Superligaen starter fra baghjul i Europa

LEDER: De danske klubber er pressede før denne sæsons Europa-deltagelse.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Eller du kan få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

Med hele fem hold i kvalifikationen til Champions League, Europa League og Conference League er der gode muligheder for at se europæisk fodbold i denne sæson – ja vi ved endda med garanti, at Brøndby IF og Randers FC har seks europæiske gruppekampe fra september til december, da de to klubber træder ind i sidste kvalifikationsrunde af Champions League og Europa League, og dermed minimum er garanteret gruppespil i henholdsvis Europa League og Conference League.

Det betyder overhovedet ikke, at de øvrige tre klubber kan tage den med ro – faktisk er presset i den grad på Superliga-klubberne, hvis de vil holde bare nogenlunde fast i den fornemme adgang til Europa, de har denne sommer.

For FC Midtjyllands pauvre pointhøst i gruppespillet i Champions League i sidste sæson er medvirkende til, at Superliga-klubberne starter fra baghjul her i 2021/22, hvor adgangen til Europa i sæsonen 2023/24 bliver afgjort.

Her ligger Danmark lige nu nummer 21 på Europa-ranglisten, tre koefficientpoint efter Schweiz på den 15. plads, der er blevet ekstremt vigtigt for, at man kan få hold med i Europa League.

Under 15. pladsen ryger alle andre end mesterholdet direkte i kvalifikationen til Conference League, og der har man ikke lyst til at ende, hvis man har et tårnhøjt spillerbudget som FC København eller FC Midtjylland.

Så når FC København, FC Midtjylland og AGF i den kommende uge spiller mod Torpedo-Belaz Zhodino, Celtic og britisk modstand for århusianernes vedkommende (Larne og Bala Town spillede torsdag aften), spiller man også for egne, fremtidige muligheder.

Og de vil da i den grad stå stærkest, hvis FC København slår sig gennem Conference League-kvalifikationen som seedet, og hvis FC Midtjylland også slutter sig til i et gruppespil ved at vinde i mindst én af runderne, for eksempel i de kommende to uger mod et svækket Celtic, der smerter efter at have mistet mesterskabet til Rangers FC, vil dansk fodbold stå flot igen om to somre.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_16-07-2021_Lands_1udg-page-001





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Mohamed Salah forhandler med ny klub



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

– Det var en skuffelse

Forventer kæmpe jobtilbud

Ekspert: Det mest positive for FCK

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Her kan du se FC København mod Viborg FF

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds