Skandalen i Dortmund: Det her er sidste chance

KOMMENTAR: Det er med en dårlig bismag for dansk fodbold, at FC København er tilbage i Champion League efter seks års fravær.



Hvad der præcis er sket i Dortmund i det seneste døgns tid, det ved vi endnu ikke præcist.

Men godt, det er det dælme ikke.

Her er, hvad vi ved:

Personer, der mener at have et tilhørsforhold til Brøndby IF, har åbenbart taget turen til Dortmund for at slå løs på FCK-fans.

Tysk politi har bekræftet, at der er åbnet sager efter voldsepisoder mandag aften, og både Brøndby IF og FC København tog tirsdag kraftigt afstand fra episoderne.

– De første meldinger gik på, at 50 til 70 personer fra ultras-grupperne i Dortmund og Brøndby var sammen i centrum af Dortmund ved 19.30-tiden, lød det tidligere i dag fra politiet i en kommentar til B.T.

På stadion sen tirsdag eftermiddag kunne vi så se tv-billeder af det, kilder på stadion kalder et angreb med fyrværkeri på FCK’s fanafsnit, angiveligt igen med personer med Brøndby-sympati involveret, hvorefter der blev svaret igen med kastestyks og fyrværkeri fra FCK-afsnittet mod afsnit på stadion med Dortmund-fans.

– Det, der skulle have været en festaften for dansk fodbold, er blevet til en skandale. Vi havde alle glædet os til at vise de værdier, vi har i dansk fodbold, men de er blevet skudt i ruiner af de her scener. Det er en skandale, og de skulle skamme sig, de mennesker der laver det her. Vi kan ikke være det bekendt, og der er stor fare for, at kampen ikke bliver sat i gang, sagde 3+’s kommentar på stadion Niels Christian Frederiksen.

Hvem der har gjort hvad mod modparten, hvor meget, hvornår og hvorfor, det ved vi ikke.

Men det er mig fuldstændig ubegribeligt, at en Champions League-kamp og optakten til den skal bruges som kulisse til slagsmål, fyrværkeri-angreb og markeringer over for en rival, fuldstændig på bekostning af alle andre på stadion, dem, der bare gerne vil til fodbold, og de klubber, man påstår at støtte.

Har der været en voksen til stede, da man traf beslutningen om, at det da er pissefedt at tage til Dortmund for at lave ravage, eller når der bliver kylet fyrværkeri ind på tribuner med børn og helt almindelige mennesker, der bare vil se bold?

Tydeligvis ikke.

Kampen i Dortmund kom heldigvis i gang til tiden, men de seneste 24 timer får forhåbentlig alle involverede parter til at tænke sig grundigt om.

Der eksisterer en kultur, vi har set ved flere lejligheder de seneste år, hvor vold, trusler og gemen hooliganisme er blevet mere mainstream, end nogen kan bryde sig om.

Det ER svært, når en lille kerne vil bruge fodboldkampe som scene til opførsel, der overhovedet har noget med fodbold at gøre, men ikke desto mindre er det på høje tid med noget selvransagelse.

Det kan for eksempel ikke passe, at man kan tage til Dortmund den ene dag og lave ballade til ærkefjendens Champions League-kamp, og så blive budt velkommen inden for i Brøndby eller på et andet Superliga-stadion i næste weekend, kan det?

Ellers står der utvivlsomt et glubsk politisk flertal klar til indførelse af straks-tiltag, der kan høste stemmer ved det kommende Folketingsvalg, men som ikke nødvendigvis løser problemerne.

Vil man ikke hellere selv gøre noget ved det her, hvis det ellers ikke er for sent?

Det spørgsmål bør man stille sig selv, hvis man har set egne såkaldte fans rende rundt i et land, hvor deres hold end ikke spiller kamp, og skaber overskrifter og grumme videoklip, ingen med tre fungerende hjerneceller kan stå inden for.







LIVE

TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby forhandler om stor transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Han skal væk fra FC Midtjylland 

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I chok over Tottenham

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Brøndby-profil skadet

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret