Transfer-leder: Amini-sagen skal få alarmklokkerne til at ringe

Der kan meget vel komme mange sager, hvor spillerne ikke får deres løn eller bliver presset af økonomisk trængte klubber.



Det har været en travl sommer.

Jonathan Bolingi, Joseph Paintsil og Luka Adzic er kommet til på lejeaftaler fra den belgiske liga, i kroatiske Zvonimir Sarlija har man fundet en høj, ung midtstopper, der så sent som i sidste sæson var lejet til CSKA Moskva, og til den centrale midtbane har klubben tilknyttet den erfarne polske ekslandsholdsspiller Daniel Lukasik, en ung tyrkisk spiller fra Ankaraspor og så tysk-tyrkiske Sahverdi Cetin fra Eintracht Frankfurt.

Det er rimelige spillere, Ankaragücü har hentet, uden at det umiddelbart fritager hovedstadsklubben fra at være blandt forhåndsfavoritterne til nedrykning i Süper Lig, der begyndte i sidste weekend.

Men en spiller, der ikke er der, er Mustafa Amini.

Australieren var ellers i Ankara med sin kone og deres lille datter, men til Amini og hans agent Buddy Farahs store overraskelse ville klubben ikke stå ved den aftale, der ifølge Amini ville honorere ham med omkring 10 millioner kroner over tre år.

Hvor den sag havner er nu op til Aminis advokat og de relevante instanser, men sagen bliver næppe den sidste i denne sæson.

Det er en gammelkendt øvelse ikke at leve op til aftaler i en række fodboldligaer.

I år frygter jeg, at der kommer ekstra mange af disse sager, hvor spillerne enten ikke får løn eller på forskellige måder bliver presset af økonomisk trængte klubber med tilbageholdt løn, lavere løn end det, der står i kontrakten, dobbeltaftaler med én løn i den officielle kontrakt og en helt anden på en skjult af slagsen, og alt muligt andet snask fra fodboldverdenens beskidte bug.

Spillere bliver fyret, hvis de ikke nikker ja til voldsomme lønnedgange, løfter om aftaler bliver til noget helt andet på papir eller bliver endda brudt som i Aminis tilfælde.

At AGF og Amini finder sammen frem til nytår giver fin mening, og hvis virussen ikke hærger fodboldverdenen endnu mere i de mellemliggende måneder, bør australieren have en god chance for at få en fin og fortjent millionkontrakt til nytår.

Mange ligaer i Asien rekrutterer flittigt, nogle begynder også en ny sæson umiddelbart efter nytår, og dermed kan Amini med fordel få spilletid i benene i Århus i efteråret.

Som australsk statsborger tæller Amini på en særlig asiatisk udlændingekvote, der gør ham særdeles attraktiv for klubber fra de pengestærke ligaer i Mellemøsten og Asien, og nytår vil være et fint tidspunkt at skifte på. Det er bare nemmere at konkurrere om pladserne med spillere fra Usbekistan og Jordan end med et hav af brasilianere, portugisere og spillere fra de vestafrikanske lande.

Men mange andre kommer ikke til at være i en nær så god position som landsholdsspilleren Mustafa Amini, og mit gæt er, at vi i de fem dage i oktober med åbent transfervindue kommer til at se spillere acceptere aftaler og klubskifter til beløb, der ikke havde været mulige for et år siden.

Det er fedt for de klubber, der har penge. Men for spillerne og klubberne under de øverste hylder bliver det et farefuldt år, og hvis danske spillere får tilsyneladende gode kontrakttilbud i de kommende uger fra klubber og ligaer, de ikke kender så meget til, er det en rigtig god idé at gøre sin research grundigt, før man siger ja og sælger huset.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Officielt: Her spilles AGF-OB

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

FC Midtjylland – FC København

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Medier fælder hård dom

Brøndby IF – Randers FC

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Superliga-premiere aflyst

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Spændende OB-nyhed

AGF – OB

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

– Priserne er eksploderet

Fælder bekymrende dom efter chok

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’