Transferdommen: SL-klub er under pres

Det er dyrt at være dygtig og billig, skriver Tipsbladets chefredaktør.



Transferdommen er fra Tipsbladet fredag den 14. januar

Viborg FF klarede sig fantastisk flot i 2021 med en sikker oprykning og et oprykker-efterår i Superligaen, hvor man spillede sig til et væld af afslutninger og overvintrer et godt stykke fra nedrykningsstregen.

Men Viborg FF er også den Superliga-klub med det klart mindste budget, og det har klubben fået at føle her i januar, hvor man er under pres fra flere sider via transfermarkedet.

Det var egentlig en fin handel at sende angriberen Sebastian Grønning til Suwon Bluewings i Sydkorea i sidste uge.

Viborg FF får et beløb tæt på en million euro, 7-8 millioner kroner, for angriberen, der kom frem til meget i efteråret men også burde have scoret mere og ligget tættere toppen af topscorerlisten.

Det er et flot beløb, når man har så få penge som Viborg FF og så få store salg i nyere klubhistorie at pege på, og når angriberen havde 18 måneder tilbage af kontrakten.

Men at finde en ny angriber, der kan score mål i Superligaen, er ingen nem opgave, og VFF skal gerne ramme rigtigt, når man i løbet af de næste to-tre uger får den nye mand på plads (eller henter to-tre nye folk for pengene).

Problemet for VFF er, at det ikke stopper her.

Den unge hollandske midtstopper Lars Kramer spillede også et flot 2021, og med udløb allerede til sommer tiltrækker han sig interesse fra større Superliga-klubber, herunder Randers FC og Brøndby IF. Han kunne lyde som en spiller, der gerne vil videre, så ham skal man også holde et vågent øje med og måske hente en afløser for, hvis man ender med at ville sælge ham i slutningen af januar.

Det er nok stadig et par trin væk, men for både AaB og for Randers FC giver det god mening at holde øje med den populære VFF-træner Lars Friis, hvis de to klubber pludselig står uden cheftræner.

I Aalborg afventer man, om Martí Cifuentes ender i Hammarby 1. marts, eller om svenskerne hoster op med den nødvendige kompensation. Derefter er Randers’ cheftræner, tidligere AaB-spiller Thomas Thomasberg, et oplagt bud som afløser, og lykkes det ikke med Thomasberg, vil Lars Friis også være en mulig løsning.

Og mangler Randers en afløser for Thomasberg, er den ligeledes grundige og analytisk anlagte Lars Friis der et udmærket bud på en ny cheftræner.

Selvfølgelig har Viborg FF’s ledelse og ejere noget at sige her, men de første 14 dage af transfervinduet har vist, hvordan gode overpræstationer i forhold til et lille budget hurtigt kan tiltrække opmærksomhed.

En opmærksomhed, der ikke er nogen hjælp på kort sigt, hvor man meget gerne skal overleve i de sidste 15 runder af Superligaen, hvor 10 og 11 point ned til SønderjyskE og Vejle trods alt ikke er Mission Accomplished.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Kommer til AGF efter monstersæson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Brøndby har IKKE budt

FC København byder på kantspiller

Han skal væk fra FC Midtjylland 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Brøndby forhandler om stor transfer

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Manchester City køber landsholdsspiller

‘Det er ret let at se’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Legender med dyster melding

I chok over Tottenham

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Danskerklub meldes interesseret

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?