Store følelser i Superligaens livsvigtige pointræs

LEDER: Superligaens pointjagt i Europa er vigtig, men vi skal ikke glemme, hvor meget de her kampe betyder for den enkelte spiller.



Dette er en leder fra Tipsbladet 11. februar 2022.

Prøv at spørge spillerne fra Brøndbys fænomenale Europa-årgange i 90’erne, hvordan det var at møde og slå Leverkusen, Liverpool og alle de andre favoritter, man nedlagde.

Eller alle med et hjerte, der banker for OB, om Miraklet i Madrid.

FCK’s og AaB’s spillere, som konsekvent gjorde en god figur i Champions League. Esbjergs spillere, der nåede gennem gruppespillet og mødte Fiorentina i knockoutfasen.
Eller de FC Midtjylland-spillere, der var med til at slå Manchester United med 2-1 en februar-aften for seks år siden.

Randers valgte hverken at sælge spillere fra startopstillingen eller cheftræneren i januar, selvom man havde muligheden, og samme spillere og træner valgte at blive i stedet for at insistere på en afsked.

Det forstår jeg til fulde, selvom Leicester City selv i en sæson under niveau er klar favorit med Kasper Schmeichel i kassen (hvis han da ellers står, hvilket han ikke gjorde i FA Cup-nederlaget til Nottingham Forest) og klassespillere som Jamie Vardy, James Maddison og Youri Tielemans længere fremme på banen.

For FC Midtjylland er der også tale om en vigtig opgave for klubben og en fed udfordring for spillerne.

Forventningerne til FC Midtjylland mod PAOK er anderledes høje end forventningerne til Randers mod den tidligere Premier League-vinder, og det er en kærkommen lejlighed til at få ærgrelsen fra det lidt uheldige Europa League-exit arbejdet ud af kroppen og til at bevise, at man som klub kan være med på dette niveau hver sæson, hvilket er ledelsens og ejernes målsætning.

Selvfølgelig kan knockoutkampe en masse sportsligt og menneskeligt for dem, der er med, og så er det naturligvis drønvigtigt for dem i ligaen, der drømmer europæisk, at Randers, FCM og i næste måned FC København (hvor de træder ind i Conference League igen som gruppevinder) får vundet nogle sejre.

Europa-ranglisten, der giver adgang til de tre Europa-turneringer i de kommende år, er et tæt kapløb mellem Grækenland, Kroatien, Tjekkiet, Tyrkiet og så Danmark om at nå 15. pladsen, der lige nu giver to kvalifikationspladser til Champions League.

Det kan blive svært at snyde alle fire lande, der har deres solide topklubber videre til knockoutfasen, men mindre end 15. pladsen kan faktisk også vise sig at være nok.

I UEFA diskuterer politikere, klubber og ligaer stadig, hvordan man helt nøjagtigt skal kvalificere sig til de tre Europa-turneringer, når de bliver lagt markant om fra 2024 med fire ekstra deltagere og spillerunder i Champions Leagues indledende gruppespilsfase.

Det kunne ende med, at skillelinjen bliver rykket fra 15. pladsen og ned til plads nummer 17, 18 eller måske endda 19, så hvert et point tæller for klubber som FC Midtjylland og FC København, der har som erklæret mål at være i klubeliten i Europa.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-02-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Lindstrøm skifter til Schalke

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe transfer under opsejling

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Speakman om transfer: En unik situation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er den nye Superliga-juvel!

Han ligner en ny Brøndby-darling!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

OB – Sønderjyske

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Dansker scorer mod Barcelona