Super League-bosser: Sig op og sælg jeres klubber

Super League ser ud til at være død efter 48 timer, og Florentino Pérez i Real Madrid, John Henry i Liverpool og Glazer-familien i Manchester bør overveje at sige op eller sælge deres klubber, mener Tipsbladets chefredaktør.



Super League ser ud til at være død efter 48 timer, og Florentino Pérez i Real Madrid, John Henry i Liverpool og Glazer-familien i Manchester bør overveje at sige op eller sælge deres klubber.

Hvis man vil være en stor og farlig pirat, kan det ikke nytte noget, at ens røverbande efter 48 timer stikker halen mellem benene og giver op.

Det er uden tvivl for fodboldens bedste, men helt ærligt: Det her er bare pinligt med pinligt på.

Tirsdag aften, to døgn efter nyheden om den 12 hold store Super League breakede, var det tilsyneladende slut.

Læs mere her: Ed Woodward trækker sig 

Rasende fans uden for Stamford Bridge hørte som nogle af de første, at Chelsea tilsyneladende var ved at give op, og så rullede lavinen fra omkring 20-tiden tirsdag aften, da Chelsea og Manchester City med få minutters mellemrum lod forstå, at de var ude.

Mens jeg skriver disse ord, er der også kraftig tvivl om Manchester United, Arsenal, FC Barcelona og Atlético Madrid, og jeg tør godt kalde den: Super League er død i dens nuværende udformning.

De seneste 48 timer har været noget af det vildeste, fodboldverdenen har oplevet i mange år.

Glem Qatar, glem et alvorligt problem med racistisk forfølgelse af sorte spillere og andre minoriteter, glem et transfermarked ude af kontrol eller en vild fodboldverden, hvor klubber i hobetal er blevet solgt fra til alle mulige og umulige pengemænd.

Intet har forenet fodboldverdenen, som Super League har formået med en fuldstændig afsindig, virkelighedsfjern og hamrende arrogant lancering af en lukket liga, alle kunne se handle om grådighed for grådighedens og investorporteføljens skyld. Soyabønner, ejendomsspekulation, kemikaliefabrikker eller fodbold? Who cares, bare det giver maksimal profit med minimal risiko.

Varer den samhørighed ved? Jeg tvivler stærkt, for Super League var bare en logisk fortsættelse af en hyper-kommercialisering af fodbold, der har fjernet spillet stadig mere fra dets stærke rødder og store, globale betydning som kulturfænomen.

Men Super League ser ud til at være død og begravet.

Har UEFA i kulissen givet løfter ved siden af de ekstremt populære trusler om udelukkelse fra nationale ligaer og landshold? Vi får se. Mandag vedtog man trods alt en gennemgribende reform af Champions League, der fra 2024 giver dobbelt så mange gruppespilskampe og storklubberne nogle nye, profitable lunser.

Men det ændrer ikke på, at Super League er en gigantisk skandale. Superklubberne har spillet deres kort af hænderne på 48 timer. Hvem vil tro på noget, de siger nu?

Det kan VM i bakgear, som vi kommer til at opleve i de kommende timer og dage, ikke rette op på.

Florentino Pérez bør som en af idemændene bag planen sige sin post op og udskrive nyvalg. Det kan være, at der er meget ræson i, at fodbold gør noget for at ramme en yngre målgruppe.

Men når man kaster sig ud i et kup, kan det simpelthen ikke nytte noget, at det hele falder fra hinanden på 48 timer – det er diskvalificerende, også for Pérez som person.

Og mon ikke mange fans i Manchester United og Liverpool gerne så ryggen af familien Glazer og John Henry?

Ligesom med Pérez er det meget svært at se, hvordan klubbens egne fans eller omverdenen skal tage dem alvorligt. 48 timer? Come on.

Efter et snart et årti med succes kan John Henry på baggrund af det forfejlede Project Big Picture, der han sammen med Manchester United-ejerne tidligere på sæsonen forsøgte at kuppe sig til magten i Premier League, og den aktuelle Super League-skandale passende sætte en foredragsrække op, hvor han fortæller, hvordan man sætter gudestatus over styr på nogle få måneder. Sikke en nedtur.

Og selvom familien Glazer er hamrende upopulær i forvejen, kan det her passende være en anledning til at sælge fra med samme forklaring som John Henry i Liverpool. For hvem i alverden vil tro på noget, de siger?

Super League-klubbernes direktører, bestyrelsesformænd og ejere har mistet troværdigheden, og de kunne passende lytte til den massive modstand og give depechen videre til nogen, der vil forfølge en anden kurs end den nuværende dødedans, som Super League var det ultimative symbol på.

Kommer det til ske? Næppe, og storklubberne har stadig udsigt til de dobbelt så mange gruppefase-kampe i Champions League fra 2024, hvor tre af de fire ekstra pladser går til netop de største klubber. Men hvordan nogen skal tage bosserne og ejerne alvorligt igen, det er svært at se.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

‘Hvem fanden ringer man til?’

Nicolaisen scorede mod PSG

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det er han ekstremt god til

FCK bød på landsholdsmålmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb