Travl transferjanuar forude trods pengeproblemer

NYHEDSOVERBLIK: Handler, rygter og en potentielt meget nyrig PL-klub giver løfter om en aktiv transfer-januar trods pengeproblemerne i forbindelse med corona, og så er der nyt stadion på vej i Århus og ballade efter Nadia Nadims tur til Qatar.



Behovet for nye spillere kan trumfe dårlig økonomi

Der var en vaskeægte transfer i denne uge i Superligaen, og endda en af de større af slagsen, da Erik Marxen skiftede fra jobbet som anfører i Randers FC til at spille for FC Nordsjælland fra nytår.

Der svirrer også rygter om til- og afgange fra FC København, Brøndby IF, AaB og FC Midtjylland, og i udlandet ser blandt andre FC Barcelona ud til at blive aktive på januarmarkedet, hvilket undertegnede chefredaktør ikke helt forstår.

Ligesom der kom god gang i transfermarkedet i sommer, ikke mindst i Superligaen, hvor der blev sat salgsrekord, kunne noget tyde på, at der også kommer sving i januarmarkedet.

Økonomien ude i Europa er ellers ikke i top alle steder. FC Barcelona er langt fra ene om at være mærket med stor gæld og ballade omkring en myndigheds-efterforskning af transfers i Italien, især centreret omkring Juventus, og flere steder tyder det på, at i hvert fald de første uger i 2022 kan blive spillet uden eller med færre tilskuere på grund af COVID-19.

Men der er også stor sult efter nye spillere hos mange klubber, hvor sæsonen ikke helt kører på skinner, og derfor kan vi sagtens se nye, store spillersalg fra Superligaen og markante tilgange med en tæt kamp om guldet i toppen og et Vejle og SønderjyskE, der ikke bare stiltiende accepterer at rykke ned i 1. division uden en kamp på såvel banen som transfermarkedet.

Nyt stadion i Århus

Hvordan skal det ny stadion i Århus se ud?

Hvordan skal det helt præcist ligge i Marselisborgskoven?

Og skal der være løbebane, tag over, parkering under travbanen, og hvad man ellers kan hitte på for at skabe gode rammer for AGF og for de andre sportshold og udøvere i landets næststørste by?

Alt det skal i alt seks firmaer give deres bud på.

Stadion forventes at stå klar på et tidspunkt i 2025/26-sæsonen, og der er heftig debat i Århus om den præcise placering, hensynet til andre sportsgrene og klubber, naboerne i villakvartererne i området og den flotte natur i skovene omkring det nuværende stadion.

Nadia Nadims tur til Qatar

Det gav bulder og brag for en lille uges tid siden, da Nadia Nadim optrådte på en video i Qatars Generation Amazing-program, et velgørende projekt knyttet til landets VM-værtskab.

DBU meddelte forståeligt nok, at det bestemt ikke var koordineret med dem, og Nadims optræden er da også politisk uheldig for forbundet, der knokler for at få resultater ud af og bred dansk opbakning til en kritisk dialog med VM-værterne og deres regering.

Sagen viser det store fokus, der med garanti kommer på VM-værten fre mod turneringsstart til november næste år, og hvordan det danske landshold og dansk fodbold håndterer problemerne i forbindelse med slutrunden og Qatars målrettede og professionelle PR-arbejde, der skal sætte landet og slutrunden i et så godt lys som muligt.

Så det er næppe sidste diskussion, vi har om emnet og en slutrunde, mange nok glæder sig til er overstået.

COVID-knas i Premier League

I seneste spillerunde i Premier League blev seks af ti kampe aflyst på grund af COVID-19 på mindst ét af de to deltagende hold, og det kan blive nervepirrende at følge afviklingen af kampene i julen, efter man i sidste weekend aflyste flere af kampene med få timers varsel.

At smide spillerne på banen i et så tæt kampprogram er undertegnede og flere af hovedpersonerne ikke vildt imponerede over.

LÆS MERE HER

Og der er al mulig grund til at holde et godt øje med COVID-19-opdateringerne fra Premier League og de lavere rækker, før man får sat sig alt for godt til rette 2. og 3. juledag.


Tipsbladets fede udlændingetema

Vi har her i julemåneden gang i et udlændingetema, hvor vi har udvalgt et hold af de 11 bedste udenlandske spillere i Superliga-æraen for 16 af de største klubber i Danmark, ligesom vi også har et ‘best of the rest’-hold med udlændinge fra andre klubber, der har været i Superligaen på et tidspunkt i de seneste 30 år.

Jeg kan kun anbefale at læse med – det er blevet til både diskussioner af holdudtagelse og gensyn med tidligere Superliga-spillere, der syntes, at det var mægtig skægt og interessant at se tilbage på dengang, hvor de spillede i Danmark.

Især denne fortælling med Godwin Attram, tidligere Silkeborg-spiller, kan jeg anbefale varmt.

God jul!



Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her kan du se Skotland mod Danmark

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Det er så ringe, begge dele!

Steve Coopers højre hånd afviser

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation