Superklubber lurer på Danmarks dyreste: Se prisen

ANALYSE: Joachim Andersen er en eftertragtet spiller, men der er en lang liste af ting, der skal gå i opfyldelse, før Newcastle eller en anden interesseret PL-klub kan få fingre i landsholdsspilleren.



Newcastle og Joachim Andersen dukkede onsdag aften op som en mulighed, da den britiske avis Daily Mail skrev om den saudiarabisk ejede klubs kig på den danske forsvarsspiller.

Kan det overhovedet give mening?

Og hvordan er landsholdsspillerens situation i Premier League-klubben?

Det med Newcastle er ikke så umuligt endda, så vidt Tipsbladet erfarer på kilder i England.

Men der er mange ting, der skal gå i opfyldelse, før den kommende Champions League-deltager eller andre af Premier Leagues større klubber kan vriste den 27-årige dansker fri af Crystal Palace.

Prisniveau
Crystal Palace betalte omkring 150 millioner kroner, og af flere årsager kommer London-klubben til at kræve kassen for at afhænde danskeren, selvom han i sagens natur er blevet ældre og på andre markeder næppe var steget i værdi.

Det er så store Premier League-klubber, der nu kan være i spil, at Palace vil kræve en mindre bondegård, også fordi man helst ikke vil undvære hverken Andersen eller den unge forsvarsmakker Marc Gúehi.

Så det ligner minimum en fordobling af prisen fra 2021 – også i lyset af, at 22-årige Marc Gúehi er prissat til omkring 500 millioner kroner, nu hvor Tottenham er henne at snuse til den unge, engelske landsholdsspiller.

Sådan er Joachim Andersens situation
Vi på Tipsbladet har sagt det før, og vi gentager det gerne: Crystal Palace er altså ikke en lille side-gesjæft i London, hvor spillerne går på pub efter kampene og kører i gamle, udtjente Morris Mascot'er.

Palace havde i 2021/22-sæsonen spillerlønninger for 850 millioner kroner, og siden har man købt spillere for 350 millioner kroner og indgået adskillige million-kontrakter.

Så nej, Crystal Palace er ikke en lille klub, og i 10 år er man sluttet mellem nummer 10 og 15 med en 12. og 11. plads i Andersens to sæsoner i klubben.

Og det betyder noget, ligesom byen London næppe er noget, Joachim Andersen bare uden videre opgiver for en tur til eksempelvis Newcastle.

Der skal noget til, før man opgiver en fast plads i en Premier League-klub i London, der sætter stor pris på én, så for en interesseret klub er ikke bare et spørgsmål om at blive enig med Crystal Palace for at få et skifte i hus.

Hvordan er interessen?
Newcastles interesse er reel nok, men spørgsmålet er, om nordenglænderne kan og vil strække sig langt nok, og om Joachim Andersen uden videre opgiver livet i London for, måske/måske ikke, at få en plads i Newcastles stærke idealopstilling.

Newcastle har ifølge Tipsbladets oplysninger også den centrale midtbane og venstre back som prioriteter, og det kan virke tvivlsomt, om storklubben i North East vil gå højere end 250-300 millioner kroner for en midtstopper, der trods alt ikke er den store videresalgsværdi i.

I tidligere sæsoner har West Ham og faktisk også Chelsea været henne at snuse til midtstopperen, der gjorde opmærksom på sig selv i Premier League i 2020/21 som lejet fra Lyon til Fulham, men der er løbet meget vand i åen siden da.

Tottenham har kig på Marc Gúehi, men det er heller ikke en urimelig tanke, at de kan genoplive en gammel interesse i Andersen, som trods alt er en nemmere mulighed for den prisbevidste indkøber, der skal ommøblere i en fart, som Spurs skal denne sommer.

(Artiklen fortsætter under billedet)

194686

Manchester United var også blandt de klubber, der havde kig på Joachim Andersen før EM-slutrunden i 2021, hvor stopperen spillede en god sæson for Fulham, men om det er aktuelt nu virker mere usikkert end en af de stærke London-klubber.

Hvad sker der herfra?
Det er oplagt, at der skal et seriøst stor bud på bordet, før Crystal Palace vil lytte.

Og potentielt kan tiden være knap, for det skulle være mærkeligt, hvis Crystal Palace kunne leve med både at sælge Andersen og Gúehi. Så skal der i hvert fald være tale om høje beløb, som Palace så kan geninvestere i utvivlsomt svimlende dyre afløsere.

Det kunne godt pege i retning af en sæson til i Crystal Palace, der har papir på Andersen i tre år endnu, og da de relativt få klubber, der kan købe danskeren fri, med garanti har andre emner på kandidatlisten, emner der sagtens kunne være yngre og højere placeret i prioriteringen.

Men kommer der gang i midtstopper-handlerne, er det værd at holde øje med Andersen, der nu i tre sæsoner har bevist, at han kan håndtere en startplads i Premier League uden de store udsving.

Crystal Palace havde fjerdefærrest Expected Goals mod sig i sæsonen 2022/23, og selvom meget af det jo handler om, at Joachim Andersen og Marc Gúehi langt fra er de eneste Palace-spillere, der tilbringer det meste af tiden bag bolden, er det også nok til at vække opsigt.

Og så skal man heller ikke bleg for den mulighed, der hedder en ny kontrakt: Der er gået to år siden skiftet, og vil Crystal Palace have interessen til at dø ud, plejer det jo at være et af de mulige greb for klubber, ikke mindst i England, hvor præmiepengene i Premier League igen er vokset.





Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Johannes Hoff Thorup er på listen

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Dansk træner lander job i portugisisk klub

I svime over Oscar Schwartau

Barcelona rykker fra

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback