VEJLE (Tipsbladet): De trækker ikke nær så mange overskrifter hos os og andre danske medier som topklubbernes profiler.
Nicolai Vallys, Andreas Schjelderup, Kamil Grabara og Darío Osorio kan bare noget andet på banen, hos os og blandt fansene, end trængte profiler og unge nybegyndere som professionelle fodboldspillere i bundklubber.
Når de endelig får opmærksomhed, er det som regel i form af kritik, hovedrysten og til tider decideret voksen-skældud, og det så man helt glemmer, at mange af dem er habile fodboldspillere og trænere, der har været gennem års eller årtiers udvælgelse for at nå Superligaen.
Mandag aften spillede Vejle og OB efter mine begreber en hæderlig omgang fodbold, deres position og presset taget i betragtning. Og tag ikke fejl: Sidstnævnte er tårnhøjt.
Spørg en eksspiller, hvad der er hårdest: At jagte guld i toppen eller kæmpe for ikke at rykke ned.
Borte er tidligere tiders evige påmindelser om, at man spiller for egne og de ansattes jobs, men ellers er det ikke meget anderledes end tidligere, ud over at lønningerne er større og forventningspresset mere barskt, nu hvor deltidsprofessionelle oprykkere som Hvidovre nærmest ikke eksisterer længere.
I supermarkedet, i børnenes daginstitution, når man snakker med vennerne og når man snart sagt taler med nogen som helst, mindes man hele tiden om, at nu skal man tage sig sammen, at det nok skal gå – altid med afsæt i, at man som en anden intensiv-patient befinder sig i en meget alvorlig position.
Jeg vil hævde, at det negative pres, det at man kun kan undgå noget, som følger alle andre i Bund 6 end førnævnte Hvidovre-fyraftensproffer, er så meget hårdere end at kunne opnå noget.
Ja, det er en katastrofe for det af de fire storhold i toppen, der bliver firer og går glip af Europa, og taber nummer tre til Randers eller Viborg i Europa-playoffen, er det også en kæmpe katastrofe.
Men frygten for at ryge ned præger klubber, spillere og trænere på en helt anden måde, og selv om vi helt sikkert kommer til at være hårde (men fair) ved OB og Vejle igen, er det værd at have i baghovedet, også på en aften, hvor Vejle-fansene fint hyldede Denis Kolinger, der for nylig måtte politianmeldte grænseoverskridende trusler, der ikke har nogen gang på jord, uanset frustrationer over dårlige resultater.
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Vil have Jonas Wind til FC København
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE