Det har været en travl sommer.
Jonathan Bolingi, Joseph Paintsil og Luka Adzic er kommet til på lejeaftaler fra den belgiske liga, i kroatiske Zvonimir Sarlija har man fundet en høj, ung midtstopper, der så sent som i sidste sæson var lejet til CSKA Moskva, og til den centrale midtbane har klubben tilknyttet den erfarne polske ekslandsholdsspiller Daniel Lukasik, en ung tyrkisk spiller fra Ankaraspor og så tysk-tyrkiske Sahverdi Cetin fra Eintracht Frankfurt.
Det er rimelige spillere, Ankaragücü har hentet, uden at det umiddelbart fritager hovedstadsklubben fra at være blandt forhåndsfavoritterne til nedrykning i Süper Lig, der begyndte i sidste weekend.
Men en spiller, der ikke er der, er Mustafa Amini.
Australieren var ellers i Ankara med sin kone og deres lille datter, men til Amini og hans agent Buddy Farahs store overraskelse ville klubben ikke stå ved den aftale, der ifølge Amini ville honorere ham med omkring 10 millioner kroner over tre år.
Hvor den sag havner er nu op til Aminis advokat og de relevante instanser, men sagen bliver næppe den sidste i denne sæson.
Det er en gammelkendt øvelse ikke at leve op til aftaler i en række fodboldligaer.
I år frygter jeg, at der kommer ekstra mange af disse sager, hvor spillerne enten ikke får løn eller på forskellige måder bliver presset af økonomisk trængte klubber med tilbageholdt løn, lavere løn end det, der står i kontrakten, dobbeltaftaler med én løn i den officielle kontrakt og en helt anden på en skjult af slagsen, og alt muligt andet snask fra fodboldverdenens beskidte bug.
Spillere bliver fyret, hvis de ikke nikker ja til voldsomme lønnedgange, løfter om aftaler bliver til noget helt andet på papir eller bliver endda brudt som i Aminis tilfælde.
At AGF og Amini finder sammen frem til nytår giver fin mening, og hvis virussen ikke hærger fodboldverdenen endnu mere i de mellemliggende måneder, bør australieren have en god chance for at få en fin og fortjent millionkontrakt til nytår.
Mange ligaer i Asien rekrutterer flittigt, nogle begynder også en ny sæson umiddelbart efter nytår, og dermed kan Amini med fordel få spilletid i benene i Århus i efteråret.
Som australsk statsborger tæller Amini på en særlig asiatisk udlændingekvote, der gør ham særdeles attraktiv for klubber fra de pengestærke ligaer i Mellemøsten og Asien, og nytår vil være et fint tidspunkt at skifte på. Det er bare nemmere at konkurrere om pladserne med spillere fra Usbekistan og Jordan end med et hav af brasilianere, portugisere og spillere fra de vestafrikanske lande.
Men mange andre kommer ikke til at være i en nær så god position som landsholdsspilleren Mustafa Amini, og mit gæt er, at vi i de fem dage i oktober med åbent transfervindue kommer til at se spillere acceptere aftaler og klubskifter til beløb, der ikke havde været mulige for et år siden.
Det er fedt for de klubber, der har penge. Men for spillerne og klubberne under de øverste hylder bliver det et farefuldt år, og hvis danske spillere får tilsyneladende gode kontrakttilbud i de kommende uger fra klubber og ligaer, de ikke kender så meget til, er det en rigtig god idé at gøre sin research grundigt, før man siger ja og sælger huset.
LIVE
LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
I chok: Har aldrig set lignende
Froholdt på tavlen i storkamp
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
