En leder skal gå forrest og vise vejen for medarbejderne.
Så hvordan kan Thomas Thomasberg vælge at tage til konfirmation, når den professionelle menu står på Top 6-kamp mod FC København, hvor DM, Randers’ europæiske skæbne og millioner af kroner via placeringen og spillersalg potentielt bliver afgjort?
– Vi er også flinke i Danmark. I Tyskland var han altså blevet slagtet. Der er ikke så megen polemik om det i Danmark, sagde Viaplays ekspertkommentator Ken Ilsø i optakten til Randers FC-FC København.
Jeg forstår fint overvejelsen og den tanke, det kunne vække hos FC Midtjylland-fans, der naturligvis sad på stilke til FCK’s svære udekamp mod et solidt Randers-hold på Europa-jagt.
Men jeg tror altså ikke, der var grund til bekymring.
Hvis der er noget, Thomas Thomasberg og hans kolleger er, er det grundige.
Rasmus Bertelsen (til venstre) og Thomas Thomasberg i en tidligere Superliga-kamp.
De forbereder sig minutiøst, tager hver en træning og kamp seriøst, og har med garanti set grundigt på FC København og kender modstanderens potentielle styrker og svagheder ind og ud, ligesom deres spillere gør.
Ja, Thomas Thomasberg var der ikke fysisk, men selvfølgelig havde han og trænerne forberedt holdet minutiøst på kampen, assistenten Rasmus Bertelsen har været en betroet vikar tidligere og er en skattet klubmand, der uden at ryste på hånden kunne køre den kamp.
Det ville ligne Randers-spillerne dårligt ikke at tage en kamp 100 procent alvorligt, og enhver, der så kampen søndag eftermiddag, må gerne sende mig noterne om de situationer, hvor Randers ikke tog tingene alvorligt – jeg fik ikke øje på dem.
Tværtimod sad Randers på FCK fra første minut, markerede tæt, pressede benhårdt og kunne vel have været oppe 2-0 efter de første 20 minutter.
Stephen Odey havde mulighed for at udligne til 1-1 på straffespark i 2. halvleg, og jeg kunne ikke se noget spor af, at FC København fik noget foræret.
Danmark er ikke Tyskland, og det skal vi heller ikke være.
Bare spørg i Esbjerg, hvordan gammeldags tysk kadaverdisciplin og den forældede tankegang fra 80’erne og 90’erne fungerer anno 2022 – den måde at opfatte pligt og frygten for, hvordan nogen må opfatte prioritering af andet end det professionelle liv hvert eneste sekund af livet, hører forhåbentlig fortiden til.
Hvis Randers FC var et hold ude af kontrol med fare for at rykke ned eller underpræstere, så snart bossen ikke sad på trænerbænken, havde Thomas Thomasberg jo ikke truffet det valg.
Men Randers er et velskolet kollektiv, hvor spillerne holder hinanden ansvarlige og ikke tillader bevidst sløseri efter års stærkt kulturarbejde med førnævnte Thomasberg som garant.
Jeg håber, familien Thomasberg og deres venner og familie havde en sjov og skøn dag, og at det fremover også er legitimt sammen med en arbejdsgiver at vælge familien til en sjælden gang, når det er det rigtige at gøre.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
FCK-bænken var rasende!
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
