Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.
Prøv at spørge spillerne fra Brøndbys fænomenale Europa-årgange i 90’erne, hvordan det var at møde og slå Leverkusen, Liverpool og alle de andre favoritter, man nedlagde.
Eller alle med et hjerte, der banker for OB, om Miraklet i Madrid.
FCK’s og AaB’s spillere, som konsekvent gjorde en god figur i Champions League. Esbjergs spillere, der nåede gennem gruppespillet og mødte Fiorentina i knockoutfasen.
Eller de FC Midtjylland-spillere, der var med til at slå Manchester United med 2-1 en februar-aften for seks år siden.
Randers valgte hverken at sælge spillere fra startopstillingen eller cheftræneren i januar, selvom man havde muligheden, og samme spillere og træner valgte at blive i stedet for at insistere på en afsked.
Det forstår jeg til fulde, selvom Leicester City selv i en sæson under niveau er klar favorit med Kasper Schmeichel i kassen (hvis han da ellers står, hvilket han ikke gjorde i FA Cup-nederlaget til Nottingham Forest) og klassespillere som Jamie Vardy, James Maddison og Youri Tielemans længere fremme på banen.
For FC Midtjylland er der også tale om en vigtig opgave for klubben og en fed udfordring for spillerne.
Forventningerne til FC Midtjylland mod PAOK er anderledes høje end forventningerne til Randers mod den tidligere Premier League-vinder, og det er en kærkommen lejlighed til at få ærgrelsen fra det lidt uheldige Europa League-exit arbejdet ud af kroppen og til at bevise, at man som klub kan være med på dette niveau hver sæson, hvilket er ledelsens og ejernes målsætning.
Selvfølgelig kan knockoutkampe en masse sportsligt og menneskeligt for dem, der er med, og så er det naturligvis drønvigtigt for dem i ligaen, der drømmer europæisk, at Randers, FCM og i næste måned FC København (hvor de træder ind i Conference League igen som gruppevinder) får vundet nogle sejre.
Europa-ranglisten, der giver adgang til de tre Europa-turneringer i de kommende år, er et tæt kapløb mellem Grækenland, Kroatien, Tjekkiet, Tyrkiet og så Danmark om at nå 15. pladsen, der lige nu giver to kvalifikationspladser til Champions League.
Det kan blive svært at snyde alle fire lande, der har deres solide topklubber videre til knockoutfasen, men mindre end 15. pladsen kan faktisk også vise sig at være nok.
I UEFA diskuterer politikere, klubber og ligaer stadig, hvordan man helt nøjagtigt skal kvalificere sig til de tre Europa-turneringer, når de bliver lagt markant om fra 2024 med fire ekstra deltagere og spillerunder i Champions Leagues indledende gruppespilsfase.
Det kunne ende med, at skillelinjen bliver rykket fra 15. pladsen og ned til plads nummer 17, 18 eller måske endda 19, så hvert et point tæller for klubber som FC Midtjylland og FC København, der har som erklæret mål at være i klubeliten i Europa.

LIVE
LIVE: Tidl. målmand Alex Manninger død som 48-årig
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
