FC Midtjyllands nye angriber Marrony er en dyr herre.
FC Midtjylland sender tre millioner euro til Belo Horizonte denne sommer for den 22-årige forward, der ligesom Evander begyndte karrieren i Vasco Da Gama.
Og til næste år skal FC Midtjylland sende yderligere 1,5 millioner euro til Atletico Mineiro, der dermed er sikret 4,5 millioner euro, svarende til cirka 33,5 millioner kroner.
Så langt, så godt.
Ved præsentationen af handlen i fredags skrev Atletico Mineiro selv, at man ‘også kan få en bonus på en million euro per år i de første tre sæsoner, hvis spilleren spiller 50 procent af kampene’.
Det lyder jo som en fed handel for Marrony og som noget af et slag i transfer-bolledejen for FC Midtjylland, der dermed tegner sig for det suverænt dyreste spillerkøb i Superligaens historie.
Men sådan hænger aftalen ikke helt sammen.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Atletico Mineiro nemlig glemt en vigtig betingelse i forbindelse med betalingen af den ekstra million euro i bonus, som klubben kan få i hver af Marronys tre første sæsoner.
For de 50 procent af kampene skal falde i Champions League-gruppespillet, og ikke nogen andre steder, hverken i europæiske kvalifikationsturneringer, Europa League eller Conference League, eller Superligaen og pokalturneringen for den sags skyld.
Den ekstra bonus gælder altså kun, hvis FC Midtjylland kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, og med udsigt til en sværere vej i denne turnering for selv det danske mesterhold i de kommende sæsoner bliver det meget svært at nå op de 55 millioner kroner, som tre CL-gruppespil og rigelig med Marrony-spilletid altså ville udløse.
Den unge forward, der skiftede fra Vasco Da Gama til Atletico Mineiro sidste år, har i øvrigt fornuftig erfaring med fra Sydamerikas svar på Champions League og Europa League.
Marrony spillede således fire kampe i april og maj i år for Atletico Mineiro i Copa Libertadores, Sydamerikas mest prestigefyldte turnering, hvor Atletico Mineiro lige nu har nået semifinalerne, der skal spilles over to kampe i september mod São Paulo-klubben Palmeiras.
Sidste år spillede Marrony to kampe for Vasco Da Gama i Copa Sudamericana, en turnering han også var med i truppen til i 2018 sammen med Evander.
Med en minimumspris på 34 millioner kroner er Marrony uanset hvad med stor afstand FC Midtjyllands dyreste spillerkøb nogensinde – rekorden havde været Sory Kabas siden 2019, hvor han kostede tre millioner euro (22,5 millioner kroner) at købe fri i Dijon i Frankrig.
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
AVIS
Kan købes til spotpris
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
Her er FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
