Hvad der præcis er sket i Dortmund i det seneste døgns tid, det ved vi endnu ikke præcist.
Men godt, det er det dælme ikke.
Her er, hvad vi ved:
Personer, der mener at have et tilhørsforhold til Brøndby IF, har åbenbart taget turen til Dortmund for at slå løs på FCK-fans.
Tysk politi har bekræftet, at der er åbnet sager efter voldsepisoder mandag aften, og både Brøndby IF og FC København tog tirsdag kraftigt afstand fra episoderne.
– De første meldinger gik på, at 50 til 70 personer fra ultras-grupperne i Dortmund og Brøndby var sammen i centrum af Dortmund ved 19.30-tiden, lød det tidligere i dag fra politiet i en kommentar til B.T.
På stadion sen tirsdag eftermiddag kunne vi så se tv-billeder af det, kilder på stadion kalder et angreb med fyrværkeri på FCK’s fanafsnit, angiveligt igen med personer med Brøndby-sympati involveret, hvorefter der blev svaret igen med kastestyks og fyrværkeri fra FCK-afsnittet mod afsnit på stadion med Dortmund-fans.
– Det, der skulle have været en festaften for dansk fodbold, er blevet til en skandale. Vi havde alle glædet os til at vise de værdier, vi har i dansk fodbold, men de er blevet skudt i ruiner af de her scener. Det er en skandale, og de skulle skamme sig, de mennesker der laver det her. Vi kan ikke være det bekendt, og der er stor fare for, at kampen ikke bliver sat i gang, sagde 3+’s kommentar på stadion Niels Christian Frederiksen.
Hvem der har gjort hvad mod modparten, hvor meget, hvornår og hvorfor, det ved vi ikke.
Men det er mig fuldstændig ubegribeligt, at en Champions League-kamp og optakten til den skal bruges som kulisse til slagsmål, fyrværkeri-angreb og markeringer over for en rival, fuldstændig på bekostning af alle andre på stadion, dem, der bare gerne vil til fodbold, og de klubber, man påstår at støtte.
Har der været en voksen til stede, da man traf beslutningen om, at det da er pissefedt at tage til Dortmund for at lave ravage, eller når der bliver kylet fyrværkeri ind på tribuner med børn og helt almindelige mennesker, der bare vil se bold?
Tydeligvis ikke.
Kampen i Dortmund kom heldigvis i gang til tiden, men de seneste 24 timer får forhåbentlig alle involverede parter til at tænke sig grundigt om.
Der eksisterer en kultur, vi har set ved flere lejligheder de seneste år, hvor vold, trusler og gemen hooliganisme er blevet mere mainstream, end nogen kan bryde sig om.
Det ER svært, når en lille kerne vil bruge fodboldkampe som scene til opførsel, der overhovedet har noget med fodbold at gøre, men ikke desto mindre er det på høje tid med noget selvransagelse.
Det kan for eksempel ikke passe, at man kan tage til Dortmund den ene dag og lave ballade til ærkefjendens Champions League-kamp, og så blive budt velkommen inden for i Brøndby eller på et andet Superliga-stadion i næste weekend, kan det?
Ellers står der utvivlsomt et glubsk politisk flertal klar til indførelse af straks-tiltag, der kan høste stemmer ved det kommende Folketingsvalg, men som ikke nødvendigvis løser problemerne.
Vil man ikke hellere selv gøre noget ved det her, hvis det ellers ikke er for sent?
Det spørgsmål bør man stille sig selv, hvis man har set egne såkaldte fans rende rundt i et land, hvor deres hold end ikke spiller kamp, og skaber overskrifter og grumme videoklip, ingen med tre fungerende hjerneceller kan stå inden for.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
NYHEDER
– Vi er pressede
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
