Superligaen starter fra baghjul i Europa

LEDER: De danske klubber er pressede før denne sæsons Europa-deltagelse.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Eller du kan få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

Med hele fem hold i kvalifikationen til Champions League, Europa League og Conference League er der gode muligheder for at se europæisk fodbold i denne sæson – ja vi ved endda med garanti, at Brøndby IF og Randers FC har seks europæiske gruppekampe fra september til december, da de to klubber træder ind i sidste kvalifikationsrunde af Champions League og Europa League, og dermed minimum er garanteret gruppespil i henholdsvis Europa League og Conference League.

Det betyder overhovedet ikke, at de øvrige tre klubber kan tage den med ro – faktisk er presset i den grad på Superliga-klubberne, hvis de vil holde bare nogenlunde fast i den fornemme adgang til Europa, de har denne sommer.

For FC Midtjyllands pauvre pointhøst i gruppespillet i Champions League i sidste sæson er medvirkende til, at Superliga-klubberne starter fra baghjul her i 2021/22, hvor adgangen til Europa i sæsonen 2023/24 bliver afgjort.

Her ligger Danmark lige nu nummer 21 på Europa-ranglisten, tre koefficientpoint efter Schweiz på den 15. plads, der er blevet ekstremt vigtigt for, at man kan få hold med i Europa League.

Under 15. pladsen ryger alle andre end mesterholdet direkte i kvalifikationen til Conference League, og der har man ikke lyst til at ende, hvis man har et tårnhøjt spillerbudget som FC København eller FC Midtjylland.

Så når FC København, FC Midtjylland og AGF i den kommende uge spiller mod Torpedo-Belaz Zhodino, Celtic og britisk modstand for århusianernes vedkommende (Larne og Bala Town spillede torsdag aften), spiller man også for egne, fremtidige muligheder.

Og de vil da i den grad stå stærkest, hvis FC København slår sig gennem Conference League-kvalifikationen som seedet, og hvis FC Midtjylland også slutter sig til i et gruppespil ved at vinde i mindst én af runderne, for eksempel i de kommende to uger mod et svækket Celtic, der smerter efter at have mistet mesterskabet til Rangers FC, vil dansk fodbold stå flot igen om to somre.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_16-07-2021_Lands_1udg-page-001



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Afvist

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

FC København-profil ude med sygdom

Har I tabt sutten, Brøndby?

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Storklub meldes interesseret

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball