DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 28. APRIL 2023.
Der er fart over feltet i Bundesligaen og Premier League.
I Premier League har Jürgen Klopp og Josep Guardiola siddet længst i deres trænerstillinger, i Bundesligaen er Christian Streich (Freiburg) og Urs Fischer (Union Berlin) de to trænere med flest årringe i den nuværende stilling, og så følger henholdsvis Thomas Frank og Bo Svensson.
Den lille statistik siger noget om, at det selv i Tyskland er normen, at der skiftes trænere flittigt, og de to danskeres holdbarhed bliver endnu påfaldende med tanke på, at Brentford har rækkens mindste budget, mens Mainz i budget-Bundesligaen ligger lige omkring nedrykningsstregen.
I denne uges udgave af Tipsbladet har vi et stort tema om de danske trænere, der begår sig i udlandet.
Vi er forbi eventyreren og veteranen Flemming Serritslev, der senest har været landstræner på Fiji-Øerne 11 tidszoner og knap 16.000 kilometer fra Danmark og Glen Riddersholms eventyr inde midt i Sverige hos Norrköping.
Men ingen af danskerne derude har lige så store stillinger nu som d'Herrer Frank og Svensson, om end Jon Dahl Tomasson i Blackburn, Brian Priske i Sparta Prag og Brian Riemer i Anderlecht måske kan gøre sig forhåbninger om det i løbet af få år, hvis alt ellers flasker sig.
Det er svært at sætte fingeren på Thomas Franks største præstation i Brentford, fordi der er så mange højdepunkter at vælge mellem.

At rykke op fra Championship uden halvvejs at ruinere en fodboldklub i processen er faktisk en af de større præstationer i Europas fodboldlandskab, og det kan i sværhedsgrad nok sagtens sammenlignes med at overleve i sikker stil i den første sæson i bedste række i 74 år, som det var tilfældet i Brentford i 2021/22.
Men denne sæson er nok alligevel svendestykket med noget nær konsensus sidste sommer om, at Brentford ville få det helt uhyggeligt svært i sæson to i rækken på det laveste budget af alle, og så endda uden utrolige Christian Eriksen, der leverede en overnaturlig præstation ved at komme tilbage fra sin meget lange pause efter hjertestoppet i Parken og være en af rækkens bedste i et par måneder.
Kan det overgås? Al logik og de kilder, undertegnede har talt med de seneste måneder, tror svaret er nej, fordi Brentford nærmest skal træffe alle de rigtige valg på sommerens transfermarked og så samtidig undgå modgang og alvorlige skader. Og så hjælper det heller ikke, at den nylige engelske landsholdsdebutant og ekstremt vigtige angriber Ivan Toney står til en meget lang karantæne for at bryde bettingreglerne i engelsk fodbold svimlende 232 gange.
Bundesligaen er ikke helt det samme frådende ræs af gigantisk forbrug som Premier League, men man må også spørge sig selv, hvor længe Mainz kan blive ved at præstere så flot, før de mange rigere konkurrenter i ligaen siger haps til klubbens bedste spillere, og måske til Bo Svensson.
Der blev drømt hede drømme om Bo Svensson, da Ståle Solbakken stoppede i 2020, og igen da Jess Thorup blev fyret sidste efterår, men virkeligheden er nok, at Svensson for længst er kommet uden for FC Københavns rækkevidde.
Bo Svensson giver interview i Tipsbladet, og det er naturligvis svært (og grundløst) at være pessimistisk, når man netop har slået FC Bayern for tredje gang i træk i Bundesligaen på stadion på Dr. Martin Luther King Weg et par kilometer fra bymidten og Rhinen.
Men som med Thomas Frank i London er det helt rimeligt at overveje, hvor meget bedre det egentlig kan blive.
Jo, det skulle da lige være, hvis Mainz faktisk kommer i Europa og får et gruppespil i Conference League eller Europa League.
Hverken Thomas Frank eller Bo Svensson er kun skandinaver med styr på det moralske kompas og empati for andre mennesker. De mestrer også at sætte spillere af, vrage dem og potentielt slutte en karriere på øverste plan, hvis det er det, der er i holdets interesse. Sådan er og skal trænerjobbet være i professionel fodbold.
Men deres succes viser, at der også er et rum i topfodbold til chefer, der behandler folk ærligt og anstændigt, som oprigtigt interesserer sig for flere end de 20-25 spillere i deres førsteholdstrup, og som husker, at selv fuldblodsproffer også er af kød og blod med mange af de samme fejl, mangler og potentialer, de fleste af os rummer.
I en stadigt mere rå fodboldverden er det værd at glæde sig over for vi optimister og nostalgikere, der gerne vil have spillet til at handle om mere end bare sejr, uafgjort eller nederlag.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FC Københavns talenter gør rent bord
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Frankrig – Irak
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Rekord-Messi sparker Argentina videre
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT
Panama – Kroatien
Her kan du se Norge mod Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER