FC Midtjyllands nye angriber Marrony er en dyr herre.
FC Midtjylland sender tre millioner euro til Belo Horizonte denne sommer for den 22-årige forward, der ligesom Evander begyndte karrieren i Vasco Da Gama.
Og til næste år skal FC Midtjylland sende yderligere 1,5 millioner euro til Atletico Mineiro, der dermed er sikret 4,5 millioner euro, svarende til cirka 33,5 millioner kroner.
Så langt, så godt.
Ved præsentationen af handlen i fredags skrev Atletico Mineiro selv, at man ‘også kan få en bonus på en million euro per år i de første tre sæsoner, hvis spilleren spiller 50 procent af kampene’.
Det lyder jo som en fed handel for Marrony og som noget af et slag i transfer-bolledejen for FC Midtjylland, der dermed tegner sig for det suverænt dyreste spillerkøb i Superligaens historie.
Men sådan hænger aftalen ikke helt sammen.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Atletico Mineiro nemlig glemt en vigtig betingelse i forbindelse med betalingen af den ekstra million euro i bonus, som klubben kan få i hver af Marronys tre første sæsoner.
For de 50 procent af kampene skal falde i Champions League-gruppespillet, og ikke nogen andre steder, hverken i europæiske kvalifikationsturneringer, Europa League eller Conference League, eller Superligaen og pokalturneringen for den sags skyld.
Den ekstra bonus gælder altså kun, hvis FC Midtjylland kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, og med udsigt til en sværere vej i denne turnering for selv det danske mesterhold i de kommende sæsoner bliver det meget svært at nå op de 55 millioner kroner, som tre CL-gruppespil og rigelig med Marrony-spilletid altså ville udløse.
Den unge forward, der skiftede fra Vasco Da Gama til Atletico Mineiro sidste år, har i øvrigt fornuftig erfaring med fra Sydamerikas svar på Champions League og Europa League.
Marrony spillede således fire kampe i april og maj i år for Atletico Mineiro i Copa Libertadores, Sydamerikas mest prestigefyldte turnering, hvor Atletico Mineiro lige nu har nået semifinalerne, der skal spilles over to kampe i september mod São Paulo-klubben Palmeiras.
Sidste år spillede Marrony to kampe for Vasco Da Gama i Copa Sudamericana, en turnering han også var med i truppen til i 2018 sammen med Evander.
Med en minimumspris på 34 millioner kroner er Marrony uanset hvad med stor afstand FC Midtjyllands dyreste spillerkøb nogensinde – rekorden havde været Sory Kabas siden 2019, hvor han kostede tre millioner euro (22,5 millioner kroner) at købe fri i Dijon i Frankrig.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brasiliansk VM-mavepuster
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
