Hvad der præcis er sket i Dortmund i det seneste døgns tid, det ved vi endnu ikke præcist.
Men godt, det er det dælme ikke.
Her er, hvad vi ved:
Personer, der mener at have et tilhørsforhold til Brøndby IF, har åbenbart taget turen til Dortmund for at slå løs på FCK-fans.
Tysk politi har bekræftet, at der er åbnet sager efter voldsepisoder mandag aften, og både Brøndby IF og FC København tog tirsdag kraftigt afstand fra episoderne.
– De første meldinger gik på, at 50 til 70 personer fra ultras-grupperne i Dortmund og Brøndby var sammen i centrum af Dortmund ved 19.30-tiden, lød det tidligere i dag fra politiet i en kommentar til B.T.
På stadion sen tirsdag eftermiddag kunne vi så se tv-billeder af det, kilder på stadion kalder et angreb med fyrværkeri på FCK’s fanafsnit, angiveligt igen med personer med Brøndby-sympati involveret, hvorefter der blev svaret igen med kastestyks og fyrværkeri fra FCK-afsnittet mod afsnit på stadion med Dortmund-fans.
– Det, der skulle have været en festaften for dansk fodbold, er blevet til en skandale. Vi havde alle glædet os til at vise de værdier, vi har i dansk fodbold, men de er blevet skudt i ruiner af de her scener. Det er en skandale, og de skulle skamme sig, de mennesker der laver det her. Vi kan ikke være det bekendt, og der er stor fare for, at kampen ikke bliver sat i gang, sagde 3+’s kommentar på stadion Niels Christian Frederiksen.
Hvem der har gjort hvad mod modparten, hvor meget, hvornår og hvorfor, det ved vi ikke.
Men det er mig fuldstændig ubegribeligt, at en Champions League-kamp og optakten til den skal bruges som kulisse til slagsmål, fyrværkeri-angreb og markeringer over for en rival, fuldstændig på bekostning af alle andre på stadion, dem, der bare gerne vil til fodbold, og de klubber, man påstår at støtte.
Har der været en voksen til stede, da man traf beslutningen om, at det da er pissefedt at tage til Dortmund for at lave ravage, eller når der bliver kylet fyrværkeri ind på tribuner med børn og helt almindelige mennesker, der bare vil se bold?
Tydeligvis ikke.
Kampen i Dortmund kom heldigvis i gang til tiden, men de seneste 24 timer får forhåbentlig alle involverede parter til at tænke sig grundigt om.
Der eksisterer en kultur, vi har set ved flere lejligheder de seneste år, hvor vold, trusler og gemen hooliganisme er blevet mere mainstream, end nogen kan bryde sig om.
Det ER svært, når en lille kerne vil bruge fodboldkampe som scene til opførsel, der overhovedet har noget med fodbold at gøre, men ikke desto mindre er det på høje tid med noget selvransagelse.
Det kan for eksempel ikke passe, at man kan tage til Dortmund den ene dag og lave ballade til ærkefjendens Champions League-kamp, og så blive budt velkommen inden for i Brøndby eller på et andet Superliga-stadion i næste weekend, kan det?
Ellers står der utvivlsomt et glubsk politisk flertal klar til indførelse af straks-tiltag, der kan høste stemmer ved det kommende Folketingsvalg, men som ikke nødvendigvis løser problemerne.
Vil man ikke hellere selv gøre noget ved det her, hvis det ellers ikke er for sent?
Det spørgsmål bør man stille sig selv, hvis man har set egne såkaldte fans rende rundt i et land, hvor deres hold end ikke spiller kamp, og skaber overskrifter og grumme videoklip, ingen med tre fungerende hjerneceller kan stå inden for.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Målmand på boligjagt i København
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Ingen kontakt med AGF
United eller Liverpool? Køb billetter her
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
AVIS
