Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.
Det kræver noget af et sprogøre, hvis man skal tale på modersmålet med alle de spillere, Vejle har i Superliga-truppen.
Portugisisk, farsi, spansk, græsk, kroatisk, fransk, russisk og tysk er bare nogle af sprogene i Vejle-truppen, og man forstår udmærket, at klubben kræver, at spillerne omgås hinanden på engelsk.
Vejles mange nationaliteter har ofte været i fokus i denne sæson, hvor resultaterne har været elendige, men jeg tror ikke så meget, det er passene og kulturen, der er et problem.
Nødtvungent måtte Vejle i sommer hente spillere sent i transfervinduet, og man har endda også været i aktion et par gange efter lukningen af vinduet 31. august, hvor man jo stadig kan hente klubløse spillere.
Det er et billede, der går igen. En arbejdsgang med sene, og ikke mindst mange, transfers i hvert transfervindue.
Eventyrlysten på transfermarkedet har givet Vejle nogle enormt dygtige spillere som Allan Sousa, Saeid Ezatolahi og Denis Kolinger.
Men med modet til at skifte ud er også fulgt en tendens til, at der kommer mange spillere ind, så førsteholdstruppen bliver oppustet, og at mange spillere ender i Vejle efter længere ophold på bænken eller helt uden for truppen i deres tidligere klub.
Får man spillerens karriere i omdrejninger igen, kan man gøre store kup.
Men når mange spillere i en trup er langt fra kampformen og ikke rigtig kan få den nødvendige sparring eller tiden til at komme i gang i en presset tid på Superliga-holdet, kan effekten blive selvforstærkende.
Vejle-træner Peter Sørensen var inde på noget af dette i et interview med Tipsbladet for en måned siden. Han lød ikke som en træner, der havde brug for eller lyst til hverken 35 eller 40 spillere i truppen, og mon ikke vi kommer til at se Vejle handle mere målrettet ind efter kvalitet i januar.
Hvis de 50 millioner kroner fra Stuttgart for Wahid Faghir står til troende, har man i hvert fald råd til en dygtig forsvarsmakker til Denis Kolinger og et offensivt es eller to, så Vejles offensive spil i mindre grad bliver Allan Sousa mod kylleret, som vi siger i Århus.
Og om de nye spillere er fra Brasilien, Madagaskar eller Vojens er for mig at se ét fedt, bare de er bedre end de nuværende og ikke først er i form til august.
Jeg tvivler på, at professionelle fodboldspillere går mindre op i at vinde i udlandet, end de gør her i landet. Til gengæld er behovet for styrmænd og en kampklar trup med konkurrence om pladserne universelt, og det er der, støvlen har klemt i en grad, så der er behov for små mirakler efter nytår, hvis to Superliga-sæsoner i træk skal blive til tre.
Og man kan med rette undre sig over, hvorfor i alverden der skal så mange spillere gennem VB-truppen. Det kunne man også passende se på, nu hvor holdet til en enormt svær overlevelseskamp skal snittes til.

LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OB siger farvel til seks spillere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Nu klager FC Barcelona igen
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
