Hvad der præcis er sket i Dortmund i det seneste døgns tid, det ved vi endnu ikke præcist.
Men godt, det er det dælme ikke.
Her er, hvad vi ved:
Personer, der mener at have et tilhørsforhold til Brøndby IF, har åbenbart taget turen til Dortmund for at slå løs på FCK-fans.
Tysk politi har bekræftet, at der er åbnet sager efter voldsepisoder mandag aften, og både Brøndby IF og FC København tog tirsdag kraftigt afstand fra episoderne.
– De første meldinger gik på, at 50 til 70 personer fra ultras-grupperne i Dortmund og Brøndby var sammen i centrum af Dortmund ved 19.30-tiden, lød det tidligere i dag fra politiet i en kommentar til B.T.
På stadion sen tirsdag eftermiddag kunne vi så se tv-billeder af det, kilder på stadion kalder et angreb med fyrværkeri på FCK’s fanafsnit, angiveligt igen med personer med Brøndby-sympati involveret, hvorefter der blev svaret igen med kastestyks og fyrværkeri fra FCK-afsnittet mod afsnit på stadion med Dortmund-fans.
– Det, der skulle have været en festaften for dansk fodbold, er blevet til en skandale. Vi havde alle glædet os til at vise de værdier, vi har i dansk fodbold, men de er blevet skudt i ruiner af de her scener. Det er en skandale, og de skulle skamme sig, de mennesker der laver det her. Vi kan ikke være det bekendt, og der er stor fare for, at kampen ikke bliver sat i gang, sagde 3+’s kommentar på stadion Niels Christian Frederiksen.
Hvem der har gjort hvad mod modparten, hvor meget, hvornår og hvorfor, det ved vi ikke.
Men det er mig fuldstændig ubegribeligt, at en Champions League-kamp og optakten til den skal bruges som kulisse til slagsmål, fyrværkeri-angreb og markeringer over for en rival, fuldstændig på bekostning af alle andre på stadion, dem, der bare gerne vil til fodbold, og de klubber, man påstår at støtte.
Har der været en voksen til stede, da man traf beslutningen om, at det da er pissefedt at tage til Dortmund for at lave ravage, eller når der bliver kylet fyrværkeri ind på tribuner med børn og helt almindelige mennesker, der bare vil se bold?
Tydeligvis ikke.
Kampen i Dortmund kom heldigvis i gang til tiden, men de seneste 24 timer får forhåbentlig alle involverede parter til at tænke sig grundigt om.
Der eksisterer en kultur, vi har set ved flere lejligheder de seneste år, hvor vold, trusler og gemen hooliganisme er blevet mere mainstream, end nogen kan bryde sig om.
Det ER svært, når en lille kerne vil bruge fodboldkampe som scene til opførsel, der overhovedet har noget med fodbold at gøre, men ikke desto mindre er det på høje tid med noget selvransagelse.
Det kan for eksempel ikke passe, at man kan tage til Dortmund den ene dag og lave ballade til ærkefjendens Champions League-kamp, og så blive budt velkommen inden for i Brøndby eller på et andet Superliga-stadion i næste weekend, kan det?
Ellers står der utvivlsomt et glubsk politisk flertal klar til indførelse af straks-tiltag, der kan høste stemmer ved det kommende Folketingsvalg, men som ikke nødvendigvis løser problemerne.
Vil man ikke hellere selv gøre noget ved det her, hvis det ellers ikke er for sent?
Det spørgsmål bør man stille sig selv, hvis man har set egne såkaldte fans rende rundt i et land, hvor deres hold end ikke spiller kamp, og skaber overskrifter og grumme videoklip, ingen med tre fungerende hjerneceller kan stå inden for.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
