Mens det danske landshold er rejst hjem, og de fleste spillere er røget videre på ferie, forbereder det engelske landshold sig på EM-finalen mod Italien.
I London hænger det engelske flag fra pubber, kiosker og vinduerne i lejlighedsbyggerier, og landsholdstrøjerne er i flittig brug, mens selv de almindelige nyhedsudsendelser på tv og indlandssektionerne i de største aviser har afsat sider til Three Lions, søndagens finale og perspektiverne i, hvad en finalesejr kunne betyde for England.
Der bliver blandt andet lagt pres på premierminister Boris Johnson for at gøre mandag til fridag, hvis England vinder finalen på Wembley, og landstræner Southgate får fra mange sider ros for sin ydmyge og favnende tone efter nogle år, der har slidt på sammenhængskraften i landet.
På sportssiderne er fokus selvfølgelig i ekstra stor grad rettet mod søndagens brag af en finale og status hos både hjemmeholdet og de dygtige italienske gæster, og onsdagens semifinale mod Danmark drages også ind i diskussionen.
Can’t see what all the fuss is about. Might just be 2 penalties. pic.twitter.com/2mfMxbVgtZ
— Gary Lineker 💙 (@GaryLineker) July 8, 2021
Hvor det straffespark, Raheem Sterling skaffede og Harry Kane omsatte til scoring og engelsk sejr via en ripost, er særdeles upopulært i både Danmark og store dele af resten af verden, lægges der i England vægt på, at der var kontakt.
Og fra flere sider fremhæves ikke mindst straffesparket som et eksempel på, at England spiller mere smart, kløgtigt og ”streetwise”, som det formuleres, underforstået at England spiller på flere af de kneb, andre landshold også bruges, eksempelvis søndagens modstander Italien, der i den grad har et rygte i England for at filme.
Se analysen fra Tipsbladets udsendte i London i den video, du finder øverst i denne artikel.
Læs også, hvorfor Raheem Sterling vurderer, at der var klart straffespark til ham og England.

LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Elfenbenskysten straffer Ecuador
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
