FC Midtjyllands nye angriber Marrony er en dyr herre.
FC Midtjylland sender tre millioner euro til Belo Horizonte denne sommer for den 22-årige forward, der ligesom Evander begyndte karrieren i Vasco Da Gama.
Og til næste år skal FC Midtjylland sende yderligere 1,5 millioner euro til Atletico Mineiro, der dermed er sikret 4,5 millioner euro, svarende til cirka 33,5 millioner kroner.
Så langt, så godt.
Ved præsentationen af handlen i fredags skrev Atletico Mineiro selv, at man ‘også kan få en bonus på en million euro per år i de første tre sæsoner, hvis spilleren spiller 50 procent af kampene’.
Det lyder jo som en fed handel for Marrony og som noget af et slag i transfer-bolledejen for FC Midtjylland, der dermed tegner sig for det suverænt dyreste spillerkøb i Superligaens historie.
Men sådan hænger aftalen ikke helt sammen.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har Atletico Mineiro nemlig glemt en vigtig betingelse i forbindelse med betalingen af den ekstra million euro i bonus, som klubben kan få i hver af Marronys tre første sæsoner.
For de 50 procent af kampene skal falde i Champions League-gruppespillet, og ikke nogen andre steder, hverken i europæiske kvalifikationsturneringer, Europa League eller Conference League, eller Superligaen og pokalturneringen for den sags skyld.
Den ekstra bonus gælder altså kun, hvis FC Midtjylland kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil, og med udsigt til en sværere vej i denne turnering for selv det danske mesterhold i de kommende sæsoner bliver det meget svært at nå op de 55 millioner kroner, som tre CL-gruppespil og rigelig med Marrony-spilletid altså ville udløse.
Den unge forward, der skiftede fra Vasco Da Gama til Atletico Mineiro sidste år, har i øvrigt fornuftig erfaring med fra Sydamerikas svar på Champions League og Europa League.
Marrony spillede således fire kampe i april og maj i år for Atletico Mineiro i Copa Libertadores, Sydamerikas mest prestigefyldte turnering, hvor Atletico Mineiro lige nu har nået semifinalerne, der skal spilles over to kampe i september mod São Paulo-klubben Palmeiras.
Sidste år spillede Marrony to kampe for Vasco Da Gama i Copa Sudamericana, en turnering han også var med i truppen til i 2018 sammen med Evander.
Med en minimumspris på 34 millioner kroner er Marrony uanset hvad med stor afstand FC Midtjyllands dyreste spillerkøb nogensinde – rekorden havde været Sory Kabas siden 2019, hvor han kostede tre millioner euro (22,5 millioner kroner) at købe fri i Dijon i Frankrig.
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
