Transferdommen er fra Tipsbladet fredag den 14. januar
Viborg FF klarede sig fantastisk flot i 2021 med en sikker oprykning og et oprykker-efterår i Superligaen, hvor man spillede sig til et væld af afslutninger og overvintrer et godt stykke fra nedrykningsstregen.
Men Viborg FF er også den Superliga-klub med det klart mindste budget, og det har klubben fået at føle her i januar, hvor man er under pres fra flere sider via transfermarkedet.
Det var egentlig en fin handel at sende angriberen Sebastian Grønning til Suwon Bluewings i Sydkorea i sidste uge.
Viborg FF får et beløb tæt på en million euro, 7-8 millioner kroner, for angriberen, der kom frem til meget i efteråret men også burde have scoret mere og ligget tættere toppen af topscorerlisten.
Det er et flot beløb, når man har så få penge som Viborg FF og så få store salg i nyere klubhistorie at pege på, og når angriberen havde 18 måneder tilbage af kontrakten.
Men at finde en ny angriber, der kan score mål i Superligaen, er ingen nem opgave, og VFF skal gerne ramme rigtigt, når man i løbet af de næste to-tre uger får den nye mand på plads (eller henter to-tre nye folk for pengene).
Problemet for VFF er, at det ikke stopper her.
Den unge hollandske midtstopper Lars Kramer spillede også et flot 2021, og med udløb allerede til sommer tiltrækker han sig interesse fra større Superliga-klubber, herunder Randers FC og Brøndby IF. Han kunne lyde som en spiller, der gerne vil videre, så ham skal man også holde et vågent øje med og måske hente en afløser for, hvis man ender med at ville sælge ham i slutningen af januar.
Det er nok stadig et par trin væk, men for både AaB og for Randers FC giver det god mening at holde øje med den populære VFF-træner Lars Friis, hvis de to klubber pludselig står uden cheftræner.
I Aalborg afventer man, om Martí Cifuentes ender i Hammarby 1. marts, eller om svenskerne hoster op med den nødvendige kompensation. Derefter er Randers’ cheftræner, tidligere AaB-spiller Thomas Thomasberg, et oplagt bud som afløser, og lykkes det ikke med Thomasberg, vil Lars Friis også være en mulig løsning.
Og mangler Randers en afløser for Thomasberg, er den ligeledes grundige og analytisk anlagte Lars Friis der et udmærket bud på en ny cheftræner.
Selvfølgelig har Viborg FF’s ledelse og ejere noget at sige her, men de første 14 dage af transfervinduet har vist, hvordan gode overpræstationer i forhold til et lille budget hurtigt kan tiltrække opmærksomhed.
En opmærksomhed, der ikke er nogen hjælp på kort sigt, hvor man meget gerne skal overleve i de sidste 15 runder af Superligaen, hvor 10 og 11 point ned til SønderjyskE og Vejle trods alt ikke er Mission Accomplished.

HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
NYHEDER
De er herbstmeister
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Barcelona rykker fra
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
Intet aftryk!
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
