Behovet for nye spillere kan trumfe dårlig økonomi
Der var en vaskeægte transfer i denne uge i Superligaen, og endda en af de større af slagsen, da Erik Marxen skiftede fra jobbet som anfører i Randers FC til at spille for FC Nordsjælland fra nytår.
Bekræfter vild transfer – og mere er på vej i FCN #sldk #transferdk https://t.co/UKuPcC5oLb
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 22, 2021
Der svirrer også rygter om til- og afgange fra FC København, Brøndby IF, AaB og FC Midtjylland, og i udlandet ser blandt andre FC Barcelona ud til at blive aktive på januarmarkedet, hvilket undertegnede chefredaktør ikke helt forstår.
Barca køber City-stjerne: Uansvarligt og mystisk https://t.co/gGsfYnyuRA
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 23, 2021
Ligesom der kom god gang i transfermarkedet i sommer, ikke mindst i Superligaen, hvor der blev sat salgsrekord, kunne noget tyde på, at der også kommer sving i januarmarkedet.
Økonomien ude i Europa er ellers ikke i top alle steder. FC Barcelona er langt fra ene om at være mærket med stor gæld og ballade omkring en myndigheds-efterforskning af transfers i Italien, især centreret omkring Juventus, og flere steder tyder det på, at i hvert fald de første uger i 2022 kan blive spillet uden eller med færre tilskuere på grund af COVID-19.
Men der er også stor sult efter nye spillere hos mange klubber, hvor sæsonen ikke helt kører på skinner, og derfor kan vi sagtens se nye, store spillersalg fra Superligaen og markante tilgange med en tæt kamp om guldet i toppen og et Vejle og SønderjyskE, der ikke bare stiltiende accepterer at rykke ned i 1. division uden en kamp på såvel banen som transfermarkedet.
Nyt stadion i Århus
Hvordan skal det ny stadion i Århus se ud?
Hvordan skal det helt præcist ligge i Marselisborgskoven?
Og skal der være løbebane, tag over, parkering under travbanen, og hvad man ellers kan hitte på for at skabe gode rammer for AGF og for de andre sportshold og udøvere i landets næststørste by?
Alt det skal i alt seks firmaer give deres bud på.
Nyt om nyt AGF-stadion: Måske som Stade de France #ultratwitteragf #sldk https://t.co/zzK42ZWSbP
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 22, 2021
Stadion forventes at stå klar på et tidspunkt i 2025/26-sæsonen, og der er heftig debat i Århus om den præcise placering, hensynet til andre sportsgrene og klubber, naboerne i villakvartererne i området og den flotte natur i skovene omkring det nuværende stadion.
Nadia Nadims tur til Qatar
Det gav bulder og brag for en lille uges tid siden, da Nadia Nadim optrådte på en video i Qatars Generation Amazing-program, et velgørende projekt knyttet til landets VM-værtskab.
DBU må handle efter Nadia Nadims Qatar-propaganda https://t.co/bLtnE9e1Ln
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 20, 2021
Stjernens underlige stunt: Hyklerisk og respektløs https://t.co/ZJlB4HmxIt
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 19, 2021
DBU meddelte forståeligt nok, at det bestemt ikke var koordineret med dem, og Nadims optræden er da også politisk uheldig for forbundet, der knokler for at få resultater ud af og bred dansk opbakning til en kritisk dialog med VM-værterne og deres regering.
Nu kommenterer DBU på Nadia Nadims Qatar-tur #landsholdet https://t.co/NMAwSmUM7X
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 21, 2021
Sagen viser det store fokus, der med garanti kommer på VM-værten fre mod turneringsstart til november næste år, og hvordan det danske landshold og dansk fodbold håndterer problemerne i forbindelse med slutrunden og Qatars målrettede og professionelle PR-arbejde, der skal sætte landet og slutrunden i et så godt lys som muligt.
Så det er næppe sidste diskussion, vi har om emnet og en slutrunde, mange nok glæder sig til er overstået.
COVID-knas i Premier League
I seneste spillerunde i Premier League blev seks af ti kampe aflyst på grund af COVID-19 på mindst ét af de to deltagende hold, og det kan blive nervepirrende at følge afviklingen af kampene i julen, efter man i sidste weekend aflyste flere af kampene med få timers varsel.
At smide spillerne på banen i et så tæt kampprogram er undertegnede og flere af hovedpersonerne ikke vildt imponerede over.
Og der er al mulig grund til at holde et godt øje med COVID-19-opdateringerne fra Premier League og de lavere rækker, før man får sat sig alt for godt til rette 2. og 3. juledag.
Tipsbladets fede udlændingetema
Vi har her i julemåneden gang i et udlændingetema, hvor vi har udvalgt et hold af de 11 bedste udenlandske spillere i Superliga-æraen for 16 af de største klubber i Danmark, ligesom vi også har et ‘best of the rest’-hold med udlændinge fra andre klubber, der har været i Superligaen på et tidspunkt i de seneste 30 år.
Stort interview med BIF-ejer Jan Bech Andersen. Om klubbens udlændinge gennem årene, JBA’s egne udenlandske favoritter, og hvordan han havde det med, at Alexander Zorniger i 2018 stillede med en startopstilling af udenlandske spillere #sldk https://t.co/qtXlrMHM9R
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 22, 2021
Jeg kan kun anbefale at læse med – det er blevet til både diskussioner af holdudtagelse og gensyn med tidligere Superliga-spillere, der syntes, at det var mægtig skægt og interessant at se tilbage på dengang, hvor de spillede i Danmark.
– Det var ikke bare på grund af Benham #sldk https://t.co/SVpQ34JCMh
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 20, 2021
Især denne fortælling med Godwin Attram, tidligere Silkeborg-spiller, kan jeg anbefale varmt.
Det her er en historie om at have fodboldhelte og om at fortælle de helte, at de er fantastiske. @KennethJensen85 fik fat i en ghanesisk Superliga-legende, der har betydet noget særligt, for at fortælle ham netop det #sldk https://t.co/bsg8HOqw1Y
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 15, 2021
God jul!
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
