FC Midtjyllands nye angriber Marrony er en dyr herre.
FC Midtjylland sender tre millioner euro til Belo Horizonte denne sommer for den 22-årige forward, der ligesom Evander begyndte karrieren i Vasco Da Gama.
Og til næste år skal FC Midtjylland sende yderligere 1,5 millioner euro til Atletico Mineiro, der dermed er sikret 4,5 millioner euro, svarende til cirka 33,5 millioner kroner.
Så langt, så godt.
Ved præsentationen af handlen i fredags skrev Atletico Mineiro selv, at man ‘også kan få en bonus på en million euro per år i de første tre sæsoner, hvis spilleren spiller 50 procent af kampene’.
Det lyder jo som en fed handel for Marrony og som noget af et slag i transfer-bolledejen for FC Midtjylland, der dermed tegner sig for det suverænt dyreste spillerkøb i Superligaens historie.
Men sådan hænger aftalen ikke helt sammen.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Atletico Mineiro nemlig glemt en vigtig betingelse i forbindelse med betalingen af den ekstra million euro i bonus, som klubben kan få i hver af Marronys tre første sæsoner.
For de 50 procent af kampene skal falde i Champions League-gruppespillet, og ikke nogen andre steder, hverken i europæiske kvalifikationsturneringer, Europa League eller Conference League, eller Superligaen og pokalturneringen for den sags skyld.
Den ekstra bonus gælder altså kun, hvis FC Midtjylland kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, og med udsigt til en sværere vej i denne turnering for selv det danske mesterhold i de kommende sæsoner bliver det meget svært at nå op de 55 millioner kroner, som tre CL-gruppespil og rigelig med Marrony-spilletid altså ville udløse.
Den unge forward, der skiftede fra Vasco Da Gama til Atletico Mineiro sidste år, har i øvrigt fornuftig erfaring med fra Sydamerikas svar på Champions League og Europa League.
Marrony spillede således fire kampe i april og maj i år for Atletico Mineiro i Copa Libertadores, Sydamerikas mest prestigefyldte turnering, hvor Atletico Mineiro lige nu har nået semifinalerne, der skal spilles over to kampe i september mod São Paulo-klubben Palmeiras.
Sidste år spillede Marrony to kampe for Vasco Da Gama i Copa Sudamericana, en turnering han også var med i truppen til i 2018 sammen med Evander.
Med en minimumspris på 34 millioner kroner er Marrony uanset hvad med stor afstand FC Midtjyllands dyreste spillerkøb nogensinde – rekorden havde været Sory Kabas siden 2019, hvor han kostede tre millioner euro (22,5 millioner kroner) at købe fri i Dijon i Frankrig.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Kevin Diks skriver historie
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
