Transfer-lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Der venter fire højspændte døgn i FC Midtjylland.
Klubben har kvalificeret sig til Champions League-gruppespillet og skal spilles seks kampe fra slutningen af oktober til anden uge i december.
Men inden da skal transfervinduet lukkes.
Det sker midnat mellem mandag og tirsdag, og mens man kunne fristes til at tro, at 200 millioner kroner ekstra i klubkassen udelukkende gør de kommende dage til a la carte-shopping af et par nye stjerner til startopstillingen, er det langt fra hele sandheden.
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling
Det gav mening, da Claus Steinlein onsdag nat sagde, at der havde været stille i de seneste to uger i forbindelse med Slavia Prag-kampene.
De kampe har taget alt fokus, og de sætter også tonen for, hvor meget lyst attraktive FCM-profiler har til at forlade klubben nu, og hvor meget eller lidt lyst, FC Midtjylland har til at sælge.
For både spillerne og klubbens vedkommende kan man se det på to måder.
Spillere som Erik Sviatchenko, Frank Onyeka og Evander kan i de kommende døgn stå i en situation, hvor de skal sige ja eller nej til transfers til udlandet, der kan sikre dem økonomisk en stor del af deres liv. FC Midtjylland betaler fint, men for de bedste FCM-spillere kan det rigtige udlandsskifte både give fede sportslige oplevelser i stærkere ligaer og tocifrede millionbeløb på bankkontoen.
Som professionel fodboldspiller er man til hver træning og kamp én enkelt forkert tackling fra at smadre et korsbånd og måske en karriere, og der er ingen garanti for, at man nogensinde får et tilbud fra en anden klub igen, når transfervinduet er lukket på tirsdag.
Læs også:Medier: Liverpool sælger talent til Premier League-klub
Som spiller skal man så også være klar over, hvor sjældent det er, at man får muligheden for at spille i Champions League. For mange i FC Midtjyllands trup er det her den eneste gang i livet, de får den mulighed, og selvfølgelig skal det regnes med i de beslutninger, der måske skal træffes i de kommende døgn.
For FC Midtjyllands vedkommende er der groft sagt også to hovedspor at forfølge, når de udenlandske klubber og agenter for alvor begynder at banke på døren i de kommende timer og døgn.
Man kan vælge at vise nuværende og fremtidige spillere, at FC Midtjylland er en klub, der sælger én til de store fisk i udlandet, når man har præsteret flot. Selvom FC Midtjylland naturligvis skal gøre det ypperste i gruppespillet, er man massiv underdog uanset hvad.
Den helt store øvelse var at komme ind i Champions Leagues gruppespil, og man devaluerer ikke væsentligt chancerne i de seks kampe ved at give gode folk lov til at skifte til udlandet, samtidig med at man forer klubkassen med nye, store millionbeløb, der straks kan hældes i et par nye, lovende spillere fra Smartodds’ og scoutingafdelingens dataark og i bedre træningsfaciliteter.
Men det må også være fristende at fortælle profilerne, at transfervinduet altså åbner igen allerede om tre måneder. Hvorfor ikke tage seks Champions League-kampe med, præstere flot og blive blæst afsted til en endnu større klub til januar eller til næste sommer?
Der findes ikke noget rigtigt eller forkert svar på ovenstående, men det ændrer ikke på, at FC Midtjyllands ledere og nogle af klubbens dygtigste spillere står i dette dilemma lige nu og skal træffe hurtige valg, der kan få vidtrækkende konsekvenser for især spillerne.
Læs også:Uheldig Brøndby-stopper ude i et par uger
Læs også:Efter europæisk skuffelse: Parken-aktie falder til laveste niveau i et halvt år
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Joakim Mæhle åbner op
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Tottenham præsenterer ny træner
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
