LEDER:
I mange år blev de stadigt flere udlændinge i dansk fodbold set som et problem.
På vores side af skrivebordet var det noget, både vi og mange fodboldinteresserede fulgte med mistro.
Var de udenlandske spillere nu også så gode, hvorfor skulle de tage pladser fra de lokale, og gav alle de penge egentlig tilsvarende forbedret fodboldspil?
Det fandtes bestemt også i dansk fodbold, i klubber såvel som i forbund.
Nogle klubber svor til de spillere, de selv havde uddannet eller fundet andre steder i Danmark.
Og i DBU og ude i organisationerne var man noget loren ved trafikken, for tog det ikke pladser fra danske drenge og dermed potentielle landsholdsspillere, og hvad med sammenhængskraften påpegede man både der og andre steder?
En del af indvendingerne er både rimelige og fornuftige.
Der har været mange spillere igennem, der sandt for dyden aldrig skulle have været til Superligaen, fordi de ikke havde nær nok evner til det.
Der har, især hvis vi kaster nettet længere ud og tager divisionerne med, også været tilfælde, hvor sport måske ikke var i centrum. Men hvor det nærmere var vennetjenester og ren spekulation i transfermarkedet og dets regler, der lå bag. Se for eksempel miséren i Fremad Amager under det russiske ejerskab.

Yann Aurel Bisseck og en lang række andre udlændinge bidrager meget til Superligaens topniveau, mener Tipsbladets chefredaktør.
Men der har også været et væld af gode ting at tage med fra de udlændinge, der valgte Danmark.
Nu brast Superliga-stimen for AaB, men se hvad deres nordmænd og svenskere har givet af mesterskaber, og hvordan der blev sat turbo på FC København for over 20 år siden af spillere og trænere, der ville vinde og træne professionelt, før de ville hygge.
Der er hundredvis af udenlandske spillere, der har lært fra sig og begejstret os som fodboldpublikum.
Tjek også i FC Midtjylland, FC Nordsjælland og en række andre klubber, om det har gavnet de danske talenter og senere landsholdspillere at træne med hamrende dygtige udlændinge, der ofte kunne noget, deres danske kammerater ikke evnede.
Man kan forsøge at isolere sig, men det virker dårligt i en globaliseret verden, selv her efter at corona og international uro har gjort det mere trendy at handle ind lokalt og regionalt.
På den måde har flere af vores kilder i Tipsbladet i dag helt ret i, at fodbold er et spejl på den globalisering, der er sket de seneste 30 år parallelt med, at Superligaen blev til efter den kolde krig.
Vi kan ikke bare afskaffe arbejdskraftens fri bevægelighed, ja så skal vi melde os ud af EU og se, om det går mindre katastrofalt end for Storbritannien.
På den måde er der en naturlig logik i udlændingenes indtog i dansk fodbold, der følger resten af vores samfund.
Væk er efterhånden også firsernes og halvfemsernes ide om, at landsholdet var det egentlige formål med at have danske klubber, der dermed skulle spille med danskere.
Det går i øvrigt ganske fint med at uddanne spillere her i landet, hvilket jo også 95 procent af tiden foregår i klubberne og ikke på ungdomslandshold, så heller ikke på den front giver det mening at insistere på danskere først i alle tilfælde: Klubberne og deres fans vil jo først og fremmest vinde og se god fodbold.
Der, hvor man med god grund kan se skeptisk på udlændinges rolle i dansk fodbold, er omkring klubejerskaber.
FC Nordsjælland og FC Midtjylland er del af store konstellationer med klubber og akademier, hvor der det meste af tiden er fornuft og faglighed i arbejdet.
Men ser vi ned i 2. Division til Esbjerg og nedrykkede Fremad Amager, og til SønderjyskE i 1. Division såvel som tilfælde i Nordjylland hos Vendsyssel FF og Jammerbugt, ser vi også, hvor galt det hurtigt kan gå.
Jammerbugt og Fremad Amager er særlig grelle tilfælde (vi kan også tage Næstveds tidligere og meget kuldsejlede tyske ejerskab med her), men der er nogle fællestræk omkring en vanvittig undervurdering af dansk fodbold.
Det førte til, at der blev hentet alt for dårlige spillere til og sat helt skøre målsætninger op, der afslørede en total mangel på forståelse af, hvor man var.
Det handler ikke nødvendigvis om passets farve, men det er som regel nemmere at løbe vilde risici, når man ikke selv skal leve med konsekvenserne bagefter.
De udenlandske spillere i Danmark er en berigelse i de fleste tilfælde.
Men udenlandske klubopkøbere bekymrer mig.
Det gælder både den type, der kører lige til kanten af reglerne (og over). Og lige så meget dem, der aldrig har fået det store fodbold-kørekort og tror, man valser ind i Europa League og hiver stolen væk under FCM, FCN, Brøndby og AGF, fordi man kender en ung fyr derhjemme med et prøveabonnement på Wyscout.
Artiklen er fra Tipsbladets trykte avis fredag den 23. juni 2023.
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Rigtig dårlig melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
