Trykket i OB langt hårdere end i Superliga-toppen

Presset på spillerne i bundkampen er hårdere end alt, der overgår spillerne i de fire klubber på guldjagt i Top 6.



VEJLE (Tipsbladet): De trækker ikke nær så mange overskrifter hos os og andre danske medier som topklubbernes profiler.

Nicolai Vallys, Andreas Schjelderup, Kamil Grabara og Darío Osorio kan bare noget andet på banen, hos os og blandt fansene, end trængte profiler og unge nybegyndere som professionelle fodboldspillere i bundklubber.

Når de endelig får opmærksomhed, er det som regel i form af kritik, hovedrysten og til tider decideret voksen-skældud, og det så man helt glemmer, at mange af dem er habile fodboldspillere og trænere, der har været gennem års eller årtiers udvælgelse for at nå Superligaen.

Mandag aften spillede Vejle og OB efter mine begreber en hæderlig omgang fodbold, deres position og presset taget i betragtning. Og tag ikke fejl: Sidstnævnte er tårnhøjt.

Spørg en eksspiller, hvad der er hårdest: At jagte guld i toppen eller kæmpe for ikke at rykke ned.

Borte er tidligere tiders evige påmindelser om, at man spiller for egne og de ansattes jobs, men ellers er det ikke meget anderledes end tidligere, ud over at lønningerne er større og forventningspresset mere barskt, nu hvor deltidsprofessionelle oprykkere som Hvidovre nærmest ikke eksisterer længere.

I supermarkedet, i børnenes daginstitution, når man snakker med vennerne og når man snart sagt taler med nogen som helst, mindes man hele tiden om, at nu skal man tage sig sammen, at det nok skal gå – altid med afsæt i, at man som en anden intensiv-patient befinder sig i en meget alvorlig position.

Jeg vil hævde, at det negative pres, det at man kun kan undgå noget, som følger alle andre i Bund 6 end førnævnte Hvidovre-fyraftensproffer, er så meget hårdere end at kunne opnå noget.

Ja, det er en katastrofe for det af de fire storhold i toppen, der bliver firer og går glip af Europa, og taber nummer tre til Randers eller Viborg i Europa-playoffen, er det også en kæmpe katastrofe.

Men frygten for at ryge ned præger klubber, spillere og trænere på en helt anden måde, og selv om vi helt sikkert kommer til at være hårde (men fair) ved OB og Vejle igen, er det værd at have i baghovedet, også på en aften, hvor Vejle-fansene fint hyldede Denis Kolinger, der for nylig måtte politianmeldte grænseoverskridende trusler, der ikke har nogen gang på jord, uanset frustrationer over dårlige resultater.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Brian Riemer giver råd til storklub

Højlund med helterolle for Napoli



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Til tider virkede han modløs og opgivende

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Peger på særligt problem for Superligaen

Tæt på utrolig kamprekord

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Marseille kan overraske i Le Classique