløede FC Midtjylland nemlig på uden frygt, selvom man i 70 minutter spillede med 10 mand efter Evanders udvisning, og der var intet at udsætte på FCM’s 1-0-sejr. Til gengæld fik FC København noget at tænke over, konkret hvordan man skal slå dygtige hold som FC Midtjylland, der i modsætning til de fleste andre hold kan stå imod FC Københavns boldbesiddelse og grundige opspilsmønstre.

Siden Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014, har FCM fået 503 point i Superligaen. FCK har fået 505, så vi kan roligt konkludere, at FC Midtjylland har indhentet københavnerne i Superligaen.

Nu gælder det Europa, og det gælder lige nu.

Sidste uges 1-1-resultat mod Ludogorets i Herning var ikke godt nok i forhold til, at FC Midtjylland skal i Europas Top 50.

Det er ikke noget, jeg eller andre krakilske observatører har fundet på, det er FC Midtjyllands egen målsætning, og skal FCM derop, skal jævne hold som Ludogorets slås.

I den kommende uge skal FC Midtjylland til Portugal for at møde Braga. Jeg tvivler på, midtjyderne kan slå sidste sæsons firer i Primeira Liga oppe på nordkysten, når de har kniven for struben efter et åbningsnederlag til Røde Stjerne, men de er mere end velkomne til at bevise, at jeg tager fejl.

Så har FC Midtjylland to kampe mod den serbiske traditionsklub Røde Stjerne, før Braga og igen Ludogorets venter.

Det mod, Bo Henriksen talte om i Parken, skal FC Midtjylland tage med sig i bagagen til Portugal sammen med al den kynisme, man kan fremdrive.

Braga, Ludogorets og Røde Stjerne er på ingen måde uovervindelige, og hvis midtjyderne endegyldigt vil lukke munden på FC København og de andre klubbers fans, findes der ingen bedre måde end at begynde at matche FC Københavns store pointhøst i Europa, der igen i denne sæson er større end FCM’s takket være københavnernes tidlige entré i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.

FCM har fine muligheder i den Europa League-pulje, og tiden er nu inde til at præstere.

Tipsbladet_forside_21





Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 




LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

22 millioner kroner!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Blæst fuldstændig omkuld

I transfermøde med Superliga-klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Legende stopper som cheftræner for Messi

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

Voldsom straf til Clement Bischoff

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Storroser dansk super-talent

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’