FC Midtjyllands nye angriber Marrony er en dyr herre.
FC Midtjylland sender tre millioner euro til Belo Horizonte denne sommer for den 22-årige forward, der ligesom Evander begyndte karrieren i Vasco Da Gama.
Og til næste år skal FC Midtjylland sende yderligere 1,5 millioner euro til Atletico Mineiro, der dermed er sikret 4,5 millioner euro, svarende til cirka 33,5 millioner kroner.
Så langt, så godt.
Ved præsentationen af handlen i fredags skrev Atletico Mineiro selv, at man ‘også kan få en bonus på en million euro per år i de første tre sæsoner, hvis spilleren spiller 50 procent af kampene’.
Det lyder jo som en fed handel for Marrony og som noget af et slag i transfer-bolledejen for FC Midtjylland, der dermed tegner sig for det suverænt dyreste spillerkøb i Superligaens historie.
Men sådan hænger aftalen ikke helt sammen.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Atletico Mineiro nemlig glemt en vigtig betingelse i forbindelse med betalingen af den ekstra million euro i bonus, som klubben kan få i hver af Marronys tre første sæsoner.
For de 50 procent af kampene skal falde i Champions League-gruppespillet, og ikke nogen andre steder, hverken i europæiske kvalifikationsturneringer, Europa League eller Conference League, eller Superligaen og pokalturneringen for den sags skyld.
Den ekstra bonus gælder altså kun, hvis FC Midtjylland kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, og med udsigt til en sværere vej i denne turnering for selv det danske mesterhold i de kommende sæsoner bliver det meget svært at nå op de 55 millioner kroner, som tre CL-gruppespil og rigelig med Marrony-spilletid altså ville udløse.
Den unge forward, der skiftede fra Vasco Da Gama til Atletico Mineiro sidste år, har i øvrigt fornuftig erfaring med fra Sydamerikas svar på Champions League og Europa League.
Marrony spillede således fire kampe i april og maj i år for Atletico Mineiro i Copa Libertadores, Sydamerikas mest prestigefyldte turnering, hvor Atletico Mineiro lige nu har nået semifinalerne, der skal spilles over to kampe i september mod São Paulo-klubben Palmeiras.
Sidste år spillede Marrony to kampe for Vasco Da Gama i Copa Sudamericana, en turnering han også var med i truppen til i 2018 sammen med Evander.
Med en minimumspris på 34 millioner kroner er Marrony uanset hvad med stor afstand FC Midtjyllands dyreste spillerkøb nogensinde – rekorden havde været Sory Kabas siden 2019, hvor han kostede tre millioner euro (22,5 millioner kroner) at købe fri i Dijon i Frankrig.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
MEDIE
På vej til storklub
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
Pibekoncert til Thomas Frank
