Transfer-lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
Der venter fire højspændte døgn i FC Midtjylland.
Klubben har kvalificeret sig til Champions League-gruppespillet og skal spilles seks kampe fra slutningen af oktober til anden uge i december.
Men inden da skal transfervinduet lukkes.
Det sker midnat mellem mandag og tirsdag, og mens man kunne fristes til at tro, at 200 millioner kroner ekstra i klubkassen udelukkende gør de kommende dage til a la carte-shopping af et par nye stjerner til startopstillingen, er det langt fra hele sandheden.
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling
Det gav mening, da Claus Steinlein onsdag nat sagde, at der havde været stille i de seneste to uger i forbindelse med Slavia Prag-kampene.
De kampe har taget alt fokus, og de sætter også tonen for, hvor meget lyst attraktive FCM-profiler har til at forlade klubben nu, og hvor meget eller lidt lyst, FC Midtjylland har til at sælge.
For både spillerne og klubbens vedkommende kan man se det på to måder.
Spillere som Erik Sviatchenko, Frank Onyeka og Evander kan i de kommende døgn stå i en situation, hvor de skal sige ja eller nej til transfers til udlandet, der kan sikre dem økonomisk en stor del af deres liv. FC Midtjylland betaler fint, men for de bedste FCM-spillere kan det rigtige udlandsskifte både give fede sportslige oplevelser i stærkere ligaer og tocifrede millionbeløb på bankkontoen.
Som professionel fodboldspiller er man til hver træning og kamp én enkelt forkert tackling fra at smadre et korsbånd og måske en karriere, og der er ingen garanti for, at man nogensinde får et tilbud fra en anden klub igen, når transfervinduet er lukket på tirsdag.
Læs også:Medier: Liverpool sælger talent til Premier League-klub
Som spiller skal man så også være klar over, hvor sjældent det er, at man får muligheden for at spille i Champions League. For mange i FC Midtjyllands trup er det her den eneste gang i livet, de får den mulighed, og selvfølgelig skal det regnes med i de beslutninger, der måske skal træffes i de kommende døgn.
For FC Midtjyllands vedkommende er der groft sagt også to hovedspor at forfølge, når de udenlandske klubber og agenter for alvor begynder at banke på døren i de kommende timer og døgn.
Man kan vælge at vise nuværende og fremtidige spillere, at FC Midtjylland er en klub, der sælger én til de store fisk i udlandet, når man har præsteret flot. Selvom FC Midtjylland naturligvis skal gøre det ypperste i gruppespillet, er man massiv underdog uanset hvad.
Den helt store øvelse var at komme ind i Champions Leagues gruppespil, og man devaluerer ikke væsentligt chancerne i de seks kampe ved at give gode folk lov til at skifte til udlandet, samtidig med at man forer klubkassen med nye, store millionbeløb, der straks kan hældes i et par nye, lovende spillere fra Smartodds’ og scoutingafdelingens dataark og i bedre træningsfaciliteter.
Men det må også være fristende at fortælle profilerne, at transfervinduet altså åbner igen allerede om tre måneder. Hvorfor ikke tage seks Champions League-kampe med, præstere flot og blive blæst afsted til en endnu større klub til januar eller til næste sommer?
Der findes ikke noget rigtigt eller forkert svar på ovenstående, men det ændrer ikke på, at FC Midtjyllands ledere og nogle af klubbens dygtigste spillere står i dette dilemma lige nu og skal træffe hurtige valg, der kan få vidtrækkende konsekvenser for især spillerne.
Læs også:Uheldig Brøndby-stopper ude i et par uger
Læs også:Efter europæisk skuffelse: Parken-aktie falder til laveste niveau i et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Barcelona vandt 7-2
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
AVIS
Interessant afsløring
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
NYHEDER
