”Smarte” England får ros efter Sterlings straffe

Flere af de mest erfarne fodboldkommentatorer i England roser landsholdet for at agere klogt og smart efter Raheem Sterlings straffespark i EM-semifinalen mod Danmark.



Mens det danske landshold er rejst hjem, og de fleste spillere er røget videre på ferie, forbereder det engelske landshold sig på EM-finalen mod Italien.

I London hænger det engelske flag fra pubber, kiosker og vinduerne i lejlighedsbyggerier, og landsholdstrøjerne er i flittig brug, mens selv de almindelige nyhedsudsendelser på tv og indlandssektionerne i de største aviser har afsat sider til Three Lions, søndagens finale og perspektiverne i, hvad en finalesejr kunne betyde for England.

Der bliver blandt andet lagt pres på premierminister Boris Johnson for at gøre mandag til fridag, hvis England vinder finalen på Wembley, og landstræner Southgate får fra mange sider ros for sin ydmyge og favnende tone efter nogle år, der har slidt på sammenhængskraften i landet.

På sportssiderne er fokus selvfølgelig i ekstra stor grad rettet mod søndagens brag af en finale og status hos både hjemmeholdet og de dygtige italienske gæster, og onsdagens semifinale mod Danmark drages også ind i diskussionen.

Hvor det straffespark, Raheem Sterling skaffede og Harry Kane omsatte til scoring og engelsk sejr via en ripost, er særdeles upopulært i både Danmark og store dele af resten af verden, lægges der i England vægt på, at der var kontakt.

Og fra flere sider fremhæves ikke mindst straffesparket som et eksempel på, at England spiller mere smart, kløgtigt og ”streetwise”, som det formuleres, underforstået at England spiller på flere af de kneb, andre landshold også bruges, eksempelvis søndagens modstander Italien, der i den grad har et rygte i England for at filme.

Se analysen fra Tipsbladets udsendte i London i den video, du finder øverst i denne artikel.

Læs også, hvorfor Raheem Sterling vurderer, at der var klart straffespark til ham og England.

Three_Lions





EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-træner tilknytter agent

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Riemer lover: De får debut

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Jagter tidligere AGF’er



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer