”Smarte” England får ros efter Sterlings straffe

Flere af de mest erfarne fodboldkommentatorer i England roser landsholdet for at agere klogt og smart efter Raheem Sterlings straffespark i EM-semifinalen mod Danmark.



Mens det danske landshold er rejst hjem, og de fleste spillere er røget videre på ferie, forbereder det engelske landshold sig på EM-finalen mod Italien.

I London hænger det engelske flag fra pubber, kiosker og vinduerne i lejlighedsbyggerier, og landsholdstrøjerne er i flittig brug, mens selv de almindelige nyhedsudsendelser på tv og indlandssektionerne i de største aviser har afsat sider til Three Lions, søndagens finale og perspektiverne i, hvad en finalesejr kunne betyde for England.

Der bliver blandt andet lagt pres på premierminister Boris Johnson for at gøre mandag til fridag, hvis England vinder finalen på Wembley, og landstræner Southgate får fra mange sider ros for sin ydmyge og favnende tone efter nogle år, der har slidt på sammenhængskraften i landet.

På sportssiderne er fokus selvfølgelig i ekstra stor grad rettet mod søndagens brag af en finale og status hos både hjemmeholdet og de dygtige italienske gæster, og onsdagens semifinale mod Danmark drages også ind i diskussionen.

Hvor det straffespark, Raheem Sterling skaffede og Harry Kane omsatte til scoring og engelsk sejr via en ripost, er særdeles upopulært i både Danmark og store dele af resten af verden, lægges der i England vægt på, at der var kontakt.

Og fra flere sider fremhæves ikke mindst straffesparket som et eksempel på, at England spiller mere smart, kløgtigt og ”streetwise”, som det formuleres, underforstået at England spiller på flere af de kneb, andre landshold også bruges, eksempelvis søndagens modstander Italien, der i den grad har et rygte i England for at filme.

Se analysen fra Tipsbladets udsendte i London i den video, du finder øverst i denne artikel.

Læs også, hvorfor Raheem Sterling vurderer, at der var klart straffespark til ham og England.

Three_Lions





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Fransk klub overvejer Victor Bak

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Nu er der nyt om Mads Roerslev