Ståles skygge forsvinder ikke, før FCK vinder DM

LEDER: Det er to mandskaber under pres, der mødes søndag i det københavnske derby. Men presset er størst på FCK, påpeger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Ingen har sagt, at det skulle være nemt at være cheftræner i en topklub i Superligaen, og det har det så sandelig heller ikke været for FC Københavns Jess Thorup eller Brøndbys Niels Frederiksen, der søndag mødes med deres respektive hold 12 spillerunder inde i Superliga-sæsonen.

Jess Thorups FC København ligger på andenpladsen og er for mange mennesker, inklusiv undertegnede, favorit til forårets guldmedaljer, selvom FC Midtjylland er tre point foran.

For selvom der har været bump på vejen, har FC København også en på mange positioner bred trup, der på de gode dage spiller god angrebsfodbold og overmatcher modstanderne med det mest ambitiøse, boldbesiddende spil i rækken tilsat individuelle genialiteter fra folk som Kevin Diks, Pep Biel og Jonas Wind.

Men selvom FCK er ti point foran Brøndby og næppe behøver tage mestrene alvorligt som guldkandidat efter deres mildest talt ujævne sæson, er det Thorup, der er mest i fokus af de to toptrænere.

Som Jess Thorup var inde på i et interview med tipsbladet.dk i landsholdspausen, bliver hvert et ord, han siger, vendt og drejet, og det samme gælder alle taktiske dispositioner, som da Thorup i søndags satte Pep Biel ud på kanten i 1. halvleg mod SønderjyskE som del af puslespillet efter Zecas skade.

Det forsøg lykkedes ikke specielt godt med spanieren, der efter eget udsagn i Tipsbladet kort efter ankomsten til Danmark føler sig klart mest hjemme inde centralt.

Ligesom i lange perioder i FC Midtjylland er der stort fokus på cheftræneren, et fokus der er tifold større i FC København, og da især, når det er Thorups personlige ven, den levende klublegende Ståle Solbakken, som Thorup har afløst.

Det virker, som om det tidligere så store fokus på den siddende Brøndby-træner i evig jagt efter forløsningen og det første mesterskab i umindelige tider er skiftet over og nu er på FCK-træneren. Det er måske ikke så meget på grund af Jess Thorup som på grund af det faktum, at mesterskabet bare pinedød skal i hus i denne sæson efter mesterskaber til FC Midtjylland og Brøndby.

Det hjælper heller ikke, at klubbens brud med Ståle Solbakken i manges øjne ikke blev håndteret godt, og den skygge forsvinder ikke, før FCK igen vinder DM.

Så stort er presset i Brøndby ikke. Og så alligevel. For havde Vejle hevet en sensationel sejr i hus, havde det heddet 12 point i 12 kampe for Brøndby, og så var knivene i den grad blevet hvæsset.

Det kan de hurtigt blive igen, hvis Brøndby taber hjemme til FC København, uanset om spillet så har været fornuftigt, og anderledes kan det dårligt være, når der er tale om et forsvarende mesterhold med ydmyge tre sejre i 12 kampe og senest 60-70 meget dårlige minutter mod Vejle, der lige så vel kunne have vundet.

Mesterskabet køber cheftræner Niels Frederiksen og fodbolddirektør Carsten V. Jensen en stor og fortjent kredit, men der er grænser for, hvor længe sommerens store udskiftninger og den ny opgave med også at spille i Europa League bliver accepteret som forklaring på svingende resultater.

Brøndby får brug for en helt anderledes stærk præstation mod FC København, hvis man skal have en chance søndag, mens forsøg 2,5 på fodboldlivet efter Zeca helst skal falde bedre ud for FC København end de to første i Superligaen, hvor en sejr over Viborg i slutminutterne efter den græske midtbanespillers horror-skade blev til et enkelt point og så det enlige point mod SønderjyskE, hvor man heller ikke overbeviste nogen om, at løsningen var fundet.

Når man tænker på, at Brøndby vandt DM i maj, og at Jess Thorup har mistet sin vigtigste spiller til en korsbåndsskade efter en sommer med store udskiftninger i truppen, er det ikke specielt rimeligt, men én af de to cheftrænere er givetvis under større pres på mandag på baggrund af søndagens resultat.

Det kommer, uanset hvor kort tid, de faktisk har haft til at arbejde med deres nuværende trupper efter en sommer og et efterår med store omvæltninger, og før FC København ligger på en sikker førsteplads og Brøndby på en sikker Top 6-plads, forsvinder luppen næppe.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_22-10-2021_Lands_1udg-page-001





Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF – FC Nordsjælland

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Nu er han tilbage for Brøndby

Chelsea – Manchester City

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

– Det er en katastrofe for Brøndby

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Liverpool – Fulham

Robert trækker overskrifter i udlandet

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker