Superligaen starter fra baghjul i Europa

LEDER: De danske klubber er pressede før denne sæsons Europa-deltagelse.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Eller du kan få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

Med hele fem hold i kvalifikationen til Champions League, Europa League og Conference League er der gode muligheder for at se europæisk fodbold i denne sæson – ja vi ved endda med garanti, at Brøndby IF og Randers FC har seks europæiske gruppekampe fra september til december, da de to klubber træder ind i sidste kvalifikationsrunde af Champions League og Europa League, og dermed minimum er garanteret gruppespil i henholdsvis Europa League og Conference League.

Det betyder overhovedet ikke, at de øvrige tre klubber kan tage den med ro – faktisk er presset i den grad på Superliga-klubberne, hvis de vil holde bare nogenlunde fast i den fornemme adgang til Europa, de har denne sommer.

For FC Midtjyllands pauvre pointhøst i gruppespillet i Champions League i sidste sæson er medvirkende til, at Superliga-klubberne starter fra baghjul her i 2021/22, hvor adgangen til Europa i sæsonen 2023/24 bliver afgjort.

Her ligger Danmark lige nu nummer 21 på Europa-ranglisten, tre koefficientpoint efter Schweiz på den 15. plads, der er blevet ekstremt vigtigt for, at man kan få hold med i Europa League.

Under 15. pladsen ryger alle andre end mesterholdet direkte i kvalifikationen til Conference League, og der har man ikke lyst til at ende, hvis man har et tårnhøjt spillerbudget som FC København eller FC Midtjylland.

Så når FC København, FC Midtjylland og AGF i den kommende uge spiller mod Torpedo-Belaz Zhodino, Celtic og britisk modstand for århusianernes vedkommende (Larne og Bala Town spillede torsdag aften), spiller man også for egne, fremtidige muligheder.

Og de vil da i den grad stå stærkest, hvis FC København slår sig gennem Conference League-kvalifikationen som seedet, og hvis FC Midtjylland også slutter sig til i et gruppespil ved at vinde i mindst én af runderne, for eksempel i de kommende to uger mod et svækket Celtic, der smerter efter at have mistet mesterskabet til Rangers FC, vil dansk fodbold stå flot igen om to somre.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_16-07-2021_Lands_1udg-page-001





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie