70 år er lang tid, når man som chefredaktør standser op, lægger smartphonen til opladning og tænker lidt over, hvad det er for et stykke dansk kulturhistorie, man er så heldig og privilegeret at forvalte og udvikle.
I november 1948 lå Israel og Egypten i krig, mens kommunister og nationalister sloges om magten i Kina.
”Dewey defeats Truman”, kom avisen Chicago Tribune til at skrive på forsiden to dage før, Harry Truman kunne erklære sig som vinder af det amerikanske præsidentvalg, og der var endnu et halvt år til, at NATO blev dannet.
Socialdemokraten Hans Hedtoft var statsminister, Massey Ferguson-traktorer og Marshall-planen var ved at mekanisere og industrialisere Danmark, og i København så Tipsbladet dagens lys et halvt år før Dansk Tipstjeneste blev til.
Der er sandt for dyden sket meget siden da, og Tipsbladet har eksisteret i mange former og boet en række forskellige steder, fra Svendborg og Ålsgårde til forskellige adresser i København, hvor vi også hører hjemme i dag med et godt netværk af journalister og kilder i hele landet og internationalt.
I de første årtier var Tipsbladet næsten udelukkende en guide til tipssystemer, men siden Carsten Andreasen i halvfjerdserne blev chefredaktør, voksede Tipsbladets journalistiske rolle i takt med, at fodbold voksede og forvandlede sig til det gennem-kommercialiserede, dybt professionelle og lettere hysteriske verdensfænomen, spillet er i dag på godt og ikke mindst ondt.
Fodbold er gået fra at være noget, vi i udstrakt grad havde for os selv på Tipsbladet, til at blive et af de emner, der bliver vist, fortalt og skrevet allermest om i Danmark og mange steder i udlandet.
Vi har tilpasset os med nyhedsartikler og de hurtige reaktioner på tipsbladet.dk, mens vi på den trykte udgave af Tipsbladet i stadigt højere grad har satset på baggrundsartikler, reportager, store interviews og kritiske udredninger.
Det er i høj grad også på det område, på værdier som troværdighed, uafhængighed, og kritisk journalistik men også mod, glæde og begejstring i vores historier, at Tipsbladet har skilt sig ud i flere årtier med tid og plads til fordybelse. Og selvom der er flere andre medier og mange af vores kolleger, der i disse år leverer flot journalistik efter samme kriterier, har der, når vi nu selv skal sige det, sjældent været mere brug for Tipsbladet.
Mens nyhedsstrømmen efterhånden har udviklet sig til en tsunami af gentagelser, kvikke overskrifter og skarptvinklede citater, holder vi med fuldt overlæg tempoet nede og gør vores bedste for at fortælle, hvorfor tingene sker.
Det er der efter vores mening et stort behov for, hvis man skal forstå topfodbold i Danmark og udlandet i de kommende år, hvad end det sker gennem store interview og reportager, sjove og overraskende fortællinger om glæden ved fodbold eller de kritiske udredninger af magten og pengene.
Hvor det for 20 år siden var Adidas og tysksprogede tv-stationer, der i høj grad satte dagsordenen og finansierede FIFA’s VM-slutrunder, er det i dag kongefamilier i rige oliestater og i udenrigsministerierne i Washington, Moskva og Beijing, der bruger fodbold som middel i forsøget på at forme verden i de kommende årtier. Som jeg skrev på denne plads for nylig, nytter det ikke at lade som om, at det magtspil ikke i løbet af få år kan lavet fodboldspillet totalt om, også i Danmark.
Vi vil i de kommende år dyrke både de store interview og gode fortællinger om livet i fodboldverdenen og gøre vores bedste for at fortælle om skyggesiderne. Vi har gennem 2018 haft en ugentlig podcast under navnet ’En Halvleg Med Redaktionen’ og kommer også med andre tiltag i en verden, hvor vi godt er klar over, at det kun er de dygtigste og de mest relevante, der har en fremtid på papir.
Vi tror på, at vi med vores journalistik er blandt dem, der også i de kommende år overlever på papir.
For der er stadig noget særligt over at fordybe sig i 20-30 minutter med Sebastian Stanburys artikel om lys på stadion, Morten Glinvads unikke Peru-reportage fra Sydamerika før VM eller det store, eksklusive Peter Schmeichel-interview, Thomas Pyndt lavede i 2017 i forbindelse med 25-året for EM-triumfen.
Jeg skylder som chefredaktør en stor tak til alle, der er med til at få Tipsbladet på gaden og bakker op om projektet, og den største tak af dem alle går til dig, kære læser.
Vi er beærede over, at så mange af jer læser Tipsbladet uge efter uge, år efter år, og at I i en hektisk hverdag finder tid til det pusterum, vi bilder os ind at Tipsbladet er.
I er ikke altid enige med os i vinklerne og prioriteringerne af det utal af fantastiske historier – hvis vi ellers var nok ansatte, kunne vi snildt lave 80 sider om ugen.
Men I holder fast i Tipsbladet, og vi vil gøre vores bedste for at være tilliden værdig og fortsætte udviklingen af Tipsbladet, så der kommer flere runde fødselsdage i de næste årtier.

LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Sverige skal til VM
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Rasmus Højlund har ikke set det før
Italien under massivt pres
Tottenham præsenterer ny træner
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER