Superligaen starter fra baghjul i Europa

LEDER: De danske klubber er pressede før denne sæsons Europa-deltagelse.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Eller du kan få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

Med hele fem hold i kvalifikationen til Champions League, Europa League og Conference League er der gode muligheder for at se europæisk fodbold i denne sæson – ja vi ved endda med garanti, at Brøndby IF og Randers FC har seks europæiske gruppekampe fra september til december, da de to klubber træder ind i sidste kvalifikationsrunde af Champions League og Europa League, og dermed minimum er garanteret gruppespil i henholdsvis Europa League og Conference League.

Det betyder overhovedet ikke, at de øvrige tre klubber kan tage den med ro – faktisk er presset i den grad på Superliga-klubberne, hvis de vil holde bare nogenlunde fast i den fornemme adgang til Europa, de har denne sommer.

For FC Midtjyllands pauvre pointhøst i gruppespillet i Champions League i sidste sæson er medvirkende til, at Superliga-klubberne starter fra baghjul her i 2021/22, hvor adgangen til Europa i sæsonen 2023/24 bliver afgjort.

Her ligger Danmark lige nu nummer 21 på Europa-ranglisten, tre koefficientpoint efter Schweiz på den 15. plads, der er blevet ekstremt vigtigt for, at man kan få hold med i Europa League.

Under 15. pladsen ryger alle andre end mesterholdet direkte i kvalifikationen til Conference League, og der har man ikke lyst til at ende, hvis man har et tårnhøjt spillerbudget som FC København eller FC Midtjylland.

Så når FC København, FC Midtjylland og AGF i den kommende uge spiller mod Torpedo-Belaz Zhodino, Celtic og britisk modstand for århusianernes vedkommende (Larne og Bala Town spillede torsdag aften), spiller man også for egne, fremtidige muligheder.

Og de vil da i den grad stå stærkest, hvis FC København slår sig gennem Conference League-kvalifikationen som seedet, og hvis FC Midtjylland også slutter sig til i et gruppespil ved at vinde i mindst én af runderne, for eksempel i de kommende to uger mod et svækket Celtic, der smerter efter at have mistet mesterskabet til Rangers FC, vil dansk fodbold stå flot igen om to somre.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_16-07-2021_Lands_1udg-page-001



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Brentford har gjort det igen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Raser over Rasmus Højlund-episode

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads