Spillerne er ikke problemet: Det er investorerne

UDLÆNDINGETEMA: Udenlandske spillere bidrager flot til Superligaen. Til gengæld er jeg mere i tvivl om de udenlandske ejere uden for elite-klubberne.



LEDER:

I mange år blev de stadigt flere udlændinge i dansk fodbold set som et problem.

På vores side af skrivebordet var det noget, både vi og mange fodboldinteresserede fulgte med mistro.

Var de udenlandske spillere nu også så gode, hvorfor skulle de tage pladser fra de lokale, og gav alle de penge egentlig tilsvarende forbedret fodboldspil?

Det fandtes bestemt også i dansk fodbold, i klubber såvel som i forbund.

Nogle klubber svor til de spillere, de selv havde uddannet eller fundet andre steder i Danmark.

Og i DBU og ude i organisationerne var man noget loren ved trafikken, for tog det ikke pladser fra danske drenge og dermed potentielle landsholdsspillere, og hvad med sammenhængskraften påpegede man både der og andre steder?

En del af indvendingerne er både rimelige og fornuftige.

Der har været mange spillere igennem, der sandt for dyden aldrig skulle have været til Superligaen, fordi de ikke havde nær nok evner til det.

Der har, især hvis vi kaster nettet længere ud og tager divisionerne med, også været tilfælde, hvor sport måske ikke var i centrum. Men hvor det nærmere var vennetjenester og ren spekulation i transfermarkedet og dets regler, der lå bag. Se for eksempel miséren i Fremad Amager under det russiske ejerskab.

194722

Yann Aurel Bisseck og en lang række andre udlændinge bidrager meget til Superligaens topniveau, mener Tipsbladets chefredaktør.

Men der har også været et væld af gode ting at tage med fra de udlændinge, der valgte Danmark.

Nu brast Superliga-stimen for AaB, men se hvad deres nordmænd og svenskere har givet af mesterskaber, og hvordan der blev sat turbo på FC København for over 20 år siden af spillere og trænere, der ville vinde og træne professionelt, før de ville hygge.

Der er hundredvis af udenlandske spillere, der har lært fra sig og begejstret os som fodboldpublikum.

Tjek også i FC Midtjylland, FC Nordsjælland og en række andre klubber, om det har gavnet de danske talenter og senere landsholdspillere at træne med hamrende dygtige udlændinge, der ofte kunne noget, deres danske kammerater ikke evnede.

Man kan forsøge at isolere sig, men det virker dårligt i en globaliseret verden, selv her efter at corona og international uro har gjort det mere trendy at handle ind lokalt og regionalt.

På den måde har flere af vores kilder i Tipsbladet i dag helt ret i, at fodbold er et spejl på den globalisering, der er sket de seneste 30 år parallelt med, at Superligaen blev til efter den kolde krig.

Vi kan ikke bare afskaffe arbejdskraftens fri bevægelighed, ja så skal vi melde os ud af EU og se, om det går mindre katastrofalt end for Storbritannien.

På den måde er der en naturlig logik i udlændingenes indtog i dansk fodbold, der følger resten af vores samfund.

Væk er efterhånden også firsernes og halvfemsernes ide om, at landsholdet var det egentlige formål med at have danske klubber, der dermed skulle spille med danskere.

Det går i øvrigt ganske fint med at uddanne spillere her i landet, hvilket jo også 95 procent af tiden foregår i klubberne og ikke på ungdomslandshold, så heller ikke på den front giver det mening at insistere på danskere først i alle tilfælde: Klubberne og deres fans vil jo først og fremmest vinde og se god fodbold.

Der, hvor man med god grund kan se skeptisk på udlændinges rolle i dansk fodbold, er omkring klubejerskaber.

FC Nordsjælland og FC Midtjylland er del af store konstellationer med klubber og akademier, hvor der det meste af tiden er fornuft og faglighed i arbejdet.

Men ser vi ned i 2. Division til Esbjerg og nedrykkede Fremad Amager, og til SønderjyskE i 1. Division såvel som tilfælde i Nordjylland hos Vendsyssel FF og Jammerbugt, ser vi også, hvor galt det hurtigt kan gå.

Jammerbugt og Fremad Amager er særlig grelle tilfælde (vi kan også tage Næstveds tidligere og meget kuldsejlede tyske ejerskab med her), men der er nogle fællestræk omkring en vanvittig undervurdering af dansk fodbold.

Det førte til, at der blev hentet alt for dårlige spillere til og sat helt skøre målsætninger op, der afslørede en total mangel på forståelse af, hvor man var.

Det handler ikke nødvendigvis om passets farve, men det er som regel nemmere at løbe vilde risici, når man ikke selv skal leve med konsekvenserne bagefter.

De udenlandske spillere i Danmark er en berigelse i de fleste tilfælde.

Men udenlandske klubopkøbere bekymrer mig.

Det gælder både den type, der kører lige til kanten af reglerne (og over). Og lige så meget dem, der aldrig har fået det store fodbold-kørekort og tror, man valser ind i Europa League og hiver stolen væk under FCM, FCN, Brøndby og AGF, fordi man kender en ung fyr derhjemme med et prøveabonnement på Wyscout.

Artiklen er fra Tipsbladets trykte avis fredag den 23. juni 2023.





Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse


Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Medier i svime: Den bedste!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Brøndby bekræfter salg

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bliver det Andreas Christensens næste klub?