SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Et dumt og lidt tyndt straffespark, et drømmetræf af et langskud og en dårlig FCK-halvleg var nok til at skrue godt og grundigt op på presset på de to Superliga-tophold.
Det var et irriterende resultat for FC Midtjylland, der begyndte bedst og også spillede bedst den første time, før Real Sociedad lagde låg på kampen.
Men det var decideret skidt af FC København at smide en god første halvleg ud mod et meget middelmådigt tysk hold, der ser ud som om, at eventyrårene i den grad er ovre med risiko for en retur til 2. Bundesliga.
Lad os lige gøre status.
FC Midtjyllands Europa-sæson er godkendt efter et meget skuffende exit fra Champions League-kvalifikationen mod Slovan Bratislava efterfulgt af et fornuftigt ligaspil med sejre over Union SG, Maccabi Tel Aviv og Ludogorets.
Midtjyderne har efter aftenens opgør spillet 16 Europa-kampe, og tror man, Brøndby eller AGF uden videre kunne have gjort det samme, skal I bare spørge deres cheftrænere Frederik Birk og Uwe Rösler for at få dræbt den naive Superliga-vildfarelse.
FC København er på to kampe færre og står noget mere uldent efter et trægt ligaspil med et par skuffende nederlag til jævne modstandere og unødigt dramatiske kampe i kvalifikationen.

Måske var det forventeligt efter enorme udskiftninger sidste sommer, men det er noget af et dyk siden jubelåret i Champions League, hvis ikke man vipper Heidenheim ud (bør være muligt) og derefter giver Chelsea eller en anden stærk modstander i ottendedelsfinalerne en forskrækkelse.
Men de to stærkeste fodboldhold i Danmark har uanset ovenstående delkonklusion sat sig selv under pres med sidste uges nederlag, der bringer deres fælles drøm om to Champions League-pladser i fare.
Begge steder vil man i et svagt øjeblik og uden optage-devices i nærheden sikkert spørge, hvorfor Brøndby og SIF ikke tog sig mere sammen, for så havde der ikke været tvivl.
Men det gjorde de to IF’er ikke, eller vinde kunne de i hvert fald ikke, da de skulle, så nu er det op til de to FC’er at gøre opgaven færdig.
Skæbnen kender de først, når rivalen fra Schweiz (ydmyge Lugano) er færdig i Conference League og Cyperns klubber er ude, men bare en enkelt sejr eller for den sags skyld to uafgjorte kan vise sig at være nok.
Den ekstra plads handler ikke så meget om Champions League, for den turnering får en dansk toer svært ved at komme i.
Til gengæld bliver Europa League en meget seriøs mulighed, mens også et tredje og fjerde dansk hold vil få lettere ved at komme i ligaspil, så der er hæder, ære, sportslige muligheder og et potentielt trecifret millionbeløb for spil især for de to største klubber.
De overvejelser kan cheftrænerne og deres spillere naturligvis ikke bruger til en dyt, når de om få timer spiller for overlevelse i turneringen.

Trods al vores ros til FC Midtjyllands unge offensive profiler skylder de på kontoen efter tre kampe uden mål siden Osorios vanvidstræf mod Ludogorets.
Adam Buksa, film eller ej, ser til gengæld skarpere ud i afslutninger men også bevægelser og timing, så måske er det derfra og Ousmane Diaos uhyggelige styrke på offensive dødbolde, det skal komme fra i en kamp, Real Sociedad sandsynligvis prøver at gøre chancefattig.
I Tyskland har Jacob Neestrup gjort sig fortjent til en perle fra en af individualisterne (man kunne håbe, enestående dygtige Elyounoussi efterhånden er klar til et længere stræk) og vil med rette kræve det fremragende udlæg, FCK har været leveringsdygtig i både mod AGF (træningskamp) og mod Heidenheim og Randers.
Der er rigelig med god, chanceskabende fodbold samt kvikke omstillinger i det FCK-mandskab til at slå Heidenheim ud, men det kommer nok til at kræve 90 minutters god og koncentreret indsats i stedet for kun 45.
Jeg har store forventninger til FC København trods nogle beslutninger omkring truppen, jeg ikke helt har forstået endnu, og på lange stræk også til FCM, der ser mere friskt og bevægeligt ud i den nye 4-3-3.
Det skal komme til udtryk nu, især for FCK’s vedkommende, mens opgaven i Baskerlandet er barsk for FCM, før de to klubber i slutspillet bør vise, at Superliga-skabet igen står i Herning eller på Østerbro.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED