Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.
Prøv at spørge spillerne fra Brøndbys fænomenale Europa-årgange i 90’erne, hvordan det var at møde og slå Leverkusen, Liverpool og alle de andre favoritter, man nedlagde.
Eller alle med et hjerte, der banker for OB, om Miraklet i Madrid.
FCK’s og AaB’s spillere, som konsekvent gjorde en god figur i Champions League. Esbjergs spillere, der nåede gennem gruppespillet og mødte Fiorentina i knockoutfasen.
Eller de FC Midtjylland-spillere, der var med til at slå Manchester United med 2-1 en februar-aften for seks år siden.
Randers valgte hverken at sælge spillere fra startopstillingen eller cheftræneren i januar, selvom man havde muligheden, og samme spillere og træner valgte at blive i stedet for at insistere på en afsked.
Det forstår jeg til fulde, selvom Leicester City selv i en sæson under niveau er klar favorit med Kasper Schmeichel i kassen (hvis han da ellers står, hvilket han ikke gjorde i FA Cup-nederlaget til Nottingham Forest) og klassespillere som Jamie Vardy, James Maddison og Youri Tielemans længere fremme på banen.
For FC Midtjylland er der også tale om en vigtig opgave for klubben og en fed udfordring for spillerne.
Forventningerne til FC Midtjylland mod PAOK er anderledes høje end forventningerne til Randers mod den tidligere Premier League-vinder, og det er en kærkommen lejlighed til at få ærgrelsen fra det lidt uheldige Europa League-exit arbejdet ud af kroppen og til at bevise, at man som klub kan være med på dette niveau hver sæson, hvilket er ledelsens og ejernes målsætning.
Selvfølgelig kan knockoutkampe en masse sportsligt og menneskeligt for dem, der er med, og så er det naturligvis drønvigtigt for dem i ligaen, der drømmer europæisk, at Randers, FCM og i næste måned FC København (hvor de træder ind i Conference League igen som gruppevinder) får vundet nogle sejre.
Europa-ranglisten, der giver adgang til de tre Europa-turneringer i de kommende år, er et tæt kapløb mellem Grækenland, Kroatien, Tjekkiet, Tyrkiet og så Danmark om at nå 15. pladsen, der lige nu giver to kvalifikationspladser til Champions League.
Det kan blive svært at snyde alle fire lande, der har deres solide topklubber videre til knockoutfasen, men mindre end 15. pladsen kan faktisk også vise sig at være nok.
I UEFA diskuterer politikere, klubber og ligaer stadig, hvordan man helt nøjagtigt skal kvalificere sig til de tre Europa-turneringer, når de bliver lagt markant om fra 2024 med fire ekstra deltagere og spillerunder i Champions Leagues indledende gruppespilsfase.
Det kunne ende med, at skillelinjen bliver rykket fra 15. pladsen og ned til plads nummer 17, 18 eller måske endda 19, så hvert et point tæller for klubber som FC Midtjylland og FC København, der har som erklæret mål at være i klubeliten i Europa.

LIVE
LIVE: Giver skadesupdate i FCK
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Mathias Zanka går viralt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
