Klub fortiede vigtig detalje om vild FCM-pris

Marrony er et rekordkøb for FC Midtjylland, men hvad koster han egentlig? Angriberens tidligere klub Atletico Mineiro glemte en vigtig betingelse, da man præsenterede transferen i sidste uge.



FC Midtjyllands nye angriber Marrony er en dyr herre.

FC Midtjylland sender tre millioner euro til Belo Horizonte denne sommer for den 22-årige forward, der ligesom Evander begyndte karrieren i Vasco Da Gama.

Og til næste år skal FC Midtjylland sende yderligere 1,5 millioner euro til Atletico Mineiro, der dermed er sikret 4,5 millioner euro, svarende til cirka 33,5 millioner kroner.

Så langt, så godt.

Ved præsentationen af handlen i fredags skrev Atletico Mineiro selv, at man ‘også kan få en bonus på en million euro per år i de første tre sæsoner, hvis spilleren spiller 50 procent af kampene’.

Det lyder jo som en fed handel for Marrony og som noget af et slag i transfer-bolledejen for FC Midtjylland, der dermed tegner sig for det suverænt dyreste spillerkøb i Superligaens historie.

Men sådan hænger aftalen ikke helt sammen.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Atletico Mineiro nemlig glemt en vigtig betingelse i forbindelse med betalingen af den ekstra million euro i bonus, som klubben kan få i hver af Marronys tre første sæsoner.

For de 50 procent af kampene skal falde i Champions League-gruppespillet, og ikke nogen andre steder, hverken i europæiske kvalifikationsturneringer, Europa League eller Conference League, eller Superligaen og pokalturneringen for den sags skyld.

Den ekstra bonus gælder altså kun, hvis FC Midtjylland kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, og med udsigt til en sværere vej i denne turnering for selv det danske mesterhold i de kommende sæsoner bliver det meget svært at nå op de 55 millioner kroner, som tre CL-gruppespil og rigelig med Marrony-spilletid altså ville udløse.

Den unge forward, der skiftede fra Vasco Da Gama til Atletico Mineiro sidste år, har i øvrigt fornuftig erfaring med fra Sydamerikas svar på Champions League og Europa League.

Marrony spillede således fire kampe i april og maj i år for Atletico Mineiro i Copa Libertadores, Sydamerikas mest prestigefyldte turnering, hvor Atletico Mineiro lige nu har nået semifinalerne, der skal spilles over to kampe i september mod São Paulo-klubben Palmeiras.

Sidste år spillede Marrony to kampe for Vasco Da Gama i Copa Sudamericana, en turnering han også var med i truppen til i 2018 sammen med Evander.

Med en minimumspris på 34 millioner kroner er Marrony uanset hvad med stor afstand FC Midtjyllands dyreste spillerkøb nogensinde – rekorden havde været Sory Kabas siden 2019, hvor han kostede tre millioner euro (22,5 millioner kroner) at købe fri i Dijon i Frankrig.



Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brendan Rodgers i chokskifte

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Målmand håber på Brøndby-transfer

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Aldrig set før

Nu kommenterer han FC København-historie

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Danske klubber efter Thomas Delaney

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

– Overdrevet og unuanceret

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Han er verdens bedste fodboldspiller

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning