Transferdommen: SL-klub er under pres

Det er dyrt at være dygtig og billig, skriver Tipsbladets chefredaktør.



Transferdommen er fra Tipsbladet fredag den 14. januar

Viborg FF klarede sig fantastisk flot i 2021 med en sikker oprykning og et oprykker-efterår i Superligaen, hvor man spillede sig til et væld af afslutninger og overvintrer et godt stykke fra nedrykningsstregen.

Men Viborg FF er også den Superliga-klub med det klart mindste budget, og det har klubben fået at føle her i januar, hvor man er under pres fra flere sider via transfermarkedet.

Det var egentlig en fin handel at sende angriberen Sebastian Grønning til Suwon Bluewings i Sydkorea i sidste uge.

Viborg FF får et beløb tæt på en million euro, 7-8 millioner kroner, for angriberen, der kom frem til meget i efteråret men også burde have scoret mere og ligget tættere toppen af topscorerlisten.

Det er et flot beløb, når man har så få penge som Viborg FF og så få store salg i nyere klubhistorie at pege på, og når angriberen havde 18 måneder tilbage af kontrakten.

Men at finde en ny angriber, der kan score mål i Superligaen, er ingen nem opgave, og VFF skal gerne ramme rigtigt, når man i løbet af de næste to-tre uger får den nye mand på plads (eller henter to-tre nye folk for pengene).

Problemet for VFF er, at det ikke stopper her.

Den unge hollandske midtstopper Lars Kramer spillede også et flot 2021, og med udløb allerede til sommer tiltrækker han sig interesse fra større Superliga-klubber, herunder Randers FC og Brøndby IF. Han kunne lyde som en spiller, der gerne vil videre, så ham skal man også holde et vågent øje med og måske hente en afløser for, hvis man ender med at ville sælge ham i slutningen af januar.

Det er nok stadig et par trin væk, men for både AaB og for Randers FC giver det god mening at holde øje med den populære VFF-træner Lars Friis, hvis de to klubber pludselig står uden cheftræner.

I Aalborg afventer man, om Martí Cifuentes ender i Hammarby 1. marts, eller om svenskerne hoster op med den nødvendige kompensation. Derefter er Randers’ cheftræner, tidligere AaB-spiller Thomas Thomasberg, et oplagt bud som afløser, og lykkes det ikke med Thomasberg, vil Lars Friis også være en mulig løsning.

Og mangler Randers en afløser for Thomasberg, er den ligeledes grundige og analytisk anlagte Lars Friis der et udmærket bud på en ny cheftræner.

Selvfølgelig har Viborg FF’s ledelse og ejere noget at sige her, men de første 14 dage af transfervinduet har vist, hvordan gode overpræstationer i forhold til et lille budget hurtigt kan tiltrække opmærksomhed.

En opmærksomhed, der ikke er nogen hjælp på kort sigt, hvor man meget gerne skal overleve i de sidste 15 runder af Superligaen, hvor 10 og 11 point ned til SønderjyskE og Vejle trods alt ikke er Mission Accomplished.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Rasmus Højlund har ikke set det før

Chelsea med historiens største PL-underskud

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

En historisk katastrofe for Danmark

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Kæmpe stjerne besøger København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tottenham præsenterer ny træner

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Joakim Mæhle åbner op

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag