Superligaen starter fra baghjul i Europa

LEDER: De danske klubber er pressede før denne sæsons Europa-deltagelse.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Eller du kan få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

Med hele fem hold i kvalifikationen til Champions League, Europa League og Conference League er der gode muligheder for at se europæisk fodbold i denne sæson – ja vi ved endda med garanti, at Brøndby IF og Randers FC har seks europæiske gruppekampe fra september til december, da de to klubber træder ind i sidste kvalifikationsrunde af Champions League og Europa League, og dermed minimum er garanteret gruppespil i henholdsvis Europa League og Conference League.

Det betyder overhovedet ikke, at de øvrige tre klubber kan tage den med ro – faktisk er presset i den grad på Superliga-klubberne, hvis de vil holde bare nogenlunde fast i den fornemme adgang til Europa, de har denne sommer.

For FC Midtjyllands pauvre pointhøst i gruppespillet i Champions League i sidste sæson er medvirkende til, at Superliga-klubberne starter fra baghjul her i 2021/22, hvor adgangen til Europa i sæsonen 2023/24 bliver afgjort.

Her ligger Danmark lige nu nummer 21 på Europa-ranglisten, tre koefficientpoint efter Schweiz på den 15. plads, der er blevet ekstremt vigtigt for, at man kan få hold med i Europa League.

Under 15. pladsen ryger alle andre end mesterholdet direkte i kvalifikationen til Conference League, og der har man ikke lyst til at ende, hvis man har et tårnhøjt spillerbudget som FC København eller FC Midtjylland.

Så når FC København, FC Midtjylland og AGF i den kommende uge spiller mod Torpedo-Belaz Zhodino, Celtic og britisk modstand for århusianernes vedkommende (Larne og Bala Town spillede torsdag aften), spiller man også for egne, fremtidige muligheder.

Og de vil da i den grad stå stærkest, hvis FC København slår sig gennem Conference League-kvalifikationen som seedet, og hvis FC Midtjylland også slutter sig til i et gruppespil ved at vinde i mindst én af runderne, for eksempel i de kommende to uger mod et svækket Celtic, der smerter efter at have mistet mesterskabet til Rangers FC, vil dansk fodbold stå flot igen om to somre.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_16-07-2021_Lands_1udg-page-001







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Manchester United jagter Liverpool-profil



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Superliga-stortalenter topper international liste

Medie peger på FC København

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Brøndby henter stort målmandstalent

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

– Det er absolut bekymrende!

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Celtic – Stuttgart

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge