Transfer-leder: Amini-sagen skal få alarmklokkerne til at ringe

Der kan meget vel komme mange sager, hvor spillerne ikke får deres løn eller bliver presset af økonomisk trængte klubber.



Det har været en travl sommer.

Jonathan Bolingi, Joseph Paintsil og Luka Adzic er kommet til på lejeaftaler fra den belgiske liga, i kroatiske Zvonimir Sarlija har man fundet en høj, ung midtstopper, der så sent som i sidste sæson var lejet til CSKA Moskva, og til den centrale midtbane har klubben tilknyttet den erfarne polske ekslandsholdsspiller Daniel Lukasik, en ung tyrkisk spiller fra Ankaraspor og så tysk-tyrkiske Sahverdi Cetin fra Eintracht Frankfurt.

Det er rimelige spillere, Ankaragücü har hentet, uden at det umiddelbart fritager hovedstadsklubben fra at være blandt forhåndsfavoritterne til nedrykning i Süper Lig, der begyndte i sidste weekend.

Men en spiller, der ikke er der, er Mustafa Amini.

Australieren var ellers i Ankara med sin kone og deres lille datter, men til Amini og hans agent Buddy Farahs store overraskelse ville klubben ikke stå ved den aftale, der ifølge Amini ville honorere ham med omkring 10 millioner kroner over tre år.

Hvor den sag havner er nu op til Aminis advokat og de relevante instanser, men sagen bliver næppe den sidste i denne sæson.

Det er en gammelkendt øvelse ikke at leve op til aftaler i en række fodboldligaer.

I år frygter jeg, at der kommer ekstra mange af disse sager, hvor spillerne enten ikke får løn eller på forskellige måder bliver presset af økonomisk trængte klubber med tilbageholdt løn, lavere løn end det, der står i kontrakten, dobbeltaftaler med én løn i den officielle kontrakt og en helt anden på en skjult af slagsen, og alt muligt andet snask fra fodboldverdenens beskidte bug.

Spillere bliver fyret, hvis de ikke nikker ja til voldsomme lønnedgange, løfter om aftaler bliver til noget helt andet på papir eller bliver endda brudt som i Aminis tilfælde.

At AGF og Amini finder sammen frem til nytår giver fin mening, og hvis virussen ikke hærger fodboldverdenen endnu mere i de mellemliggende måneder, bør australieren have en god chance for at få en fin og fortjent millionkontrakt til nytår.

Mange ligaer i Asien rekrutterer flittigt, nogle begynder også en ny sæson umiddelbart efter nytår, og dermed kan Amini med fordel få spilletid i benene i Århus i efteråret.

Som australsk statsborger tæller Amini på en særlig asiatisk udlændingekvote, der gør ham særdeles attraktiv for klubber fra de pengestærke ligaer i Mellemøsten og Asien, og nytår vil være et fint tidspunkt at skifte på. Det er bare nemmere at konkurrere om pladserne med spillere fra Usbekistan og Jordan end med et hav af brasilianere, portugisere og spillere fra de vestafrikanske lande.

Men mange andre kommer ikke til at være i en nær så god position som landsholdsspilleren Mustafa Amini, og mit gæt er, at vi i de fem dage i oktober med åbent transfervindue kommer til at se spillere acceptere aftaler og klubskifter til beløb, der ikke havde været mulige for et år siden.

Det er fedt for de klubber, der har penge. Men for spillerne og klubberne under de øverste hylder bliver det et farefuldt år, og hvis danske spillere får tilsyneladende gode kontrakttilbud i de kommende uger fra klubber og ligaer, de ikke kender så meget til, er det en rigtig god idé at gøre sin research grundigt, før man siger ja og sælger huset.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Sønderjyske – Silkeborg IF

FCK-bænken var rasende!

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Nartey scorede igen for Lyon

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Benfica – Real Madrid

‘Det er udelukkende mit ansvar’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’