Hvad der præcis er sket i Dortmund i det seneste døgns tid, det ved vi endnu ikke præcist.
Men godt, det er det dælme ikke.
Her er, hvad vi ved:
Personer, der mener at have et tilhørsforhold til Brøndby IF, har åbenbart taget turen til Dortmund for at slå løs på FCK-fans.
Tysk politi har bekræftet, at der er åbnet sager efter voldsepisoder mandag aften, og både Brøndby IF og FC København tog tirsdag kraftigt afstand fra episoderne.
– De første meldinger gik på, at 50 til 70 personer fra ultras-grupperne i Dortmund og Brøndby var sammen i centrum af Dortmund ved 19.30-tiden, lød det tidligere i dag fra politiet i en kommentar til B.T.
På stadion sen tirsdag eftermiddag kunne vi så se tv-billeder af det, kilder på stadion kalder et angreb med fyrværkeri på FCK’s fanafsnit, angiveligt igen med personer med Brøndby-sympati involveret, hvorefter der blev svaret igen med kastestyks og fyrværkeri fra FCK-afsnittet mod afsnit på stadion med Dortmund-fans.
– Det, der skulle have været en festaften for dansk fodbold, er blevet til en skandale. Vi havde alle glædet os til at vise de værdier, vi har i dansk fodbold, men de er blevet skudt i ruiner af de her scener. Det er en skandale, og de skulle skamme sig, de mennesker der laver det her. Vi kan ikke være det bekendt, og der er stor fare for, at kampen ikke bliver sat i gang, sagde 3+’s kommentar på stadion Niels Christian Frederiksen.
Hvem der har gjort hvad mod modparten, hvor meget, hvornår og hvorfor, det ved vi ikke.
Men det er mig fuldstændig ubegribeligt, at en Champions League-kamp og optakten til den skal bruges som kulisse til slagsmål, fyrværkeri-angreb og markeringer over for en rival, fuldstændig på bekostning af alle andre på stadion, dem, der bare gerne vil til fodbold, og de klubber, man påstår at støtte.
Har der været en voksen til stede, da man traf beslutningen om, at det da er pissefedt at tage til Dortmund for at lave ravage, eller når der bliver kylet fyrværkeri ind på tribuner med børn og helt almindelige mennesker, der bare vil se bold?
Tydeligvis ikke.
Kampen i Dortmund kom heldigvis i gang til tiden, men de seneste 24 timer får forhåbentlig alle involverede parter til at tænke sig grundigt om.
Der eksisterer en kultur, vi har set ved flere lejligheder de seneste år, hvor vold, trusler og gemen hooliganisme er blevet mere mainstream, end nogen kan bryde sig om.
Det ER svært, når en lille kerne vil bruge fodboldkampe som scene til opførsel, der overhovedet har noget med fodbold at gøre, men ikke desto mindre er det på høje tid med noget selvransagelse.
Det kan for eksempel ikke passe, at man kan tage til Dortmund den ene dag og lave ballade til ærkefjendens Champions League-kamp, og så blive budt velkommen inden for i Brøndby eller på et andet Superliga-stadion i næste weekend, kan det?
Ellers står der utvivlsomt et glubsk politisk flertal klar til indførelse af straks-tiltag, der kan høste stemmer ved det kommende Folketingsvalg, men som ikke nødvendigvis løser problemerne.
Vil man ikke hellere selv gøre noget ved det her, hvis det ellers ikke er for sent?
Det spørgsmål bør man stille sig selv, hvis man har set egne såkaldte fans rende rundt i et land, hvor deres hold end ikke spiller kamp, og skaber overskrifter og grumme videoklip, ingen med tre fungerende hjerneceller kan stå inden for.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
‘Han er tilgivet’
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
‘Jeg hadede verden’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
