VEJLE (Tipsbladet): De trækker ikke nær så mange overskrifter hos os og andre danske medier som topklubbernes profiler.
Nicolai Vallys, Andreas Schjelderup, Kamil Grabara og Darío Osorio kan bare noget andet på banen, hos os og blandt fansene, end trængte profiler og unge nybegyndere som professionelle fodboldspillere i bundklubber.
Når de endelig får opmærksomhed, er det som regel i form af kritik, hovedrysten og til tider decideret voksen-skældud, og det så man helt glemmer, at mange af dem er habile fodboldspillere og trænere, der har været gennem års eller årtiers udvælgelse for at nå Superligaen.
Mandag aften spillede Vejle og OB efter mine begreber en hæderlig omgang fodbold, deres position og presset taget i betragtning. Og tag ikke fejl: Sidstnævnte er tårnhøjt.
Spørg en eksspiller, hvad der er hårdest: At jagte guld i toppen eller kæmpe for ikke at rykke ned.
Borte er tidligere tiders evige påmindelser om, at man spiller for egne og de ansattes jobs, men ellers er det ikke meget anderledes end tidligere, ud over at lønningerne er større og forventningspresset mere barskt, nu hvor deltidsprofessionelle oprykkere som Hvidovre nærmest ikke eksisterer længere.
I supermarkedet, i børnenes daginstitution, når man snakker med vennerne og når man snart sagt taler med nogen som helst, mindes man hele tiden om, at nu skal man tage sig sammen, at det nok skal gå – altid med afsæt i, at man som en anden intensiv-patient befinder sig i en meget alvorlig position.
Jeg vil hævde, at det negative pres, det at man kun kan undgå noget, som følger alle andre i Bund 6 end førnævnte Hvidovre-fyraftensproffer, er så meget hårdere end at kunne opnå noget.
Ja, det er en katastrofe for det af de fire storhold i toppen, der bliver firer og går glip af Europa, og taber nummer tre til Randers eller Viborg i Europa-playoffen, er det også en kæmpe katastrofe.
Men frygten for at ryge ned præger klubber, spillere og trænere på en helt anden måde, og selv om vi helt sikkert kommer til at være hårde (men fair) ved OB og Vejle igen, er det værd at have i baghovedet, også på en aften, hvor Vejle-fansene fint hyldede Denis Kolinger, der for nylig måtte politianmeldte grænseoverskridende trusler, der ikke har nogen gang på jord, uanset frustrationer over dårlige resultater.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Glem det, Leicester!
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT