– Test landshold uden Eriksen, Kjær og Schmeichel

Christian Eriksen har dårligt nok spillet i 2024, og konkurrenterne ånder Simon Kjær og Kasper Schmeichel i nakken. Hjulmands valg i kampene mod Schweiz og Færøerne vil afsløre meget.



Det er noget, vi alle skal igennem, og det er hverken forkert eller unaturligt.

Både vi almindelige dødelige og professionelle fodboldspillere bliver en dag overhalet af de yngre.

Det kan være på fodboldbanen lige fra Serie 6 til Serie A, på arbejdspladsen, når vores børn får mere styr på popstjerner og smartphonen – en dag kommer der nogen, der er hurtigere, stærkere, klogere eller dygtigere, og det er bare sådan, det er.

Men få steder er det mere tydeligt end i topfodbold, og som de fleste trænere og sportsdirektører kan skrive under på, er det også en af de sværeste situationer at håndtere i en trup, når de store stjerner begynder at blive overhalet.

Udfordringen er tindrende tydelig her dagen før, Kasper Hjulmand udtager sin trup til landskampene mod Schweiz og Færøerne, og det gælder især for Christian Eriksen.

Eriksen fik 58 minutter mod Tottenham 14. januar og 37 minutter mod Fulham i et 1-2-nederlag 24. februar.

Mere fodbold er det ikke blevet til i tællende kampe i 2024, og det følgende efter et irriterende 2023 slået delvist i stykker af skader og den konkurrence, der trods alt er om midtbanepladserne i Manchester United trods vores omfattende kritik af den underpræsterende traditionsklub.

Det kommer muligvis på tale i vores del af branchen helt at droppe Eriksen eller at prøve andre kræfter.

Det vil være at gå for langt, men det er oplagt at prøve andre konstellationer i de to kommende kampe, når der nu ikke er nogen form for garanti for, at en presset Erik ten Hag skruer op for Eriksens spilletid i de sidste to måneder af sæsonen.

Dilemma
Det er ingen nem situation med Christian Eriksen for Kasper Hjulmand.

Men det er et decideret dilemma med Kasper Schmeichel og Simon Kjær, der spiller mere end Christian Eriksen men er presset af dygtige konkurrenter på landsholdet.

237267

Det er oplagt, at Kasper Schmeichel fortsætter uforandret minimum indtil efter EM i Tyskland, men det må altså være fristende at se, hvad Mads Hermansen og Frederik Rønnow kan efter overbevisende spil i Leicester og Union Berlin.

Det havde været godt at se allerede i 2022 eller 2023, og at det ikke skete der gør kun spørgsmålet mere relevant nu.

Og hvad med Simon Kjær, der har spillet de fleste kampe fra start for AC Milan i 2024 men vel er klart overhalet af Andreas Christensen og Joachim Andersen, og også må være i et tæt kapløb med Victor Nelsson og Jannik Vestergaard?

For mange er det nu en selvfølge, at skiftet skal ske nu. Så nemt er det efter min mening ikke, dertil er der for kort forberedelse og for et stort et pres i Tyskland om tre måneder til, landstræneren kan og bør droppe de tre helt.

Men vi er der, hvor det giver mening at teste, hvordan holdet ville fungere til EM-premieren med de tre veteraner og profiler på bænken fra start.

Efter et skidt VM i Qatar og lunkent 2023 under middel har tiden givetvis ikke været til flere eksperimenter, hvis man spørger landstræneren.

Men tiden og klubkarrierer indretter sig ikke efter slutrunder, og derfor er landstrænerens valg omkring de tre veteraner for mig mere interessant at følge end resultater og spil i alle 180 minutter her i marts.

Var det mig, ville jeg i hvert fald teste, hvordan landsholdet ser ud uden Christian Eriksen, Simon Kjær og Kasper Schmeichel, så er man er klar den dag, det kan blive nødvendigt at spille uden de tre og deres i alt 355 A-landskampe.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rasmus Højlund revser konkurrent

Viser målform før vigtig landskamp

I svime over Pelle Mattsson



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Josip Radošević på samtlige forsider

Barcelona tager smal sejr

Stiktosset – her er Delaneys svar

Dansker drillet af Mourinho

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger