Trykket i OB langt hårdere end i Superliga-toppen

Presset på spillerne i bundkampen er hårdere end alt, der overgår spillerne i de fire klubber på guldjagt i Top 6.



VEJLE (Tipsbladet): De trækker ikke nær så mange overskrifter hos os og andre danske medier som topklubbernes profiler.

Nicolai Vallys, Andreas Schjelderup, Kamil Grabara og Darío Osorio kan bare noget andet på banen, hos os og blandt fansene, end trængte profiler og unge nybegyndere som professionelle fodboldspillere i bundklubber.

Når de endelig får opmærksomhed, er det som regel i form af kritik, hovedrysten og til tider decideret voksen-skældud, og det så man helt glemmer, at mange af dem er habile fodboldspillere og trænere, der har været gennem års eller årtiers udvælgelse for at nå Superligaen.

Mandag aften spillede Vejle og OB efter mine begreber en hæderlig omgang fodbold, deres position og presset taget i betragtning. Og tag ikke fejl: Sidstnævnte er tårnhøjt.

Spørg en eksspiller, hvad der er hårdest: At jagte guld i toppen eller kæmpe for ikke at rykke ned.

Borte er tidligere tiders evige påmindelser om, at man spiller for egne og de ansattes jobs, men ellers er det ikke meget anderledes end tidligere, ud over at lønningerne er større og forventningspresset mere barskt, nu hvor deltidsprofessionelle oprykkere som Hvidovre nærmest ikke eksisterer længere.

I supermarkedet, i børnenes daginstitution, når man snakker med vennerne og når man snart sagt taler med nogen som helst, mindes man hele tiden om, at nu skal man tage sig sammen, at det nok skal gå – altid med afsæt i, at man som en anden intensiv-patient befinder sig i en meget alvorlig position.

Jeg vil hævde, at det negative pres, det at man kun kan undgå noget, som følger alle andre i Bund 6 end førnævnte Hvidovre-fyraftensproffer, er så meget hårdere end at kunne opnå noget.

Ja, det er en katastrofe for det af de fire storhold i toppen, der bliver firer og går glip af Europa, og taber nummer tre til Randers eller Viborg i Europa-playoffen, er det også en kæmpe katastrofe.

Men frygten for at ryge ned præger klubber, spillere og trænere på en helt anden måde, og selv om vi helt sikkert kommer til at være hårde (men fair) ved OB og Vejle igen, er det værd at have i baghovedet, også på en aften, hvor Vejle-fansene fint hyldede Denis Kolinger, der for nylig måtte politianmeldte grænseoverskridende trusler, der ikke har nogen gang på jord, uanset frustrationer over dårlige resultater.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndby afvist

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Neestrup erkender FCM-misundelse

FCM-helt fremhæver Duncan

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Peger på mulig gave til FCK

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Conrad Harder assisterer i nederlag

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Køb billet til FC København i Champions League

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter