Jeg troede, at jeg havde regnet sæsonen ud.
FC Midtjylland satte transferrekord for en brasiliansk forward, man end ikke havde behov for at sende på banen i de første par måneder, og FC København købte den dyreste teenager nogensinde på deadlinedag efter at have hentet sejr efter sejr med Mohamed Daramy som enhver Superliga-forsvarers værste mareridt.
Og Brøndby?
De mistede et halvt hold på transfermarkedet, fandt sammenlignet med FCK og FCM spillere henne på hylderne med blandede varer ude fra lageret eller fra klubber, som kun fodboldhipstere og dem med et bekymrende tidsforbrug på Football Manager kendte.
Det hele passede perfekt ind i historien.
FC Midtjylland og FC København kastede sig ud i det, der lignede ét langt angreb mod mesterskabet med de andre 10 klubber som træningskegler, og kritikken haglede ned over cheftræner Niels Frederiksen og da især fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der åbenbart havde forudset sommerens åreladning af guldvindende profiler.
CV afviser fyringsrygter: Idiotisk! #sldk https://t.co/7GJWZWfy9F
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 21, 2021
Da landsholdet kvalificerede sig til VM 2022 i midten af oktober, havde Brøndby kun vundet to Superliga-kampe, nyindkøbene sad langt fra i skabet, og klubben blev bemærket for sammen med FC Barcelona ikke én eneste gang at ramme målet i de to første runder af de europæiske gruppespil.
Spillet fungerede ikke rigtig, og da man så efter landsholdspausen hjemme mødte Vejle, var man sent i kampen helt nede i sækken og var ved at tabe til bundproppen, der to uger tidligere var blevet spaltet til atomer i Odense.
Kontrafaktisk historiefortælling bringer os selvfølgelig ingen vegne, men det er nu alligevel værd at huske på det vendepunkt, Uhre og Cappis’ scoringer i 82’ og 86’ minut den 17. oktober var.
Siden har Brøndby ikke set sig tilbage.
Holdet er det bedste i Superligaen, siden transfervinduet lukkede, og på flere områder måder det om sidste sæson.
1: Anført at Mikael Uhre er holdet voldsomt effektivt.
2: Forsvarsspillet er langt mere koordineret nu end i begyndelsen af sæsonen, hvor Andreas Maxsø nærmest var solgt til Rusland.
3: Sammenholdet og troen på, at man kan vinde de tætte opgør er der igen.
4: FC Midtjylland og FC København smider for mange lette point.
Køb da Uhre eller Maxsø
Hvis FC København eller FC Midtjylland virkelig ville gøre vold på Brøndbys chancer, skulle de forsøge at lokke Uhre og Maxsø på januarmarkedet, som de to FC-klubber faktisk gjorde i sin tid med Simon Tibbling (selvom FCM’s skambud på Uhre vist mest havde til hensigt at drille, som da søsterklubben Brentford bød knap 50 millioner kroner på Jonas Wind i sommer).
Spøg til side, men så alligevel - hvis det lykkes Brøndby at overtale både Mikael Uhre og Andreas Maxsø til at tage foråret med, begynder jeg at tro på den guldchance.
Problemet Uhre: Lås ham inde! #sldk https://t.co/ocyA7udzsu
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) November 28, 2021
Selvfølgelig ligger det stadig til FC Midtjylland eller FC København.
Københavnerne kan og skal bruge en slat af Daramy-pengene på en kantspiller, måske to, hvis en type som Andreas Skov Olsen virkelig kunne lejes fri af Bologna, hvis han er træt nok af bænken og vil til VM.
Men FCK har også gang i en ungdomssatsning, der betyder, at kun FC Nordsjælland har haft flere teenagere på banen i Superligaen end Jess Thorup, og den slags er notorisk ustabilt. 16 point i de 10 kampe siden Daramy-salget fortæller, at man altså ikke er ved at vælte Superligaen.
Og kan Matthew Benham og den nye medaktionær Anders Holch Povlsen stå for fristelsen for at hente et supernavn til, nu hvor FCM vel har så mange penge stående på bankbogen, at man betaler nogle seriøse negative renter?
Det må være fristende, hvis det er det, der kan holde FCK fra mesterskabet for tredje sæson i træk.
Men er det så nok?
Det burde være det med den trup, men jeg har stadig mine forbehold.
Det er altså stadig for omstændigt, når FC Midtjylland skal bygge spillet op og skabe chancer mod de hold, der modstår det fysiske pres.
Det ligner præcis det billede af FC Midtjylland, der fik Brian Priske til at gå over til en 4-4-2/4-2-3-1, da han blev hyret som cheftræner og straks gik væk fra tre midtstoppere, fordi det især for en ofte overlegen klub som FCM binder en mand for meget tilbage på banen.
Fem hold har haft kuglen mere end FC Midtjyllands nøjagtige 50,0 procent, og selvom andelen er steget en del siden de første måneder under Bo Henriksen, er der, som så ofte fremført her, nærmest ingen hold, der bliver mestre noget sted i Europa uden markant spilovervægt.
Fodbold er ikke en konkurrence om at have bolden, men det er til gengæld et problem, hvis man døjer med at skabe store chancer mod hold, der står dybt, eller hvis man ikke er foran.
Det er stadig FC Midtjyllands og FC Københavns mesterskab at tabe, men oven på seks vilde uger skal jeg ikke længere nyde noget af at melde Brøndby ud af mesterskabskampen.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Optur før FC København-brag
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
Dorgu lyner! Manchester United slår City
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
Nærmer sig aftale
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
