Det er noget, vi alle skal igennem, og det er hverken forkert eller unaturligt.
Både vi almindelige dødelige og professionelle fodboldspillere bliver en dag overhalet af de yngre.
Det kan være på fodboldbanen lige fra Serie 6 til Serie A, på arbejdspladsen, når vores børn får mere styr på popstjerner og smartphonen – en dag kommer der nogen, der er hurtigere, stærkere, klogere eller dygtigere, og det er bare sådan, det er.
Men få steder er det mere tydeligt end i topfodbold, og som de fleste trænere og sportsdirektører kan skrive under på, er det også en af de sværeste situationer at håndtere i en trup, når de store stjerner begynder at blive overhalet.
Udfordringen er tindrende tydelig her dagen før, Kasper Hjulmand udtager sin trup til landskampene mod Schweiz og Færøerne, og det gælder især for Christian Eriksen.
Eriksen fik 58 minutter mod Tottenham 14. januar og 37 minutter mod Fulham i et 1-2-nederlag 24. februar.
Mere fodbold er det ikke blevet til i tællende kampe i 2024, og det følgende efter et irriterende 2023 slået delvist i stykker af skader og den konkurrence, der trods alt er om midtbanepladserne i Manchester United trods vores omfattende kritik af den underpræsterende traditionsklub.
Det kommer muligvis på tale i vores del af branchen helt at droppe Eriksen eller at prøve andre kræfter.
Det vil være at gå for langt, men det er oplagt at prøve andre konstellationer i de to kommende kampe, når der nu ikke er nogen form for garanti for, at en presset Erik ten Hag skruer op for Eriksens spilletid i de sidste to måneder af sæsonen.
Dilemma
Det er ingen nem situation med Christian Eriksen for Kasper Hjulmand.
Men det er et decideret dilemma med Kasper Schmeichel og Simon Kjær, der spiller mere end Christian Eriksen men er presset af dygtige konkurrenter på landsholdet.
Det er oplagt, at Kasper Schmeichel fortsætter uforandret minimum indtil efter EM i Tyskland, men det må altså være fristende at se, hvad Mads Hermansen og Frederik Rønnow kan efter overbevisende spil i Leicester og Union Berlin.
Det havde været godt at se allerede i 2022 eller 2023, og at det ikke skete der gør kun spørgsmålet mere relevant nu.
Og hvad med Simon Kjær, der har spillet de fleste kampe fra start for AC Milan i 2024 men vel er klart overhalet af Andreas Christensen og Joachim Andersen, og også må være i et tæt kapløb med Victor Nelsson og Jannik Vestergaard?
For mange er det nu en selvfølge, at skiftet skal ske nu. Så nemt er det efter min mening ikke, dertil er der for kort forberedelse og for et stort et pres i Tyskland om tre måneder til, landstræneren kan og bør droppe de tre helt.
Men vi er der, hvor det giver mening at teste, hvordan holdet ville fungere til EM-premieren med de tre veteraner og profiler på bænken fra start.
Efter et skidt VM i Qatar og lunkent 2023 under middel har tiden givetvis ikke været til flere eksperimenter, hvis man spørger landstræneren.
Men tiden og klubkarrierer indretter sig ikke efter slutrunder, og derfor er landstrænerens valg omkring de tre veteraner for mig mere interessant at følge end resultater og spil i alle 180 minutter her i marts.
Var det mig, ville jeg i hvert fald teste, hvordan landsholdet ser ud uden Christian Eriksen, Simon Kjær og Kasper Schmeichel, så er man er klar den dag, det kan blive nødvendigt at spille uden de tre og deres i alt 355 A-landskampe.

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Derfor var Højlund pludselig ude

Di Marzio med klar melding

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Brøndby IF – AGF

Spændende nyt om Simon Kjær

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

– Han er en toptræner

FC Midtjylland – Vejle Boldklub

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Melder sin afsked

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

– Det er rigtig vildt det her!

Verdensstjerne ked af Runes skade

Cooper er overrasket over Jacob Ambæk-beslutning

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

FC Nordsjælland – Randers FC

Viborg FF – OB

Skidt nyt for Andersen – Arsenal på førstepladsen

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

– Meget bedre end i Danmark!

Fyrer Postecoglou omgående

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Bekræfter skrækskade til Holger Rune

Iskoldt Moukoko-svar

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Skrækskade til Rune – nu melder spørgsmål sig

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Hansi Flick misser El Clásico

Helgenklub taber i Hamburg

Katastrofe for McLaren – verdensstjerne vinder

Træls resultat for Axelsen

Sønderjyske – FC Fredericia

Haaland banker City på førstepladsen

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Knust Holger Rune frygter skrækskade
