Ståles skygge forsvinder ikke, før FCK vinder DM

LEDER: Det er to mandskaber under pres, der mødes søndag i det københavnske derby. Men presset er størst på FCK, påpeger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Ingen har sagt, at det skulle være nemt at være cheftræner i en topklub i Superligaen, og det har det så sandelig heller ikke været for FC Københavns Jess Thorup eller Brøndbys Niels Frederiksen, der søndag mødes med deres respektive hold 12 spillerunder inde i Superliga-sæsonen.

Jess Thorups FC København ligger på andenpladsen og er for mange mennesker, inklusiv undertegnede, favorit til forårets guldmedaljer, selvom FC Midtjylland er tre point foran.

For selvom der har været bump på vejen, har FC København også en på mange positioner bred trup, der på de gode dage spiller god angrebsfodbold og overmatcher modstanderne med det mest ambitiøse, boldbesiddende spil i rækken tilsat individuelle genialiteter fra folk som Kevin Diks, Pep Biel og Jonas Wind.

Men selvom FCK er ti point foran Brøndby og næppe behøver tage mestrene alvorligt som guldkandidat efter deres mildest talt ujævne sæson, er det Thorup, der er mest i fokus af de to toptrænere.

Som Jess Thorup var inde på i et interview med tipsbladet.dk i landsholdspausen, bliver hvert et ord, han siger, vendt og drejet, og det samme gælder alle taktiske dispositioner, som da Thorup i søndags satte Pep Biel ud på kanten i 1. halvleg mod SønderjyskE som del af puslespillet efter Zecas skade.

Det forsøg lykkedes ikke specielt godt med spanieren, der efter eget udsagn i Tipsbladet kort efter ankomsten til Danmark føler sig klart mest hjemme inde centralt.

Ligesom i lange perioder i FC Midtjylland er der stort fokus på cheftræneren, et fokus der er tifold større i FC København, og da især, når det er Thorups personlige ven, den levende klublegende Ståle Solbakken, som Thorup har afløst.

Det virker, som om det tidligere så store fokus på den siddende Brøndby-træner i evig jagt efter forløsningen og det første mesterskab i umindelige tider er skiftet over og nu er på FCK-træneren. Det er måske ikke så meget på grund af Jess Thorup som på grund af det faktum, at mesterskabet bare pinedød skal i hus i denne sæson efter mesterskaber til FC Midtjylland og Brøndby.

Det hjælper heller ikke, at klubbens brud med Ståle Solbakken i manges øjne ikke blev håndteret godt, og den skygge forsvinder ikke, før FCK igen vinder DM.

Så stort er presset i Brøndby ikke. Og så alligevel. For havde Vejle hevet en sensationel sejr i hus, havde det heddet 12 point i 12 kampe for Brøndby, og så var knivene i den grad blevet hvæsset.

Det kan de hurtigt blive igen, hvis Brøndby taber hjemme til FC København, uanset om spillet så har været fornuftigt, og anderledes kan det dårligt være, når der er tale om et forsvarende mesterhold med ydmyge tre sejre i 12 kampe og senest 60-70 meget dårlige minutter mod Vejle, der lige så vel kunne have vundet.

Mesterskabet køber cheftræner Niels Frederiksen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen en stor og fortjent kredit, men der er grænser for, hvor længe sommerens store udskiftninger og den ny opgave med også at spille i Europa League bliver accepteret som forklaring på svingende resultater.

Brøndby får brug for en helt anderledes stærk præstation mod FC København, hvis man skal have en chance søndag, mens forsøg 2,5 på fodboldlivet efter Zeca helst skal falde bedre ud for FC København end de to første i Superligaen, hvor en sejr over Viborg i slutminutterne efter den græske midtbanespillers horror-skade blev til et enkelt point og så det enlige point mod SønderjyskE, hvor man heller ikke overbeviste nogen om, at løsningen var fundet.

Når man tænker på, at Brøndby vandt DM i maj, og at Jess Thorup har mistet sin vigtigste spiller til en korsbåndsskade efter en sommer med store udskiftninger i truppen, er det ikke specielt rimeligt, men én af de to cheftrænere er givetvis under større pres på mandag på baggrund af søndagens resultat.

Det kommer, uanset hvor kort tid, de faktisk har haft til at arbejde med deres nuværende trupper efter en sommer og et efterår med store omvæltninger, og før FC København ligger på en sikker førsteplads og Brøndby på en sikker Top 6-plads, forsvinder luppen næppe.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Medie: Det peger i den retning for Garananga



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ser I med, Brøndby?

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Joakim Mæhle åbner op

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vil du være multimillionær?’

– Hele holdet er trygge ved ham

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Sendt hjem fra FC København-træning

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Her begynder næste sæson i Superligaen

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Landstræner håber på Messi

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Det er et møghold!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen