70 år er lang tid, når man som chefredaktør standser op, lægger smartphonen til opladning og tænker lidt over, hvad det er for et stykke dansk kulturhistorie, man er så heldig og privilegeret at forvalte og udvikle.
I november 1948 lå Israel og Egypten i krig, mens kommunister og nationalister sloges om magten i Kina.
”Dewey defeats Truman”, kom avisen Chicago Tribune til at skrive på forsiden to dage før, Harry Truman kunne erklære sig som vinder af det amerikanske præsidentvalg, og der var endnu et halvt år til, at NATO blev dannet.
Socialdemokraten Hans Hedtoft var statsminister, Massey Ferguson-traktorer og Marshall-planen var ved at mekanisere og industrialisere Danmark, og i København så Tipsbladet dagens lys et halvt år før Dansk Tipstjeneste blev til.
Der er sandt for dyden sket meget siden da, og Tipsbladet har eksisteret i mange former og boet en række forskellige steder, fra Svendborg og Ålsgårde til forskellige adresser i København, hvor vi også hører hjemme i dag med et godt netværk af journalister og kilder i hele landet og internationalt.
I de første årtier var Tipsbladet næsten udelukkende en guide til tipssystemer, men siden Carsten Andreasen i halvfjerdserne blev chefredaktør, voksede Tipsbladets journalistiske rolle i takt med, at fodbold voksede og forvandlede sig til det gennem-kommercialiserede, dybt professionelle og lettere hysteriske verdensfænomen, spillet er i dag på godt og ikke mindst ondt.
Fodbold er gået fra at være noget, vi i udstrakt grad havde for os selv på Tipsbladet, til at blive et af de emner, der bliver vist, fortalt og skrevet allermest om i Danmark og mange steder i udlandet.
Vi har tilpasset os med nyhedsartikler og de hurtige reaktioner på tipsbladet.dk, mens vi på den trykte udgave af Tipsbladet i stadigt højere grad har satset på baggrundsartikler, reportager, store interviews og kritiske udredninger.
Det er i høj grad også på det område, på værdier som troværdighed, uafhængighed, og kritisk journalistik men også mod, glæde og begejstring i vores historier, at Tipsbladet har skilt sig ud i flere årtier med tid og plads til fordybelse. Og selvom der er flere andre medier og mange af vores kolleger, der i disse år leverer flot journalistik efter samme kriterier, har der, når vi nu selv skal sige det, sjældent været mere brug for Tipsbladet.
Mens nyhedsstrømmen efterhånden har udviklet sig til en tsunami af gentagelser, kvikke overskrifter og skarptvinklede citater, holder vi med fuldt overlæg tempoet nede og gør vores bedste for at fortælle, hvorfor tingene sker.
Det er der efter vores mening et stort behov for, hvis man skal forstå topfodbold i Danmark og udlandet i de kommende år, hvad end det sker gennem store interview og reportager, sjove og overraskende fortællinger om glæden ved fodbold eller de kritiske udredninger af magten og pengene.
Hvor det for 20 år siden var Adidas og tysksprogede tv-stationer, der i høj grad satte dagsordenen og finansierede FIFA’s VM-slutrunder, er det i dag kongefamilier i rige oliestater og i udenrigsministerierne i Washington, Moskva og Beijing, der bruger fodbold som middel i forsøget på at forme verden i de kommende årtier. Som jeg skrev på denne plads for nylig, nytter det ikke at lade som om, at det magtspil ikke i løbet af få år kan lavet fodboldspillet totalt om, også i Danmark.
Vi vil i de kommende år dyrke både de store interview og gode fortællinger om livet i fodboldverdenen og gøre vores bedste for at fortælle om skyggesiderne. Vi har gennem 2018 haft en ugentlig podcast under navnet ’En Halvleg Med Redaktionen’ og kommer også med andre tiltag i en verden, hvor vi godt er klar over, at det kun er de dygtigste og de mest relevante, der har en fremtid på papir.
Vi tror på, at vi med vores journalistik er blandt dem, der også i de kommende år overlever på papir.
For der er stadig noget særligt over at fordybe sig i 20-30 minutter med Sebastian Stanburys artikel om lys på stadion, Morten Glinvads unikke Peru-reportage fra Sydamerika før VM eller det store, eksklusive Peter Schmeichel-interview, Thomas Pyndt lavede i 2017 i forbindelse med 25-året for EM-triumfen.
Jeg skylder som chefredaktør en stor tak til alle, der er med til at få Tipsbladet på gaden og bakker op om projektet, og den største tak af dem alle går til dig, kære læser.
Vi er beærede over, at så mange af jer læser Tipsbladet uge efter uge, år efter år, og at I i en hektisk hverdag finder tid til det pusterum, vi bilder os ind at Tipsbladet er.
I er ikke altid enige med os i vinklerne og prioriteringerne af det utal af fantastiske historier – hvis vi ellers var nok ansatte, kunne vi snildt lave 80 sider om ugen.
Men I holder fast i Tipsbladet, og vi vil gøre vores bedste for at være tilliden værdig og fortsætte udviklingen af Tipsbladet, så der kommer flere runde fødselsdage i de næste årtier.

LIVE
TransferLIVE: FC Rosengård hyrer FCK-legende
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
– Vi er pressede
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
HELT VILDT
– De lignede lort!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Topscorer færdig
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
Legende med chokmelding
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
HELT VILDT