Store følelser i Superligaens livsvigtige pointræs

LEDER: Superligaens pointjagt i Europa er vigtig, men vi skal ikke glemme, hvor meget de her kampe betyder for den enkelte spiller.



Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.

Prøv at spørge spillerne fra Brøndbys fænomenale Europa-årgange i 90’erne, hvordan det var at møde og slå Leverkusen, Liverpool og alle de andre favoritter, man nedlagde.

Eller alle med et hjerte, der banker for OB, om Miraklet i Madrid.

FCK’s og AaB’s spillere, som konsekvent gjorde en god figur i Champions League. Esbjergs spillere, der nåede gennem gruppespillet og mødte Fiorentina i knockoutfasen.
Eller de FC Midtjylland-spillere, der var med til at slå Manchester United med 2-1 en februar-aften for seks år siden.

Randers valgte hverken at sælge spillere fra startopstillingen eller cheftræneren i januar, selvom man havde muligheden, og samme spillere og træner valgte at blive i stedet for at insistere på en afsked.

Det forstår jeg til fulde, selvom Leicester City selv i en sæson under niveau er klar favorit med Kasper Schmeichel i kassen (hvis han da ellers står, hvilket han ikke gjorde i FA Cup-nederlaget til Nottingham Forest) og klassespillere som Jamie Vardy, James Maddison og Youri Tielemans længere fremme på banen.

For FC Midtjylland er der også tale om en vigtig opgave for klubben og en fed udfordring for spillerne.

Forventningerne til FC Midtjylland mod PAOK er anderledes høje end forventningerne til Randers mod den tidligere Premier League-vinder, og det er en kærkommen lejlighed til at få ærgrelsen fra det lidt uheldige Europa League-exit arbejdet ud af kroppen og til at bevise, at man som klub kan være med på dette niveau hver sæson, hvilket er ledelsens og ejernes målsætning.

Selvfølgelig kan knockoutkampe en masse sportsligt og menneskeligt for dem, der er med, og så er det naturligvis drønvigtigt for dem i ligaen, der drømmer europæisk, at Randers, FCM og i næste måned FC København (hvor de træder ind i Conference League igen som gruppevinder) får vundet nogle sejre.

Europa-ranglisten, der giver adgang til de tre Europa-turneringer i de kommende år, er et tæt kapløb mellem Grækenland, Kroatien, Tjekkiet, Tyrkiet og så Danmark om at nå 15. pladsen, der lige nu giver to kvalifikationspladser til Champions League.

Det kan blive svært at snyde alle fire lande, der har deres solide topklubber videre til knockoutfasen, men mindre end 15. pladsen kan faktisk også vise sig at være nok.

I UEFA diskuterer politikere, klubber og ligaer stadig, hvordan man helt nøjagtigt skal kvalificere sig til de tre Europa-turneringer, når de bliver lagt markant om fra 2024 med fire ekstra deltagere og spillerunder i Champions Leagues indledende gruppespilsfase.

Det kunne ende med, at skillelinjen bliver rykket fra 15. pladsen og ned til plads nummer 17, 18 eller måske endda 19, så hvert et point tæller for klubber som FC Midtjylland og FC København, der har som erklæret mål at være i klubeliten i Europa.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-02-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Voldsom straf til Clement Bischoff

Den bedste handel i Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Laver aftale med Frederik Birk

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stjerne peger på Højlund

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Storklub lurer på Superliga-profil

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp