Transfer-leder: Skal FCM sælge nu eller vente til efter Champions League?

Der venter nogle vigtige og spændende døgn i FC Midtjylland, hvor man måske vil forsøge at overtale profilerne til ikke at forlade klubben nu, skriver Troels Bager Thøgersen blandt andet i dagens transfer-leder.



Transfer-lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.

Der venter fire højspændte døgn i FC Midtjylland.

Klubben har kvalificeret sig til Champions League-gruppespillet og skal spilles seks kampe fra slutningen af oktober til anden uge i december.

Men inden da skal transfervinduet lukkes.

Det sker midnat mellem mandag og tirsdag, og mens man kunne fristes til at tro, at 200 millioner kroner ekstra i klubkassen udelukkende gør de kommende dage til a la carte-shopping af et par nye stjerner til startopstillingen, er det langt fra hele sandheden.

Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling

Det gav mening, da Claus Steinlein onsdag nat sagde, at der havde været stille i de seneste to uger i forbindelse med Slavia Prag-kampene.

De kampe har taget alt fokus, og de sætter også tonen for, hvor meget lyst attraktive FCM-profiler har til at forlade klubben nu, og hvor meget eller lidt lyst, FC Midtjylland har til at sælge.

For både spillerne og klubbens vedkommende kan man se det på to måder.

Spillere som Erik Sviatchenko, Frank Onyeka og Evander kan i de kommende døgn stå i en situation, hvor de skal sige ja eller nej til transfers til udlandet, der kan sikre dem økonomisk en stor del af deres liv. FC Midtjylland betaler fint, men for de bedste FCM-spillere kan det rigtige udlandsskifte både give fede sportslige oplevelser i stærkere ligaer og tocifrede millionbeløb på bankkontoen.

Som professionel fodboldspiller er man til hver træning og kamp én enkelt forkert tackling fra at smadre et korsbånd og måske en karriere, og der er ingen garanti for, at man nogensinde får et tilbud fra en anden klub igen, når transfervinduet er lukket på tirsdag.

Læs også:Medier: Liverpool sælger talent til Premier League-klub

Som spiller skal man så også være klar over, hvor sjældent det er, at man får muligheden for at spille i Champions League. For mange i FC Midtjyllands trup er det her den eneste gang i livet, de får den mulighed, og selvfølgelig skal det regnes med i de beslutninger, der måske skal træffes i de kommende døgn.

For FC Midtjyllands vedkommende er der groft sagt også to hovedspor at forfølge, når de udenlandske klubber og agenter for alvor begynder at banke på døren i de kommende timer og døgn.

Man kan vælge at vise nuværende og fremtidige spillere, at FC Midtjylland er en klub, der sælger én til de store fisk i udlandet, når man har præsteret flot. Selvom FC Midtjylland naturligvis skal gøre det ypperste i gruppespillet, er man massiv underdog uanset hvad.

Den helt store øvelse var at komme ind i Champions Leagues gruppespil, og man devaluerer ikke væsentligt chancerne i de seks kampe ved at give gode folk lov til at skifte til udlandet, samtidig med at man forer klubkassen med nye, store millionbeløb, der straks kan hældes i et par nye, lovende spillere fra Smartodds’ og scoutingafdelingens dataark og i bedre træningsfaciliteter.

Men det må også være fristende at fortælle profilerne, at transfervinduet altså åbner igen allerede om tre måneder. Hvorfor ikke tage seks Champions League-kampe med, præstere flot og blive blæst afsted til en endnu større klub til januar eller til næste sommer?

Der findes ikke noget rigtigt eller forkert svar på ovenstående, men det ændrer ikke på, at FC Midtjyllands ledere og nogle af klubbens dygtigste spillere står i dette dilemma lige nu og skal træffe hurtige valg, der kan få vidtrækkende konsekvenser for især spillerne.

Læs også:Uheldig Brøndby-stopper ude i et par uger
Læs også:Efter europæisk skuffelse: Parken-aktie falder til laveste niveau i et halvt år




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hylder Mads Hermansen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Deler godt Brøndby-nyt

Det er helt galt, Brøndby!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Flere ændringer på vej i FC København  

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Oprykker henter FCK-emne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Schmedes er under pres’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

United tager kæmpe skridt mod Champions League

– Det er lort!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup