En leder skal gå forrest og vise vejen for medarbejderne.
Så hvordan kan Thomas Thomasberg vælge at tage til konfirmation, når den professionelle menu står på Top 6-kamp mod FC København, hvor DM, Randers’ europæiske skæbne og millioner af kroner via placeringen og spillersalg potentielt bliver afgjort?
– Vi er også flinke i Danmark. I Tyskland var han altså blevet slagtet. Der er ikke så megen polemik om det i Danmark, sagde Viaplays ekspertkommentator Ken Ilsø i optakten til Randers FC-FC København.
Jeg forstår fint overvejelsen og den tanke, det kunne vække hos FC Midtjylland-fans, der naturligvis sad på stilke til FCK’s svære udekamp mod et solidt Randers-hold på Europa-jagt.
Men jeg tror altså ikke, der var grund til bekymring.
Hvis der er noget, Thomas Thomasberg og hans kolleger er, er det grundige.
Rasmus Bertelsen (til venstre) og Thomas Thomasberg i en tidligere Superliga-kamp.
De forbereder sig minutiøst, tager hver en træning og kamp seriøst, og har med garanti set grundigt på FC København og kender modstanderens potentielle styrker og svagheder ind og ud, ligesom deres spillere gør.
Ja, Thomas Thomasberg var der ikke fysisk, men selvfølgelig havde han og trænerne forberedt holdet minutiøst på kampen, assistenten Rasmus Bertelsen har været en betroet vikar tidligere og er en skattet klubmand, der uden at ryste på hånden kunne køre den kamp.
Det ville ligne Randers-spillerne dårligt ikke at tage en kamp 100 procent alvorligt, og enhver, der så kampen søndag eftermiddag, må gerne sende mig noterne om de situationer, hvor Randers ikke tog tingene alvorligt – jeg fik ikke øje på dem.
Tværtimod sad Randers på FCK fra første minut, markerede tæt, pressede benhårdt og kunne vel have været oppe 2-0 efter de første 20 minutter.
Stephen Odey havde mulighed for at udligne til 1-1 på straffespark i 2. halvleg, og jeg kunne ikke se noget spor af, at FC København fik noget foræret.
Danmark er ikke Tyskland, og det skal vi heller ikke være.
Bare spørg i Esbjerg, hvordan gammeldags tysk kadaverdisciplin og den forældede tankegang fra 80’erne og 90’erne fungerer anno 2022 – den måde at opfatte pligt og frygten for, hvordan nogen må opfatte prioritering af andet end det professionelle liv hvert eneste sekund af livet, hører forhåbentlig fortiden til.
Hvis Randers FC var et hold ude af kontrol med fare for at rykke ned eller underpræstere, så snart bossen ikke sad på trænerbænken, havde Thomas Thomasberg jo ikke truffet det valg.
Men Randers er et velskolet kollektiv, hvor spillerne holder hinanden ansvarlige og ikke tillader bevidst sløseri efter års stærkt kulturarbejde med førnævnte Thomasberg som garant.
Jeg håber, familien Thomasberg og deres venner og familie havde en sjov og skøn dag, og at det fremover også er legitimt sammen med en arbejdsgiver at vælge familien til en sjælden gang, når det er det rigtige at gøre.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
