– Send amatørerne til VM i Qatar

LÆSERBREV: VM i Qatar er en skamplet på den fodbold, vi elsker. Enten skal slutrunden flyttes, eller også bør landsholdet strejke og Danmark sende et hold af amatører.



Dette indlæg er fra den trykte udgave af Tipsbladet fredag 13. maj 2022

Hvis ikke VM i fodbold bliver flyttet fra Qatar, bør landsholdet strejke og sende et amatørlandshold, som de gjorde mod kampen i Slovakiet for snart tre år siden. De gjorde det, da det gjaldt egne arbejdsforhold, og de bør gøre det nu, hvor det ikke bare gælder arbejdsforholdene men livet og førligheden for de anonyme arbejdere, der skaber rammerne.

Vi har i første omgang henvendt os i et brev til ledere, trænere og spillere i et brev, men vi vil gerne dele vores overvejelser med andre fodboldfans.

Vi bilder os ind, at ingen kan gøre noget, og at vi må acceptere tingenes tilstand. Især som et lille land kan vi nærmest ikke forvente at blive hørt, og det nytter jo ikke, får vi at vide. Så politikere, sportsfolk, medier og fans kan hændervridende tage afstand, men deltager dog i et VM, der aldrig burde have været tildelt Qatar. Og som senere burde været taget fra dem.

Men det passer ikke, at man ikke kan gøre noget. Ingen kan ændre alt, men alle kan gøre noget.

Coronakrisen viste os, at store begivenheder kan flyttes i tid og sted med kort varsel. Det kan lade sig gøre.

Hvis ikke VM bliver flyttet, kan vi gøre det næstbedste: Danmark kan stille med et hold af amatører. Det vil være et kæmpe signal til en verden, hvor vores fælles kærlighed til fodbold bliver udnyttet på væmmelig vis.

Tænk sig at se arrangørernes ansigter, når et hold amatører træder ind på banen

Tænk sig, hvor skammeligt det må være for de franske verdensmestre at slå et hold amatører.

Tænk sig, hvor stærkt sammenholdet i Danmark vil være for at støtte netop amatørerne.

Det danske landshold vil være de perfekte til at gå forrest, fordi de har gjort det før, og at de er blevet selve symbolet på, at medfølelse og sammenhold ikke er en modsætning til resultater og flot fodbold. Det viste vi i sommeren 2021, og vi kan vise det igen. Vi håber, at DBU sender et amatørlandshold, som vi så vil følge og støtte efter alle kunstens regler, men ellers bliver det til en total boykot af VM, landsholdet og sponsorer under turneringen.

Hvis ikke det bliver til en landsholdsboykot, håber vi, at alle fans vil overveje at boykotte.

Det er en svær og individuel beslutning. Især hvis man har levet for slutrunderne siden barnsben. Mange kender måske det, at man bedst kan huske årstal ved at hænge det op på fodboldslutrunder.

”Student? Det var under 98.”

”Ferien på Langeland? Det var i 1986, da Maradona strålede.”

Andre gange er slutrunderne bundet sammen med vores barndomsminder.

” VM i 1986? Det var da vi på lejrskolen cyklede til og fra friluftsbadet mens vi sang “Vi er røde, vi er hvide”.

” EM-sejren i ‘92: Da jeg og mine legekammerater cyklede rundt på grusvejene i sommerhusområdet og sang “Deutschland, Deutschland alles ist vorbei” til de tyske turister”.

Andre har helt særlige ritualer. Som for eksempel at samles om en middagsret fra et af de deltagende lande. Sådan hænger slutrunder sammen med vores liv, og netop derfor bør vi tage dem alvorligt.

For første gang siden 1984 kommer vi ikke til at følge en slutrunde. Det bliver svært, men det er også nødvendigt.

Tiden er moden til at vise, at fodbold er en del af noget større.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fik blackout på Brøndby Stadion

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Kan koste Brøndby flere millioner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Steve Cooper storroser stjerne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

OB siger farvel til seks spillere

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Fifa kritiserer transportpriser under

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Ringet op af Brøndby-træner

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’