– Send amatørerne til VM i Qatar

LÆSERBREV: VM i Qatar er en skamplet på den fodbold, vi elsker. Enten skal slutrunden flyttes, eller også bør landsholdet strejke og Danmark sende et hold af amatører.



Dette indlæg er fra den trykte udgave af Tipsbladet fredag 13. maj 2022

Hvis ikke VM i fodbold bliver flyttet fra Qatar, bør landsholdet strejke og sende et amatørlandshold, som de gjorde mod kampen i Slovakiet for snart tre år siden. De gjorde det, da det gjaldt egne arbejdsforhold, og de bør gøre det nu, hvor det ikke bare gælder arbejdsforholdene men livet og førligheden for de anonyme arbejdere, der skaber rammerne.

Vi har i første omgang henvendt os i et brev til ledere, trænere og spillere i et brev, men vi vil gerne dele vores overvejelser med andre fodboldfans.

Vi bilder os ind, at ingen kan gøre noget, og at vi må acceptere tingenes tilstand. Især som et lille land kan vi nærmest ikke forvente at blive hørt, og det nytter jo ikke, får vi at vide. Så politikere, sportsfolk, medier og fans kan hændervridende tage afstand, men deltager dog i et VM, der aldrig burde have været tildelt Qatar. Og som senere burde været taget fra dem.

Men det passer ikke, at man ikke kan gøre noget. Ingen kan ændre alt, men alle kan gøre noget.

Coronakrisen viste os, at store begivenheder kan flyttes i tid og sted med kort varsel. Det kan lade sig gøre.

Hvis ikke VM bliver flyttet, kan vi gøre det næstbedste: Danmark kan stille med et hold af amatører. Det vil være et kæmpe signal til en verden, hvor vores fælles kærlighed til fodbold bliver udnyttet på væmmelig vis.

Tænk sig at se arrangørernes ansigter, når et hold amatører træder ind på banen

Tænk sig, hvor skammeligt det må være for de franske verdensmestre at slå et hold amatører.

Tænk sig, hvor stærkt sammenholdet i Danmark vil være for at støtte netop amatørerne.

Det danske landshold vil være de perfekte til at gå forrest, fordi de har gjort det før, og at de er blevet selve symbolet på, at medfølelse og sammenhold ikke er en modsætning til resultater og flot fodbold. Det viste vi i sommeren 2021, og vi kan vise det igen. Vi håber, at DBU sender et amatørlandshold, som vi så vil følge og støtte efter alle kunstens regler, men ellers bliver det til en total boykot af VM, landsholdet og sponsorer under turneringen.

Hvis ikke det bliver til en landsholdsboykot, håber vi, at alle fans vil overveje at boykotte.

Det er en svær og individuel beslutning. Især hvis man har levet for slutrunderne siden barnsben. Mange kender måske det, at man bedst kan huske årstal ved at hænge det op på fodboldslutrunder.

”Student? Det var under 98.”

”Ferien på Langeland? Det var i 1986, da Maradona strålede.”

Andre gange er slutrunderne bundet sammen med vores barndomsminder.

” VM i 1986? Det var da vi på lejrskolen cyklede til og fra friluftsbadet mens vi sang “Vi er røde, vi er hvide”.

” EM-sejren i ‘92: Da jeg og mine legekammerater cyklede rundt på grusvejene i sommerhusområdet og sang “Deutschland, Deutschland alles ist vorbei” til de tyske turister”.

Andre har helt særlige ritualer. Som for eksempel at samles om en middagsret fra et af de deltagende lande. Sådan hænger slutrunder sammen med vores liv, og netop derfor bør vi tage dem alvorligt.

For første gang siden 1984 kommer vi ikke til at følge en slutrunde. Det bliver svært, men det er også nødvendigt.

Tiden er moden til at vise, at fodbold er en del af noget større.





David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen


Rasmus Højlund pryder forsiden

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Kan få konsekvenser for David Nielsen

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

FC København – FC Fredericia

Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser

Deler detaljer fra møde med Schmeichel

Rystet efter nederlag

Medie fælder dom over Clement Bischoff

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Ellevild med dansk duo

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

Ingen bud på Brian Riemer

Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Stort medie fremhæver Noah Nartey

– Udstillede hvad mange vidste

23.000 får unik chance

Fabregas kan snøre sin gamle træner

Kollapsede på banen – nu deler han nyt

Afviser ondskabsfuldt rygte: ‘Det er ulækkert’

Premier League bekræfter stor ændring

Måber over dansk stjerne

Sigter efter mesterskab trods syvendeplads

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt

Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!