– Send amatørerne til VM i Qatar

LÆSERBREV: VM i Qatar er en skamplet på den fodbold, vi elsker. Enten skal slutrunden flyttes, eller også bør landsholdet strejke og Danmark sende et hold af amatører.



Dette indlæg er fra den trykte udgave af Tipsbladet fredag 13. maj 2022

Hvis ikke VM i fodbold bliver flyttet fra Qatar, bør landsholdet strejke og sende et amatørlandshold, som de gjorde mod kampen i Slovakiet for snart tre år siden. De gjorde det, da det gjaldt egne arbejdsforhold, og de bør gøre det nu, hvor det ikke bare gælder arbejdsforholdene men livet og førligheden for de anonyme arbejdere, der skaber rammerne.

Vi har i første omgang henvendt os i et brev til ledere, trænere og spillere i et brev, men vi vil gerne dele vores overvejelser med andre fodboldfans.

Vi bilder os ind, at ingen kan gøre noget, og at vi må acceptere tingenes tilstand. Især som et lille land kan vi nærmest ikke forvente at blive hørt, og det nytter jo ikke, får vi at vide. Så politikere, sportsfolk, medier og fans kan hændervridende tage afstand, men deltager dog i et VM, der aldrig burde have været tildelt Qatar. Og som senere burde været taget fra dem.

Men det passer ikke, at man ikke kan gøre noget. Ingen kan ændre alt, men alle kan gøre noget.

Coronakrisen viste os, at store begivenheder kan flyttes i tid og sted med kort varsel. Det kan lade sig gøre.

Hvis ikke VM bliver flyttet, kan vi gøre det næstbedste: Danmark kan stille med et hold af amatører. Det vil være et kæmpe signal til en verden, hvor vores fælles kærlighed til fodbold bliver udnyttet på væmmelig vis.

Tænk sig at se arrangørernes ansigter, når et hold amatører træder ind på banen

Tænk sig, hvor skammeligt det må være for de franske verdensmestre at slå et hold amatører.

Tænk sig, hvor stærkt sammenholdet i Danmark vil være for at støtte netop amatørerne.

Det danske landshold vil være de perfekte til at gå forrest, fordi de har gjort det før, og at de er blevet selve symbolet på, at medfølelse og sammenhold ikke er en modsætning til resultater og flot fodbold. Det viste vi i sommeren 2021, og vi kan vise det igen. Vi håber, at DBU sender et amatørlandshold, som vi så vil følge og støtte efter alle kunstens regler, men ellers bliver det til en total boykot af VM, landsholdet og sponsorer under turneringen.

Hvis ikke det bliver til en landsholdsboykot, håber vi, at alle fans vil overveje at boykotte.

Det er en svær og individuel beslutning. Især hvis man har levet for slutrunderne siden barnsben. Mange kender måske det, at man bedst kan huske årstal ved at hænge det op på fodboldslutrunder.

”Student? Det var under 98.”

”Ferien på Langeland? Det var i 1986, da Maradona strålede.”

Andre gange er slutrunderne bundet sammen med vores barndomsminder.

” VM i 1986? Det var da vi på lejrskolen cyklede til og fra friluftsbadet mens vi sang “Vi er røde, vi er hvide”.

” EM-sejren i ‘92: Da jeg og mine legekammerater cyklede rundt på grusvejene i sommerhusområdet og sang “Deutschland, Deutschland alles ist vorbei” til de tyske turister”.

Andre har helt særlige ritualer. Som for eksempel at samles om en middagsret fra et af de deltagende lande. Sådan hænger slutrunder sammen med vores liv, og netop derfor bør vi tage dem alvorligt.

For første gang siden 1984 kommer vi ikke til at følge en slutrunde. Det bliver svært, men det er også nødvendigt.

Tiden er moden til at vise, at fodbold er en del af noget større.





LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Blæst fuldstændig omkuld

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Den bedste handel i Superligaen!

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Stjerne peger på Højlund

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Laver aftale med Frederik Birk

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Storroser dansk super-talent

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Har ondt af Steve Cooper

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub