Transferdommen er fra Tipsbladet fredag den 14. januar
Viborg FF klarede sig fantastisk flot i 2021 med en sikker oprykning og et oprykker-efterår i Superligaen, hvor man spillede sig til et væld af afslutninger og overvintrer et godt stykke fra nedrykningsstregen.
Men Viborg FF er også den Superliga-klub med det klart mindste budget, og det har klubben fået at føle her i januar, hvor man er under pres fra flere sider via transfermarkedet.
Det var egentlig en fin handel at sende angriberen Sebastian Grønning til Suwon Bluewings i Sydkorea i sidste uge.
Viborg FF får et beløb tæt på en million euro, 7-8 millioner kroner, for angriberen, der kom frem til meget i efteråret men også burde have scoret mere og ligget tættere toppen af topscorerlisten.
Det er et flot beløb, når man har så få penge som Viborg FF og så få store salg i nyere klubhistorie at pege på, og når angriberen havde 18 måneder tilbage af kontrakten.
Men at finde en ny angriber, der kan score mål i Superligaen, er ingen nem opgave, og VFF skal gerne ramme rigtigt, når man i løbet af de næste to-tre uger får den nye mand på plads (eller henter to-tre nye folk for pengene).
Problemet for VFF er, at det ikke stopper her.
Den unge hollandske midtstopper Lars Kramer spillede også et flot 2021, og med udløb allerede til sommer tiltrækker han sig interesse fra større Superliga-klubber, herunder Randers FC og Brøndby IF. Han kunne lyde som en spiller, der gerne vil videre, så ham skal man også holde et vågent øje med og måske hente en afløser for, hvis man ender med at ville sælge ham i slutningen af januar.
Det er nok stadig et par trin væk, men for både AaB og for Randers FC giver det god mening at holde øje med den populære VFF-træner Lars Friis, hvis de to klubber pludselig står uden cheftræner.
I Aalborg afventer man, om Martí Cifuentes ender i Hammarby 1. marts, eller om svenskerne hoster op med den nødvendige kompensation. Derefter er Randers’ cheftræner, tidligere AaB-spiller Thomas Thomasberg, et oplagt bud som afløser, og lykkes det ikke med Thomasberg, vil Lars Friis også være en mulig løsning.
Og mangler Randers en afløser for Thomasberg, er den ligeledes grundige og analytisk anlagte Lars Friis der et udmærket bud på en ny cheftræner.
Selvfølgelig har Viborg FF’s ledelse og ejere noget at sige her, men de første 14 dage af transfervinduet har vist, hvordan gode overpræstationer i forhold til et lille budget hurtigt kan tiltrække opmærksomhed.
En opmærksomhed, der ikke er nogen hjælp på kort sigt, hvor man meget gerne skal overleve i de sidste 15 runder af Superligaen, hvor 10 og 11 point ned til SønderjyskE og Vejle trods alt ikke er Mission Accomplished.

LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Barcelona klager til UEFA
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Brøndby-fans sender åbent brev
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
