Hvad der præcis er sket i Dortmund i det seneste døgns tid, det ved vi endnu ikke præcist.
Men godt, det er det dælme ikke.
Her er, hvad vi ved:
Personer, der mener at have et tilhørsforhold til Brøndby IF, har åbenbart taget turen til Dortmund for at slå løs på FCK-fans.
Tysk politi har bekræftet, at der er åbnet sager efter voldsepisoder mandag aften, og både Brøndby IF og FC København tog tirsdag kraftigt afstand fra episoderne.
– De første meldinger gik på, at 50 til 70 personer fra ultras-grupperne i Dortmund og Brøndby var sammen i centrum af Dortmund ved 19.30-tiden, lød det tidligere i dag fra politiet i en kommentar til B.T.
På stadion sen tirsdag eftermiddag kunne vi så se tv-billeder af det, kilder på stadion kalder et angreb med fyrværkeri på FCK’s fanafsnit, angiveligt igen med personer med Brøndby-sympati involveret, hvorefter der blev svaret igen med kastestyks og fyrværkeri fra FCK-afsnittet mod afsnit på stadion med Dortmund-fans.
– Det, der skulle have været en festaften for dansk fodbold, er blevet til en skandale. Vi havde alle glædet os til at vise de værdier, vi har i dansk fodbold, men de er blevet skudt i ruiner af de her scener. Det er en skandale, og de skulle skamme sig, de mennesker der laver det her. Vi kan ikke være det bekendt, og der er stor fare for, at kampen ikke bliver sat i gang, sagde 3+’s kommentar på stadion Niels Christian Frederiksen.
Hvem der har gjort hvad mod modparten, hvor meget, hvornår og hvorfor, det ved vi ikke.
Men det er mig fuldstændig ubegribeligt, at en Champions League-kamp og optakten til den skal bruges som kulisse til slagsmål, fyrværkeri-angreb og markeringer over for en rival, fuldstændig på bekostning af alle andre på stadion, dem, der bare gerne vil til fodbold, og de klubber, man påstår at støtte.
Har der været en voksen til stede, da man traf beslutningen om, at det da er pissefedt at tage til Dortmund for at lave ravage, eller når der bliver kylet fyrværkeri ind på tribuner med børn og helt almindelige mennesker, der bare vil se bold?
Tydeligvis ikke.
Kampen i Dortmund kom heldigvis i gang til tiden, men de seneste 24 timer får forhåbentlig alle involverede parter til at tænke sig grundigt om.
Der eksisterer en kultur, vi har set ved flere lejligheder de seneste år, hvor vold, trusler og gemen hooliganisme er blevet mere mainstream, end nogen kan bryde sig om.
Det ER svært, når en lille kerne vil bruge fodboldkampe som scene til opførsel, der overhovedet har noget med fodbold at gøre, men ikke desto mindre er det på høje tid med noget selvransagelse.
Det kan for eksempel ikke passe, at man kan tage til Dortmund den ene dag og lave ballade til ærkefjendens Champions League-kamp, og så blive budt velkommen inden for i Brøndby eller på et andet Superliga-stadion i næste weekend, kan det?
Ellers står der utvivlsomt et glubsk politisk flertal klar til indførelse af straks-tiltag, der kan høste stemmer ved det kommende Folketingsvalg, men som ikke nødvendigvis løser problemerne.
Vil man ikke hellere selv gøre noget ved det her, hvis det ellers ikke er for sent?
Det spørgsmål bør man stille sig selv, hvis man har set egne såkaldte fans rende rundt i et land, hvor deres hold end ikke spiller kamp, og skaber overskrifter og grumme videoklip, ingen med tre fungerende hjerneceller kan stå inden for.
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
