Store følelser i Superligaens livsvigtige pointræs

LEDER: Superligaens pointjagt i Europa er vigtig, men vi skal ikke glemme, hvor meget de her kampe betyder for den enkelte spiller.



Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.

Prøv at spørge spillerne fra Brøndbys fænomenale Europa-årgange i 90’erne, hvordan det var at møde og slå Leverkusen, Liverpool og alle de andre favoritter, man nedlagde.

Eller alle med et hjerte, der banker for OB, om Miraklet i Madrid.

FCK’s og AaB’s spillere, som konsekvent gjorde en god figur i Champions League. Esbjergs spillere, der nåede gennem gruppespillet og mødte Fiorentina i knockoutfasen.
Eller de FC Midtjylland-spillere, der var med til at slå Manchester United med 2-1 en februar-aften for seks år siden.

Randers valgte hverken at sælge spillere fra startopstillingen eller cheftræneren i januar, selvom man havde muligheden, og samme spillere og træner valgte at blive i stedet for at insistere på en afsked.

Det forstår jeg til fulde, selvom Leicester City selv i en sæson under niveau er klar favorit med Kasper Schmeichel i kassen (hvis han da ellers står, hvilket han ikke gjorde i FA Cup-nederlaget til Nottingham Forest) og klassespillere som Jamie Vardy, James Maddison og Youri Tielemans længere fremme på banen.

For FC Midtjylland er der også tale om en vigtig opgave for klubben og en fed udfordring for spillerne.

Forventningerne til FC Midtjylland mod PAOK er anderledes høje end forventningerne til Randers mod den tidligere Premier League-vinder, og det er en kærkommen lejlighed til at få ærgrelsen fra det lidt uheldige Europa League-exit arbejdet ud af kroppen og til at bevise, at man som klub kan være med på dette niveau hver sæson, hvilket er ledelsens og ejernes målsætning.

Selvfølgelig kan knockoutkampe en masse sportsligt og menneskeligt for dem, der er med, og så er det naturligvis drønvigtigt for dem i ligaen, der drømmer europæisk, at Randers, FCM og i næste måned FC København (hvor de træder ind i Conference League igen som gruppevinder) får vundet nogle sejre.

Europa-ranglisten, der giver adgang til de tre Europa-turneringer i de kommende år, er et tæt kapløb mellem Grækenland, Kroatien, Tjekkiet, Tyrkiet og så Danmark om at nå 15. pladsen, der lige nu giver to kvalifikationspladser til Champions League.

Det kan blive svært at snyde alle fire lande, der har deres solide topklubber videre til knockoutfasen, men mindre end 15. pladsen kan faktisk også vise sig at være nok.

I UEFA diskuterer politikere, klubber og ligaer stadig, hvordan man helt nøjagtigt skal kvalificere sig til de tre Europa-turneringer, når de bliver lagt markant om fra 2024 med fire ekstra deltagere og spillerunder i Champions Leagues indledende gruppespilsfase.

Det kunne ende med, at skillelinjen bliver rykket fra 15. pladsen og ned til plads nummer 17, 18 eller måske endda 19, så hvert et point tæller for klubber som FC Midtjylland og FC København, der har som erklæret mål at være i klubeliten i Europa.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-02-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Barcelona-stjerne får stor hæder

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

De jagter Henrik Meister

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Kæmper om det samme trænerjob

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Benhård kritik af Danmark

Rekorddyr lejeaftale

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Sådan kommer Danmark til VM

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Manchester United afbryder forhandlingerne