Satte FCK til vægs: Nu må de vise klassen i Europa

LEDER: De har vist klassen i Superligaen, og nu skal FC Midtjylland også vise den i Europa, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

”Pres op hele tiden. Hvis de presser os tilbage, presser vi frem… Pres fremad og lad os turde spille. Tag kontraangrebene. Tag folk med frem. Lad os se, hvad Paulinho kan, hvad Junior Brumado kan, og hvad Gustav Isaksen kan. Bliv ved med at spille! De tror, at de har fucking vundet. Lad os fucking snyde dem! Det kunne være et mirakel, og lad os skabe det mirakel, drenge.”

Jeg plejer at have det svært med de videoklip, fodboldklubber selv lægger ud fra deres indre liv – de er tilpasset den historie, klubben vil fortælle om sig selv, og det er jo ikke det, vi uafhængige og kritiske journalister vil have frem.

Men da FC Midtjylland mandag eftermiddag lagde et klip frem fra Bo Henriksens pausesnak i Parken søndag aften, ramte den nu pænt godt plet med det, vi så med vores egne øjne på banen.

Her kløede FC Midtjylland nemlig på uden frygt, selvom man i 70 minutter spillede med 10 mand efter Evanders udvisning, og der var intet at udsætte på FCM’s 1-0-sejr. Til gengæld fik FC København noget at tænke over, konkret hvordan man skal slå dygtige hold som FC Midtjylland, der i modsætning til de fleste andre hold kan stå imod FC Københavns boldbesiddelse og grundige opspilsmønstre.

Siden Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014, har FCM fået 503 point i Superligaen. FCK har fået 505, så vi kan roligt konkludere, at FC Midtjylland har indhentet københavnerne i Superligaen.

Nu gælder det Europa, og det gælder lige nu.

Sidste uges 1-1-resultat mod Ludogorets i Herning var ikke godt nok i forhold til, at FC Midtjylland skal i Europas Top 50.

Det er ikke noget, jeg eller andre krakilske observatører har fundet på, det er FC Midtjyllands egen målsætning, og skal FCM derop, skal jævne hold som Ludogorets slås.

I den kommende uge skal FC Midtjylland til Portugal for at møde Braga. Jeg tvivler på, midtjyderne kan slå sidste sæsons firer i Primeira Liga oppe på nordkysten, når de har kniven for struben efter et åbningsnederlag til Røde Stjerne, men de er mere end velkomne til at bevise, at jeg tager fejl.

Så har FC Midtjylland to kampe mod den serbiske traditionsklub Røde Stjerne, før Braga og igen Ludogorets venter.

Det mod, Bo Henriksen talte om i Parken, skal FC Midtjylland tage med sig i bagagen til Portugal sammen med al den kynisme, man kan fremdrive.

Braga, Ludogorets og Røde Stjerne er på ingen måde uovervindelige, og hvis midtjyderne endegyldigt vil lukke munden på FC København og de andre klubbers fans, findes der ingen bedre måde end at begynde at matche FC Københavns store pointhøst i Europa, der igen i denne sæson er større end FCM’s takket være københavnernes tidlige entré i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.

FCM har fine muligheder i den Europa League-pulje, og tiden er nu inde til at præstere.

Tipsbladet_forside_21





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-duo skal væk

‘En dyr fejl’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Det kan ende helt galt

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Vil af med Sory Kaba

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Giver grønt lys til stor transfer

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FC København-handel er gået i hårdknude

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’



Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

FCK-retur droppet

Henter Emil Riis


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper



Holger Rune-fadæse går verden rundt

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Nu kan de hentes gratis

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!



Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’