”Smarte” England får ros efter Sterlings straffe

Flere af de mest erfarne fodboldkommentatorer i England roser landsholdet for at agere klogt og smart efter Raheem Sterlings straffespark i EM-semifinalen mod Danmark.



Mens det danske landshold er rejst hjem, og de fleste spillere er røget videre på ferie, forbereder det engelske landshold sig på EM-finalen mod Italien.

I London hænger det engelske flag fra pubber, kiosker og vinduerne i lejlighedsbyggerier, og landsholdstrøjerne er i flittig brug, mens selv de almindelige nyhedsudsendelser på tv og indlandssektionerne i de største aviser har afsat sider til Three Lions, søndagens finale og perspektiverne i, hvad en finalesejr kunne betyde for England.

Der bliver blandt andet lagt pres på premierminister Boris Johnson for at gøre mandag til fridag, hvis England vinder finalen på Wembley, og landstræner Southgate får fra mange sider ros for sin ydmyge og favnende tone efter nogle år, der har slidt på sammenhængskraften i landet.

På sportssiderne er fokus selvfølgelig i ekstra stor grad rettet mod søndagens brag af en finale og status hos både hjemmeholdet og de dygtige italienske gæster, og onsdagens semifinale mod Danmark drages også ind i diskussionen.

Hvor det straffespark, Raheem Sterling skaffede og Harry Kane omsatte til scoring og engelsk sejr via en ripost, er særdeles upopulært i både Danmark og store dele af resten af verden, lægges der i England vægt på, at der var kontakt.

Og fra flere sider fremhæves ikke mindst straffesparket som et eksempel på, at England spiller mere smart, kløgtigt og ”streetwise”, som det formuleres, underforstået at England spiller på flere af de kneb, andre landshold også bruges, eksempelvis søndagens modstander Italien, der i den grad har et rygte i England for at filme.

Se analysen fra Tipsbladets udsendte i London i den video, du finder øverst i denne artikel.

Læs også, hvorfor Raheem Sterling vurderer, at der var klart straffespark til ham og England.

Three_Lions





LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

I dialog om dansk bomber

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne