Transferdommen: SL-klub er under pres

Det er dyrt at være dygtig og billig, skriver Tipsbladets chefredaktør.



Transferdommen er fra Tipsbladet fredag den 14. januar

Viborg FF klarede sig fantastisk flot i 2021 med en sikker oprykning og et oprykker-efterår i Superligaen, hvor man spillede sig til et væld af afslutninger og overvintrer et godt stykke fra nedrykningsstregen.

Men Viborg FF er også den Superliga-klub med det klart mindste budget, og det har klubben fået at føle her i januar, hvor man er under pres fra flere sider via transfermarkedet.

Det var egentlig en fin handel at sende angriberen Sebastian Grønning til Suwon Bluewings i Sydkorea i sidste uge.

Viborg FF får et beløb tæt på en million euro, 7-8 millioner kroner, for angriberen, der kom frem til meget i efteråret men også burde have scoret mere og ligget tættere toppen af topscorerlisten.

Det er et flot beløb, når man har så få penge som Viborg FF og så få store salg i nyere klubhistorie at pege på, og når angriberen havde 18 måneder tilbage af kontrakten.

Men at finde en ny angriber, der kan score mål i Superligaen, er ingen nem opgave, og VFF skal gerne ramme rigtigt, når man i løbet af de næste to-tre uger får den nye mand på plads (eller henter to-tre nye folk for pengene).

Problemet for VFF er, at det ikke stopper her.

Den unge hollandske midtstopper Lars Kramer spillede også et flot 2021, og med udløb allerede til sommer tiltrækker han sig interesse fra større Superliga-klubber, herunder Randers FC og Brøndby IF. Han kunne lyde som en spiller, der gerne vil videre, så ham skal man også holde et vågent øje med og måske hente en afløser for, hvis man ender med at ville sælge ham i slutningen af januar.

Det er nok stadig et par trin væk, men for både AaB og for Randers FC giver det god mening at holde øje med den populære VFF-træner Lars Friis, hvis de to klubber pludselig står uden cheftræner.

I Aalborg afventer man, om Martí Cifuentes ender i Hammarby 1. marts, eller om svenskerne hoster op med den nødvendige kompensation. Derefter er Randers’ cheftræner, tidligere AaB-spiller Thomas Thomasberg, et oplagt bud som afløser, og lykkes det ikke med Thomasberg, vil Lars Friis også være en mulig løsning.

Og mangler Randers en afløser for Thomasberg, er den ligeledes grundige og analytisk anlagte Lars Friis der et udmærket bud på en ny cheftræner.

Selvfølgelig har Viborg FF’s ledelse og ejere noget at sige her, men de første 14 dage af transfervinduet har vist, hvordan gode overpræstationer i forhold til et lille budget hurtigt kan tiltrække opmærksomhed.

En opmærksomhed, der ikke er nogen hjælp på kort sigt, hvor man meget gerne skal overleve i de sidste 15 runder af Superligaen, hvor 10 og 11 point ned til SønderjyskE og Vejle trods alt ikke er Mission Accomplished.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Morten Bruun med dyster spådom

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Færdig? Manchester City har udset afløser



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Vejle Boldklub – OB

Jubler over ny Brøndby-chef

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Messi rammer gyldent tal

Håber på FC København-exit

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

I svime over Morten Hjulmand

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’