Transfer-lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Der venter fire højspændte døgn i FC Midtjylland.
Klubben har kvalificeret sig til Champions League-gruppespillet og skal spilles seks kampe fra slutningen af oktober til anden uge i december.
Men inden da skal transfervinduet lukkes.
Det sker midnat mellem mandag og tirsdag, og mens man kunne fristes til at tro, at 200 millioner kroner ekstra i klubkassen udelukkende gør de kommende dage til a la carte-shopping af et par nye stjerner til startopstillingen, er det langt fra hele sandheden.
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling
Det gav mening, da Claus Steinlein onsdag nat sagde, at der havde været stille i de seneste to uger i forbindelse med Slavia Prag-kampene.
De kampe har taget alt fokus, og de sætter også tonen for, hvor meget lyst attraktive FCM-profiler har til at forlade klubben nu, og hvor meget eller lidt lyst, FC Midtjylland har til at sælge.
For både spillerne og klubbens vedkommende kan man se det på to måder.
Spillere som Erik Sviatchenko, Frank Onyeka og Evander kan i de kommende døgn stå i en situation, hvor de skal sige ja eller nej til transfers til udlandet, der kan sikre dem økonomisk en stor del af deres liv. FC Midtjylland betaler fint, men for de bedste FCM-spillere kan det rigtige udlandsskifte både give fede sportslige oplevelser i stærkere ligaer og tocifrede millionbeløb på bankkontoen.
Som professionel fodboldspiller er man til hver træning og kamp én enkelt forkert tackling fra at smadre et korsbånd og måske en karriere, og der er ingen garanti for, at man nogensinde får et tilbud fra en anden klub igen, når transfervinduet er lukket på tirsdag.
Læs også:Medier: Liverpool sælger talent til Premier League-klub
Som spiller skal man så også være klar over, hvor sjældent det er, at man får muligheden for at spille i Champions League. For mange i FC Midtjyllands trup er det her den eneste gang i livet, de får den mulighed, og selvfølgelig skal det regnes med i de beslutninger, der måske skal træffes i de kommende døgn.
For FC Midtjyllands vedkommende er der groft sagt også to hovedspor at forfølge, når de udenlandske klubber og agenter for alvor begynder at banke på døren i de kommende timer og døgn.
Man kan vælge at vise nuværende og fremtidige spillere, at FC Midtjylland er en klub, der sælger én til de store fisk i udlandet, når man har præsteret flot. Selvom FC Midtjylland naturligvis skal gøre det ypperste i gruppespillet, er man massiv underdog uanset hvad.
Den helt store øvelse var at komme ind i Champions Leagues gruppespil, og man devaluerer ikke væsentligt chancerne i de seks kampe ved at give gode folk lov til at skifte til udlandet, samtidig med at man forer klubkassen med nye, store millionbeløb, der straks kan hældes i et par nye, lovende spillere fra Smartodds’ og scoutingafdelingens dataark og i bedre træningsfaciliteter.
Men det må også være fristende at fortælle profilerne, at transfervinduet altså åbner igen allerede om tre måneder. Hvorfor ikke tage seks Champions League-kampe med, præstere flot og blive blæst afsted til en endnu større klub til januar eller til næste sommer?
Der findes ikke noget rigtigt eller forkert svar på ovenstående, men det ændrer ikke på, at FC Midtjyllands ledere og nogle af klubbens dygtigste spillere står i dette dilemma lige nu og skal træffe hurtige valg, der kan få vidtrækkende konsekvenser for især spillerne.
Læs også:Uheldig Brøndby-stopper ude i et par uger
Læs også:Efter europæisk skuffelse: Parken-aktie falder til laveste niveau i et halvt år
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
