Tipsbladet fylder 70 år: Tillykke til Tipsbladet – 1000 tak til læserne

Med 70 år på bagen kan Tipsbladet fejre en dejlig rund fødselsdag og se tilbage på en fremragende historie – men fremtiden er bestemt ikke glemt.



70 år er lang tid, når man som chefredaktør standser op, lægger smartphonen til opladning og tænker lidt over, hvad det er for et stykke dansk kulturhistorie, man er så heldig og privilegeret at forvalte og udvikle.

I november 1948 lå Israel og Egypten i krig, mens kommunister og nationalister sloges om magten i Kina.

”Dewey defeats Truman”, kom avisen Chicago Tribune til at skrive på forsiden to dage før, Harry Truman kunne erklære sig som vinder af det amerikanske præsidentvalg, og der var endnu et halvt år til, at NATO blev dannet.

Socialdemokraten Hans Hedtoft var statsminister, Massey Ferguson-traktorer og Marshall-planen var ved at mekanisere og industrialisere Danmark, og i København så Tipsbladet dagens lys et halvt år før Dansk Tipstjeneste blev til.

Der er sandt for dyden sket meget siden da, og Tipsbladet har eksisteret i mange former og boet en række forskellige steder, fra Svendborg og Ålsgårde til forskellige adresser i København, hvor vi også hører hjemme i dag med et godt netværk af journalister og kilder i hele landet og internationalt.

I de første årtier var Tipsbladet næsten udelukkende en guide til tipssystemer, men siden Carsten Andreasen i halvfjerdserne blev chefredaktør, voksede Tipsbladets journalistiske rolle i takt med, at fodbold voksede og forvandlede sig til det gennem-kommercialiserede, dybt professionelle og lettere hysteriske verdensfænomen, spillet er i dag på godt og ikke mindst ondt.

Fodbold er gået fra at være noget, vi i udstrakt grad havde for os selv på Tipsbladet, til at blive et af de emner, der bliver vist, fortalt og skrevet allermest om i Danmark og mange steder i udlandet.

Vi har tilpasset os med nyhedsartikler og de hurtige reaktioner på tipsbladet.dk, mens vi på den trykte udgave af Tipsbladet i stadigt højere grad har satset på baggrundsartikler, reportager, store interviews og kritiske udredninger.

Det er i høj grad også på det område, på værdier som troværdighed, uafhængighed, og kritisk journalistik men også mod, glæde og begejstring i vores historier, at Tipsbladet har skilt sig ud i flere årtier med tid og plads til fordybelse. Og selvom der er flere andre medier og mange af vores kolleger, der i disse år leverer flot journalistik efter samme kriterier, har der, når vi nu selv skal sige det, sjældent været mere brug for Tipsbladet.

Mens nyhedsstrømmen efterhånden har udviklet sig til en tsunami af gentagelser, kvikke overskrifter og skarptvinklede citater, holder vi med fuldt overlæg tempoet nede og gør vores bedste for at fortælle, hvorfor tingene sker.

Det er der efter vores mening et stort behov for, hvis man skal forstå topfodbold i Danmark og udlandet i de kommende år, hvad end det sker gennem store interview og reportager, sjove og overraskende fortællinger om glæden ved fodbold eller de kritiske udredninger af magten og pengene.

Hvor det for 20 år siden var Adidas og tysksprogede tv-stationer, der i høj grad satte dagsordenen og finansierede FIFA’s VM-slutrunder, er det i dag kongefamilier i rige oliestater og i udenrigsministerierne i Washington, Moskva og Beijing, der bruger fodbold som middel i forsøget på at forme verden i de kommende årtier. Som jeg skrev på denne plads for nylig, nytter det ikke at lade som om, at det magtspil ikke i løbet af få år kan lavet fodboldspillet totalt om, også i Danmark.

Vi vil i de kommende år dyrke både de store interview og gode fortællinger om livet i fodboldverdenen og gøre vores bedste for at fortælle om skyggesiderne. Vi har gennem 2018 haft en ugentlig podcast under navnet ’En Halvleg Med Redaktionen’ og kommer også med andre tiltag i en verden, hvor vi godt er klar over, at det kun er de dygtigste og de mest relevante, der har en fremtid på papir.

Vi tror på, at vi med vores journalistik er blandt dem, der også i de kommende år overlever på papir.

For der er stadig noget særligt over at fordybe sig i 20-30 minutter med Sebastian Stanburys artikel om lys på stadion, Morten Glinvads unikke Peru-reportage fra Sydamerika før VM eller det store, eksklusive Peter Schmeichel-interview, Thomas Pyndt lavede i 2017 i forbindelse med 25-året for EM-triumfen.

Jeg skylder som chefredaktør en stor tak til alle, der er med til at få Tipsbladet på gaden og bakker op om projektet, og den største tak af dem alle går til dig, kære læser.
Vi er beærede over, at så mange af jer læser Tipsbladet uge efter uge, år efter år, og at I i en hektisk hverdag finder tid til det pusterum, vi bilder os ind at Tipsbladet er.

I er ikke altid enige med os i vinklerne og prioriteringerne af det utal af fantastiske historier – hvis vi ellers var nok ansatte, kunne vi snildt lave 80 sider om ugen.

Men I holder fast i Tipsbladet, og vi vil gøre vores bedste for at være tilliden værdig og fortsætte udviklingen af Tipsbladet, så der kommer flere runde fødselsdage i de næste årtier.

 Dsl5BRWXQAAVRV_





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen

Interessen er eksploderet på grund af FC København



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

FC København-boss reagerer på tilråb



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Danmark indleder med et brag mod Norge

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Arteta er utilfreds med disciplinen

Bud landet: Dansker i sen transfer?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget

Snestorm kan udfordre OB

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale