Transferdommen er fra Tipsbladet fredag den 14. januar
Viborg FF klarede sig fantastisk flot i 2021 med en sikker oprykning og et oprykker-efterår i Superligaen, hvor man spillede sig til et væld af afslutninger og overvintrer et godt stykke fra nedrykningsstregen.
Men Viborg FF er også den Superliga-klub med det klart mindste budget, og det har klubben fået at føle her i januar, hvor man er under pres fra flere sider via transfermarkedet.
Det var egentlig en fin handel at sende angriberen Sebastian Grønning til Suwon Bluewings i Sydkorea i sidste uge.
Viborg FF får et beløb tæt på en million euro, 7-8 millioner kroner, for angriberen, der kom frem til meget i efteråret men også burde have scoret mere og ligget tættere toppen af topscorerlisten.
Det er et flot beløb, når man har så få penge som Viborg FF og så få store salg i nyere klubhistorie at pege på, og når angriberen havde 18 måneder tilbage af kontrakten.
Men at finde en ny angriber, der kan score mål i Superligaen, er ingen nem opgave, og VFF skal gerne ramme rigtigt, når man i løbet af de næste to-tre uger får den nye mand på plads (eller henter to-tre nye folk for pengene).
Problemet for VFF er, at det ikke stopper her.
Den unge hollandske midtstopper Lars Kramer spillede også et flot 2021, og med udløb allerede til sommer tiltrækker han sig interesse fra større Superliga-klubber, herunder Randers FC og Brøndby IF. Han kunne lyde som en spiller, der gerne vil videre, så ham skal man også holde et vågent øje med og måske hente en afløser for, hvis man ender med at ville sælge ham i slutningen af januar.
Det er nok stadig et par trin væk, men for både AaB og for Randers FC giver det god mening at holde øje med den populære VFF-træner Lars Friis, hvis de to klubber pludselig står uden cheftræner.
I Aalborg afventer man, om Martí Cifuentes ender i Hammarby 1. marts, eller om svenskerne hoster op med den nødvendige kompensation. Derefter er Randers’ cheftræner, tidligere AaB-spiller Thomas Thomasberg, et oplagt bud som afløser, og lykkes det ikke med Thomasberg, vil Lars Friis også være en mulig løsning.
Og mangler Randers en afløser for Thomasberg, er den ligeledes grundige og analytisk anlagte Lars Friis der et udmærket bud på en ny cheftræner.
Selvfølgelig har Viborg FF’s ledelse og ejere noget at sige her, men de første 14 dage af transfervinduet har vist, hvordan gode overpræstationer i forhold til et lille budget hurtigt kan tiltrække opmærksomhed.
En opmærksomhed, der ikke er nogen hjælp på kort sigt, hvor man meget gerne skal overleve i de sidste 15 runder af Superligaen, hvor 10 og 11 point ned til SønderjyskE og Vejle trods alt ikke er Mission Accomplished.

LIVE
LIVE: Lønnen er et problem
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
OB – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OB siger farvel til seks spillere
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Nu klager FC Barcelona igen
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
