Behovet for nye spillere kan trumfe dårlig økonomi
Der var en vaskeægte transfer i denne uge i Superligaen, og endda en af de større af slagsen, da Erik Marxen skiftede fra jobbet som anfører i Randers FC til at spille for FC Nordsjælland fra nytår.
Bekræfter vild transfer – og mere er på vej i FCN #sldk #transferdk https://t.co/UKuPcC5oLb
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 22, 2021
Der svirrer også rygter om til- og afgange fra FC København, Brøndby IF, AaB og FC Midtjylland, og i udlandet ser blandt andre FC Barcelona ud til at blive aktive på januarmarkedet, hvilket undertegnede chefredaktør ikke helt forstår.
Barca køber City-stjerne: Uansvarligt og mystisk https://t.co/gGsfYnyuRA
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 23, 2021
Ligesom der kom god gang i transfermarkedet i sommer, ikke mindst i Superligaen, hvor der blev sat salgsrekord, kunne noget tyde på, at der også kommer sving i januarmarkedet.
Økonomien ude i Europa er ellers ikke i top alle steder. FC Barcelona er langt fra ene om at være mærket med stor gæld og ballade omkring en myndigheds-efterforskning af transfers i Italien, især centreret omkring Juventus, og flere steder tyder det på, at i hvert fald de første uger i 2022 kan blive spillet uden eller med færre tilskuere på grund af COVID-19.
Men der er også stor sult efter nye spillere hos mange klubber, hvor sæsonen ikke helt kører på skinner, og derfor kan vi sagtens se nye, store spillersalg fra Superligaen og markante tilgange med en tæt kamp om guldet i toppen og et Vejle og SønderjyskE, der ikke bare stiltiende accepterer at rykke ned i 1. division uden en kamp på såvel banen som transfermarkedet.
Nyt stadion i Århus
Hvordan skal det ny stadion i Århus se ud?
Hvordan skal det helt præcist ligge i Marselisborgskoven?
Og skal der være løbebane, tag over, parkering under travbanen, og hvad man ellers kan hitte på for at skabe gode rammer for AGF og for de andre sportshold og udøvere i landets næststørste by?
Alt det skal i alt seks firmaer give deres bud på.
Nyt om nyt AGF-stadion: Måske som Stade de France #ultratwitteragf #sldk https://t.co/zzK42ZWSbP
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 22, 2021
Stadion forventes at stå klar på et tidspunkt i 2025/26-sæsonen, og der er heftig debat i Århus om den præcise placering, hensynet til andre sportsgrene og klubber, naboerne i villakvartererne i området og den flotte natur i skovene omkring det nuværende stadion.
Nadia Nadims tur til Qatar
Det gav bulder og brag for en lille uges tid siden, da Nadia Nadim optrådte på en video i Qatars Generation Amazing-program, et velgørende projekt knyttet til landets VM-værtskab.
DBU må handle efter Nadia Nadims Qatar-propaganda https://t.co/bLtnE9e1Ln
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 20, 2021
Stjernens underlige stunt: Hyklerisk og respektløs https://t.co/ZJlB4HmxIt
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 19, 2021
DBU meddelte forståeligt nok, at det bestemt ikke var koordineret med dem, og Nadims optræden er da også politisk uheldig for forbundet, der knokler for at få resultater ud af og bred dansk opbakning til en kritisk dialog med VM-værterne og deres regering.
Nu kommenterer DBU på Nadia Nadims Qatar-tur #landsholdet https://t.co/NMAwSmUM7X
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 21, 2021
Sagen viser det store fokus, der med garanti kommer på VM-værten fre mod turneringsstart til november næste år, og hvordan det danske landshold og dansk fodbold håndterer problemerne i forbindelse med slutrunden og Qatars målrettede og professionelle PR-arbejde, der skal sætte landet og slutrunden i et så godt lys som muligt.
Så det er næppe sidste diskussion, vi har om emnet og en slutrunde, mange nok glæder sig til er overstået.
COVID-knas i Premier League
I seneste spillerunde i Premier League blev seks af ti kampe aflyst på grund af COVID-19 på mindst ét af de to deltagende hold, og det kan blive nervepirrende at følge afviklingen af kampene i julen, efter man i sidste weekend aflyste flere af kampene med få timers varsel.
At smide spillerne på banen i et så tæt kampprogram er undertegnede og flere af hovedpersonerne ikke vildt imponerede over.
Og der er al mulig grund til at holde et godt øje med COVID-19-opdateringerne fra Premier League og de lavere rækker, før man får sat sig alt for godt til rette 2. og 3. juledag.
Tipsbladets fede udlændingetema
Vi har her i julemåneden gang i et udlændingetema, hvor vi har udvalgt et hold af de 11 bedste udenlandske spillere i Superliga-æraen for 16 af de største klubber i Danmark, ligesom vi også har et ‘best of the rest’-hold med udlændinge fra andre klubber, der har været i Superligaen på et tidspunkt i de seneste 30 år.
Stort interview med BIF-ejer Jan Bech Andersen. Om klubbens udlændinge gennem årene, JBA’s egne udenlandske favoritter, og hvordan han havde det med, at Alexander Zorniger i 2018 stillede med en startopstilling af udenlandske spillere #sldk https://t.co/qtXlrMHM9R
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 22, 2021
Jeg kan kun anbefale at læse med – det er blevet til både diskussioner af holdudtagelse og gensyn med tidligere Superliga-spillere, der syntes, at det var mægtig skægt og interessant at se tilbage på dengang, hvor de spillede i Danmark.
– Det var ikke bare på grund af Benham #sldk https://t.co/SVpQ34JCMh
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 20, 2021
Især denne fortælling med Godwin Attram, tidligere Silkeborg-spiller, kan jeg anbefale varmt.
Det her er en historie om at have fodboldhelte og om at fortælle de helte, at de er fantastiske. @KennethJensen85 fik fat i en ghanesisk Superliga-legende, der har betydet noget særligt, for at fortælle ham netop det #sldk https://t.co/bsg8HOqw1Y
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 15, 2021
God jul!
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
OB straffer angriber
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Kærlige beskeder vælter ind
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
HELT VILDT
