Udlændinge er ikke problemet i Vejle Boldklub

LEDER: Vejle Boldklub kan godt redde livet i Superligaen med udenlandske spillere, mener Tipsbladets chefredaktør, der dog peger på, at nye udenlandske spillere skal være i form og bedre end de spillere, klubben allerede har.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.

Det kræver noget af et sprogøre, hvis man skal tale på modersmålet med alle de spillere, Vejle har i Superliga-truppen.

Portugisisk, farsi, spansk, græsk, kroatisk, fransk, russisk og tysk er bare nogle af sprogene i Vejle-truppen, og man forstår udmærket, at klubben kræver, at spillerne omgås hinanden på engelsk.

Vejles mange nationaliteter har ofte været i fokus i denne sæson, hvor resultaterne har været elendige, men jeg tror ikke så meget, det er passene og kulturen, der er et problem.

Nødtvungent måtte Vejle i sommer hente spillere sent i transfervinduet, og man har endda også været i aktion et par gange efter lukningen af vinduet 31. august, hvor man jo stadig kan hente klubløse spillere.

Det er et billede, der går igen. En arbejdsgang med sene, og ikke mindst mange, transfers i hvert transfervindue.

Eventyrlysten på transfermarkedet har givet Vejle nogle enormt dygtige spillere som Allan Sousa, Saeid Ezatolahi og Denis Kolinger.

Men med modet til at skifte ud er også fulgt en tendens til, at der kommer mange spillere ind, så førsteholdstruppen bliver oppustet, og at mange spillere ender i Vejle efter længere ophold på bænken eller helt uden for truppen i deres tidligere klub.

Får man spillerens karriere i omdrejninger igen, kan man gøre store kup.

Men når mange spillere i en trup er langt fra kampformen og ikke rigtig kan få den nødvendige sparring eller tiden til at komme i gang i en presset tid på Superliga-holdet, kan effekten blive selvforstærkende.

Vejle-træner Peter Sørensen var inde på noget af dette i et interview med Tipsbladet for en måned siden. Han lød ikke som en træner, der havde brug for eller lyst til hverken 35 eller 40 spillere i truppen, og mon ikke vi kommer til at se Vejle handle mere målrettet ind efter kvalitet i januar.

Hvis de 50 millioner kroner fra Stuttgart for Wahid Faghir står til troende, har man i hvert fald råd til en dygtig forsvarsmakker til Denis Kolinger og et offensivt es eller to, så Vejles offensive spil i mindre grad bliver Allan Sousa mod kylleret, som vi siger i Århus.

Og om de nye spillere er fra Brasilien, Madagaskar eller Vojens er for mig at se ét fedt, bare de er bedre end de nuværende og ikke først er i form til august.

Jeg tvivler på, at professionelle fodboldspillere går mindre op i at vinde i udlandet, end de gør her i landet. Til gengæld er behovet for styrmænd og en kampklar trup med konkurrence om pladserne universelt, og det er der, støvlen har klemt i en grad, så der er behov for små mirakler efter nytår, hvis to Superliga-sæsoner i træk skal blive til tre.

Og man kan med rette undre sig over, hvorfor i alverden der skal så mange spillere gennem VB-truppen. Det kunne man også passende se på, nu hvor holdet til en enormt svær overlevelseskamp skal snittes til.

Tipsbladet_forside_25





Det kommer formentlig til at ske




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Håber på FC København-exit

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Benhård Brian Riemer-melding

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

I svime over Morten Hjulmand

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Enorme Superliga-talenter udtaget

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’