Ståles skygge forsvinder ikke, før FCK vinder DM

LEDER: Det er to mandskaber under pres, der mødes søndag i det københavnske derby. Men presset er størst på FCK, påpeger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Ingen har sagt, at det skulle være nemt at være cheftræner i en topklub i Superligaen, og det har det så sandelig heller ikke været for FC Københavns Jess Thorup eller Brøndbys Niels Frederiksen, der søndag mødes med deres respektive hold 12 spillerunder inde i Superliga-sæsonen.

Jess Thorups FC København ligger på andenpladsen og er for mange mennesker, inklusiv undertegnede, favorit til forårets guldmedaljer, selvom FC Midtjylland er tre point foran.

For selvom der har været bump på vejen, har FC København også en på mange positioner bred trup, der på de gode dage spiller god angrebsfodbold og overmatcher modstanderne med det mest ambitiøse, boldbesiddende spil i rækken tilsat individuelle genialiteter fra folk som Kevin Diks, Pep Biel og Jonas Wind.

Men selvom FCK er ti point foran Brøndby og næppe behøver tage mestrene alvorligt som guldkandidat efter deres mildest talt ujævne sæson, er det Thorup, der er mest i fokus af de to toptrænere.

Som Jess Thorup var inde på i et interview med tipsbladet.dk i landsholdspausen, bliver hvert et ord, han siger, vendt og drejet, og det samme gælder alle taktiske dispositioner, som da Thorup i søndags satte Pep Biel ud på kanten i 1. halvleg mod SønderjyskE som del af puslespillet efter Zecas skade.

Det forsøg lykkedes ikke specielt godt med spanieren, der efter eget udsagn i Tipsbladet kort efter ankomsten til Danmark føler sig klart mest hjemme inde centralt.

Ligesom i lange perioder i FC Midtjylland er der stort fokus på cheftræneren, et fokus der er tifold større i FC København, og da især, når det er Thorups personlige ven, den levende klublegende Ståle Solbakken, som Thorup har afløst.

Det virker, som om det tidligere så store fokus på den siddende Brøndby-træner i evig jagt efter forløsningen og det første mesterskab i umindelige tider er skiftet over og nu er på FCK-træneren. Det er måske ikke så meget på grund af Jess Thorup som på grund af det faktum, at mesterskabet bare pinedød skal i hus i denne sæson efter mesterskaber til FC Midtjylland og Brøndby.

Det hjælper heller ikke, at klubbens brud med Ståle Solbakken i manges øjne ikke blev håndteret godt, og den skygge forsvinder ikke, før FCK igen vinder DM.

Så stort er presset i Brøndby ikke. Og så alligevel. For havde Vejle hevet en sensationel sejr i hus, havde det heddet 12 point i 12 kampe for Brøndby, og så var knivene i den grad blevet hvæsset.

Det kan de hurtigt blive igen, hvis Brøndby taber hjemme til FC København, uanset om spillet så har været fornuftigt, og anderledes kan det dårligt være, når der er tale om et forsvarende mesterhold med ydmyge tre sejre i 12 kampe og senest 60-70 meget dårlige minutter mod Vejle, der lige så vel kunne have vundet.

Mesterskabet køber cheftræner Niels Frederiksen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen en stor og fortjent kredit, men der er grænser for, hvor længe sommerens store udskiftninger og den ny opgave med også at spille i Europa League bliver accepteret som forklaring på svingende resultater.

Brøndby får brug for en helt anderledes stærk præstation mod FC København, hvis man skal have en chance søndag, mens forsøg 2,5 på fodboldlivet efter Zeca helst skal falde bedre ud for FC København end de to første i Superligaen, hvor en sejr over Viborg i slutminutterne efter den græske midtbanespillers horror-skade blev til et enkelt point og så det enlige point mod SønderjyskE, hvor man heller ikke overbeviste nogen om, at løsningen var fundet.

Når man tænker på, at Brøndby vandt DM i maj, og at Jess Thorup har mistet sin vigtigste spiller til en korsbåndsskade efter en sommer med store udskiftninger i truppen, er det ikke specielt rimeligt, men én af de to cheftrænere er givetvis under større pres på mandag på baggrund af søndagens resultat.

Det kommer, uanset hvor kort tid, de faktisk har haft til at arbejde med deres nuværende trupper efter en sommer og et efterår med store omvæltninger, og før FC København ligger på en sikker førsteplads og Brøndby på en sikker Top 6-plads, forsvinder luppen næppe.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vild spådom om FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Markant transfermelding om Højlund

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

OB – FC København

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Sønderjyske – AGF

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Brøndby i transfer-kovending?

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Farzam: En gave for FC København

Manchester United – Aston Villa

Tæt på at sende millioner til FC København

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

AaB-krisen fortsætter

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss