Trykket i OB langt hårdere end i Superliga-toppen

Presset på spillerne i bundkampen er hårdere end alt, der overgår spillerne i de fire klubber på guldjagt i Top 6.



VEJLE (Tipsbladet): De trækker ikke nær så mange overskrifter hos os og andre danske medier som topklubbernes profiler.

Nicolai Vallys, Andreas Schjelderup, Kamil Grabara og Darío Osorio kan bare noget andet på banen, hos os og blandt fansene, end trængte profiler og unge nybegyndere som professionelle fodboldspillere i bundklubber.

Når de endelig får opmærksomhed, er det som regel i form af kritik, hovedrysten og til tider decideret voksen-skældud, og det så man helt glemmer, at mange af dem er habile fodboldspillere og trænere, der har været gennem års eller årtiers udvælgelse for at nå Superligaen.

Mandag aften spillede Vejle og OB efter mine begreber en hæderlig omgang fodbold, deres position og presset taget i betragtning. Og tag ikke fejl: Sidstnævnte er tårnhøjt.

Spørg en eksspiller, hvad der er hårdest: At jagte guld i toppen eller kæmpe for ikke at rykke ned.

Borte er tidligere tiders evige påmindelser om, at man spiller for egne og de ansattes jobs, men ellers er det ikke meget anderledes end tidligere, ud over at lønningerne er større og forventningspresset mere barskt, nu hvor deltidsprofessionelle oprykkere som Hvidovre nærmest ikke eksisterer længere.

I supermarkedet, i børnenes daginstitution, når man snakker med vennerne og når man snart sagt taler med nogen som helst, mindes man hele tiden om, at nu skal man tage sig sammen, at det nok skal gå – altid med afsæt i, at man som en anden intensiv-patient befinder sig i en meget alvorlig position.

Jeg vil hævde, at det negative pres, det at man kun kan undgå noget, som følger alle andre i Bund 6 end førnævnte Hvidovre-fyraftensproffer, er så meget hårdere end at kunne opnå noget.

Ja, det er en katastrofe for det af de fire storhold i toppen, der bliver firer og går glip af Europa, og taber nummer tre til Randers eller Viborg i Europa-playoffen, er det også en kæmpe katastrofe.

Men frygten for at ryge ned præger klubber, spillere og trænere på en helt anden måde, og selv om vi helt sikkert kommer til at være hårde (men fair) ved OB og Vejle igen, er det værd at have i baghovedet, også på en aften, hvor Vejle-fansene fint hyldede Denis Kolinger, der for nylig måtte politianmeldte grænseoverskridende trusler, der ikke har nogen gang på jord, uanset frustrationer over dårlige resultater.





Jens Stage med overraskende transfer-melding


VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Superliga-løgn

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Dementerer dansk transfer-historie

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’