Det er noget, vi alle skal igennem, og det er hverken forkert eller unaturligt.
Både vi almindelige dødelige og professionelle fodboldspillere bliver en dag overhalet af de yngre.
Det kan være på fodboldbanen lige fra Serie 6 til Serie A, på arbejdspladsen, når vores børn får mere styr på popstjerner og smartphonen – en dag kommer der nogen, der er hurtigere, stærkere, klogere eller dygtigere, og det er bare sådan, det er.
Men få steder er det mere tydeligt end i topfodbold, og som de fleste trænere og sportsdirektører kan skrive under på, er det også en af de sværeste situationer at håndtere i en trup, når de store stjerner begynder at blive overhalet.
Udfordringen er tindrende tydelig her dagen før, Kasper Hjulmand udtager sin trup til landskampene mod Schweiz og Færøerne, og det gælder især for Christian Eriksen.
Eriksen fik 58 minutter mod Tottenham 14. januar og 37 minutter mod Fulham i et 1-2-nederlag 24. februar.
Mere fodbold er det ikke blevet til i tællende kampe i 2024, og det følgende efter et irriterende 2023 slået delvist i stykker af skader og den konkurrence, der trods alt er om midtbanepladserne i Manchester United trods vores omfattende kritik af den underpræsterende traditionsklub.
Det kommer muligvis på tale i vores del af branchen helt at droppe Eriksen eller at prøve andre kræfter.
Det vil være at gå for langt, men det er oplagt at prøve andre konstellationer i de to kommende kampe, når der nu ikke er nogen form for garanti for, at en presset Erik ten Hag skruer op for Eriksens spilletid i de sidste to måneder af sæsonen.
Dilemma
Det er ingen nem situation med Christian Eriksen for Kasper Hjulmand.
Men det er et decideret dilemma med Kasper Schmeichel og Simon Kjær, der spiller mere end Christian Eriksen men er presset af dygtige konkurrenter på landsholdet.

Det er oplagt, at Kasper Schmeichel fortsætter uforandret minimum indtil efter EM i Tyskland, men det må altså være fristende at se, hvad Mads Hermansen og Frederik Rønnow kan efter overbevisende spil i Leicester og Union Berlin.
Det havde været godt at se allerede i 2022 eller 2023, og at det ikke skete der gør kun spørgsmålet mere relevant nu.
Og hvad med Simon Kjær, der har spillet de fleste kampe fra start for AC Milan i 2024 men vel er klart overhalet af Andreas Christensen og Joachim Andersen, og også må være i et tæt kapløb med Victor Nelsson og Jannik Vestergaard?
For mange er det nu en selvfølge, at skiftet skal ske nu. Så nemt er det efter min mening ikke, dertil er der for kort forberedelse og for et stort et pres i Tyskland om tre måneder til, landstræneren kan og bør droppe de tre helt.
Men vi er der, hvor det giver mening at teste, hvordan holdet ville fungere til EM-premieren med de tre veteraner og profiler på bænken fra start.
Efter et skidt VM i Qatar og lunkent 2023 under middel har tiden givetvis ikke været til flere eksperimenter, hvis man spørger landstræneren.
Men tiden og klubkarrierer indretter sig ikke efter slutrunder, og derfor er landstrænerens valg omkring de tre veteraner for mig mere interessant at følge end resultater og spil i alle 180 minutter her i marts.
Var det mig, ville jeg i hvert fald teste, hvordan landsholdet ser ud uden Christian Eriksen, Simon Kjær og Kasper Schmeichel, så er man er klar den dag, det kan blive nødvendigt at spille uden de tre og deres i alt 355 A-landskampe.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
Sean Dyche fyret
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
