Jeg troede, at jeg havde regnet sæsonen ud.
FC Midtjylland satte transferrekord for en brasiliansk forward, man end ikke havde behov for at sende på banen i de første par måneder, og FC København købte den dyreste teenager nogensinde på deadlinedag efter at have hentet sejr efter sejr med Mohamed Daramy som enhver Superliga-forsvarers værste mareridt.
Og Brøndby?
De mistede et halvt hold på transfermarkedet, fandt sammenlignet med FCK og FCM spillere henne på hylderne med blandede varer ude fra lageret eller fra klubber, som kun fodboldhipstere og dem med et bekymrende tidsforbrug på Football Manager kendte.
Det hele passede perfekt ind i historien.
FC Midtjylland og FC København kastede sig ud i det, der lignede ét langt angreb mod mesterskabet med de andre 10 klubber som træningskegler, og kritikken haglede ned over cheftræner Niels Frederiksen og da især fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der åbenbart havde forudset sommerens åreladning af guldvindende profiler.
CV afviser fyringsrygter: Idiotisk! #sldk https://t.co/7GJWZWfy9F
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 21, 2021
Da landsholdet kvalificerede sig til VM 2022 i midten af oktober, havde Brøndby kun vundet to Superliga-kampe, nyindkøbene sad langt fra i skabet, og klubben blev bemærket for sammen med FC Barcelona ikke én eneste gang at ramme målet i de to første runder af de europæiske gruppespil.
Spillet fungerede ikke rigtig, og da man så efter landsholdspausen hjemme mødte Vejle, var man sent i kampen helt nede i sækken og var ved at tabe til bundproppen, der to uger tidligere var blevet spaltet til atomer i Odense.
Kontrafaktisk historiefortælling bringer os selvfølgelig ingen vegne, men det er nu alligevel værd at huske på det vendepunkt, Uhre og Cappis’ scoringer i 82’ og 86’ minut den 17. oktober var.
Siden har Brøndby ikke set sig tilbage.
Holdet er det bedste i Superligaen, siden transfervinduet lukkede, og på flere områder måder det om sidste sæson.
1: Anført at Mikael Uhre er holdet voldsomt effektivt.
2: Forsvarsspillet er langt mere koordineret nu end i begyndelsen af sæsonen, hvor Andreas Maxsø nærmest var solgt til Rusland.
3: Sammenholdet og troen på, at man kan vinde de tætte opgør er der igen.
4: FC Midtjylland og FC København smider for mange lette point.
Køb da Uhre eller Maxsø
Hvis FC København eller FC Midtjylland virkelig ville gøre vold på Brøndbys chancer, skulle de forsøge at lokke Uhre og Maxsø på januarmarkedet, som de to FC-klubber faktisk gjorde i sin tid med Simon Tibbling (selvom FCM’s skambud på Uhre vist mest havde til hensigt at drille, som da søsterklubben Brentford bød knap 50 millioner kroner på Jonas Wind i sommer).
Spøg til side, men så alligevel - hvis det lykkes Brøndby at overtale både Mikael Uhre og Andreas Maxsø til at tage foråret med, begynder jeg at tro på den guldchance.
Problemet Uhre: Lås ham inde! #sldk https://t.co/ocyA7udzsu
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) November 28, 2021
Selvfølgelig ligger det stadig til FC Midtjylland eller FC København.
Københavnerne kan og skal bruge en slat af Daramy-pengene på en kantspiller, måske to, hvis en type som Andreas Skov Olsen virkelig kunne lejes fri af Bologna, hvis han er træt nok af bænken og vil til VM.
Men FCK har også gang i en ungdomssatsning, der betyder, at kun FC Nordsjælland har haft flere teenagere på banen i Superligaen end Jess Thorup, og den slags er notorisk ustabilt. 16 point i de 10 kampe siden Daramy-salget fortæller, at man altså ikke er ved at vælte Superligaen.
Og kan Matthew Benham og den nye medaktionær Anders Holch Povlsen stå for fristelsen for at hente et supernavn til, nu hvor FCM vel har så mange penge stående på bankbogen, at man betaler nogle seriøse negative renter?
Det må være fristende, hvis det er det, der kan holde FCK fra mesterskabet for tredje sæson i træk.
Men er det så nok?
Det burde være det med den trup, men jeg har stadig mine forbehold.
Det er altså stadig for omstændigt, når FC Midtjylland skal bygge spillet op og skabe chancer mod de hold, der modstår det fysiske pres.
Det ligner præcis det billede af FC Midtjylland, der fik Brian Priske til at gå over til en 4-4-2/4-2-3-1, da han blev hyret som cheftræner og straks gik væk fra tre midtstoppere, fordi det især for en ofte overlegen klub som FCM binder en mand for meget tilbage på banen.
Fem hold har haft kuglen mere end FC Midtjyllands nøjagtige 50,0 procent, og selvom andelen er steget en del siden de første måneder under Bo Henriksen, er der, som så ofte fremført her, nærmest ingen hold, der bliver mestre noget sted i Europa uden markant spilovervægt.
Fodbold er ikke en konkurrence om at have bolden, men det er til gengæld et problem, hvis man døjer med at skabe store chancer mod hold, der står dybt, eller hvis man ikke er foran.
Det er stadig FC Midtjyllands og FC Københavns mesterskab at tabe, men oven på seks vilde uger skal jeg ikke længere nyde noget af at melde Brøndby ud af mesterskabskampen.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’