UEFA har gang i et mareridtsagtigt EM

LEDER: UEFA vader fra den ene katastrofe til den næste.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få det leveret til postkassen – se mere her.

Der er EM i fodbold, der er endelig tilskuere tilbage på stadion, og fra Sverige og Danmark i nord til Italien, Spanien og Portugal i syd bruser fodboldfesten efter 16 rædsomme måneder under coronavirussens åg.

Alligevel har UEFA gang i et mareridtsagtigt EM, hvor man fortumlet vader fra den ene katastrofe til den næste, hver gang selvforskyldt.

I denne uge var det fuldstændig skizofren kommunikation omkring afvisningen af, at stadion i München kunne lyses op i regnbueflagets farver under Ungarns besøg til EM-kamp mod Tyskland, der fik det meste af et kontinent forenet mod UEFA.

I sidste uge løftede mange øjenbryn over, at UEFA indskærpede over for spillere og landshold, at man skulle bakke op om sponsorerne efter Cristiano Ronaldo og Paul Pogbas håndtering af diverse placerede drikkevarer til pressekonferencer.

Og for små to uger siden var det noget, der nærmede sig tvang mod Danmarks og Finlands landshold efter Christian Eriksens hjertestop, der fik sådan cirka alle andre end de mest hardcore UEFA-støtter til at samle sig i hovedrysten over et forbund, der knuselsker manualer og i øvrigt gerne gradbøjer regler for at tækkes de gode venner i autoritære stater som Rusland, Ungarn og Aserbajdsjan.

Med en række EM-sponsorer fra Kina, Qatar og Rusland og UEFA’s forkærlighed for at placere kampe i Victor Orbans Ungarn, hvor præsidenten netop bruger fodbold helt ekstremt meget til sine egne politiske agendaer, og i Rusland sidder mange tilbage med en fornemmelse af et UEFA, der lever i det 20. århundrede og agerer dybt hyklerisk i beskyttelsen af egne økonomiske interesser, mens planeten nærmest er i fare for at eksplodere, hvis tidsplanen ikke bliver overholdt, eller et regnbueflag dukker op i tv-linsen.

Det landshold, Danmark med rette hylder i disse dage, er født ud af en åben og demokratisk idrætsmodel, hvor alle må være med, og hvor man som en selvfølge behandler andre mennesker ordentligt.

Det er et problem, at dansk fodbolds paraplyorganisation UEFA læner sig op af udemokratiske lande og sponsorer. Fodbold og sport skal stå for noget, og i et land som Danmark kan vi med al ret kræve, at UEFA ikke skal bøje sig for strømninger, der begrænser menneskerettigheder, åbenhed og almindelig anstændig opførsel, som for eksempel Ungarns lovgivning (og Ruslands og Qatars) rettet mod LGBT-personer gør.

Vi har intet at lære af de repressive regimer i Ungarn, Rusland, Qatar og Kina, fire lande hvor en snæver og magtfuld elite ekstremt målrettet bruger sport til deres egne politiske og finansielle projekter.

Det kunne være et fint signal, at mandagens ottendedelsfinale i Parken blev markeret med rigelige mængder regnbueflag for at vise, at UEFA godt kan pakke sær-hensyn til de dårlige venner og deres dårlige indflydelse helt væk.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_25-06-2021_Lands_1udg_1-page-001





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid